Stokksnes
Roadtrip

Island

Island je charakteristický svou divokou krajinou, magickými polárními zářemi, nevyzpytatelnými sopkami ohrožující letový provoz celého světa, tisíci vodopády i krásnou severskou architekturou.

Podívejte se na nejkrásnější místa a top vodopády Islandu, zjistěte šílené kuriozity o této zemi a nebo čtěte, jak si na Islandu najít práci! A když budete číst níže, tak se taky dozvíte základní fakta a tipy, jak při cestování na Islandu ušetřit.

Pár faktů o Islandu

  • v zemi se platí islandskou korunou tzv. krónou, která má velmi slabý kurz (1 CZK = 5,79 ISK k 23.11.2021)
  • naštěstí u sebe nemusíte nosit tisíce, protože na Islandu se dá platit kartou naprosto všude
  • Island patří mezi deset nejdražších zemí světa, ale nezoufejte – s menším utažením opasku a pár tipy níže může být i tato destinace dostupná pro všechny
  • na Islandu je sice velmi drahé ubytování, nicméně všude najdete cenově velmi dostupné kempy – včetně hlavního města Reykjavíku!
  • velká většina služeb spojených s cestovním ruchem zavírá na podzim (první známky jsou vidět už v druhé polovině září), následně část znovu otvírá na zimní sezónu, aby pak mohla zas na jaře zavřít
  • hlavní turistická sezóna je od poloviny května do poloviny září
  • polární záři v sezóně neuvidíte, ale zhruba od září už jsou celkem slušné šance zvlášť na severu ostrova auroru spatřit
  • pokud přijedete v zimě, můžete se těšit nejen na polární záři, ale i ledovcové jeskyně
  • kolem celého ostrova vede hlavní silnice Route 1, která vás snadno a rychle vezme na nejznámější atrakce ostrova
  • pokud rádi objevujete vlastní trasy, na Islandu stačí sjet ze zmiňované hlavní silnice a na spoustě míst budete naprosto sami. Pořád se zde nachází spousta míst, kterým ještě blogeři nepřišli na jména.
  • nejlepší způsob, jak poznat Island, je půjčení auta a pořádný roadtrip. Nicméně při výběru auta dávejte pozor, zda je vaše vozidlo uzpůsobené a hlavně pojištěné na jízdu ve vnitrozemí a na nezpevněných cestách.
  • Island sice není v EU, ale je součástí Schengenu, takže pro české občany platí při vstupu do země stejná pravidla, jak kdekoliv v rámci EU.
  • Islanďani sice nejsou úplně usměvaví a vřelí, ale v jádru jsou to velmi ochotní, velkorysí a spolehliví lidé

10 tipů, jak ušetřit při cestování na Islandu

aneb dovolená na Islandu s nízkým budgetem a cestování low-cost…

  1. při koupi letenek vyčkejte na akce leteckých společností – například s Wizz Air je možné se dostat do hlavního města Reykjavíku už za pár stovek!
  2. jeďte na lehko, případně sdílejte zavazadlo – ceny odbavených zavazadel často přerůstají ceny samotných letenek
  3. rezervujte si auto s předstihem, ale investujte do terénního auta (např. Suzuki Jimny má dobrý poměr cena/výkon) – těchto vynaložených peněz nebudete litovat, až budete objevovat kdejakou off-road cestu a brodit řeky. Pokud nechcete vyloženě stopovat nebo projet Island na kole, tak autobusovou dopravou příliš neušetříte, případně nic neuvidíte.
  4. nakupujte v supermarketu Bónus – není supermarket jako supermarket a tento obchod s růžovým prasátkem je ze všech nejlevnější
  5. vařte si vlastní jídlo – investujte do kempovacího nádobí a využijte zázemí v kempech – ušetříte neskutečné peníze za stravování se v restauracích a bistrech
  6. když se rozhodnete jít do restaurace, dejte si polévku (často je v nabídce houbová, květáková, rajská a vývar) – polévka stojí polovinu toho, co hlavní chod, často je hutná, zahřeje a podává se s čerstvým domácím chlebem!
  7. omezte spotřebu alkoholu – na dovolené by to člověk zamýšlel spíš naopak, ale s daní na alkohol se tady popíjení značně prodraží. Další možností je nějaká ta zásoba v odbaveném zavazadle (případně v kufru auta, pokud jedete trajektem), ale nezapomeňte větší množství proclít. Když už bude potřeba nakoupit zásoby, je zde specializovaný obchod Vinbúdin (ale pozor na otvírací dobu!). Rozhodně se vyhněte barům a restauracím, kde jsou částky za alkohol astronomické.
  8. kempujte – zabalte si stan, spacák a karimatku a obrážejte islandské kempy, kterých je všude dost. Kempy jsou levné, mají velkou kapacitu a dobré zázemí s vařící sprchou.
  9. pokud na Islandu pracujete v cestovním ruchu, zkuste využít kooperace mezi hotely, agenturami a dopravci – dost možná se dostanete zdarma na pozorování velryb, kayaky na lagunu nebo dokonce let nad vnitrozemím!
  10. rada číslo deset zní: nepočítejte horlivě každou korunu a dovolenou si v první řadě užijte! Jak se říká peníze budou, my nebudem…

Další články o Islandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz