Gamcheon Culture Village
Cestování

Jižní Korea

Jižní Korea, její historie i dnešní moderní tvář mají rozhodně co nabídnout, přesto patří k nejméně navštěvovaným zemím regionu. Vydejte se do odlehlých buddhistických chrámů, projděte skvostné královské paláce, ochutnejte čaj přímo z plantáží a zajděte do baru v jedné z šílených neonových ulic Seoulu!

Jižní Korea přehledně:

Co si nachystat před cestou?

  • Víza – občané ČR nepotřebují při pobytu kratším než 90 dnů víza. Nicméně na letišti po mě chtěli vidět letenku ze země.
  • Očkování – klasicky žloutenka A/B, břišní tyfus, zvážit vzteklinu, zkontrolovat platnost tetanu
  • Co si zabalit – čím méně věcí, tím lépe (navíc v JK jsou velmi levné ceny spotřebního zboží a velký výběr obchodů s hezkým oblečením). Jihokorejci chodí velmi elegantně upravení, takže pokud máte v plánu převážně městskou turistiku, vemte si něco šmrncovního. V Jižní Koreji je ale taky spousta národních parků, takže outdoorové oblečení se hodí.
  • Cestovní pojištění

Kde se ubytovat?

Hostely – velmi populární a levná varianta. Ve většině hostelů jsem potkávala převážně jen asijské cestovatele.

V národních parcích je možné spát v turistických chatách a kempech.

Kde a jak se stravovat?

Restaurace – v Korei se dají najít dobré místní i zahraniční restaurace. Korejská kuchyně je vyhlášená a zdravá, ale taky hodně pálivá a závislá na mase a rybách.

Dezerty – Jedním z tradičních dezertů, které jsem vyzkoušela, je bingsoo. Jedná se o ledovou drť s nejrůznějšími posypkami, ovocem a polevami. Proti gustu žádný dišputát, ale na to, jak byl tento dezert drahý, to ve výsledku byla jen pořádná porce ledu. Každopádně zkuste a posuďte sami, nebo dejte šanci jinému z mnoha korejských dezertů:)

Čaj – Jižní Korea je taky známá svou produkcí zeleného čaje. Nezapomeňte zkusit horký i studený green tea, nebo specialitu Matcha Cappuchino.

Alkohol – tradičním destilátem v JK je sodžu (soju), který se vyrábí z rýže nebo ječmene. Typicky má kolem 20 %, ale může mít až 45 % alkoholu. Chutná jak zředěná vodka, ale má i mnoho pitelných příchutí. Mezi nejoblíbenější jihokorejská piva patří Cass, OB Lager a Hite. Kromě dalších asijských a západních piv v Koreji často narazíte i na Plzeň a Kozla, a to nejen v obchodech, ale i točené v pivnicích!

Stánky s občerstvením – stánky s občerstvením najdete nejčastěji na tržištích, autobusových nádražích a u turistických atrakcí. Kromě všudypřítomného gimbapu je tady hodně smaženého jídla a sladkosti.

Trhy – bývá tady čerstvé ovoce, zelenina, maso a ryby, koření, místní speciality, suvenýry, spotřební produkty a většinou stánky s korejským jídlem.

TIP pro vegetariány

Vegetariáni a vegani jsou v Korei na stejné (potápějící se) lodi. V dávné minulosti kuchyně založená na zeleninové stravě dnes nedá ránu bez masa a ryb. Naštěstí se najde ze pár tradičních jídel, které můžete vyzkoušet, a ze pár míst, kde je podávají. Zjistěte víc o korejské kuchyni pro vegetariány a kde hledat vegetariánské restaurace tady.

Rozpočet aneb kolik co stojí

Kurz: 100 KRW (jihokorejský won) = 2,045 CZK (28.4.2020)

Jižní Korea je spíš dražší země – jídlo, ubytování a cena dopravy je o něco vyšší než v ČR, vstupné na památky je zhruba srovnatelné, naopak spotřební zboží (např. oblečení) je tady mnohem levnější. Přehled cen:

  • Vnitrostátní letenky: např. zpáteční letenka Seoul – Jeju od 25 000 ₩ (asi 500 Kč)
  • Ubytování (levný 2-lůžkový pokoj): od 15 000 ₩ (asi 300 Kč)
  • Ubytování (dormitory): od 8 000 ₩ (asi 150 Kč)
  • Jídlo v restauraci: 8 000 ₩
  • Jídlo ve stánku: 2 000 – 4 000 ₩
  • Pivo: 3 000 ₩ (obchod), 5 000 ₩ (restaurace)
  • Kafe: 4 500 ₩
  • Voda (1,5 l): 1 300 ₩
  • Autobus mezi městy: 20 000 – 35 000 ₩
  • Jednorázová jízdenka na metro: 1 250 ₩
  • Půjčení malého auta na 1 den: od 70 000 ₩
  • Vstupné do národních parků/ chrámů: 1 000 – 6 000 ₩

Platba: platí se převážně hotovostí, bankomaty najdete všude, směnárny jsou ve větších městech

Smlouvání: neočekává se, můžete zkusit v cestovkách při organizovaných výletech

Spropitné: neočekává se

Jak je to s dopravou?

  • Autobus – meziměstská autobusová doprava je velmi frekventovaná a celkem levná. Nádraží se většinou nachází relativně kousek od centra města. Autobusy jsou v dobrém stavu a lístky stačí kupovat na místě.
  • Vlak – alternativou k autobusové dopravě, nicméně vlaky jsou o něco málo dražší a méně frekventované.
  • MHD – ve větších městech dobře funguje metro včetně dopravy na mezinárodní letiště (Busan, Seoul, Incheon). Zbytek tvoří autobusy, ve kterých se dá relativně jednoduše zorientovat. Používala jsem aplikaci NAVER MAP.
  • Taxi – v JK funguje mimo jiné speciální taxislužba, kterou si můžete zavolat pomocí mobilní aplikace Kakao taxi
  • Auto – řízení tady je relativně bezpečné, řídí se tady klasicky napravo. Nicméně půjčení auta je celkem drahé a nápisy v korejštině můžou být na silnici matoucí.
  • Letadlo – vnitrostátní lety jsou vcelku levné a dokážou ušetřit spoustu času.
  • Lodní doprava – turisty většinou zajímá lodní doprava hlavně na ostrov Jeju. Když ale zjistí, že cesta z nejbližšího přístavu trvá asi 7 hodin, zájem prudce klesá .

Na co si dát pozor?

Krimintalita – velmi nízká, lidé jsou velmi přátelští a ochotní. Nicméně to není Japonsko – v Seoulu existují čtvrti, kde je lepší si dát večer pozor (např. Itaewon) nebo v některých ulicích Jeju.

Bezpečnost – jak je obecně známo, JK je pořád ve válečném konfliktu se Severní Koreou. Dopad na běžného turistu to má skoro nulový, nikdy ale není od věci po očku sledovat aktuální dění na hranicích.

Oblečení – Jihokorejci si potrpí na hezké a slušné oblečení. Košile sice vůbec není psané pravidlo, ale typický backpacker, který se zrovna vynořil například z Thajska, by si tady mohl připadat vedle navoněných místních tak trochu jako šupák.

Chování na veřejnosti – Jižní Korea má velmi odlišnou kulturu a před odjezdem je lepší si nastudovat nepsané pravidla chování. Například takové smrkání je považováno za neslušné, popotahování je naopak povoleno.

Kdy je nejlepší doba jet do Jižní Koreji?

Podnebímírné, podobné našemu. Nicméně v létě je tady větší horko a hlavně dusno kvůli vyšší vlhkosti vzduchu, navíc je tady krátké období dešťů. V zimě padají teploty klasicky pod nulu, v horách bývá extrémní zima a sníh.

Nejlepší na návštěvu JK je proto jaro a podzim.

V JK je kvůli smogu často opar a snížená viditelnost.

Jižní Koreu poznáte za dva týdny, za čtyři týdny ji pak prozkoumáte opravdu důkladně.

Čti dál o Jižní Koreji

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz