Nejčastější turistické scamy a jak se jim vyhnout
Nikdo se necítí rád podvedený. Cestovatelé mají krásný život, ale co se týče podvodů, tak patří do ohrožené skupiny. Na cestách je totiž možné se setkat s opravdu širokým spektrem triků (angl. scam = podvod, podfuk), které mají za cíl vymámit z turistů peníze snadno a rychle.
Během mého cestování jsem měla možnost si všimnout, že nejčastěji se s podvody setkáváme od lidí pracujících v cestovním ruchu. Proč tomu tak je? Protože lidé jako taxikáři, prodavači suvenýrů nebo cestovní agentury ví, že na dovolené je naše obezřetnost snížená, často neznáme měnu, aktuální kurzy, zvyklosti, jsme v zemi jen dočasně a evidentně máme peníze k utracení. Na druhou stranu svět je plný milých a poctivých lidí a bylo by škoda si zkazit obrázek o celé zemi na základě pár špatných zkušeností.
S největším výskytem podvodů jsem se osobně setkala v Asii. S turismem na vzestupu, prohlubující se globalizací a nekonečnou lidskou vynalézavostí se ale nesmíme divit, že podobné triky najdeme po celém světě – včetně Česka (znáte Honest guide?).
Jak se říká ,,důvěřuj, ale prověřuj“, tak při cestování to platí dvojnásob. Naštěstí je možné s trochou obezřetnosti většinu z nich odhalit. Jste připraveni nenechat se nachytat?
Přehled nejčastějších triků na turisty a jak se s nimi vypořádat
Ještě než se pustíme do konkrétních příkladů, představuji zde mých pět zlatých pravidel, jak snížit pravděpodobnost, že se na cestách stane člověk obětí scamu:
- co je přespříliš levné nebo okatě nabízené, je podezřelé
- nenechte se zastrašit ztropením scény nebo křikem
- představte si, jak byste na danou situaci reagovali doma
- používejte selský rozum a nebuďte naivní
- před cestou se seznamte s nejčastějšími turistickými scamy (viz. níže)
Podvody v taxi
Začneme hezky od začátku, a to cestou z letiště (nebo nádraží či přístavu), kde se to scamy jen hemží. Taxi služba je jak dělaná pro získání černých peněz od turistů, kteří jsou v zemi čerstvě a ještě se nestihli rozkoukat. Proto si řidiči vymysleli celou řadu triků, jak z cestujících vymámit peníze navíc.
Na úvod přihazuju pár univerzálních rad na cestování s taxi kdekoliv ve světe:
TIP 1: Zjistěte si přibližné ceny na internetu a s řidičem se dohodněte na ceně předem. Mějte vždy hotovost a bankovky rozměňte na menší částky.
TIP 2: Používejte jen oficiální taxi, případně vyzkoušejte služby jako Uber, Grab, apod., kde je cena i dýško stanoveno předem a vše je přísně regulováno aplikací, včetně trasy, času i hodnocení řidiče.
TIP 3: Pokud je to možné, vemte si všechny zavazadla s sebou do kabiny a nedávejte nic do kufru. V případě roztržky se můžete rychle z auta evakuovat a zavazadla se nestanou zajatcem vašeho řidiče.
Ztracený taxikář
Jedním z nejčastějších triků, se kterým jsem se například setkala v thajském Bangkoku, byl ztracený taxikář. Řidič předstírá, že nemůže najít hotel (nebo jiné místo), i přestože ze začátku plán trasy odkýval a nechal vás nasednout. Pravděpodobně s vámi a zaplým taxometrem několikrát obkrouží blok, a pak vás zkasíruje za tyto kilometry a čas navíc.
Jak se podvodu vyhnout: Tomuto problému se lze vyhnout jednoduše – kupte si simkartu a sledujte taxikářovu trasu. Pokud vám bude tvrdit, že nezná cestu, můžete ho navigovat.
POZOR: Někdy se může stát, že řidič zvolí delší cestu a bude oponovat dopravní zácpou, uzavírkou apod. Aktuální dopravní situaci už dnes GPS samozřejmě ukazují taky, ale jsou země, kde ne všichni řidiči používají navigaci (typicky velmi chudé země). Ne vždy tak má cenu se dohadovat (zvlášť, pokud spěcháte). Pokud ve výsledku taxikář dojede ve slíbený čas na správné místo, není co řešit, v opačném případě trvejte na předem sjednané ceně a neplaťte více.
Taxikář s falešnými penězi
Následující trik je velmi oblíbený v Číně. Funguje zhruba tak, že se snažíte platit taxikáři čerstvě rozměněnými nebo vybranými bankovkami vysokých hodnot. Podáváte mu je zezadu do přední části vozu, on je chvíli studuje na klíně a pak vám je s křikem vrací, že jsou to padělky. Co doopravdy na klíně dělá je to, že vyměňuje vaše pravé peníze za falešné.
Jak se podvodu vyhnout: Rozhodně nedovolte, aby se vám peníze ztratily z očí. Pokud to není možné, například kvůli přepážce mezi řidičem a vámi, rozhodně nepodávejte další a další peníze. Trvejte na tom, ať s vámi jde do hotelu, kde už si seženete pomoc na recepci.
Taxikář a taxametr
Typický trik, který dnes už snad nemůže nikoho překvapit, je trik s taxametrem. Řidič ho jednoduše po předchozím zákazníkovi nevynuluje. V horším případě má taxametr upravený a kilometry naskakují nepřiměřeně rychle.
Jak se podvodu vyhnout: Jezděte pouze s oficiální taxi službou (případně Uber, Grab, …). Při nastoupení do taxíku si zkontrolujte, zda je taxametr na nule. Sledujte vývoj ceny po celou dobu jízdy. Vždy je lepší mít představu, kolik by měla jízda přibližně stát.
Bankomaty s poplatky
Bankomaty jsou takové tiché kolovrátky, které spoléhají na to, že lidé jsou na dovolené více pohodlní a vyberou si peníze z prvního funkčního ATM. V turistických oblastech (včetně centra staré dobré Prahy) si ale banky účtují nesmyslné poplatky a nezřídka nabízí naprosto žalostný kurz.
Jak se podvodu vyhnout: Nejsnadnější způsob je si jednoduše vygooglit recenze na nejlepší bankomaty v okolí. Zjistěte si aktuální kurzy (nákup a prodej) a porovnejte více bankomatů, než uděláte výběr. Můžete se zeptat místních, kde si vybírají oni. Čím dál od centra nebo turistické lokality půjdete, tím budou kurzy výhodnější a poplatky nižší.
Poplatky na hranicích
Při přejezdu hranice mezi Kambodžou a Vietnamem autobusem (případně kdekoliv jinde v jihovýchodní Asii) se možná budete divit, proč po vás po zaplacení dohodnuté částky za jízdenku a oficiální víza žádají další poplatky za služby. Tyto služby jsou občas zdůvodněné jako poplatek za přednostní odbavení nebo vyřízení formalit na přechodu, častěji jsou ale ve stylu ,,zaplať a neptej se proč“. Většinou se jedná o 2-4 dolary, ale jde taky o princip, že?
Jak se podvodu vyhnout: Na hranicích se běžně platí poplatky za vstup do země a jejich výši lze zjistit na oficiálních stránkách. Pokud vás někdo bude žádat peníze navíc, chtějte vědět přesně proč a dále trvejte na původní částce. Přechody hranic jsou obecně často ošemetné, ať už se jedná o jihovýchodní Asii nebo východní Evropu. Lepší je cestovat přes den a radši s mírně dražší přepravní společností prověřenou dobrými recenzemi.
Fotografování s lidmi a rekvizitami
Místní žijící v turisticky oblíbených oblastech si zvykli na to, že jim v obličeji několikrát za den blýská fotoaparát. Není divu, že se z toho rozhodli získat i něco pro sebe a focení jdou rádi naproti. Rozhodně ne ale zdarma.
Láká vás fotka ženy v krásném tradičním úboru? Holčička s opičkou? Cvrčci a další jedlý hmyz jako zajímavý streetfood? Nabízí vám, že vám přes ramena hodí mísy s ovocem nebo pletené pončo? Všechno to jsou fotogenické vzpomínky, ale žádná z nich není zadarmo. Když je po akci a teprve se dozvídáte, kolik vás jedna fotka bude stát, už to tak hezká vzpomínka není. Místní navíc neváhají udělat pořádnou scénu, protože ví, že vylekaný turista radši zaplatí, než aby se před celou ulicí dohadoval.
Jak se podvodu vyhnout: Vždycky je slušnost se nejdříve někoho zeptat, než začnete fotit. V turistických oblastech ale radši přidejte i otázku ,,How much?“. Za předem vyjasněných podmínek je lehčí se vyhnout problémům.
Zavřená atrakce
S tímto trikem jsem se několikrát setkala například v Thajsku. Chystáte se ráno do hlavního paláce nebo jiné významné atrakce ve městě a zavolali jste si tuk-tuk? Řidiči se občas snaží své pasažéry přesvědčit, že zrovna dneska je tato atrakce zavřená kvůli státnímu svátku nebo nějakému hůř dohledatelnému důvodu. Místo toho ochotný řidič nabídne jako alternativu naprosto stejně krásný chrám, kde zcela náhodou vybírá vstupné jeho kamarád, občerstvení prodává tetička a manželka má ten nejlepší stánek se suvenýry. Občas je taky argumentem, že nemáte vhodné oblečení a první zastávka bude v nějakém obchodě s oblečením na tisíc procent vlastněného rodinným příslušníkem.
Jak se podvodu vyhnout: V první řadě bych intenzivně začala googlit, o jaký důvod zavření hlavní atrakce se jedná. Pokud bych nic nenašla, trvala bych na tom jet do své zamýšlené destinace. Případně vyměnit řidiče tuk-tuku/ taxi.
Cestovatelský balík od agentury
Uznávám, že v tomto případě se nejedná ani tak o scam, jako o běžnou obchodní praktiku. Na turistických místech po celém světě je možné najít místní cestovní agentury, které nabízejí různé druhy výletů, přepravy a ubytování jako ,,jeden package“. Tato varianta má určitou přidanou hodnotu – ušetří nám čas a námahu s plánováním. Problém je v tom, že na některých místech (pro mě konkrétně střední Amerika), tento balík vyjde mnohonásobně dráž, než například koupení samostatné vstupenky na autobus-trajekt-minibus (častá kombinace).
Jak se podvodu vyhnout: Doporučuji vždy poodejít z davu, kam se vrhnou ,,naháněči“ a zaměstnanci cestovních agentur se svými prospekty. Zamiřte si to rovnou na přepážku na nádraží nebo v přístavu a kupte si lístky sami. Tato rada možná vypadá banálně, ale zvlášť při dlouhodobém cestování ušetří neskutečné peníze.
Prosba o koupení konkrétního jídla
Tento trik je obzvlášť těžké odhalit a často jsou do něj zapletené děti. Mnohokrát se mi stalo, že děti prosily o peníze one dollar, please. Čím dál tím víc jsem ale slýchala i prosbu o koupení jídla, na čemž většina lidí nevidí nic špatného. Problém je v tom, že některé děti mají vytvořenou dohodu s majitelem obchodu (dost možná jsou to často jejich rodiče). Takže jakmile člověk zajde za roh, děti běží do obchodu vrátit vámi koupené jídlo nebo pití a utržené peníze si rozdělí s majitelem obchodu.
Často nemusí jít jen o děti – například v Kambodži na jezeře Tonle Sap po vás budou chtít řidiči loděk koupit rýži pro místní školy. Turisté, kteří v tu chvíli věří, že dělají naprosto správnou věc, nakoupí obrovské balení rýže v nejbližším obchodě. Za minutu je ale rýže zpátky, peníze rozdělené a škola jídlo nikdy neuvidí.
Jak se podvodu vyhnout: Je opravdu hrozně těžké rozpoznat, zda je dítě opravdu hladové, nebo se vás snaží podvést. Navíc kolikrát je pohled na ně opravdu srdcervoucí. Největším indikátorem je, pokud má dítě vyhlédnutý jeden konkrétní obchod a jde příliš najistotu. Řešením může být podělit se o vlastní svačinu, případně trvat na tom, že si koupené jídlo sníte společně. Pokud budete chtít podpořit danou komunitu, je lepší svěřit prostředky osvědčené agentuře.
Osobně jsem uvažovala, zda je lepší mávnout nad tímto rukou i když vím, že se jedná o podvod, ale vždycky dospěji k názoru, že je lepší nevychovávat děti k žebrání a nedělat je tak doživotně závislé na cestovním ruchu.
Odvoz od civilizace
Neoslnila mě múza, jak tento trik pojmenovat, tak ho jednoduše popíšu. Příkladným místem může být Egypt, kam se lidé míří podívat na pyramidy. V poušti se rozhodnou přijmout nabídku zdejšího průvodce a nasednout na jeho velbloudy. Po chvíli ale zjistí, že velbloudi je zavedli daleko od všech ostatních turistů někam doprostřed pouště a průvodce se odmítá vrátit, dokud nezaplatí částku navíc.
Něco podobného, pro změnu na loďkách, se odehrává na již zmiňovaném kambodžském jezeře Tonle Sap. V Jordánsku zas průvodci vodí turisty na vyhlídku nad Petru, ale nahoře se začnou hádat, že cena byla jen za jednu cestu, tudíž druhu polovinu pořád zbývá zaplatit. Bez jejich pomoci je cesta zpět velmi zapeklitá, takže většina lidí zaplatí.
Jak se podvodu vyhnout: Recenze, recenze, recenze míst, kam se chystáte. Pokud víte, že pojedete do Egypta a uděláte si nějaký ten průzkum předem, budete vědět, že je lepší se jízdě na velbloudovi obloukem vyhnout. Případně budete vědět, která agentura je férová, a která ne. Další pravidlo je stanovit cenu vždy předem a klást důraz na to, jestli se jedná o cestu tam i zpět.
Ukradený skútr
Další příklad podfuku je oblíbený ve sluníčkové Indonésii (nejčastěji ostrov Lombok). Název ukradený skútr by mohl mluvit za vše, ale s tím dodatkem, že si jej ukradne sám majitel. Turisté si přijdou do půjčovny pro skútr a přátelský majitel se ptá, co mají ten den v plánu. Následně jsou turisté sledováni jedním ze zaměstnanců půjčovny na pláž nebo na jiné odlehlé místo, kde je jim skútr odcizen. Protože většinou se jako záloha poskytuje pas, většina lidí zaplatí za nový skútr.
Jak se podvodu vyhnout: V první řadě je vždy lepší nenechávat jako zálohu pas, nýbrž jeho kopii. Dále bych opět vsadila na recenze – jak ty na internetu, tak ty slovní od ostatních cestovatelů, kteří už v místě pobývají delší dobu. Do třetice je lepší nespouštět skútr z očí a už vůbec si v něm nenechávat osobní věci.
Poškozené vozidlo z půjčovny
Ať už jste v chudé zemi nebo ne, s půjčovnami vozidel to není jednoduché. Půjčený skútr ve Vietnamu nebo jeep na Islandu může mít pár škrábanců, promáčknutý plech nebo prasklinu ve skle už když si vozidlo půjčujete. Některé půjčovny vám to ale na závěr rády naúčtují jako vaši chybu.
Jak se podvodu vyhnout: Ve vyspělých zemích se vede elektronická evidence o poškození vozidla – před cestou by s vámi měl zaměstnanec půjčovny vozidlo obejít, všechny vady zaznamenat a dát vám k podpisu. Doporučuji tuto kontrolu dělat na denním světle, kde jdou všechny škrábance a promáčkliny vidět nejlíp. V rozvojových zemích se oficiální kontroly nedočkáte, ale vozidlo si zkontrolujte, vše si vyfoťte a před cestou trvejte na informování majitele o těchto vadách i vašem záznamu.
Pro úplný klid na duši je lepší si zaplatit k půjčovnému i pojištění, se kterými kdejaký škrábanec pokryjete a půjčovny nebudou mít zapotřebí na vás zkoušet kdejaké finty.
Tankování
V Asii často tankuje na benzínkách místo řidiče obsluha. Turista přijede se svým skútrem, nadiktuje, zda chce plnou nádrž, případně za kolik by si přál natankovat. Než se zákazník zorientuje, už se mu tankuje benzín na pumpě, která nebyla vynulovaná po předchozím zákazníkovi. Pokud se navíc nevyzná v cenách, nebude mu připadat nic podezřelé.
Jak se podvodu vyhnout: Jednoduše si pohlídejte, jestli vaše obsluha vynulovala cenu na pumpě. Pořád je ale lepší znát velikost nádrže a ceny benzínu a plus mínus si cenu spočítat předem.
Vajíčko na čelním skle
Na závěr přidám jednu jóbovku ze Slovenska. Při průjezdu osadou (velmi chudou vesnicí) vás může překvapit hozené vajíčko na čelním skle. Nicméně ve snaze umýt sklo stěračem jen vytvoříte hustou pěnu a kvůli nulové viditelnosti budete donuceni zastavit. Mezitím se někdo postará o vyčištění vašeho kufru.
Jak se podvodu vyhnout: Základním pravidlem je neumívat čelní sklo vodou z ostřikovače. Nejlepší je odjet do bezpečné vzdálenosti a čelní sklo si umýt na benzínce.
Závěr
Pokud se vám při čtení všech možných podfuků a triků vybavila situace, ve které jste se sami ocitli, zkuste analyzovat vaši reakci. Naletěli jste? Rozhodně nejste první ani poslední, mně samotné se nepodařilo odhalit všechny scamy. V dobrém případě ale přijdete jen o pár drobných a v ideálním případě si můžete odnést cennou lekci do života, případně dramatickou historku na vyprávění posluchačům doma.
Máte vlastní cennou zkušenost? Podělte se o ni v komentářích:)