Royal Palace

Kambodža

Kambodža má jako další země v jihovýchodní Asii svůj díl krásného pobřeží s tropickými ostrovy. Stejně tak má zajímavou historii, která zanechala rozsáhlé kulturní dědictví. Kromě detailního průvodce Angkorem a 2-týdenního itineráře se dozvíte i recepty typické khmérské kuchyně. Čtěte dál!

Před cestou

  • Víza – občané ČR získají víza na mezinárodním letišti ve Phnom Penh nebo Siem Reap a při pozemním překročením hranic. Víza platí 30 dnů a stojí 30 USD (plus 1 USD letištní poplatek). Je potřeba si připravit 2 pasové fotografie. Víza je možné vyřídit předem v Bangkoku (vyřízení trvá zhruba 2 dny). Další možností jsou e-visa, která stojí 37 USD (platí na všech letištích, ale jen na 3 pozemních přechodech (Poi Pet, Bavet, Cham Yeam).
  • Očkování – klasicky žloutenka A/B, břišní tyfus, zvážit vzteklinu, zkontrolovat platnost tetanu
  • Zavazadlo – čím méně věcí, tím lépe. Nejlépe se samozřejmě cestuje s příruční krosnou.

Doprava

Autobus a minivany – V Kambodži dobře funguje autobusové doprava, přestože zdejší autobusy nejsou úplně nejnovější ani nejrychlejší. Turistické minivany jsou o něco rychlejší, přesto o nic víc pohodlné. Lístky je možné koupit na hotelech nebo v cestovních kancelářích. Doporučuji používat bezpečnostní pásy, protože šílený styl řidičů v Kambodži je proslulý.

Grab – funguje tuším pouze ve větších městech, ve zbytku je potřeba použít regulérní taxi, což v některých případech může být tuk-tuk nebo dodávka s dřevěnou lavicí na korbě.

Skútr – nejlepší možnost, jak na vlastní pěst prozkoumat okolí měst a vesnic. Půjčení je relativně levné, většinou ale požadují jako zástavu cestovní pas. Provoz na silnicích může být hustý a zběsilý, většina cest je ve špatném stavu a nezpevněná. Je vždy lepší si půjčit i helmu, nejezdit za tmy a odkoukat místní pravidla. Než vyjedete, nezapomeňte natankovat.

Letadlo – vnitrostátní lety jsou vcelku levné a dokážou ušetřit spoustu času.

Ubytování

Hotely a guesthousy – ubytování v Kambodži je stejně jako ve většině Asie levné. Obvykle není potřeba rezervovat příliš dopředu.

Hostely – velmi populární a levná varianta.

Jídlo

Restaurace – v Kambodži se dají najít dobré místní i zahraniční restaurace. Kambodžská kuchyně je hodně ovlivněná thajskou, vietnamskou, čínskou a francouzskou kuchyní.

Vegetariáni – tradiční kuchyně se skládá hodně ze zeleninových pokrmů, proto není problém tady sehnat vegetariánské jídlo. Často se ale používají vajíčka, takže vegani to budou mít o něco složitější.

Stánky s občerstvením – stánků u cesty s místním fast foodem je v Kambodži spousta. O jejich nezávadnosti rozhodněte podle vlastního úsudku selským rozumem.

Alkohol – alkohol je tady velmi levný, populární je pivo Angkor a Cambodia Beer a další asijské i západní značky, dále rýžová pálenka, která je většinou k dostání jen u místních na vesnicích.

Trhy – bývá tady čerstvé ovoce a zelenina, koření, místní speciality, ryby a mořské plody.

Podnebí

  • Podnebí – tropické monzunové
  • Období sucha – listopad až květen
  • Období dešťů – červen až říjen

Měna

Měna: kambodžský riel (KHR)

Kurz: 1 CZK = 173 KHR (29.10.2020)

Platba: platí se převážně hotovostí, bankomaty a směnárny jsou spíš jen ve větších městech

Kambodža je velmi levná země, ceny v poslední době mírně rostou s rozvíjejícím se cestovním ruchem, hlavně v oblasti Angkor Watu a Koh Rongu.

POZOR: Na většině území se standardně používají americké dolary. Místní dokonce upřednostňují platbu v USD, nazpět ale často vrací riely. Proto doporučuji nevybírat a nevyměňovat příliš rielů, ale spíš si vzít zásobu USD.

Na co si dát pozor

  • Krimintalita – kriminalita je středně vysoká, hlavně pokud jde o krádeže a podvody zaměřené na turisty. Je potřeba mít neustále na očích svá zavazadla a například v tuk-tuku je pevně držet dál od dveří, protože některá přepadení se odehrávají za jízdy. Až na tyto kriminální živly jsou lidé velmi přátelští a ochotní, přesto by ale měly hlavně ženy zvýšit opatrnost po setmění.
  • Bezpečnost – v minulosti válkou zmítaná Kambodža si jako nechtěný suvenýr odnesla až 6 mil. kusů nevybuchlé munice. V ohrožení jsou především venkovské oblasti. Kambodža se nevybuchlou munici postupně snaží zlikvidovat, ale práce postupují jen velmi pomalu a každoročně na to doplatí desítky místních lidí. Turistické oblasti jsou víceméně bezpečné, přesto není vhodné výrazně opouštět vyznačenou stezku s pouštět se do větších průzkumů na vlastní pěst.
  • Přírodní podmínky – období dešťů může přinést záplavy, obecně je nutné sledovat aktuální zpravodajství.
  • Fauna a flóra – za zmínku stojí hlavně komáři přenášející malárii a dengue. V období dešťů jsou velmi otravné, nikoliv ale nebezpečné pijavice.
  • Oblečení – ze slušnosti k místní tradici je dobré mít zahalené ramena a kalhoty/sukni aspoň ke kolenům – na ulici to nebude přitahovat pozornost a v chrámech je to povinnost.
  • Chování na veřejnosti – doporučuje se omezit projevy citů k drahé polovičce.

Dvě zklamání Kambodži

Kambodža je zajímavá země se spoustou unikátních míst, které stojí za to navštívit. Ne všechno se mi ale líbilo. Když jsem zpětně analyzovala moje smíšené pocity, vyplynuly mi dvě konkrétní negativa.

Prvním bodem je všudypřítomný nepořádek. Odpadky lemují silnice kam až oko dohlédne. To je věc, kterou nelze při cestě po Kambodži přehlédnout. Ve srovnání s ostatními chudými státy, které jsem zatím navštívila, na tom byla Kambodža s přehledem nejhůř. Když se k tomu navíc přidá oranžový prach z většinou nezpevněných cest, člověk si dobrovolně nasadí v tuk-tuku roušku. Moře bylo na první pohled čisté, ale ve skutečnosti je plné mikroplastů, je kalné a na potápění nebo šnorchlování je velmi špatné.

Další věcí je rostoucí vliv Číny a jejích ne vždy blahodárných investic. Dobrým příkladem je město Sihanoukville, dříve označované jako ráj backpackerů, které je dnes celé ve vlastnictví rozpínavého souseda. Původní domečky byly zničené a na místě pohodových restaurací, barů a gusethousů vyrostly megalomanské mrakodrapy a kasína. Pod tíhou těchto často nedostavených objektů se (doslova) potápí dříve nádherná přímořská oblast. Nehledě na to, že práci nedostali místní, ale dovezení čínští pracovníci. Kriminalita vzrostla a z města se pomalu stává město duchů.

V Sihanoukville (konkrétně v Otres Beach) jsem strávila jedno odpoledne před trajektem na Koh Rong. To úplně stačilo, abych se ujistila, že toto místo dávno není rájem a bohužel už ani nikdy nebude. Stihla jsem se i podívat na pláž, která byla kupodivu bez odpadků, ale ničím neohromila a postrádala atmosféru jako celé město. Zbytek času jsem měla možnost prohodit pár slov s místními a dozvědět se neveselý příběh každého z nich i příběh tohoto města duchů.

Více o Kambodži

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *