ITINERÁŘ: 3 týdny v Japonsku

Japonsko

Japonsko je známé svou výraznou unikátní kulturou. Kromě krásných historických měst v Japonsku najdete chrámy zasazené hluboko v horách, přírodní horké lázně, výhledy na dýmící krátery sopek i malebné vesničky. Pronikněte hlouběji do tajů japonské kultury a přečtěte si o nejzajímavějších místech ostrova Honšú!

Japonsko přehledně:

Co si nachystat před cestou?

  • Víza – občané ČR nepotřebují při pobytu kratším než 90 dnů víza. Nicméně na letišti můžou chtít vidět letenku ze země.
  • Očkování – klasicky žloutenka A/B, břišní tyfus, zkontrolovat platnost tetanu. Japonsko je civilizovaná země s velmi vysokou úrovní zdravotnictví.
  • JR Pass – jízda vlakem je hrozně pohodlná a ušetří neskutečné množství času. JR Pass je ale nutné koupit PŘED cestou do Japonska. Objednává se v tuzemských oficiálních kancelářích a následně se musí buď osobně vyzvednout, nebo nechat doručit poštou. Více o JR Passu v záložce ,,Doprava“.
  • Zavazadlo – čím méně věcí, tím lépe. Nicméně Japonsko je velmi elegantní země a většina lidí míří za návštěvou měst. Není od věci si přibalit hezký kousek a nějaké slušné oblečení do chrámů.

Kde se ubytovat?

  • Hostely – Japonské hostely jsou nejlepší varianta pro sólo cestovatele i dvojice na budgetu. Hostely jsou podle japonského stylu samozřejmě čisté a bezpečné, na druhou stranu se nejedná o příliš sociální místa, natož párty lokace. Pokoje jsou většinou zařízené jednotlivými kapslemi, které zajišťují maximální soukromí. Standardní vybavení i toho nejlevnějšího hostelu je vždy šampón a sprchový gel, často se najde i kondicionér, krém, odličovací pomůcky a fény na vlasy.
  • Hotely a guesthousy – Pro cestovatele s vyšším rozpočtem samozřejmě velmi luxusní a pohodlná varianta. Lepší ubytování v lázeňských městech nabízí hotelové nebo dokonce soukromé onseny (termální lázně).
  • Ryokany a minshuku – Jedná se o ubytování v tradičních rodinných domech, často s typickým japonským vybavením. Cena za noc není zrovna levná (kolem 2 000 Kč/os.), ale většinou zahrnuje minimálně snídani. Součástí bývají často i termální lázně onsen. Tento styl ubytování má nejvíc atmosféry a pomocí autentického vybavení nabízí možnost zažít pravé Japonsko.
  • Chrámy – Některé turistické chrámové města nabízí poutníkům i turistům ,,temple stay“. Během jednodenního pobytu zažije člověk motlitby a rituály, nahlédne do života mnichů a zákulisí chrámů. Součástí je vegetariánská večeře a snídaně. Jedno z nejlepších míst, kde vyzkoušet temple stay je například Koyasan.

Kde a jak se stravovat?

Japonská kuchyně je velmi zdravá, vyvážená a nízkokalorická. K jídlu se používají většinou hůlky, jejichž držení a manipulace má řadu zákonitostí. Japonci si zakládají na správném stolování, jezení v rychlosti nebo dokonce za chůze je považováno téměř za neslušné.

Sushi bary – japonské sushi bary jsou na každém rohu a kvalita je samozřejmě nesrovnatelná. Doporučuji vyzkoušet running sushi Katsu Midori, který se nachází v obchodním domě v Tokyu hned u známé křižovatky Shibuya. Objednává se z tabletů a v nabídce je hned několik bezmasých jídel. Tato restaurace je vyhlášená a na stůl se čeká 15-30 minut, ceny jsou standardní.

Čajovny – zelený čaj je nezbytnou součástí každé restaurace a nejen díky jeho zdravotním účinkům je velmi oblíbený. Typické čajovny jsou z historických důvodů nejčastěji v geisha districts, kde se nacházely luxusní čajovny, ve kterých geishy bavily své hosty. Dalším typickým místem jsou japonské zahrady. Na obou místech je možné se zúčastnit čajového rituálu – tento zážitek trvá zhruba 4 hodiny a většinou je lepší si ho rezervovat předem. Ve městech se pak nachází čajovny, jak je známe ze západu, s širokou nabídkou druhů čaje, kávy a občerstvení.

Trhy – trhy se většinou nachází v každém větším městě. Nejčastěji se na nich prodávají ryby a mořské plody, čerstvé květiny a sladkosti. Ve více turistických místech se tady prodávají i jedlé suvenýry. Často je možné si dát na trzích i oběd.

Alkohol – Japonsko je známé svou pálenkou z kvašené rýže – saké. Většinou má kolem 15% alkoholu, pije z malých keramických nádob a může se podávat teplé i studené. V turistických místech (například Takayama) je možné navštívit výrobnu saké. Dalším typickým destilátem je švestkové víno, které se vyrábí ze zelených švestek uma, má většinou okolo 10 % alkoholu a je součástí mnoha jídel.
Oblíbené jsou i destiláty z okolních zemí, například jihokorejské sodžu. V Japonsku se taky prodává spoustu importovaných (včetně Plzně), ale i domácích druhů piva – mezi nejznámější patří Asahi, Sapporo a Kirin.

TIP pro vegetariány

Vegetariáni a vegani mají v Japonsku trochu ztížené podmínky, protože většina jídel obsahuje ryby a maso. Samozřejmě je možné najít i zahraniční restaurace, ale z hlediska cen i kvality doporučuji zkoušet místní speciality. Většinu restaurací jsem vyhledávala pomocí mobilní aplikace HappyCow. Mezi nejčastěji podávané vegetariánské jídla patří bezmasé variace polévky ramen, nudle, okurkové sushi, rýže se zeleninou, variace tofu, smažené tempury a lilku. V Osace je pak možné najít vegetariánskou verzi Okonomiyaki – typické jídlo z nudlí, vejce a zeleniny.

Rozpočet aneb kolik co stojí?

Kurz: 1 JPY (japonský jen ¥) = 0,21 CZK (7.9.2020)

Japonsko je drahá země, ale nikoliv tak moc, jak má spoustu lidí zafixované. Ceny jsou srovnatelné zhruba se západní Evropu. Jako drahá by se dala považovat doprava (JR Pass ušetří spoustu nákladů, ale pořád je velmi drahý) a služby. Srovnatelná je zhruba cena vstupného na památky, oblečení a elektronika.

  • Vnitrostátní letenky: od 10 000 JPY (zpáteční – zhruba 2 000 Kč)
  • Ubytování (dvoulůžkový pokoj): od 2000 JPY (zhruba 500 Kč)
  • Ubytování (postel v dormitory): od 1500 JPY
  • Jídlo v restauraci: 600 – 1500 JPY (střední kategorie)
  • Pivo: 450 JPY (250 JPY v obchodě)
  • Kafe: 400 JPY
  • Voda 1,5 l v obchodě: 120 JPY (kohoutková voda je ale většinou pitná)
  • JR Pass: 7 dní zhruba 7 000 Kč, 14 dní zhruba 11 000 Kč, 21 dní zhruba 14 000 Kč
  • Jednosměrná jízdenka MHD: 220 JPY
  • Půjčení malého auta na 1 den: od 4000 JPY
  • Benzín: 140 JPY/ 1l
  • Vstupné (paláce, hrady, chrámy): zdarma – 2000 JPY

Platba: platí se převážně hotovostí, bankomaty jsou v každém městě, ale ne na každém rohu, směnárny jsou přijímají pouze USD a EUR

Smlouvání: není zvykem

Spropitné: neočekává se, může být považováno za urážející

Jak je to s dopravou?

Letadlo – Vnitrostátní lety jsou vcelku levné, pokud letíte jen s příručním zavazadlem. Nicméně každá cesta na letiště je hroznou ztrátou času, proto doporučuju volit leteckou dopravu spíš mezi ostrovy.

Auto – Půjčení auta je se všemi náklady okolo celkem drahé. Silnice jsou v dobrém stavu, ale na dálnicích se za jednotlivé úseky platí mýtné. Pokud si rychle zvyknete na japonský provoz a jízdu vlevo, může být auto pohodlným způsobem dopravy. Další nevýhodou je samozřejmě dopravní značení v japonských znacích.

Stopování – Pomalý, ale dobrodružný způsob dopravy, který není v Japonsku moc obvyklý. V Japonsku je extrémně bezpečno a lidi jsou většinou velmi ochotní. Největším problémem tak zůstává jazyková bariéra.

MHD – Ve větších městech jezdí autobusy, bez kartičky je ale každá jízda celkem drahá. Samozřejmostí je propracované metro ve velkých městech (Tokio, Kjóto, Osaka,…). Na některých úsecích platí JR Pass.
TIP: Na veřejnou dopravu se vyplatí nainstalovat mobilní aplikaci NAVITIME, která podrobně ukazuje nejlepší spoje a zohledňuje aktuální situaci.

Vlak

Nejpopulárnější a nejjednodušší způsob dopravy v Japonsku je cestování vlaky a rychlovlaky. Jednotlivé jízdenky jsou ale extrémně drahé, proto je výhodnější si koupit vícedenní jízdenku, tzv. JR Pass. Jízda vlakem je pohodlná a ušetří neskutečné množství času.

Fakta o JR Passu:

  • JR Pass je nutné koupit PŘED cestou do Japonska. JR Pass se objednává v tuzemských oficiálních kancelářích a následně se musí voucher buď osobně vyzvednout, nebo nechat doručit poštou (nejde poslat e-mailem kvůli chráněnému vodoznaku).
  • levnější varianta ,,Ordinary Pass“ mi bohatě stačila
  • JR Pass může získat jen ,,temporary visitor
  • zakoupený dokument Exchange Order je potřeba vyměnit na letišti v Japonsku nebo v dopravním podniku ve městě (nejpozději 3 měsíce od zakoupení)
  • JR Pass začíná platit podle vlastního určení, nejpozději ale do měsíce ode dne zakoupení
  • rezervace sedadel je zdarma (na jakékoliv přepážce JR), ale kromě extrémně vytížených období (kvetení sakur, vánoce) bylo vždy volné místo (,,Green JR Pass“ se musí rezervovat vždy)
  • JR Pass lze využít na všechny vlaky a shinkanseny JR (kromě NOZOMI a MIZUHO), některou MHD (metra a autobusy), loď na ostrov Mijadžima. POZOR: regionální JR Passy mají odlišnou platnost!
  • na nádraží se nepoužívají automatické brány ke vstupu, JR Pass se musí ukázat zaměstnanci v bočním okýnku
  • cena: 7 dní zhruba 7 000 Kč, 14 dní zhruba 11 000 Kč, 21 dní zhruba 14 000 Kč

Kdy je nejlepší doba cestovat do Japonska?

Japonsko má stejně jako Česko čtyři roční období a podnebí je tady mírné (na některých místech je poznat oceánské klima, jinde přechází do subtropů). Počasí se tak velmi podobá tomu, na co jsme zvyklí doma, včetně mrazů a sněhu v zimních měsících. Výjimku tvoří ostrovy jižně od hlavního ostrova Honšú, které spadají do subtropického pásma a je tady mnohem teplejší klima.

  • Na jaře, zejména v období kvetení sakur, je příjemné klima, na druhou stranu země je pod návalem turistů.
  • Během června a července nastává v Japonsku období dešťů. Zbytek léta je horký a je zde vysoká vlhkost vzduchu.
  • Podzim opět přináší příjemné teploty a babí léto může být opravdu krásné. Toto období je také spojené s nárůstem turismu, kvůli barvení listů stromů.
  • Zimní měsíce jsou mrazivé a v horách je většinou vrstva sněhu. Toto období je vhodné pro lyžaře, dále na pozorování koupajících se opic u Nagana nebo pro ty, kdo si chtějí užít ulice bez zástupu turistů a malebnou zasněženou krajinu.

Je Japonsko bezpečné? Na co si dát pozor?

Japonsko je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě:)

Přírodní živly – Japonsko leží v seismicky velmi aktivní oblasti a zemětřesení je velmi častý jev. Silnější zemětřesení může vyvolat vlnu tsunami (slovo pocházející původem z japonského dlouhá vlna) ohrožující pobřežní oblasti. Nicméně Japonci jsou na tyto věci velmi dobře technicky připravení. Typické jsou taky tajfuny, velmi silné bouře, které se vyskytují převážně od června do října.

Zvyklosti – Na co by si měl člověk opravdu dát dobrý pozor, jsou kulturní zvyklosti. Japonsko má skrz historii a geografickou izolovanost velmi specifické zásady slušného chování. Proto je lepší si aspoň základy před odletem nastudovat, aby se předešlo nemilému paux pas. Uvádím pár největších odlišností:

  • hůlky se nezapíchávají do jídla, lokty by se neměly pokládat na stůl. Naopak je povoleno srkání a mlaskání.
  • ve většině domácností, hotelů, chrámů a dalších budovách se chodí na boso nebo v přezůvkách. Na záchodě se používají speciální přezůvky.
  • smrkání na veřejnosti je považováno za neslušné, upřednostňuje se popotahování. Člověk by měl zásadně nosit roušku, pokud je nachlazený.
  • do většiny lázní onsen je pro lidi s tetováním vstup zakázán. Člověk si musí předem nastudovat, které onseny tetování povolují. Celkově je lepší si celou onsenovou etiketu projít zvlášť.
  • spropitné se nedává, může dokonce urazit.
  • jíst ve spěchu nebo dokonce za chůze je považováno za neslušné.
  • spoustu Japonců nemluví anglicky, nejlépe jsem se domluvila ve větších městech, zbytek rukama a nohama. Je dobré se naučit aspoň základní slovíčka a fráze.

Zvyků a odlišností by se našlo mnohem víc. Zlatým pravidlem je mít oči otevřené, být tolerantní a přizpůsobit se mravům cizí krajiny.

Více o Japonsku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *