Tipy pro dokonalý piknik v přírodě
Piknikování je naprosto skvělý způsob, jak si užít volný čas a krásné počasí, ať už jste ve městě nebo na venkově. Vezměte rodinu, přátele nebo svou drahou polovičku a vyrazte na piknik do přírody.
Jelikož jsme srdcem piknikáři, standardně v autě vozíme deku, kempovací židle a stůl ,,kdyby náhodou“. Tento způsob stolování využíváme nejčastěji na dovolené, ale i doma o víkendech.
Nechce se vám výmýšlet celodenní program nebo dlouhá túra, ale rádi byste na čerstvý vzduch? Piknik. Chcete si užít romantickou dovolenou, ale chození na obědy i večeře do restaurací je drahé? Piknik. Nechce se vám vařit nic sofistikovaného? Piknik. To jsou ve zkratce důvody, proč piknikování prostě milujeme.
V tomto článku vám představím, jak vybrat ideální místo na piknik, co si s sebou vzít za vybavení, jaké jídlo je vhodné na piknik, jaké aktivity si naplánovat během pikniku i na co si dát pozor.
1. Výběr vhodného místa na piknik
Jak najít ideální piknikové místo
Výběr správného místa na piknik je klíčový. Co zvážit při hledání místa na piknik?
- Místo v přírodě: Cílem pikniku je strávit více času v přírodě na čerstvém vzduchu. Vybírejte proto místa v parcích, na loukách, v lesích, u vody, na vyhlídkách. Ideálně dál od velkých rušných silnic, abyste měli klid a nedali si k obědu kromě jídla i hromadu prachu a smogu.
- Dostupnost: Vhodné piknikové místo by mělo být snadno dostupné. Hledejte místa, která nejsou příliš vzdálená od parkoviště a jsou dostupná po rovince. Není nic horšího, než se táhnout s těžkým piknikovým košem několik kilometrů.
- Stín: Piknikovat na přímém slunci může být únavné a nepříjemné, jídlo se dřív zkazí, pití zteplá a riskujete úžeh. Proto vybírejte místa, kde jsou stromy nebo altánek.
- Rovný povrch: Hledejte místa, kde můžete snadno rozložit deku a kde se vám jídlo nebude kutálet po svahu.
- Vybavenost: Někdo má rád naprosto přírodní místa, kam si vše přinese (a taky zase odnese) sám. Jiní ale ocení určité venkovní zázemí, jako třeba: piknikové stoly, venkovní grily, ohniště s lavičkami, zdroj vody, toalety (pokud je to pro vás zásadní, zkuste aplikaci Flush). Česko v tomto ohledu pořád zaostává, pokud ale popojedete k sousedům do Rakouska nebo do Itálie, můžete se na tuto vybavenost těšit. Na opravdu vysoké úrovni jsou na piknik na veřejných místech připravení v Austrálii, na Novém Zélandu nebo třeba na Havaji. Výběr místa dle zázemí si můžete ulehčit s aplikacemi mapy.cz a park4night.
TIP: Osobně využíváme k hledání hezkých míst (nejen na piknik) mapy.cz nebo Google mapy v satelitním náhledu. Často jsme tak objevili zákoutí, které bychom normálně vůbec nenašli.
Nejlepší místa na piknik v Praze
Ani ve městě nemusíte přijít o kouzlo pikniku. I naše hlavní město Praha nabízí spoustu skvělých míst pro piknik. Vybírat můžete například z těchto parků:
- Stromovka: Stromovka je rozlehlý park plný krásných zákoutí, rybníků a travnatých ploch, ideální pro pohodový piknik.
- Letenské sady: Letenské sady nabízejí nádherný výhled na historické centrum Prahy a spoustu prostoru pro piknikování.
- Riegrovy sady: Riegrovy sady jsou perfektní pro romantický piknik při západu slunce s výhledem na Pražský hrad.
- Vyšehrad: Vyšehrad kombinuje historické památky s klidnými trávníky, ideálními pro piknik s krásnými výhledy na město.
- Prokopské údolí: Prokopské údolí je přírodní park na jihozápadě Prahy, kde najdete krásné skalní útvary a klidná zákoutí pro piknik v přírodě.
- Divoká Šárka: Divoká Šárka nabízí úžasné skalní útvary, lesy a potoky, což z ní dělá skvělé místo pro piknik mimo centrum Prahy.
- Hostivařská přehrada: Hostivařská přehrada je oblíbeným místem pro pikniky s možností koupání a procházek po naučných stezkách.
- Ladronka: Ladronka je ideální pro sportovně založené piknikáře, s širokými asfaltovými cestami pro in-line bruslení, běhání nebo jízdu na kole.
Osobně ale rádi z Prahy utíkáme na venkov, v tomto případě pak poslouží jakýkoliv národní nebo přírodní park, les, louka… Cokoli dál od města.
2. Důležité vybavení na piknik
Při balení věcí na piknik si položte otázku, jestli na místo dojedete autem, nebo kus cesty budete muset jít pěšky. Podle toho se pak můžete v balení rozšoupnout a vzít si kompletní výbavu, nebo se naopak uskromnit, a vzít jen ty nejdůležitější věci.
- deka – velká deka, ideálně s nepromokavou spodní vrstvou (TIP: místo deky případně poslouží také podsedáky)
- skládací židle (TIP: židle by měla mít držák na pití) a stolek (TIP: používáme nízký stolek, ale někomu to nemusí vyhovovat, pro plnohodnotné stolování volte spíš vysoký stolek) – pokud zůstanete v blízkosti auta
- přenosný gril: jednorázový , na dřevěné uhlí, plynový nebo na elektrický a příslušenoství – pokud chcete grilovat (návod, jak vybrat gril)
- opékací vidlice, sekyrka, zapalovač – pokud chcete opékat
- chladící taška (TIP: taška by měla mít voděodolnou vrstvu), chladící box nebo kompresorová chladnička, TIP: nově se dělají i chladící batohy
- piknikový koš (TIP: zvažte rovnou chladící koš)
- outdoorové nádobí
- příbory
- švýcarský nůž
- otvírák a vývrtka – pokud nemáte švýcarák
- prkénko na krájení – pokud chcete kuchtit až na místě
- pleskačka a nerezové panáky – pokud jste z Moravy 🙂
- termoska (TIP: nejen na udržení nápojů horských, ale naopak i na udržení nápojů studených)
- cestovní kávovar
- ubrousky (klasické i vlhčené)
- odpadkové pytle
- opalovací krém
- repelent
- čelovka – pokud plánujete večerní piknik (TIP: vybírejte takovou, která má USB nabíjení)
- cestovní lékárnička
Pokud jdete na piknik s přáteli, domluvte se navzájem kdo co vezme, ať netaháte stejné vybavení zbytečně navíc, nebo naopak ať všichni nespoléhají, že to vezme ten druhý. To stejné platí i o domluvě na jídle a pití. Nejlepší je, když každý připraví něco jiného a pak se všichni vzájemně podělí a ochutnají kuchařské dovednosti ostatních.
3. Jaké jídlo a pití se hodí na piknik
Zásady pro piknikové jídlo
Výběr jídla na piknik je velice individuální záležitostí, měli byste se ale držet pár zásad. Nechte doma jídlo, které se rychle kazí (např. výrobky s majonézou), případně které vlivem tepla rychle ztrácí formu (např. dortíky). Vyhněte se také jídlům náročným na přípravu a dobu vaření (pokud je nechystáte už doma).
Na piknik můžete vyrazit s doma napečeným, navařeným a připraveným jídlem (sandviče, bagety, wrapy, řízky), můžete si s sebou vzít ingredience a jídlo si připravit až na místě na ohni nebo na přenosném grilu. Oblíbená je i forma studené kuchyně, kterou můžete připravit doma nebo na místě. Ohledně jídla na piknik neplatí žádné tabu, takže si jídlo klidně můžete vyzvednout po cestě ve stánku nebo v restauraci, a sníst si ho na dece v přírodě.
Konkrétní tipy, jaké jídlo s sebou na piknik
Osobně rádi na piknik bereme následující:
- zeleninu a ovoce (doma vše předem umyju, případně i nakrájím)
- humusy, pesta, tapenády, guacamole, domácí pomazánky (doma připravené, např. nivová, česneková, vajíčková – pozor: jen pokud venku není 40 stupňů, určené k okamžité spotřebě, bez majonézy)
- sýry a uzeniny
- quich
- těstovinový salát (bez ledového salátu, bez majonézy)
- pizza šneky (doma napečené)
- buchty (doma napečené)
- pečivo
- brambůrky (nejčastěji tortilla chips)
- vodu (na pití i na umytí)
- alko, nealko (ideálně pořádně předem nachlazené)
- káva, cukr
- sůl, pepř, mini olivový olej (nebo další bylinky na dochucení)
- věci na gril nebo na oheň, pokud máme na místě k dispozici, k tomu ajvar nebo chutney
Osobně si ráda chystám některé věci už doma, zejména ty, které je potřeba předem umýt, a které při zpracování dělají hodně nepořádku. Zároveň ale podle mě není od věci zbytek dochystat i na místě, užít si o to dýl pobyt v přírodě a zapojit do přípravy ostatní piknikáře. Některé studené potraviny ráda připravuju ve formě špízů (ovocné, caprese, …). Tekutiny doporučuji předem pořádně namrazit. Pokud chcete něco udržet v teple (čaj), ale naopak taky déle vychlazené, doporučuji přelít do termosky.
4. Aktivity během pikniku
Piknik není jen o jídle, ale také o zábavě. Vezměte si s sebou míč na fotbal nebo volejbal, plážový tenis, badminton, frisbee nebo petanque.
Pokud preferujete klidnější aktivity, zabalte karty, stolní hry nebo knihu.
Nezapomeňte si vzít přenosný repráček, abyste dodali pikniku tu správnou atmosféru.
5. Na co si dát pozor
Počasí – počasí může být nevyzpytatelné, proto vždy sledujte předpověď. Mějte připravený plán B pro případ, že by začalo pršet. V případě nejasné předpovědi vybírejte místa s altánkem, a vemte si deštníky nebo ponča.
Hmyz – v přírodě se setkáte s hmyzem, ať už jsou to klíšťata, komáři, vosy nebo mravenci. Vezměte si s sebou repelent a mějte po ruce první pomoc pro případ štípnutí. Nekrmte divoká zvířata, mohli byste jim tím jen uškodit, a nebudete se jich moct zbavit po zbytek pikniku.
Bezpečnost – vybírejte místo dle toho, aby bylo bezpečné a čisté, zejm. pokud s sebou berete děti (dál od silnice, srázů, od míst oblíbených u pejskařů nebo třeba feťáků). Než někde rozložíte deku, pořádně se podívejte, co je pod ní, i co se skrývá v okolních keřích.
Zero-waste – nepoužívejte papírové talířky a jednorázové plastové kelímky, dnes už existuje spousta umyvatelných, lehkých alternativ. Kromě přírody tak ušetříte i vaši peněženku, protože vybavení budete moct použít znovu příště. Po skončení pikniku za sebou nezanechávejte žádný odpad, včetně toho organického (slupky od ovoce a zeleniny), aby místo mohlo přivítat další hosty.