Belize

Belize

Belize je často mylně přehlížený středoamerický stát. Tato země benefituje z azurových vod Karibiku, mayského dědictví a nefalšované džungle plné jaguárů. Podívejte se na malou ochutnávku deseti nejkrásnějších míst Belize a začněte plánovat vaši dovolenou v centrální Americe!

Pár postřehů k Belize

 • Belize považuji za relativně bezpečnou zemi, kde sice existuje určitá míra kriminality, ale kde taky najdete přátelské lidi a dobrou cestovatelskou infrastrukturu.
  Nicméně zatímco na většině turistických míst postačí běžná obezřetnost, v Belize city (jednom z nejvražednějších měst světa, které výrazně zvyšuje celostátní průměr) je opravdu lepší se dlouho nezdržovat. V Belize city doporučuji neopouštět budovu autobusového nádraží či přístavu, případně se přesunout hotelovou nebo oficiální taxi službou.
  *My jsme zhruba kilometrovou vzdálenost mezi nádražím a přístavem přešli za bílého dne pěšky, ale rozhodně to není něco, do čeho bych se hrnula znova.
 • V zemi se mluví v první řadě anglicky a španělština je až na druhém místě, s domluvou tak většinou není problém.
 • V Belize jsme se přesouvali denními autobusy, případně trajektem. Autobusy jezdí vcelku na čas a v pravidelných intervalech několika hodin. Jízdenky stačí koupit před odjezdem v okýnku na nádraží. Autobusy rozhodně nejsou luxusní, často jsou plné a dost možná budete muset většinu cesty stát. Zato v nich hraje na plné pecky reggaeton a o zábavu je tak postaráno.
 • Ubytování jsme řešili přes booking. Na ostrovech (Caye Caulker) doporučuji zajistit o kus s předstihem.
 • Místní kuchyně je podobná mexické. Streetfood mi přišel chutný a hygienicky nezávadný, a taky výrazně levnější, než jídlo v restauracích.
 • Ceny v Belize se mi zdály zhruba srovnatelné s cenami v Česku, možná mírně vyšší, než v sousedním mexickém Yucatánu.
 • Všechny výlety a túry je dobré řešit přes místní agentury, které mají rozestavěné malé stánky v centrech měst. Nejlepší je projít si pár z nich a srovnat nabídky, případně najít konkrétní recenze přes Google nebo Tripadvisor. Ceny výletů jsou mírně vyšší (od 500 Kč za půldenní a 1 000 Kč za celodenní túru – rok 2018). Výlet stačí rezervovat den, maximálně dva předem přímo na místě.
 • Pro plánování cesty po Belize můžete využít můj seznam 10 míst, které navštívit v Belize

Belize, Mexiko, Kostarika:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *