Samoa
Samoa je velký kus exotiky koncentrovaný na dvou malých ostrovech – Upolu a Savai’i. Oba ostrovy jsou velmi odlišné, na obou ale najdete krásné pláže, neprostupnou tropickou džungli a magické vodopády.
Níže v článku se dozvíte veškeré praktické informace ohledně plánování dovolené na Samoji a samotného cestování po obou ostrovech. Podívejte se také na nejkrásnější místa ostrova Upolu a Savaii a zhlédněte doporučený plán cesty. Pokud vás zajímají i další ostrovy v Pacifiku, můžete navštívit například Vanuatu.
Obsah
Před cestou
Víza – občané ČR nepotřebují víza na pobyt kratší než 90 dnů
Očkování – klasicky žloutenka A/B, břišní tyfus
Zavazadlo – čím méně věcí, tím lépe. Na Samoi je celoročně nad 20 stupňů, a ani tropický deštík nepřináší velké ochlazení.
Jazyk – obecně lidi mluví líp anglicky na ostrově Upolu, a především ti, kdo pracují v cestovním ruchu nemají s angličtinou problém. Jinak se tady mluví Samojsky.
Pozor: Může být matoucí, že existují dvě Samoi – Samoa neboli dříve Západní Samoa (popsaná v tomto článku) a Americká Samoa (sousední ostrov).
Doprava
Shuttle bus – z letiště (25 WST/osoba)
Taxi – po Apii (3-12 WST/auto)
Autobus – z Apie do přístavu nebo z přístavu na letiště (cca 8 WST/osoba). Cesta autobusem s místními je zajímavý zážitek, a i když občas může být na palubě celkem těsno a dusno, je to prostě součást celého dobrodružství.
Někteří cestovatelé volí cestu autobusem i kolem ostrova. Je to sice levná varianta, ale rozhodně velmi limitující. Doporučuji pouze těm, kdo mají hodně času a opravdu malé zavazadla (v autobuse je není kam dát). Většina autobusů jezdí bez jízdního řádu a po 16:00 už žádný nestopnete. Druhá možnost je stopování aut.
Auto – kolem ostrova (Upolu – stačí to nejmenší auto, Savai’i – džíp, pokud se chystáte na Mt Matavanu a do Dwarf’s Cave). V Apii jsem poznala další cestovatele, kteří se ke mně přidali na celý týden do auta. To samé na Savai’i, kde jsem na trajektu poznala partičku pohodových cestovatelů, a rozdělili jsme se do dvou aut. Ostrovy jsou dost malé, čili když někdo potřebuje odjet dřív, ostatní ho můžou odvézt na trajekt/letiště, a pak se vrátit k cestování. V hlavní sezóně doporučuji booknout auto pár dní předem.
Trajekt – mezi ostrovy se jinak, než trajektem přejet nedá (12 WST/osoba). Auto se nevyplatí převážet, protože jízdenka na trajekt i s autem je o hodně dražší. Lepší je půjčit auto znovu na druhém ostrově.
Ubytování
Fale – typické ubytování, které se většinou nachází přímo na pláži. Fale je dřevěný altán, který je po příchodu vybaven podle počtu lidí – kobercem, matracemi, povlečením, sítí proti komárům a roletami proti dešti. Většinou stojí 60-80 WST/osoba/noc, v ceně je kromě fale zahrnutá i snídaně a večeře.
Hostely – pouze v hlavním městě Apia
Hotely a resorty – drahé, nemám zkušenost
Jídlo (i pro vegetariány)
Restaurace – se hledají na ostrovech docela těžko – většina restaurací je pouze v hlavním městě Apia. Téměř vždy se v menu najde něco bez masa.
Většinou jsme snídali a večeřeli v rámci ubytování, kdy vařila paní domácí, a po domluvě nebyl problém najít něco bezmasého. Pravda, po dvou týdnech mi asi dost stoupl cholesterol, protože automaticky první náhražka masa jsou vajíčka. Většinou nechybí ani rajčatový nebo okurkový salát.
Jako příloha je většinou rýže a taro – což bych popsala jako tropickou fialovou bramboru. Pozor: pro Evropany může být taro trochu hůře stravitelné, u některých se projevuje brněním jazyka, u pár lidí se dokonce může objevit alergická reakce.
Palusami – nejlepší jídlo, co jsem na Samoi zkusila. Je to směs taro listů v kokosovém mléce a připravuje se na ohni v banánovém listu.
Na snídani v podobě švédského stolu bývají často vajíčka, bageta, palačinky s kokosovým džemem a ovoce.
Oběd jsme většinou nahradili ovocem a svačinami. V obchodě se prodávají hlavně balené věci. Pokud chcete čerstvé ovoce a zeleninu, nebo místní speciality, tak seženete jen na tržišti. Supermarkety jsou jen v hlavním městě Apia a ve městě Saleleloga. Ti odvážnější můžou zkusit místní jídelnu nebo stánky s hotovým jídlem podél cesty.
Podnebí a sezóna
Podnebí – tropické monzunové, často teplé a vlhké, teplota se pohybuje celoročně kolem 20-30°
Období sucha – květen až říjen
Období dešťů – listopad až duben
Teplota vody – průměrně 28°
Měna a ceny
Měna: Samojská Tala (WST = West Samoan Tala)
Kurz: 1 WST = 9.421 CZK (22.3.2020)
Platba: pouze hotovostí, směnárny a bankomaty jen ve velkých městech (Apia, Salelologa)
Samoa je vcelku drahá země, ale ve srovnání s ostatními pacifickými státy je na tom o něco lépe.
Zajímavosti o Samoji
Tetování – pokud náhodou přijíždíte z Japonska a máte tendenci zakrývat své tetování, tak na Samoi rozhodně nemusíte. Samoa je považována za kolébku tohoto umění a dodnes se tady tetuje i původním způsobem. Ten je mimochodem velmi zdlouhavý a hlavně bolestivý. Muž nebo žena, kteří si nechají potetovat celé tělo (full body tattoo) získávají ve své komunitě obrovský respekt, úctu a důvěryhodnost.
Křesťanství – téměř všichni obyvatelé se hlásí ke křesťanství a nikde jinde jsem neviděla tolik kostelů, jak právě na Samoi. Křesťanské svátky jsou tady brány velmi vážně a v neděli jako by se zastavil čas.
Obezita – Samoa dlouhodobě patří mezi nejobéznější státy světa. Postavami už i tak mohutní Samojci se kvůli fast foodu, baleným sladkostem a chipsům nápadně podobají postavě Maui z pohádky Moana od Disneyho. Naštěstí se pomalu začínají dít malé změny a sem tam narazíte na nějakého ostrovana při běhání nebo venkovním posilování.
Rozdělení rolí – tradiční úkoly mají na Samoi rozdělené trochu jinak, než jsme zvyklí. Žena má v první řadě na starosti výchovu dětí a například výrobu uměleckých předmětů. Jsou to právě muži, které na Samoi uvidíte u plotny (nebo spíš venkovního ohniště). Když se pak staví dům, pomáhá celá vesnice.
R. L. Stewenson – tento známý skotský spisovatel v roce 1890 koupil pozemek na Samoi, kde se rozhodl strávit svá poslední léta. Jeho nejznámější dílo Ostrov pokladů bylo nicméně napsáno mnohem dřív.
Německá Samoa – v letech 1900 – 1919 byla Samoa spravována Německem. A právě díky tomu Samoa skvěle ovládá německou technologii vaření piva. Za zmínku stojí například největší pivovar Samoa Breweries a jeho pivo Vailima, lágr německého typu. Pro porovnání je možné vyzkoušet taky pivo Taula od Taula Beverages.
Na co si dát pozor
Otvírací doba – V neděli je naprosto všechno zavřené (obchody, restaurace, turistické atrakce, doprava) a všichni jsou v kostele a na rodinných obědech, takže na neděli doporučuji neplánovat žádné výrazné přesuny a cestování
Krimintalita – velmi nízká, lidé jsou velmi přátelští a ochotní, ale cennosti nenechávejte na pláži bez dozoru
Příroda – mořské proudy, tropické bouře, tsunami, zemětřesení, sopečná aktivita jsou běžnou (ale ne každodenní) součástí samojského života
Fauna a flóra – za zmínku stojí maximálně otravní komáři a sem tam nějaký žralok. Had na fotce údajně jedovatý není, ale stejně bych ho radši nedráždila.
Otvírací doba – V neděli je naprosto všechno zavřené (obchody, restaurace, turistické atrakce, doprava) a všichni jsou v kostele a na rodinných obědech, takže na neděli doporučuji neplánovat žádné výrazné přesuny a cestování
Krimintalita – velmi nízká, lidé jsou velmi přátelští a ochotní, ale cennosti nenechávejte na pláži bez dozoru
Příroda – mořské proudy, tropické bouře, tsunami, zemětřesení, sopečná aktivita jsou běžnou (ale ne každodenní) součástí samojského života
Fauna a flóra – za zmínku stojí maximálně otravní komáři a sem tam nějaký žralok. Had na fotce údajně jedovatý není, ale stejně bych ho radši nedráždila.