cestovatelské filmy

Nejlepší cestovatelské filmy všech dob

Když zrovna nemůže člověk na cesty, můžou dnes cesty za ním do obyváku…

Každý si pod cestovatelským filmem představíme trochu něco jiného. Někdo hledá záběry krásné přírody, někdo romance v historických městech s atmosférou, někdo šílené dobrodružství v cizí zemi, jiný hlubokou a filosofickou pouť. Co mají tyto filmy společné? Umí v nás probudit touhu sbalit se, vyrazit na cestu a začít žít naplno.

Snad si v následujícím seznamu cestovatelských filmů ze všech koutů světa a nejrůznějších žánrů, zápletek a scenerií vybere každý ten pravý.

Vyber si film, podle destinace:

Okolo světa

Walter Mitty a jeho tajný život

The Secret Life of Walter Mitty
Lokace: Grónsko, Island, Himaláje, New York
Žánr: Dobrodružný/ Komedie

Tento film jsem poprvé viděla docela nedávno a hned se zařadil mezi můj žebříček TOP filmů. Walter Mitty (Ben Stiller) pracuje pro newyorský časopis jako fotoeditor a jeho osobní život se rovná nule. Dennodenně se dívá na fotografie dobrodruhů ze všech koutů světa a představuje si sám sebe v jejich neohrožené a akční kůži. Jeho snění ale záhy přechází v realitu, když ztratí fotografii, která se má objevit na přední straně časopisu. Vydává se tak po stopách fotografa, který je známý svou oblibou nebezpečných a špatně dostupných lokací. Samozřejmě mobil nepoužívá.

Velmi inspirativní životní proměna, která se odehrává na těch nejhezčích místech severní Evropy a Himalájí. Kromě pohádkové přírody se můžete těšit i na skvělý soundtrack, který si už našel místo v mém Spotify!

Jíst, meditovat, milovat

Eat, pray, love
Lokace
: Itálie, Indie, Indonésie
Žánr: Romantický/ Drama

Klasika filmových pláten, která se opírá o knižní předlohu od Elizabeth Gilbert. Hrdinkou je americká třicátnice (Julia Roberts), která se neumí ztotožnit se soudobými ideály a představami okolí, kde by měla ve svém věku a postavení žena jako ona být. Životní drama řeší velmi povědomým způsobem: vyrazí na cestu kolem světa. Harmonii života, kterou konkrétně pro Liz představuje spokojenost a duchovno, hledá v požitkářské Itálii, indickém buddhistickém ášramu a na vyrovnaném, sluníčkovém Bali.

Film má spíše průměrné hodnocení, asi bych navíc řekla, že cílová skupina jsou ženy, ale dívá se na něj opravdu dobře. Stejně tak můžu doporučit i knížku, která je mírně filozofická a člověk se z ní dozví spoustu podložených i nepodložených mouder.

Odysea

Odysey
Lokace: Francie, Středomoří, Asie, Antarktida
Žánr: Cestopisný/ Drama /Dokumentární

Odysea vypráví životní příběh francouzského výzkumníka, cestovatele, vynálezce, fotografa a filmaře (mimo jiné) Jacquese Cousteau a jeho rodiny. Film vbíhá do děje zhruba v období, kdy Cousteau spoluvynalezne akvalung (potápěčský přístroj) a tráví čas s rodinou u Středozemního moře a pod jeho hladinou. Následně se velká část děje odehrává na výzkumné lodi Calypso, se kterou se Cousteau plavil kolem Asie a Afriky a natáčel podmořský svět.

Odysea ale kromě všech úspěchů v oblasti objevů a vynálezů mírně naťukává i osobní drama, které se v rodině začíná odehrávat a pomalu ji rozvracet. Ve filmu jsou zdokumentovány i slabé stránky Jacquese Cousteau, jako jeho sukničkářství, malý obchodní duch vedoucí ke krachu firmy nebo v první fázi převažující tendence oceány komerčně zneužívat.

Následně nás film vezme do chladných vod Antarktidy. Cousteau se víc a víc přibližuje idejím svého syna Philippa a ochrana oceánů se stává primárním cílem, kterému se věnoval až do konce svého života.

Odysea je dobrý film, pokud se chcete dozvědět více o životě jednoho z nejznámějších oceánografů všech dob a podívat se na krásné přírodní záběry. Nicméně film působí celou dobu, jakoby nechtěl jít do jiné hloubky, než té podmořské. Podívejte se a posuďte sami.

Asie

Sedm let v Tibetu

Seven Years in Tibet
Lokace: Indie, Tibet, Rakousko
Žánr: Dobrodružný/ Drama/ Historický/ Životopisný

Film popisuje cestu rakouského horolezce Heinricha Harrera k jeho vytouženému snu zdolat jednu z nejvyšších himalájských hor. Místo toho ale končí v zajateckém táboře, ze kterého se mu brzy podaří utéct. Následuje (podle mě) nejlepší část, kdy Heinrich s dalšími uprchlíky přechází celé Himaláje. Nakonec končí v tibetském městě Lhasa, kde se hlavní hrdina stává učitelem a přítelem Dallajlámy a zároveň si hledá cestu ke svému novému já.

Sedm let v Tibetu patří k mým nejoblíbenějším filmů. Dobré obsazení v čele s Bradem Pittem v trochu netradiční roli, děj na základě skutečných událostí, ale hlavně neskutečné záběry Himalájí a Tibetu.

Útěk ze Sibiře

The way back
Lokace
: Sibiř, Gobi, Himaláje, Tibet
Žánr: Dobrodružný/ Drama/ Historický

Tento film je velmi podobný filmu Sedm let v Tibetu a stejně tak dobrý. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi se taktéž odehrává během druhé světové války. Polský politický vězeň se dostává do zajateckého tábora na Sibiři a společně s menší skupinkou vězňů plánují útěk. Upřímně první půlhodina filmu by se dala definovat jako válečný film a sledovat zacházení s vězni pro mě bylo utrpení.

Nicméně útěkem začíná putování za svobodou, které přináší spoustu krásných záběrů. Jelikož vězni se nemůžou z taktických důvodů vydat na západ ani na východ, vyráží na jih. Prochází Sibiří, kolem jezera Bajkal a překračují Transsibiřskou magistrálu. Jsou zkoušeni pouští Gobi i Himalájemi, až nakonec končí svou cestu v Indii.

Everest

Everest
Lokace
: Nepál
Žánr: Dobrodružný / Drama

Děj filmu Everest se točí kolem expedice na nejvyšší horu světa. Ta se v 90. letech stala oblíbeným cílem širší veřejnosti, která často přichází nepřipravená a podceňuje své síly, zkušenosti i charakter hory. Tato expedice má vše v malíku a připravené, přesto stačí tak málo, aby se z plánu zdolat horu stal boj o přežití. Záběry, ze kterých doslova mrazí, jsou současně plné krásných Himalájí. Film nás provede od města Káthmándú, přes základní tábor, všechny etapy výstupu až na samý vrchol této legendární hory.

Poslední samuraj

The last Samurai
Lokace
: Japonsko
Žánr: Válečný/ Historický/ Dobrodružný/ Drama

Pravdou je, že film Poslední samuraj je v první řadě válečný film. Nicméně Japonsko, jeho mystická atmosféra a nádherná příroda je jedna z lokací, které je na plátnech pořád nedostatek.

Nathan (Tom Cruise) se jako hrdina občanské války v USA vydává na cestu do Japonska. Zde má sloužit císaři při modernizaci japonské armády. Císař Meidži měl v té době vizi otevření Japonska světu, nicméně narazil na odpor samurajů, kteří všemi silami bránili tradiční způsob života.

Po jednom z výpadů se Nathan s armádou střetává se samuraji, je zraněn a zajat. Vůdce samurajů ho bere jako zajatce a léčí ho v domě své sestry. Nathan se tak dostává do vesnice hluboko v japonských horách, postupně se seznamuje s místní bohatou kulturou i důvody, proč se samurajům nelíbí postup císaře. Ve výsledku mu tento kout světa natolik přirůstá k srdci, že je připraven za něj položit i vlastní život.

Pláž

The Beach
Lokace
: Thajsko
Žánr: Drama/ Dobrodružný

Mladý Leonardo DiCaprio (ve filmu jako Richard) se vydává do Thajska, aby zde zažil dobrodružství a život bez zábran. Turistická místa ale nenaplňují zcela jeho očekávání. Souhrou náhod se dozvídá o skrytém ostrově, který je zcela odříznutý od civilizace. Vydává se jej hledat s francouzským párem a časem opravdu nalézají ráj. Ten je ale už osídlen. Přežije tento sen zůstat navždy ztracen na ostrově v Asii, nebo se všichni nakonec vrátí do reality?

Pláž je naprostá klasika a mezi cestovateli funguje skoro jako příručka. Troufám si říct, že film proslavil nejen samotný ostrov se zátokou Maya bay, ale taky celý koncept dlouhodobého cestování s batohem po Asii, který je dodnes snem mnoha lidí toužících po dobrodružství, svobodě a útěku z civilizace.

Austrálie & Oceánie

Stopy

Tracks
Lokace: Austrálie
Žánr: Dobrodružný/ Drama

Film Stopy popisuje skutečný příběh mladé cestovatelky, která pro svou duševní rovnováhu potřebuje únik od civilizace. V 80. letech odjíždí do Alice Springs, kde dva roky pracuje s velbloudy a učí se, jak přežít v australském vnitrozemí. Následně se vydává na 2700 kilometrů dlouhou cestu přes poušť k indickému oceánu doprovázená pouze svým věrným psem a o poznání méně věrnými velbloudy.

Cestou se setkává s původními obyvateli, jejich tradičním způsobem života i mystickými tradicemi, a dalšími obyvateli pouště. Její putování získává čím dál tím více publicity, která ji na jednu stranu pomáhá cestu financovat, na stranu druhou ji ale brání od naprostého odpoutání se od hektického světa.

Dobrodružství Priscilly, královny pouště

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
Lokace
: Austrálie
Žánr: Hudební/ Komedie/ Drama

Film z roku 1994 a zároveň s velmi aktuální tematikou možná není úplně pro každého. Hlasitá show, výstřední kostýmy a záplava sprostých slov jsou velmi výraznými atributy. Stejně tak je ale tento film o boji proti konvencím, hledání sama sebe a pořádném roadtripu napříč Austrálií.

Hlavními hrdiny jsou dva transvestité a jeden transsexuál, kteří vyráží se starým autobusem jménem Priscilla do vzdáleného Alice Springs. A jak už to během roadtripů chodí, cestou se setkávají se spoustou lidí nejrůznějších charakterů. Ne příliš velké pochopení a přijetí ze strany ostatních lidí, vzájemné bojůvky v rámci malé skupiny a nástrahy spojené s životem na čtyřech kolech přináší zábavné historiky i pořádné drama.

Tanna

Tanna
Lokace
: Vanuatu
Žánr: Romantický/ Drama/ Dobrodružný

Pokud bych měla film Tanna popsat v jedné větě, pak bych použila označení ,,tropický Romeo a Julie“. Wawa a Dain pochází ze stejného kmenu. Jejich mladou lásku ale ohrozí dohoda, jejímž výsledkem má být uzavření míru sňatkem Wawy se synem náčelníka z druhého kmene. Pár se vydává na útěk a hledá útočiště u jiného kmenu. Život v naprosto jiné kultuře a v odloučení od svých kořenů jako psanci se ale brzy stává nemyslitelný a milenci volí jediné možné východisko.

Ostrov Tanna je součástí pacifického státu Vanuatu. Tanna je dodnes velmi divoká a na některých místech pořád žijí kmeny v souladu se starým zvykovým právem. Někteří členové kmenu se dokonce stali herci v tomto snímku dokumentující skutečnou událost, která pomohla mírně modernizovat jednu z tradic – právo mladého člověka na výběr partnera. Nelze přehlédnou podobu dilematu lidí, kteří sice žijí na opačném konci planety, ale jejich srdce bijí jeden pro druhého stejně, jako kdekoliv jinde.

Tanna nabízí vhled do skutečného života kmenů v Pacifiku. Zároveň nás kamera provádí po nejkrásnějších koutech ostrova – od tropické džungle, přes tradiční vesnice, k oceánu až po aktivní vulkán Mount Yasur. Na fotce vidíte jednu z hereček (sestra Wawy), která vyrůstá ve vesnici Yakel. Pokud vás ostrov zaujal, přečtěte si o něm více v dalším článku.

Hon na pačlověky

Hunt for the Wilderpeople
Lokace
: Nový Zéland
Žánr: Drama/ Dobrodružný/ Komedie

Hon na pačlověky je film, u kterého jsem se dost nasmála. Režisér Taika Waititi má velmi specifický ostrovní humor, který je po všech těch hollywoodech i českých vtípcích velmi osvěžující.

Mladý Ricky je děcko vychované velkoměstem a převážně samo sebou. Putuje z jedné adoptivní rodiny do druhé, až nakonec končí u rodiny na venkově, který mu ale jak se zdá začne prospívat. Nicméně sled tragických událostí a velmi špatných rozhodnutí vyhání Rickyho s jeho adoptivním a velmi mrzutým tátou (Sam Neill z Jurského parku) do lesa. Společně putují novozélandskou divočinou, skrývají se před zákonem a jeho dost ujetými vykonavateli, a Ricky nasává vědomosti a zkušenosti jak mokrá houba. Závěr filmu se dostává skoro do absurdnosti, která ale není ani v reálném životě nikterak ojedinělá.

Pán prstenů

The Lord of the Rings
Lokace
: Nový Zéland
Žánr: Fantasy/ Dobrodružný/ Akční

Pána prstenů asi netřeba dlouze představovat. Nejsem fanoušek bitev a soubojů, které se během celé trilogie odehrály. Spíš mi dělá radost sledovat putování čtyř nadšených, ale naprosto nepřipravených kamarádů. Hobitů, kteří se na cestách učí žít naprosto novým způsobem života, poznávají, že jejich svět nekončí hranicemi Kraje a že bez tohoto dobrodružství byly jejich životy tak trochu neúplné. Zbytek času se můžete kochat nádhernou novozélandskou krajinou.

Osm statečných

Eight below
Lokace
:
Žánr: Rodinný/ Akční/ Dobrodružný

Tento film nás zavádí do mrazivé, nehostinné, neprobádané, ale nádherné krajiny Antarktidy. Mladý průvodce Jerry (Paul Walker) je součástí expedice, která je ale náhle přerušena nehodou jeho společníka a nebezpečnou změnou počasí. Jerry je nucen zanechat svých osm milovaných tažných psů s příslibem, že se pro ně obratem vrátí.

Situace se ale dramaticky mění a brzy je jasné, že Jerry se do Antarktidy zpátky brzy nedostane. Sledujeme tak putování smečky přes kontinent plný ledu a sněhu, nádherných výhledů i přírodních jevů. Mezitím Jerry dělá co může, aby zachránil své čtyřnohé přátele a nakonec se opravdu vydává na záchranou misi z novozélandského přístavu.

Evropa

Pouť

The Way
Lokace
: Španělsko
Žánr: Dobrodružný/ Komedie

Americký doktor Tom přijíždí do Španělska, aby si vyzvedl ostatky svého syna. Ten tragicky zemřel během své poutě do města Santiago, ze kterého se mimochodem během posledních let stává čím dál populárnější pouť i pro lidi bez náboženského vyznání. Tom se spontánně rozhoduje uctít svého syna tím, že dokončí jeho pouť. Zcela nepřipravený a bez zkušeností se vydává na Cestu svatého Jakuba. Na cestě potkává další poutníky, postupně se vyrovnává s bolestivou ztrátou a zároveň objevuje nepoznanou krásu života.

Pod toskánským sluncem

Under the Tuscan Sun
Lokace
: Itálie
Žánr: Romantický

Tento film mi nápadně připomínal výše zmíněný film Jíst, meditovat, milovat. Asi to bude tou zápletkou: mladá žena z USA se ocitne v nepříjemné rodinné situaci a vyřeší to výletem do Evropy. Výlet se ale promění v dlouhodobé usazení. Můžeme sledovat typický život v Itálii včetně řady klišé a několika úsměvných situací. Kromě krásných záběrů na toskánské zvlněné kopečky, romantické městečka na kopcích a aleje lemované topoly se kamera zatoulá i do Říma a na pobřeží Amalfi. Opět zaměřeno spíše na ženy, ale ve výsledku příjemně strávené dvě hodinky.

Půlnoc v Paříži

Midnight in Paris
Lokace: Francie
Žánr: Romantický

Půlnoc v Paříži je celovečerní oddechovka s mírně fantasy zápletkou a dobrými herci (Owen Wilson a Rachel McAdams). Typická Američanka a trochu jiným stylem, ale taky typický Američan si užívají velmi dlouhou a neakční dovolenou v jednom z luxusních pařížských hotelů. Vše se ale začne měnit a komplikovat s nočními vycházkami nastávajícího ženicha. Je zamilovaný do Paříže, jeho nočního života a zejména období válečných spisovatelů a všeho kolem psaní románů. Kromě všudypřítomných záběrů skvostné Paříže tak můžeme nasávat atmosféru pařížských klubů a kaváren z rozlišných historických období.

Cizinec

The Tourist
Lokace
: Itálie
Žánr: Akční / Romantický /Krimi

Kdo se ještě nedostal do Benátek, může se tam podívat aspoň pomocí filmu Cizinec. Celý děj se totiž odehrává ve městě gondol a záběry na památky a známé místa se rozhodně nešetřilo. Angelina Jolie a Johny Depp, kteří se ve filmu potkávají ve vlaku směřujícího do Benátek, se zde prochází historickými uličkami, projíždí se vodními kanály a užívají si romantického ovzduší tohoto města. Během toho samozřejmě unikají gangsterům i policii a o akci a napětí není nouze.

Latinská Amerika

Motocyklové deníky

The Motorcycle Diaries
Lokace: Jižní Amerika
Žánr: Drama/ Dobrodružný/ Životopisný

Mladý medik Ernesto Che Guevara se s přítelem vydává na cestu po Jižní Americe. Píšou se 50. léta, turismus je v plenkách a dvojice brázdí silnice lemované nádhernou krajinou na motorce. Dvojice časem přichází o motorku a velmi limitovanými prostředky musí pokračovat v cestě, jak se dá.

Díky tomu poznávají blíže obyvatele zemí, kterými projíždějí, a seznamují se s jejich problémy. Už zde začíná Che Guevara pomalu připomínat budoucího revolucionáře. Chce pomáhat lidem a bezpráví mu nedá po nocích spát. Celý divoký roadtrip nabírá hlubší poslání, když dvojice zakotví na ostrově s leprou. V závěru jde jasně poznat, že cesta zanechala v Che Guevarovi spoustu dojmů a už tehdy asi bylo možné říct, že je nenechá vyšumět.

Ztracen v džungli

Jungle
Lokace
: Bolívie
Žánr: Drama/ Dobrodružný

Daniel Radcliffe (pracovně Harry) se v roli izraelského mladíka Yossiho vydává na cestu po jižní Americe. Děj se následně stáčí do Bolívie, kde v hlavním městě potkává další dva cestovatele a podivného průvodce. Ten mladíky přesvědčí k off-beaten průzkumu v džungli. Hned od začátku je jasné, že tato výprava není pro každého, a už vůbec pro nezkušené a špatně vybavené dobrodruhy. Opravdové drama začíná ve chvíli, kdy se skupina rozdělí a Yossi se vydává s mladým fotografem na voru po nevyzpytatelné řece.

Zbytek filmu je v podstatě boj na život a na smrt s neprostupnou zelení, exotickými zvířaty, nebezpečnými parazity a nekončící džunglí. Film sálá cestovatelskou energií, ale nenechte se zmást – budete na nitkách od začátku až do konce. Inspirováno skutečným příběhem.

The Art of Travel

The Art of Travel
Lokace
: Nicaragua, Panama, Kolumbie, Peru, Bolívie
Žánr: Drama/ Dobrodružný

The art of travel je cestovatelské drama, ale na rozdíl od předchozí Jungle je proložené úsměvnými momenty a převládá pohodová atmosféra. Prvních deset minut si budete říkat, jestli se nedíváte na špatný film. Pak se ale děj rozjíždí a napovrch prosakuje backpackerský život a cestovatelská atmosféra sálá z každého záběru.

Mladý Američan opouští nalinkovaný život v USA a kupuje jednosměrnou letenku do Nikaraguy. Postupně se přesouvá na jih a v Panama City potkává mladý pár, kteří ho zasvětí do svého plánu zdolat Darien Gap. Darien Gap je pás neprostupné džungle mezi Panamou a Kolumbií, kde je přerušená Panamerická magistrála vedoucí z Aljašky do Patagonie. Malá skupinka se vydává s džípem a mačetami a rok si probojovává cestu tropickým deštným lesem a do knihy rekordů. Dále sledujeme příběh v džungli nově vzniklého páru Američana a Češky, kteří se bez plánu, závazků a stresu potloukají jižní Amerikou, než je jejich životní plány rozdělí.

Apocalypto

Apocalypto
Lokace
: Mexiko
Žánr: Drama/ Dobrodružný/ Historický

Film Apocalypto pochází z dílny herce a režiséra Mela Gibsona. Jeho tvář ani anglickou řeč na plátnu rozhodně nečekejte. Apocalypto se snaží přiblížit život mayské civilizace těsně před jejím zánikem, nicméně autenticita filmu bývá často zpochybňována. Co ale rozhodně nelze zpochybnit je poutavý příběh zasazený do prostředí nádherné středoamerické džungle.

Mladý bojovník z kmene žijícího v lesích se stává zajatcem a je odveden do hlavního města říše, kde ho čeká obětování obzvláště krutým způsobem. Podaří se mu ale utéct a nastává souboj s časem, jeho pronásledovateli i neprostupnou džunglí, aby zachránil svou rodinu. Záběry na mayská města s majestátními pyramidami i divoké džungle ve vás prostě budí touhu navštívit Mexiko a poznat blíže jeho krvavou, nicméně zajímavou a tajemnou historii.

Ztracené město Z

The lost City of Z
Lokace
: Anglie, Jižní Amerika
Žánr: Drama/ Dobrodružný/ Historický

Z filmu Ztracené město Z jsem měla smíšené pocity, tak jsem se na něj pro jistotu podívala dvakrát. Smíšené pocity mám i teď, ale rozhodně je v něm něco, co si udrží vaši pozornost až do konce. Příliš filmů o cestování z průběhu minulých století totiž není a určitě nejsem jediná, kdo si maluje, jak asi vypadaly cesty do zámoří, když slovo turismus ještě neexistovalo.

Skutečný příběh výzkumníka Percy Fawcetta začíná v Anglii, ze které ho Královská geografická společnost vyšle zmapovat tropický deštný les Bolívie. Za pomoci místních obyvatel se mu podaří překonat nástrahy džungle i nepřátelských kmenů a objevuje poznatky o starodávné vyspělé civilizaci. Ty jsou ale zpět v Anglii přijaty jen s posměchem a proto se Percy ještě několikrát do Amazonie vrací, aby dokázal svou pravdu. Vyplatí se mu vášeň pro poznávání světa nebo se mu jeho posedlost hledáním něčeho, co evidentně nechce být objeveno, stane osudnou..?

Severní Amerika

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

Moana
Lokace: Havajské ostrovy
Žánr: Animovaný/ Dobrodružný/ Komedie

Byť animovaná, Moana tady prostě musí být. Neskutečně milý snímek od Disneyho rozhodně není jen pro děti. Nehledě na to, že filmů o polynéské kultuře je jak šafránu. Kromě skvělé animace se navíc můžete těšit i na soundtrack, který se některým z nás dostal až do Spotify.

Mladá dcera náčelníka, Moana, se vydává na moře, aby zachránila svou zemi před zlobou bohů. Na cestě potkává metaforicky i doslovně ztroskotaného poloboha Maui. Díky němu se Moana stává skutečnou mořeplavkyní a společně překonávají nástrahy oceánu a dostávají se až k nejtěžší závěrečné výzvě. Nekonečná touha Moany vyrazit na moře a objevovat neznámé, ale i její přátelskost a odvaha dodávají tomuto filmy dobrý cestovatelský drive a s hlavní hrdinkou není těžké se ztotožnit.

Volání divočiny

The call of the wild
Lokace: Kanada
Žánr: Drama/ Dobrodružný

Příběh v hlavní roli se psem Buckem a v mírně vedlejší roli s Harrisonem Fordem zachycuje návrat ke kořenům do divočiny. Těžce rozmazlený pes Buck je unesen překupníky psů a prodán na práci do kanadského Yukonu, kde vře zlatá horečka. Bucka práce i život v drsných přírodních podmínkách nejen zocelí, ale dokonce se mu zde začíná líbit. Cestu mu několikrát zkříží dobromyslný samotář, který se později stává jeho parťákem. Společně vyráží do divočiny za dobrodružstvím a v přírodě oba nachází harmonii.

Zatímco pes je z velké části dělán počítačově, záběry kanadské přírody a příběh s poselstvím jsou to, co tomuto filmu získalo hodně kladných bodů.

Útěk do divočiny

Into the Wild
Lokace: USA
Žánr: Dobrodružný/ Drama/ Životopisný

Film, na který se můžu dívat znova a znova, a který je dnes naprostou klasikou. Útěk do divočiny ovlivnil celou generaci mladých lidí, kteří od života čekají víc, než nalinkovanou a neměnnou budoucnost v městské kanceláři.

Christopher McCandlless (Emile Hirsch) se všednímu, materialistickému životu vzepře a s nebývalou odvahou se vydává na cestu přes západní USA. Christopher kříží život mnoha lidem, kteří mají často problém pochopit jeho vytrvalý odpor vůči dnes zajetému systému, přesto je v mnohém ovlivňuje. Jeho putování končí na vysněné Aljašce, kde sice přetrvává zimu, ale v odchodu zpět do civilizace mu brání nečekaná překážka. Nedostatek zkušeností a drsná příroda vedou k tragickému konci jednoho mladého života, který žil za svou krátkou dobu víc naplno, než většina lidí za celý dlouhý život.

Divočina

Wild
Lokace: USA
Žánr: Drama/ Dobrodružný

Mladá žena s problémy v osobním životě je výjimečně neřeší útěkem do evropského města. Místo toho se rozhodne zdolat 1770 kilometrů dlouhou Pacific Crest Trail, která vede západem USA. Reese Witherspoon v roli Cheryl vyráží na trek s gigantickou krosnou, naprosto novými pohorkami a nulovou zkušeností s pobytem v přírodě. Náročná cesta divočinou ji nejen pořádně vyškolí, ale pomůže jí znovu nalézt krásu života. Nenechte se zmást – přestože film nahrává několika úsměvným událostem, jedná se o drama od začátku do konce.

Na ostří nože

The Edge
Lokace
: Aljaška
Žánr: Drama/ Dobrodružný

Tento film bych možná nepopsala úplně jako cestovatelský, spíš jako putování a boj o přežití. Přesto se jedná o velkou klasiku s Anthony Hopkinsem a Alecem Baldwinem v hlavní roli, ve které uvidíte nesčetně nádherných záběrů severoamerické přírody.

Havárie malého letadla uprostřed Aljašské divočiny donutí dvě naprosto odlišné osobnosti spolupracovat při návratu zpět do civilizace. Společně hledají cestu přes studené hory, hluboké lesy a rozbouřené řeky, osvojují si základní principy života v divočině a bojují o holý život s krvelačným medvědem grizzly i mezi sebou navzájem.

Poslední týden

One Week
Lokace
: Kanada
Žánr: Road movie/ Drama/ Komedie

Ve filmu Poslední týden na vás čeká pořádný roadtrip, i když na pozadí velmi smutného životního příběhu. Mladý Ben se dozvídá, že mu zbývá pár týdnů života (rakovina) a dochází mu, že má poslední šanci prožít věci, které celou tu dobu odkládal. Proto opouští trochu usedlé zaměstnání učitele, loučí se s přítelkyní a kupuje motorku. Ta se na několik dalších dní stává jeho nejlepším přítelem. Ben projíždí nádhernou kanadskou přírodou, sbírá kuriozity i zážitky a vyrovnává se s realitou hořkým humorem.

Medvěd

The Bear
Lokace: Kanada
Žánr: Dobrodružný/ Drama/ Rodinný

Medvěd je pojatý trochu jinak, než většina filmů v tomto seznamu. Sledujeme příběh téměř očima malého medvěda, jehož maminka je zavalena sutí. Medvídě se prohání panenskou přírodou Britské Kolumbie, když narazí na mohutného medvěda. Ten byl chvíli předtím postřelen lovci, kteří jsou mu nyní na stopě. Starý bručoun a malý zvědavec se stávají parťáky při putování na bezpečnější místo. Lovci je ale časem dohání a jejich plán je jasný.

I přes většinovou absenci mluveného slova se příběh vypráví skoro sám. Medvědí dvojici budete fandit od začátku až do samého konce. Na film z roku 1988 jsou záběry opravdu kvalitní a pohled na kanadské hory a lesy vás možná přiměje zkouknout nejbližší lety do Vancouveru.

Dokumentární

Století Miroslava Zikmunda

Old Man and the World
Lokace: Česká republika, Afrika, Jižní Amerika, Asie
Žánr: Životopisný

Tento dokument vypráví příběh nejznámějšího českého cestovatele, spisovatele a dokumentaristy Miroslava Zikmunda. Ten se na vysoké obchodní škole setkal s Jiřím Hanzelkou, který se stal jeho parťákem na všechny budoucí výpravy do světa.

Po druhé světové válce se Zikmund a Hanzelka vydali s vozem tatra do Afriky a odtud přepluli do Jižní Ameriky. Při druhé cestě pak projeli Asii a Oceánii. Další cesty podnikali po Sovětském svazu a po revoluci pokračoval Zikmund dál v cestování po celém světě.

Film se primárně zaměřuje na život Miroslava Zikmunda a je velmi dobrou sondou do minulého století, nástrah války i komunistického režimu, ale dobře popisuje i běžný život v té době. V menší míře jsou pak rozebírány samotné cesty a záběry z nich, rozhodně se nejedná o cestopis. Zikmund sympaticky a skromně komentuje události, které ovlivnily jeho cestu životem a diváku je umožněno se na spoustu věcí podívat z mírně nové perspektivy.

The Endless Summer

The Endless Summer
Lokace
: surfařské lokace
Žánr: Sportovní/ Dokumentární

Píší se 70. léta, v USA se rozrůstá surfařská komunita a je přesně na hraně stát se komerční záležitostí, jak známe surf dnes. Dva mladí surfaři, kteří jsou téměř posedlí hledáním dokonalé vlny, si chtějí prodloužit léto a tím i sezónu. Vyráží proto z Kalifornie za sluncem a vlnami do světa. Zastavují se v Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a Tahiti, až nakonec končí v surfařském ráji nedaleko od svého domova – na Havaji.

Film Nekonečné léto z části slouží jako dokument. Kamera nás bere na neskutečně krásná pobřeží a zároveň reportuje každodenní honbu dvou blonďáků za vlnami. Zároveň však ukazuje, že vášeň nezná hranice a sny se mají plnit.

Baraka / Samsara

Baraka / Samsara
Lokace
: planeta Země
Žánr: Dokumentární

Oba snímky z dílny režiséra Rona Fricke představují dokument způsobem, jakým ho běžně neznáme. Vše se točí kolem dokonalé kamery, uměleckého a kontrastního pojetí, úžasných míst i drsné reality. Dokumenty nás vezmou do všech koutů světa. Můžete se těšit na záběry panenské přírody, nespočet autentických kultur, ale i vše unifikující urbanizaci a průmyslu.

Baraka i Samsara vedou k zamyšlení se nad tím, kam dnešní svět směřuje – ať už věříme, že se jedná o dobrý směr či katastrofu. Oba dokumenty mají jasný cíl – doopravdy otevřít oči a zároveň probudit všechny ostatní smysly, myšlenky a pocity.

Naše planeta

Our planet
Lokace
: planeta Země
Žánr: Dokumentární

Někdo by mohl namítnout, že podle popisu je série Naše planeta dokument jako každý jiný. Při pohledu na každý z osmi dílů jsem ale ani na moment nepřestala uvažovat, jak dnešní technologie dokáže zachytit neuvěřitelné záběry z říše zvířat i rostlin a jak ohromní profící jsou lidé za těmito kamerami.

Každý díl přibližuje jiné prostředí planety Země – lesy, džungle, sladkovodní plochy, pobřeží, hluboký oceán, pastviny i polární oblasti. Všechny ale propojuje společné téma – globální změna klimatu a její konkrétní dopady. Na konci jen zbývá vydechnout v úžasu, jak málo toho víme a jak je naše planeta úžasná.

Jako bonus je možné na Netflixu zhlédnout celistvý dokument pod stejným jménem, kterým nás provede David Attenborough. Režisér, přírodovědec a bojovník za zachování přírodního dědictví stojící za těmito dokumenty propojuje vše do jednoho celistvého obrazu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *