Hanalei

Havaj

Havajské ostrovy jsou vysněnou zemí mnoha cestovatelů. Pro naše krajany je ale jejich návštěva v mnoha ohledech složitá, ať už se jedná o finance, vzdálenost nebo vízovou politiku. Po přistání jsem byla na letišti jediný člověk s krosnou a bohužel mě nikdo nevítal s naleštěným minivanem a věncem z ibiškových květů, což je tady pro většinu turistů samozřejmostí. Cestu na Havaj jsem pojala low-cost.

Cestopisů o Havaji existuje celá řada, ale jsou dělané převážně na míru těm, kdo se rozhodnou strávit dovolenou v jednom z resortů a v popředí jejich zájmu je rekreace na pláži. V tomto článku najdete všechny organizační záležitosti ohledně cesty z Česka na Havaj, informace o kempování, dopravě, bezpečnosti a několik tipů, jak trochu ušetřit. Ještě bych dodala, že Havaj je jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy navštívila, a proto není potřeba litovat vynaložené námahy ani peněz.

Ostrovy Big Island, Kauai a Maui mají každý naprosto unikátní přírodu, liší se jídlem, turistickými atrakcemi i atmosférou. Kromě přehledu nejkrásnějších míst jednotlivých ostrovů se můžete inspirovat i mým 3-týdenním itinerářem. Pro praktické informace ohledně cestování na Havaji skrolujte níže.

Obsah

Havaj levně

Aneb jak na Havaji nenechat všechny svoje úspory. Když jsem se v roce 2018 na Havaj vydala, musela jsem udělat kompromis mezi limitovaným časem, náklady na cestování a odhodláním užít si dovolenou bez zatvrzelého živoření. Můj model vypadal asi takto: akční letenky, návštěva mimo sezónu, kempování, vaření vlastního jídla, občas oběd nebo kafe v restauraci, pronájem auta, návštěva všech národních parků a občas nějaký ten zážitek jako například let helikoptérou nad ostrovem Kauai. Nicméně pokud chcete jet opravdu nízkonákladově, tady je pár tipů:

Rozpočet aneb kolik co stojí?

Kurz: 1 USD (Americký dolar) = 25 CZK (25.3.2020)

Havaj je velmi drahá země, ale při zavedení určitých úsporných opatření (akční letenky, kempování, vaření), se dá vyjít celkem rozumně. Ceny bych srovnala se západní Evropou.

Orientační ceny
Letenky mezi ostrovy (zpáteční): od 70 $ (asi 1 500 Kč)
Ubytování v regionálních kempech: 5 $ (Kauai)/ 10 $ (Maui)/ 25 $ (Big Island) – pozn.: soukromé kempy a kempy v národních parcích jsou zhruba 4x dražší
Ubytování (levný 2-lůžkový pokoj): od 100 $/noc (asi 2 500 Kč)
Jídlo v restauraci: od 15 $
Pivo: 7 $ (restaurace), 3 $ (obchod)
Kafe: 5 $
Voda: 2 $ (1,5l)
Autobus ve městě (pro dospělého): jednorázová jízdenka 2,5 $, celodenní 5 $
Půjčení malého auta na 1 den: od 30 $
Let helikoptérou: např. na ostrově Kauai 60 minut od 200 $ (asi 4 000 Kč)
Vstupné na pláže a do národních parků: většinou zdarma/ 5 $ / 30 $

Platba: hotovost se používá v odlehlejších oblastech, ve městech se dá bez problému platit kartou, bankomat na každém rohu, směnárny ve větších městech

Smlouvání: neočekává se, můžete zkusit v cestovkách při organizovaných výletech, v autopůjčovnách můžete zkusit získat upgrade

Spropitné: 10 %

Co si nachystat před cestou?

Víza

První krok by určitě mělo být zajištění víz, protože USA mají velmi přísnou cizineckou politiku. Na Havaji platí stejné podmínky, jak v celé USA – občané ČR si musí vyřídit na turistickou cestu kratší než 90 dnů ESTU. Cena je 14 USD, vyřízení trvá do 72 hodin, platnost je na 2 roky.

Letenky

Havaj už by snad nemohla být vzdálenější, čemuž odpovídá i cena letenek a ne vždy ideální návaznost letů. Proto doporučuji sledovat různé akce měsíce předem, případně nakombinovat jednotlivé letenky. Na Havaji se dnes dá letět kolem 15 000 Kč.

Tím to ale nekončí. Mezi jednotlivými ostrovy téměř nefunguje lodní doprava (maximálně nákladní), mezi jednotlivými ostrovy se přepravuje letecky. Opět včasnou koupí je možné něco málo ušetřit. Jen taková vsuvka – byla jsem překvapená, jak zastaralé webové stránky havajské letecké společnosti mají!

Očkování

Očkování proti žloutenca A/B je základ, doporučuji taky zkontrolovat platnost očkování proti tetanu.

Cestovní pojištění

Nikdy neodjíždím bez cestovního pojištění. Na Havaji je navíc možné vyzkoušet spoustu outdoorových, adrenalinových sportů, což je určitě lepší zohlednit v pojištění.

Co si zabalit

Opět vyzdvihuji pravidlo ,,čím méně věcí, tím lépe„. Na Havaji je celoročně nad 20 stupňů, a ani tropický deštík nepřináší velké ochlazení. Na druhou stranu pokud jede člověk kempovat, objem krosny nezadržitelně roste. Věci, které jsem nejvíce využila:

  • mini stan, letní spacák, skladná nafukovací karimatka
  • základní kempovací nádobí, filtr na vodu
  • čelovka, skládací nůž
  • power-banka, foťák a gopro, nabíječky, adaptér
  • rychleschnoucí ručník, plavky, žabky
  • outdoorové boty (ne nutně velké pohorky), kšiltovka a další letní trekové oblečení
  • mikina a nepromokavá bunda

Spoustu věcí je ale možné za vcelku přijatelné ceny koupit v místním supermarketu Walmart:

  • vařič a bomba
  • maska na šnorchlování
  • sprej proti hmyzu
  • opalovací krém

Kde se ubytovat?

Kempování

Nejlepší způsob, jak si užít havajskou přírodu a ušetřit neskutečné peníze, je spaní ve stanu. Každý ostrov má svůj vlastní systém správy kempů, což situaci mírně komplikuje. Pro základní přehled uvádím stránky některých státních kempů. Samozřejmě existují i privátní kempy – některé z nich uvádím v článku Itinerář: 3 týdny na Havaji.

Big Island & Maui: https://www.nps.gov/subjects/camping/campground.htm
Big Island: hawaiicounty.ehawaii.gov/camping/
Kauai: https://www.to-hawaii.com/kauai/camping/
Státní parky Havaje: https://hawaiistateparks.org/parks/
Havaj: https://dlnr.hawaii.gov/dsp/camping-lodging/hawaii/

AirBnb

Ve srovnání s cenami hostelů byla tato varianta levnější. Na některých ostrovech (například Big Island, kde jsou státní i privátní kempy velmi limitované a drahé) někteří ubytovatelé nabízí místo na rozložení stanu.

Resorty a hotely

Havaj samozřejmě praská ve švech pod tíhou luxusního ubytování. Určitě pohodlná volba, pokud máte prostředky. Tento druh ubytování na ostrovech je nicméně velmi drahé.

Jak je to s dopravou?

Autobus

Vcelku kvalitní hromadná doprava funguje na ostrově Oahu (nejlépe pochopitelně v Honolulu), v menší míře i na Maui. Cestování meziměstskými autobusy je ale velmi náročné jak časově, tak organizačně.

Auto

TIP: Nechte výlet na Havaji až po 25. narozeninách. Toto divné opatření by nám ušetřilo spoustu peněz za placení ,,under age driver insurance fee“, neboli poplatek pojišťovně za nezkušeného řidiče.

My jsme jako dopravu kolem všech ostrovů zvolili auto, které jsme si předem rezervovali. Není to sice levná záležitost, ale ušetří to spoustu času a námahy. Koneckonců Havaj je v tomto typické USA – bez auta se moc daleko nedostanete. Hlavní silnice jsou většinou v dobrém stavu, ale často se můžete setkat s nezpevněnýma cestama a úzkými pobřežními silničkami vlnícími se nad útesy. Tady je potřeba přizpůsobit rychlost. Taky je dobré si koupit pojištění a zkontrolovat, na které cesty se vztahuje.

POZOR: Na Big Islandu se nás snažili za každou cenu přesvědčit, že potřebujeme náhon na 4 kola. My jsme se do této dražší varianty nenechali uvrtat a byli jsme rádi. Jediná turistická místa, kam se bez tohoto auta nejde dostat: vrchol Mauna Kea, Green Sand Beach, Waipio Valley. Vždycky se ale najde jiné řešení, jak se na místo dostat – pěšky, stopem, s organizovanou túrou. To samé platí i pro ostatní ostrovy.

Stop

Stop je málo využívaná varianta a obecně USA nemá ke stopování vybudovaný hluboký vztah. Nicméně ostatní turisti jsou velmi vstřícní a pokud mají místo v autě, rádi stopaře popovezou.

Letadlo

Mezi hlavními ostrovy se spoléhá převážně na leteckou dopravu. Letenky je vzhledem k často nízkokapacitním letadlům lepší rezervovat dopředu. Některé letadla jsou opravdu malé, takže jde cítit každý poryv větu. Dlouhé kontroly se na vnitrostátních letištích nekonají a všude hraje pohodová havajská hudba.

Kde a jak se stravovat?

Vaření

Nejlevnější variantou, která jde ruku v ruce s kempováním, je samozřejmě vaření. Často jsme nakupovali jídlo v supermarketech, vařič jsme měli z domu, bombu jsme koupili. Na spoustě míst jsou piknikové stoly a venkovní grily.

Restaurace

Přeci jen jsme na dovolené, tak si občas na oběd zajdeme do nějaké jídelny nebo restaurace, že? Přijde mi, že na Havaji neznají nic mezi fast foodem a bio green restaurací. Jídlo výborné, ceny šílené. Časté jsou taky asijské restaurace, které se pohybují v trochu přijatelnější cenové kategorii. Vegetariáni ani vegani nebudou mít problém. Specialitou jsou tady burgery – jak ty klasické s masem, často jsou v nabídce i vegetariánské. Samozřejmě na hlavním městě Oahu (zejména v Honolulu) je nabídka restaurací velmi široká.

Ovoce a zelenina

U cesty je většinou spousta stánků, kde místní prodávají své přebytky ze zahrádky. Funguje na principu honesty boxů, takže je dobré mít dolar dva drobné. Čerstvé a levnější než v obchodě – odzkoušeno, doporučeno.

Shave Ice

Na Havaji se určitě setkáte s místní specialitou. Shave Ice je dezert, který tvoří ledová tříšť politá sirupem.

Je Havaj bezpečná?

Krimintalita

Havaj je velmi bezpečná a pohodová země. Kriminalita je nízká, lidé jsou velmi přátelští a ochotní. Toto řečeno, vždy je lepší si dávat pozor na své věci (například při koupání na pláži), zamykat auta (byť v amerických filmech vídáme ležérnější přístup), nebrat si na cestu příliš špěrků a cenností.

Hodně návštěvníků Havaje může navíc překvapit velké množství bezdomovců. Tito lidé sice mají auto a práci, ale domov nikoliv, a využívají parků/kempů u velkých měst. Na Kauai je to zas komunita hippie – neškodní, ale velmi zvláštní lidé, stahující se do oblasti Na Pali Coast.

Přírodní podmínky

Havaj se nachází uprostřed oceánu a v mnoha místech by se dalo mluvit o divočině. S čím je třeba rozhodně počítat? Jsou to zejména mořské proudy, tropické bouře následované sesuvy půdy, příležitostná zemětřesení, sopečná aktivita. Je nutné sledovat aktuální zpravodajství, přičemž monitoring je na dobré úrovni, ale stejně člověk musí vědět, jak na danou situaci reagovat.

Fauna a flóra

Na Havaji nežijí žádní extrémně nebezpeční tvorové. Za zmínku stojí snad jen otravní komáři, obrovské stonožky a sem tam nějaký žralok bílý.

Kdy je nejlepší doba jet na Havaj?

Na Havaj se dá jet díky mírnému počasí v podstatě celoročně. Osobně bych si vybrala ale okraj sezóny (kvůli počasí, cenám, turistům) – květen, červen, září, říjen.

Podnebí – tropické, často teplé a vlhké, teplota se pohybuje pořád kolem 20-30°. Na Havaji se dá cestovat celoročně. V zimních měsících je sice o něco více srážek, ale je tady méně turistů a ceny jsou nižší. Sem tam je nutné počítat s tropickou bouří.

Období sucha – květen až říjen (slabé přeháňky v průběhu dne)

Období dešťů – listopad až duben (trochu více přeháněk, více rozbouřené moře, ale pořád se dá cestovat)

Teplota vody – 23-28°

Dostat se na Havaj, která je přesně na druhém konci světa, zabere v lepším případě jeden předlouhý den. Tím pádem se podle mě nevyplatí jet na méně, jak dva nebo tři týdny. Zpětně z mého pohledu je ideální jeden měsíc. Za tu dobu stihnete projet křížem krážem 4 ze 7 hlavních ostrovů. Osobně jsem byla na Maui, Kauai, Big Island a jih Oahu a můžu potvrdit, že každý ostrov je velice odlišný.

POZOR: V některých oblastech, hlavně na vrcholech sopek, může být opravdu zima (kvůli vyšší nadmořské výšce a silnému větru). Proto se hodí mít jedny dlouhé kalhoty a teplou mikinu.

Více o Havaji

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *