cestovatelské aplikace
Před cestou

Nejlepší mobilní aplikace nejen na cesty

Přestože považuji papírové mapy, kompasy a knižní průvodce za velmi romantické, nic neusnadní modernímu cestovateli život víc, než mobilní aplikace. Ty dnes vznikají asi stejnou rychlostí, jak rostou houby po dešti.

V tomto článku najdete seznam osvědčených univerzálních aplikací nejen na cesty. Google mapy, booking.com, bankovní aplikaci a Bez Andreje už má asi stažené každý. Doufám proto, že mezi těmito šestnácti aplikacemi najdete nějakou novou a prospěšnou!

Seznam mých oblíbených aplikací, které používám při cestování (i doma):

Worldee

Plánování, deník, inspirace

Worldee je sympatická cestovní aplikace z dílny českého starupu. Worldee využijete už při hledání inspirace v itinerářích vytvořených v aplikaci ostatními cestovateli. Následně můžete začít plánovat vlastní trip a průběžně si doplňovat poznámky a fotky, jakmile vyrazíte na cestu.

Co se mi na aplikaci opravdu líbí je její možnost uchovávat velké množství fotek, map a popisků z předešlých cest. Supluje tak funkci klasického deníku, akorát v digitální podobě, který budete mít neustále při ruce.

Aplikace Worldee je samozřejmě i v české verzi a tuším, že se chystá její off-line podoba.

Polarsteps

Plánování, mapy, komunikace

Apliaci Polarstep je možné využít už při plánování cesty. Vytvoří vám itinerář s přehledem času stráveného na cestě a ceny zvoleného dopravního prostředku.

Její nejlepší funkce ale spočívá v možnosti přidání rodiny a přátel pomocí e-mailu nebo Facebooku. Díky tomu budou mít přehled, kde se nacházíte a jaké jsou vaše nadcházející plány. Tím, že u každé destinace můžete přidat fotografii a popis, se zároveň dozví, jak si cestu užíváte.

Do třetice Polarsteps je velmi užitečná i po skončení cesty. Všechny vzpomínky, které celou tu dobu nosíte v kapse, lze jednoduše exportovat. Voila, cestopis je na světě!


Maps.me

Navigace, mapy, turistika

Maps.me používají tisíce lidí po celém světě a i v tom spočívá jejich krása. V mapě jsou díky tomu vyznačené všechny turisticky zajímavá místa (včetně naprosto no-name vyhlídek, neznámých stezek či mini-vodopádů). Velmi sympatický způsob pinů na mapě svádí k označení snad každého místa, kde jste byli nebo kam se máte v plánu podívat.

Před použitím je potřeba stáhnout destinaci, pak už fungují i off-line.

Mapy.cz

Navigace, mapy, turistika

Pro kompletnost v navigaci přidávám i české turistické mapy. Velmi intuitivní mapy se spoustou pinů znají každou ovčí stezku i na druhé straně světa! Mapy.cz navíc ukazují opravdové turistické značení podle barev a samozřejmě je možné si vytvořit a sdílet vlastní mapu.

Před použitím je potřeba stáhnout destinaci, pak už fungují i off-line. Řekla bych, že aplikace funguje o stupeň líp, než klasická webová verze.

Waze

Navigace

Velmi užitečná mobilní aplikace pro navigaci na cesty. Tato aplikace je českým řidičům možná díky D1 dobře známá. Navigace reaguje na aktuální situaci na cestách a zná každou kolonu, odstavené vozidlo i výmol.

Waze existuje i v české verzi a je potřeba být on-line. Pokud se chystáte na roadtrip, Waze je ta správná volba!

Park4night

Navigace, roadtrip, kempování

Dobrá aplikace na roadtrip nejen pro campervany! Hledáte kemp, sprchu nebo prádelnu? Park4night je díky široké nabídce filtrů a zaměření se i na bezplatné parkovací zóny vhodným nástrojem pro low-cost cestování.

Aplikace má největší pokrytí zatím hlavně v Evropě, funguje částečně off-line, nicméně pro všechny užitečné funkce je potřeba koupit Prémium verzi (2€/měsíc). Osobně mi ale zatím vždycky stačila verze základní.

Grab

Asijské taxi

Grab je mobilní aplikace, která je všudypřítomná, pokud jde o cestování v jihovýchodní Asii. Jedná se v podstatě o taxi, které rozšířilo svou nabídku dopravy pasažérů autem nebo na skútru i na dovoz jídla a dalších zásilek.

Lehké ovládání, dobré ceny a široké pokrytí jsou rozhodně velkým plusem této aplikace. Funguje samozřejmě jen on-line a kromě asijské verze se nabízí i anglická.

Alternativa: Uber (Evropa, Amerika)

1Money

Rozpočet

Aplikaci 1Money lze s přehledem využít jak doma, tak na cestách. V aplikaci je osm kategorií výdajů a výsledky jsou prezentovány v přehledných grafech. 1Money vznikla pro ty, kdo potřebují pomoct s plánováním, zaznamenáváním a analýzou svých financí, i pro ty, kdo chtějí mít přehled čistě ze zvědavosti.

Alternativa pro iPhone: Trail Wallet

Tricount

Rozpočet, hromadné sdílení výdajů

Další z aplikací, kterou lze dobře využít na cestách s přáteli i doma pro držení rodinné kasy. Tricount umožňuje zapisovat jakékoliv výdaje v několika různých měnách. Při každém připojení k internetu aktualizuje stav výdajů.

Pro ty, kdo cestují ve skupině, je tak velmi jednoduché sledovat skladbu výdajů a hlavně si udržet přehled o tom, kdo komu kolik dluží. Bez toho, aniž byste si každou chvíli museli předávat hotovost nebo počítat spletité vzorce!

XE Currency Converter

Převod měny, měnové kurzy

Aplikace XE čistě a jednoduše ukazuje aktuální kurzy a přepočítává měny. Aplikace nabízí kurzovou kalkulačku, ukazuje graf vývoje daného kurzu a nově umožňuje založení účtu a transfer peněz v mezinárodním prostředí.

V nabídce jsou opravdu všechny aktuální světové měny. Ocení nejen ti, kdo skáčou ze země do země a už jim jde hlava kolem z učení se měnových kurzů.

Aplikace je dostupná v angličtině a funguje i off-line.

TransferWise

Bankovnictví

Aplikace TransferWise snižuje náklady na mezinárodní bankovní převody peněz.

Funguje jednoduše tak, že například z českého účtu posíláte peníze, které si chcete převést, na český účet TransferWise. Společnost pak využívá svých poboček po celém světě, tím pádem na svůj konečný, například novozélandský účet, obdržíte peníze z novozélandské pobočky TransferWise.

Převod peněz je snadný, rychlý, bezpečný a výrazně levnější, než přes klasickou banku.

Skyscanner

Letenky

Aplikace Skyscanner (nebo jiný oblíbený vyhledávač) je dobrý pomocník při hledání levných letenek na cestách. Kromě toho se v aplikaci lze jednodušeji dostat ke svému itineráři, sledovat aktuální stav rezervace a provádět v ní změny.

Určitě není od věci si stáhnout před letem i aplikaci letecké společnosti. V případě jakýchkoliv zmatků na letišti poskytne informace o gatu, letových změnách nebo last minute nabídkách.

Alternativa: Momondo

Lounge buddy

Letiště

Čas strávený na letišti nepatří k těm nejoblíbenějším chvílím v našich životech. Lounge buddy byla vytvořená pro zpříjemnění doby strávené čekáním na let.

Po zadání údajů z letenky, kreditní karty a případně členství nebo voucherů aplikace ukáže, která lounge přijímá cestovatele bez členství – zdarma nebo po zakoupení jednodenního vstupu.

WiFi, občerstvení, sprchy, zábava a mnohem víc jsou díky tomu snadněji přístupné, a to bez únavného pobíhání po celém terminálu.

Aplikace je dostupná pouze pro iPhone.

Calm

Relax na cestách

Calm patří mezi nejlépe hodnocené mobilní aplikace určené k meditaci a zklidnění. Jak už název napovídá, jejím cílem je uživatele přivézt do stavu duševní pohody. Na cestách se setkáváme s mnoha stresujícími situacemi, někdo aplikaci ocení při turbolencích v letadle, jiní si ji pustí před spaním.

Calm nabízí různé druhy cvičení, řízenou meditaci, relaxační hudbu i příběhy na dobrou noc. Aplikace funguje po stažení vybraných částí i off-line, většina programů je ale placená.

PackPoint

Zavazadla a balení

Pro mnoho cestovatelů představuje balení zavazadel největší noční můru. Nehledě na to, že zapomenutí stěžejní položky dokáže výlet značně znepříjemnit, nebo minimálně prodražit.

Naštěstí je tady aplikace, která pomáhá sestavit a postupně odškrtat seznam věcí na cestu. PackPoint na základě destinace, délky a typu dovolené, pohlaví a aktivit vytváří seznam na míru. A ještě zkontroluje počasí!

Aplikace funguje v angličtině a jede i off-line.

Whats App

Komunikace

Skvělá aplikace pro udržování přeshraničních kontaktů určená primárně ke komunikaci. Je zde možné založit skupinovou konverzaci s rodinou nebo kamarády, protože ne všichni mají Facebook a Instagram. Na cestách si navíc většinou všichni cestovatelé vyměňují kontakt právě na WhatsApp (respektive číslo své simkarty spárované se staženou aplikací).

Stačí se připojit na WiFi a ušetříte nemalé náklady namísto využívání služeb operátorů.

Alternativa: Signal

Google translate

Komunikace

On-line slovník sbalený na cesty v podobě aplikace Google Translate. Jak název napovídá, překládá opravdu velké množství světových jazyků. Na významově bezchybné věty se spoléhat nedá, ale jednotlivá slovíčka dává na jedničku. Kromě psaného textu zvládá překlad z fotografií, fonetický přepis a pomůže i s výslovností.

Funguje jen on-line a uchovává databázi nedávno vyhledaných slov.

Happy Cow

Vege-restaurace

Aplikací doporučující restaurace, kavárny nebo bary už vznikla celá řada. Naštěstí se k nim přidala i Happy Cow, která se zaměřuje na bezmasou stravu.

Díky filtrům je možné zvolit vegetariánské a veganské restaurace, nebo ty, který nabízí alespoň nějaké bezmasé menu. V zemích jako Japonsko a Jižní Korea neocenitelný pomocník! Bohužel funguje pouze on-line.

Alternativa: Trip Advisor

Dále samozřejmě Instagram, abyste mohli po očku sledovat, co se děje za horizontem🙂 A pokud máte tip na dobrou cestovatelskou, nebo klidně i jinou aplikaci, podělte se o ní v komentářích!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz