Jak si najít práci na Islandu

Jak si najít práci na Islandu

Na Islandu žije asi 300 tisíc obyvatel a každý rok zemi navštíví zhruba 2,5 mil. turistů. Tento nepoměr je vyvažován pracovními příležitostmi pro cizince. Nejčastěji se jedná o práce v turismu, občas někdo hledá výpomoc na farmu, silnější povahy můžou zkusit práci na rybářské lodi. Osobně mám zkušenost s brigádou v hotelu s restaurací a to se taky pokusím v tomto článku přiblížit.

Dozvíte se zde všechny praktické informace, které vás provedou od výběrového řízení až po nástup do zaměstnání. Probereme jak a kde hledat práci, podle čeho vybírat zaměstnavatele, co je potřeba vyřídit před a po příletu, na co si dát pozor i jak nejlépe zužitkovat čas strávený na Islandu.

Práce na Islandu je neuvěřitelná zkušenost. Jednak se jedná o práci v nádherném prostředí, navíc se bavíme o zemi s velmi vysokými mzdami. Několik pracovních měsíců na Islandu vám pomůže poznat zdejší kulturu a otevře dveře k dalšímu cestování.

Mohlo by vás zajímat o Islandu

Obsah

Jak sehnat zaměstnání na Islandu krok za krokem

Kdy začít řešit práci

Na Islandu začíná turistická sezóna v dubnu/květnu a trvá přibližně do října, proto většina hotelů hledá posily právě na toto období. Není na škodu rozeslat pár životopisů už v listopadu a prosinci, pravý maraton v obesílání hotelů by měl ale začít někdy v lednu. Pokud hotel neodpoví hned, žádný stres, zhruba po měsíci je dobré se připomenout.

Zimní sezóna, kdy turisti jezdí pozorovat polární záři, objevovat ledové jeskyni a zažít adrenalin při zapadnutí autem ve sněhové vánici, je zhruba od prosince do února. Na tu si ale většinou hotely vystačí se stálými zaměstnanci a osvědčenou výpomocí z léta.

Někteří cestovatelé spoléhají na to, že práci najdou přímo na místě. Ve špičce hlavní sezóny je to určitě možné, ale úplně spoléhat se na to nedá. Proto doporučuji mít zajištěnou práci předem, nebo se o to aspoň pokusit.

Kde hledat kontakty na zaměstnavatele

První pomyslné kroky budou určitě směřovat na internet. Osobně jsem využila nejjednodušší řešení – Google mapy a vyhledávací slovo ,,hotel“ (nebo prostě to, co hledáte). Pak už jen stačí otevřít stránky každého hotelu a najít kontaktní e-mail. Je to práce na celý den – já jsem rozeslala nějakých 250 e-mailů.

Další možností je samozřejmě kontakt od známého. Tato varianta na jednu stranu výrazně zvyšuje šance, na druhou stranu ne všichni se chtějí o své kontakty dělit (důvodů může být hned několik).

Jak oslovit potenciální islandské zaměstnavatele

Pokud se vám líbí lokalita hotelu/guesthousu a vše, co se dá na webu o daném zařízení zjistit, pošlete potencionálnímu zaměstnavateli e-mail. Ten by měl obsahovat motivační dopis (ve zkratce kdo jste, jak jste se o hotelu dozvěděli, proč by jste chtěli pracovat právě v daném hotelu a proč by naopak vás měli chtít zaměstnat, vaše dosavadní zkušenosti a silné stránky) a CV (anglickou verzi životopisu s relevantními zkušenostmi).

Vyjednávání podmínek práce

Pokud se vám ozve některý hotel zpět, reagujte rychle. Můžete si domluvit video-pohovor nebo komunikovat přes e-maily. Každopádně na konci debaty byste měli mít jasno v následujícím:

  • datum nástupu do práce a předpokládané datum ukončení (o přesném datu ukončení se dá debatovat později, ale měli byste říct na rovinu, kdy si představujete odjet)
  • plat (hrubá mzda před zdaněním) – zjistěte si minimální mzdu v zemi a nenechte se utáhnout na ledajakou nabídku. Výplaty na Islandu jsou na úrovni výplat v Norsku a ve Švédku (a řekla bych, že o kus výš, než třeba v Německu, Anglii a Švýcarsku), jinými slovy jsou zhruba 2,5x vyšší než v ČR.
  • bonusy/ prémie/ příplatky (každý zaměstnavatel a každý region má trochu jiné podmínky, často bývají příplatky za přesčasy, večerní a víkendové směny a samozřejmě během svátků) – v tomto je dobré nespoléhat jen na tvrzení zaměstnavatele, ale ověřit si to i na stránkách úřadů
  • days off a sick days (placené a neplacené volno, nemocenská – pokud jedete jen brigádně, nic z toho většinou nebývá proplacené, ale nárok na odpočinek určitě máte)
  • směny a počet hodin (zjistit typy směn, minimální počet hodin za měsíc)
  • typ práce (protože v hotelech lidi často na pracovních pozicích rotují, je určitě lepší si předem odsouhlasit, které práce preferujete, a které dělat nechcete)
  • lokalita (některé hotely mají více poboček po celém Islandu)
  • doprava z letiště (některé hotely vám doporučí nebo dokonce zařídí odvoz z letiště, důvodem je třeba horší dostupnost hromadnou dopravou)
  • ubytování (některé hotely poskytují bydlení zdarma, jiné strhnout poplatek z výplaty, jinde si musíte zařídit ubytování sami)
  • jídlo (některé hotely poskytují částečně zdarma, jiné strhnout poplatek z výplaty, jinde si musíte stravu zajistit sami)
  • další benefity (nebojte se zeptat, jaké výhody poskytuje hotel svým zaměstnancům – může jít od volných vstupů na bazén až po jízdu autobusem zdarma)
  • ostatní (zeptejte se na věci z klasických pohovorů – kdo bude ve vašem týmu, na co se připravit, jaký je dress code, ..)
  • Nebojte se zaměstnavatele ujistit, že o práci opravdu máte zájem a ať s vámi počítá. Všichni mají zkušenost s lidmi, kteří na poslední chvíli odřekli. Stejně tak je dobré dostat nějaké ujištění od zaměstnavatele.

Jak zvýšit svoje šance na získání práce

  • Jazykyangličtina je samozřejmostí (požadovaná úroveň závisí na konkrétní práci), další jazyky jako němčina/francouzština/španělština/italština/ruština/čínština jsou samozřejmě vítané (nejvíce turistů pochází z Anglie, USA, Francie, Německa, Číny). Kvůli rostoucímu počtu přistěhovalců a turistů se z Islanďanů stávají maličko patrioti, proto je obrovským plus si osvojit základy islandštiny (slovíčka, fráze).
  • Zkušenosti – nikoho nenabádám zkreslovat zkušenosti v životopise, na druhou stranu brigády v hotelech nezahrnují příliš sofistikované činnosti, proto zkuste popřemýšlet nad jakoukoliv i drobnou zkušeností (kromě profesní praxe může jít i o kurzy první pomoci, sportovní kurzy, au-pair zkušenosti, zkušenosti se zahradničením a farmařením, umělecká činnost, různé typy řidičáků – prostě cokoliv, co by se mohlo v cestovním ruchu líbit) a v životopise ji správně pojmenovat (nezapomeňte na reference)
  • Komunikace – rychlá reakce, zdvořilost, upřímnost. A pozor na islandská jména, dlouho jsem si v e-mailech myslela, že naše nová šéfová je muž:)
  • Dostupnost – časová flexibilita hlavně během sezóny a ochota dělat více druhů činností okolo hotelu a restaurace rozhodně zvyšuje šance
  • To, že jste z Česka – ať si říká kdo chce, co chce, Češi mají ve světě dobré jméno pokud jde o pracovitost a poctivost. Nejednou jsem v zahraničí slyšela ,,golden czech hands„, tak se to nebojte využít a pěstujte to prosím dál:)

Podle čeho vybrat ideální hotel

Ideální pracoviště si každý určitě představuje jinak. Navíc, jak už to bývá, nic není černobílé. Proto logicky výhody jednoho typu hotelu představují nevýhody druhého typu a naopak. Každopádně tady jsou moje postřehy zohledňující specifika islandských hotelů:

Velký řetězec vs. malý rodinný hotel

Velké hotely mají často lepší zázemí jak pro turisty, tak pro zaměstnance. Dost často můžou mít například bazén, saunu nebo posilovnu, kterou můžou využívat i zaměstnanci (za určitých podmínek). Obecně platí, že větší hotely mají dohody s cestovními kancelářemi a navzájem poskytují svým zaměstnancům benefity. Proto tady může být větší nabídka aktivit zdarma nebo se slevou.

Naopak menší hotely mají rodinný přístup, zakládají si na dobré atmosféře mezi zaměstnanci. Práce může být více všestranná, protože jeden zaměstnanec musí zastat více pozic. Domluva je více individuální a navíc člověk více pronikne do islandské kultury.

Ve městě vs. na venkově

Pokud člověk vyráží na Island na delší dobu, pravděpodobně bude chtít žít podobně, jak to měl nastavené doma. Ve městě je možnost zajít do posilovny, na bazén, občas někam na jídlo, zanakupovat si. Na druhou stranu jsou tady vyšší nájmy za ubytování a člověk má tendenci víc utrácet.

Naopak na venkově, hlavně pokud je hotel opravdu uprostřed ničeho, což bývá na Islandu obvyklé, je těžší vydělané peníze za něco utratit. Zaměstnavatelé jsou si navíc této izolace vědomi. Proto často poskytují ubytování a částečně i stravu zdarma, nebo za určitou částku strženou z výplaty, která ale nikdy nebude tak vysoká, jak nájem ve městě. Navíc je většinou k dispozici auto na příležitostný nákup nebo výlety. V neposlední řádě islandský venkov má svoje kouzlo a taková izolace v přírodě uprostřed ničeho je dobrý detox:)

Komunikace se zaměstnavatelem

V neposlední řadě si taky všímejte, jak s vámi potencionální zaměstnavatel komunikuje. Zachází s vámi rovnocenně? Nabídl vám slušnou (rozuměj standardní) mzdu? Jedná transparentně a odpovídá včas? E-mailová komunikace nebo skype vám toho před podpisem smlouvy řekne hrozně moc. K tomu můžete zkusit najít recenze na internetu. V ideálním případě je samozřejmě nejlepší doporučení od dalšího zaměstnance.

Co vyřídit, než vzlétnete

  • Letenka – kupovat letenku 1 až 3 měsíce předem je akorát, víc jak 3 měsíce předem existuje riziko, že z nějakého důvodu práce nevyjde, míň jak 1 měsíc předem zase rostou ceny. Letenka je levnější jen s příručním zavazadlem – pokud jedete ve dvou a více, zkuste zavazadla nakombinovat.
  • Pojištění – osobně nikdy nejezdím bez cestovního pojištění, v tomto případě je dobré přidat i pracovní pojištění. Extrémní sporty by se na Islandu taky našly. AXA nyní nabízí 50% slevu!
  • Odhlášení z pojišťovny – toto se vyplatí, pokud člověk odjíždí na více jak půl roku. Všechny změny se musí pojišťovně doložit. Toto není nutné, pokud jedete jako student.
  • Úřad práce – nezapomeňte hlásit změny na pracáku (opět neplatí pro studenty)
  • Datová schránka – česká pošta umožňuje řešit oficiální korespondenci elektronicky
  • Plná moc – je užitečné nechat doma nějaké spolehlivé osobě úředně ověřenou plnou moc (jde ji omezit časově nebo druhem výkonu)
  • Druhý cestovní pas – v případě ztráty stačí nahlásit a vytasit rovnou nový
  • Banka v ČR – před odjezdem je dobré zjistit, jestli je karta odblokovaná pro platbu a výběr v dané zemi, jaké jsou na ní poplatky při výběru v bankomatu, zjistit podmínky cestovního pojištění na kartě, ověřit si fungující on-line bankovnictví a pohledat kontakt na bankovního poradce
  • Očkování – na Islandu velice nic nehrozí, spíš je dobré zkontrolovat, jestli nemáte propadlé žloutenky nebo tetanus. Taky není od věci popřemýšlet, jestli se nerozhodnete jet rovnou z Islandu do nějaké exotiky.
  • Pronájem bytu – když člověk jede na pár měsíců pryč, občas se vyplatí dát věci do krabice a najít si dočasného nájemníka
  • Dopravu na/z letiště a ubytování na Islandu (pokud nezajistí zaměstnavatel)
  • Párty na rozloučenou – rozlučka s kamarády a rodinou musí být:)

Co si zabalit na Island

Každý asi ví, že si má vzít oblíbené tričko a pohodlné tepláky. V každém případě je dobré vzít spíš míň věcí, než zbytečně moc, nebo počítat s tím, že na Islandu už zůstanou. Pokud plánujete i cestovat, tak jet rozhodně s krosnou. Taky je dobré udělat kompromis mezi drahým spotřebním zbožím na Islandu a poplatky za extra kila zavazadla na letišti. Každopádně ze zkušenosti doporučuju zabalit:

  • Outdoorové vybavení – stan, spacák, karimatka, vařič, pohorky (Nejlepší způsob, jak po skončení práce procestovat Island a ušetřit, je staré dobré kempování. Outdoorové věci tady samozřejmě seženete a to ve velmi dobré kvalitě, bohužel se na tom podepisuje i cena. Podle mě je lepší investovat do skladného, lehkého a kvalitního vybavení už v Česku.)
  • Zimní oblečení (šortky nechte doma, naopak přibalte rukavice a čepici – na Islandu je zima i v létě)
  • Oblečení na práci (V září jsme pomáhali například shánět ovce z kopců – tím chci říct, že je dobré si vzít oblečení, které se nebojíte ušpinit nebo zničit. Do restaurace jsme si naopak museli přivézt černé košile, kalhoty a boty.)
  • Pláštěnka nebo pončo (deštníky tady vzhledem k pověstnému islandskému vichru nemají dlouhou životnost)
  • Maska na oči na spaní – na Islandu se střídá polární den a polární noc (přes léto je tady těžké zamhouřit oko kvůli neustálému světlu)
  • Zábava – filmy, knížka \ karty na dlouhé, deštivé days off

Co vyřídit první týden po příletu

Island je součást Schengenu, takže Češi nepotřebují turistické ani pracovní víza. Ihned po nástupu do zaměstnání je ale dobré se zaměstnavatelem vyřídit následující:

  • pracovní smlouva – bez smlouvy se pracovat nevyplatí, je dobré ji podepsat co nejdříve po nástupu a samozřejmě pořádně pročíst
  • Kennitala – každý pracovník na Islandu automaticky obdrží pracovní číslo, po podpisu smlouvy by ho měl zaměstnavatel zjistit
  • bankovní účet – islandský zaměstnavatel určitě bude chtít posílat výplatu na islandský účet. K účtu je dobré si rovnou zřídit i kartu a internetové bankovnictví. My měli účet u Landsbankinn a byli jsme celkem spokojení.
  • daně – zjistit způsob odvádění daní (jestli to za vás vyřídí zaměstnavatel, nebo se o to budete muset postarat sami – pozn.: nám to vyřizovala externí hotelová účetní)

Jak maximalizovat užitek z vaší práce

Směny – pokud jedete na Island jen na pár měsíců a máte zájem pracovat co nejvíce, je lepší se o tom zaměstnavateli zmínit. Ne na úkor druhých, ale například v případě, když někdo onemocní a podobně.

Extra práce – nebojte se zaměstnavatele zeptat, jestli nepotřebuje pomoct i s něčím jiným. Kolikrát se jedná o trochu zábavnější práce (například zahradničení, farmaření) nebo je aspoň změna. Minimálně zaměstnavatel vidí, že máte zájem.

Benefity – práce v cestovním ruchu na Islandu nabízí řadu benefitů. Hotely a restaurace mají různé formy spolupráce a zaměstnanci díky tomu můžou využívat slev nebo se účastnit túr úplně zdarma! Pravda je, že poslední roky benefitů ubývá, protože turistické kanceláře si uvědomují, že velká část turistů jsou právě brigádníci z hotelů. Každopádně za slušné zeptání člověk nic nedá.

Díky našemu hotelu jsme si zdarma vyzkoušeli Glacier walk, jízdu na sněžných skútrech na ledovci, pozorování velryb z lodi, projížďku na islandských minikonících, kayaking a paddleboard na ledovcovém laguně, pozorování papuchálků, projížďku na člunech k ledovci, cestování s autobusy Reykjavik Excursions (omezeně a je potřeba předem napsat e-mail a získat voucher) a slevu do Blue Lagoon. V jiných hotelech měli například zdarma dokonce vyhlídkový let!

Na závěr bych ráda dodala, že na Islanďany si člověk chvilku zvyká, protože přece jen ostrovní izolace zafungovala. Brzy snad ale zjistíte, že jsou to hodně obětaví a poctiví lidé. Tvrdě pracují pro rodinu a milují zemědělství. Cestovní ruch je pro ně v podstatě nová, ale intenzivní disciplína. Tady hodně spoléhají na přistěhovalce – určitě potkáte spoustu Čechů a Poláků. Islanďané mají pro pracanty z naší krajiny slabost a celkem velkou důvěru.

Více o Islandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *