Malajsie

Malajsie

Malajsie se od zbytku jihovýchodní Asie kulturně velice liší. Cestovatelé určitě ocení relativně nízkou návštěvnost Malajsie, navzdory tomu, že je pokrytá tropickými plážemi, má rozlehlé čajové plantáže a obrovskou biodiverzitu. Prohlédněte si nejkrásnější místa pevninské Malajsie, podívejte se na exotický ráj ostrov Tioman a naplánujte si svůj 2-týdenní itinerář v Malajsii.

Před cestou

Víza – Občané ČR nepotřebují víza při turistické návštěvě kratší 90 dnů

Očkování – klasicky žloutenka A/B, břišní tyfus, zvážit vzteklinu

Jazyk v multikulturní Malajsii se sice mluví převážně čínsky, malajsky a indicky, ale s angličtinou nikde nebyl problém se domluvit

Doprava

Přestože Malajsie má silnice v dobrém stavu a vcelku rozsáhlé možnosti hromadné dopravy, některé přesuny nám dávaly opravdu zabrat. Ve výsledku cestování byť i na malou vzdálenost trvalo hrozně moc času.

Autobus – Na pobřeží a mezi velkými městy doprava funguje dobře – autobusy jsou moderní, jezdí často a vcelku bez zpoždění. Problém nastává, pokud se musí jet přes hornaté vnitrozemí. Pro aspoň částečné urychlení a vyhnutí se přestupům je občas lepší zvolit minivan, který spojuje turistická místa. On-line rezervace: easybook.com

Grab – jako ve zbytku Asie funguje tato aplikace na výbornou, je to něco na styl Uber. Jen je potřeba být on-line. Platí se přes aplikaci nebo v hotovosti.

Skútr – je potřeba mít pas a mezinárodní ŘP. Na ostrovech půjčení bez problémů, malý provoz, lehárko. Na pevnině (Cameron Highlands) se nám ale stalo, že chtěli ŘP na motorku! Nakonec ale obvolali své kontakty, kde ten den stojí hlídky, a nechali nás jet. POZOR: Jezdí se nalevo!

Letadlo – vnitrostátní lety jsou velmi levné (kolem 20€), samozřejmě levnější jen s příručním zavazadlem. Letenky není potřeba kupovat moc dopředu. Z KL jsou obecně levné lety do celé Asie.

Trajekt – na většinu ostrovů se jezdí trajektem. Není to žádná krasojízda, prostě Vás posadí dolů do kajuty s dalšími sto lidmi, pustí jeden film, větrák a pluje se.

Ubytování

Hostely a guesthousy – ubytování v Malajsii je stejně jako ve většině Asie celkem levné. Hostely ve větších městech doporučuji rezervovat přes Booking.com, v guesthousech v parcích a na ostrovech stačí až na místě (pokud se nejedná o hlavní sezonu nebo prázdniny a svátky).

Jídlo

Malajskou kuchyni lze jen těžko uchopit jako celek, protože je to v podstatě mix kuchyní okolních států (hodně nám připomínala thajskou a vietnamskou kuchyni)

Restaurace – vzhledem ke kulturnímu složení je tady možné najít hodně indických, čínských a samozřejmě malajsijských restaurací. Ve větších městech není problém sehnat ani pizzu nebo hamburger.

Vegetariáni budou v Malajsii v ráji, protože každá kultura nabízí aspoň několik druhů bezmasých jídel.

Ovoce a zelenina – levné a čerstvé k dostání na tržišti v každém městě

Alkohol – kvůli muslimské víře se ve většině indických a malajských restaurací neprodává alkohol. Většinou jsme proto končili v čínských/vietnamských restauracích, protože v těch pivo problém není. Stejně je to i s obchody, a pokud jedete někam na venkov, doporučuju se předzásobit. Alkohol je tady navíc hrozně drahý – kromě ostrovů, na které platí speciální bezcelní zóna!

Nejlepší doba jet do Malajsie

Hlavní sezóna v pevninské Malajsii je od listopadu do dubna, kdy je období sucha.

Podnebí – tropické monzunové, často teplé a vlhké, teplota se pohybuje pořád kolem 20-30°. Nicméně ve vnitrozemí (oblast Cameron Highlands) dokáže být kvůli vyšší nadmořské výšce celkem zima.

Západ pevninské Malajsie: období sucha – listopad až duben

Východ pevninské Malajsie: období sucha – březen až srpen

Teplota vody 30°

Měna a ceny

Měna: malajský ringgit (MYR)

Kurz: 1 MYR = 5,68 CZK (26.3.2020)

Platba: hotovost v odlehlejších oblastech, ve městech se dá často platit kartou, bankomat i v menších městech a na ostrovech, směnárny ve větších městech

Malajsie je oproti zbytku JV Asie trochu dražší (jídlo, ubytování, doprava), ale cenově pořád velmi přijatelná. Alkohol je tady jako v muslimské zemi extrémně drahý – kromě ostrovů.

Na co si dát pozor

Krimintalita – vcelku nízká, lidé jsou velmi přátelští a ochotní. Přesto ženy by se měly mít na pozoru ve večerních hodinách, kdy jsem většinou viděla venku hlavně muže. Je dobré dodržovat základní pravidla proti krádežím.

Přírodní podmínky – mořské proudy, tropické bouře, povodně – je nutné sledovat aktuální zpravodajství

Fauna a flóra – Jelikož Malajsie patří k deseti zemím s největší biodiverzitou na světě, dá se tady očekávat ledaco. Za zmínku stojí otravné opice, jedovatí pavouci a hadi, varani s tlamou plnou bakterií a komáři přenášející malárii a dengue.

Oblečení – ze slušnosti k místní tradici je dobré mít zahalené ramena a kalhoty/sukni aspoň ke kolenům – na ulici to nebude přitahovat pozornost a v chrámech je to povinnost.

Nákup spotřebního zboží – vliv muslimské kultury na nákup alkoholu už jsem zmínila v předchozí záložce. Jako žena cestovatelka ale cítím povinnost upozornit i na fakt, že tampóny se tady (opět vzhledem k muslimské kultuře) shánějí neskutečně těžko. A to i v hlavním městě! Největší šance koupit v Malajsii tampóny je v lékárně, větší záruka je ale přivézt si je s sebou. Stejně tak tady nekoupíte hezké bikiny.

Chování na veřejnosti – doporučuje se omezit projevy citů k drahé polovičce, v menších městech to platí dvojnásob

Více o Malajsii

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *