Vanuatu
Vanuatu je malé souostroví uprostřed tmavých vod Pacifiku. Jeho geografická i kulturní izolovanost z něj dělá vhodného kandidáta, pokud na svých cestách hledáte autentičnost a dobrodružství. Proklikejte se nejkrásnějšími místy ostrovů Espiritu Santo, Efate a Tanna a začněte plánovat dovolenou plnou exotiky.
Čtěte dál a zjistíte všechny praktické informace ohledně plánování cesty a samotného pobytu na Vanuatu. Můžete taky pokračovat na můj 2-týdenní itinerář nebo nejkrásnější místa jednotlivých ostrovů – Efate, Tanna, Espiritu Santo nebo sopečné dobrodružství na ostrově Ambrym. Pokud vás zajímají i další státy v Pacifiku, můžete například navštívit souostroví Samoa.
Obsah
Co si nachystat před cestou?
Letenky – letenky na Vanuatu a zpět jsou základ, ale doporučuji koupit i letenky mezi jednotlivými ostrovy. Lodní doprava je omezená pouze na nákladní lodě a kapacita letů je vzhledem k často používaným malým letounův omezená.
Víza – občané ČR nepotřebují na turistický pobyt kratší než 90 dnů žádné víza
Očkování – povinné není žádné očkování, doporučené je proti žloutenkám (A,B), břišnímu tyfu a tetanu. Na ostrovech se může vyskytovat malárie, proto je dobré mít v lékárničce antimalarika.
Co si zabalit – Vanuatu je tropické souostroví, takže kromě naprosté klasiky (plavky, ručník, žabky) doporučuji vzít i kvalitní opalovací krém a sprej proti hmyzu. Taky jsem velmi využila čelovku (veřejné osvětlení není samozřejmostí), kapesní nůž (například na kokosy), powerbanku (v některých oblastech jede elektřina jen v určitou dobu na generátor), vlastní masku na šnorchlování. Naopak moskitiéra je součástí každého ubytování.
Měna – v hlavním městě Port Vila a v největších městech na každém ostrově (Luganville, Lénakel) lze vybrat peníze z bankomatů nebo vyměnit hotovost. Stejně ale doporučuji mít s sebou nějaké dolary pro případ nouze.
Cestovní pojištění
Rozpočet aneb kolik co stojí?
Kurz: 1 VUV (Vanuatský Vatu) = 0,1989 Kč (20.12.2020)
Vanuatu rozhodně není levná destinace. Přesto se dá na mnoha věcech uskromnit a vytvořit cenově průměrnou dovolenou.
Smlouvání: na trzích určitě, v taxi částečně, můžete zkusit při organizovaných túrách
Spropitné: neočekává se
Kde se ubytovat?
Osobně jsem využívala převážně guesthousy a hostely. Na Vanuatu se samozřejmě nachází taky resorty, ale není jich zas tolik (většina je na hlavním ostrově Efate). Některé ubytování nabízí taky možnost spaní ve stanu. Stanování (s vlastním vybavením) taky volí někteří low-cost backpackeři, ale je potřeba si uvědomit, že každý kousek půdy nebo pláže je v osobním vlastnictví. Před postavením stanu se tedy nejprve zeptejte na svolení majitele, i když budete zdánlivě uprostřed ničeho.
Efate
Ostrov je velmi malý, takže se stačí ubytovat na jednom místě a odtud podnikat výlety.
Pacific Paradise Motel (Port Vila) – tento hotel se nachází asi 2 km od centra vedle hlavní silnice. Je to jedno z nejlevnějších ubytování v hlavním městě, já jsem ale byla spokojená s personálem, čistotou, vybavením i servisem.
Tanna
Pokud preferujete komfort a pohodlí, odporučuji zvolit jeden ze dvou resortů na západním pobřeží (Evergreen, Whitegrass). Pokud naopak hledáte dobrodružství, pak jednoznačně doporučuji ubytovat se na východě ostrova v jednom z treehousů přímo pod sopkou.
Jungle Oasis u Roberta – na jižní straně pod Mount Yasur se nachází hned několik ubytování. Já byla dvě noci u Roberta a jednu noc u jeho bratrance na stejné ,,ulici“. Většina těchto ubytování není na bookingu a je potřeba zavolat nebo poslat e-mail (kontakt seženete ve visitor centre v Port Vila nebo na Google Maps). Rozhodně je lepší se domluvit s předstihem, protože vás domácí musí vyzvednout jeepem na letišti (cesta je v hrozném stavu a trvá skoro dvě hodiny, cena asi 2000 VUV/os.). V ceně ubytování je většinou snídaně a za příplatek i večeře. Treehousy jsou velmi skromné, mají jen postel s moskytiérou, ale zato disponují výhledem na sopku Yasur a několika ještěrkami. Koupelna bývá společná a ve velmi punkovém stavu.
Espiritu Santo
Na tomto ostrově je podle mě největší výběr ubytování ve střední cenové kategorii a není příliš potřeba bookovat předem.
The Hidden Lodge (Luganville) – opravdu dobře skryté ubytování se ze všech na Vanuatu nejvíce blížilo backpackerskému hostelu – k dispozici je kuchyň a jídelna, kde se večer scházejí všichni cestovatelé a vyměňují si tipy. Ubytování se nachází trochu dál od centra (je potřeba vzít taxi za pár korun), naopak je velmi blízko letiště. Malé domečky jsou rozmístěny v krásné zahradě. Bylo tu velmi čisto a majitelé nám pomohli zařídit výlety a taxíky.
Beach Harbor Tree house Lodge (Port Orly) – na této pláži jsem chtěla strávit co nejvíc času, proto jsem šla do low-cost ubytování. Domácí nabízejí stan přímo na pláži. Kromě ne příliš voňavé plachty to ve výsledku bylo celkem příjemné. Součástí ubytování je taky dobrá restaurace a bar, půjčují tady kajaky a organizují tůry.
Ambrym
Tento ostrov vidí tak dva turisty za rok a nabídka služeb tomu odpovídá – rozhodně to bude nejdivočejší část vaší cesty.
Sam’s Guesthouse (Craig Cove) – kontakt na Sama jsem získala ve visitor centru v Port Vila, odkud i zavolali a udělali mi rezervaci. Po přistání na Ambrymu nás Sam, který pracuje na letišti, odvezl do ubytování. Bungalow byl hodně skromný, ale vcelku čistý. Paní domácí nám připravila snídani, svačinu i večeři – vše měla ze svojí zahrádky. Sam nám zařídil průvodce a dopravu na sopku. Jediný problém byl se šváby, kteří se po setmění začali rojit ze všech koutů pokoje, kvůli čemuž jsem uprostřed noci musela postavit na posteli stan. Toto nemilé setkání s přemnoženým hmyzem (prý bylo ten rok obzvlášť deštivo, což mají švábi rádi) bylo vykompenzováno všemi autentickými zážitky a Sam nás dokonce pozval večer ke kytaře k jeho přátelům ve vesnici.
Cena: 2000 VUT/os. (včetně snídaně a večeře)
Jak je to s dopravou?
Na hlavním ostrově Efate a Espiritu Sante normálně funguje taxi a veřejná hromadná doprava, kterou zajišťují autobusy a minivany. Na obou ostrovech jsou taky půjčovny aut. Okolo celého Efate vede zpevněná cesta, na Espiritu Sante se veškerý život odehrává na východním pobřeží, a tam mají taky vcelku hezkou silnici.
Na ostrově Tanna funguje veřejná doprava jen na západním pobřeží, ale rozvrh a pravidelné linky podle mě neexistují. Na sopku Yasur, do vesnice Yakel a na další atrakce je potřeba si buď objednat organizovaný výlet nebo se domluvit s domácím v guesthousu. Každopádně je vždy potřeba džíp 4×4.
Na Ambrymu se doprava vždy řeší přes ubytování. Proto je potřeba být ve spojení s domácím a dát mu vědět let, kterým přijedete. Pokud už si vás nějaký džíp vyzvedne, je tady velká šance, že pojedete na korbě. Zní to sice jako ohromná zábava, nezapomeňte se ale na cestě plné výmolů pořádně držet. Místní dětičky to zvládaly lépe, jak my:D
Jak už jsem zmínila, mezi ostrovy jezdí jen nákladní lodní doprava. Teoreticky je možné jet s nákladem, ale lodě jezdí jednou týdně, cesta trvá celý den a dost často dochází k výrazným posunům doby vyplutí. Nemluvě o dost mizerných podmínkách na palubě a divokému oceánu tam venku. Proto je lepší si trochu připlatit za letenku a do hodiny můžete být na dalším ostrově.
V neposlední řadě je tady stopování, které jsme několikrát využili. Vanuatu je relativně bezpečné a místní jsou zvyklí se navzájem nabírat, protože ne každý má auto. Případně můžete něco málo přispět na benzín.
Kde a jak se stravovat?
Pitná voda – voda z kohoutku je údajně pitná jen v Port Vila, nicméně bych to neriskovala ani tam. Balená voda se dá koupit téměř kdekoliv. Občas je možné na ubytování doplnit vodu z barelu, takže nemusíte kupovat další novou petku.
Restaurace a kavárny – tento luxus najdete jen ve větších městech a v resortech. Jídlo se tím pádem řeší spíš na ubytování, kdy domácí vaří v danou dobu stejné jídlo pro všechny hosty. Dočkáte se opravdu nejpestřejších variací, ať už v dobrém, nebo ne:) Většinou nebyl problém najít bezmasou variantu. Mimochodem na Vanuatu jsou zakázané jednorázové plasty jako příbory, sáčky a brčka.
Obchody – veškeré čerstvé ovoce a zelenina se kupuje na trzích, případně ve stáncích u cesty. Trh v Port Vila je zároveň nejlepší místo, kam si v poledne zajít na oběd. Supermarkety se nachází jen ve větších městech a prodává se tady maximálně importované ovoce. V malých obchůdcích ve vesničkách bývají balené potraviny (sladkosti, konzervy, nudle, …), balené a čerstvé pečivo, případně pár věcí z drogerie.
Snídaně – bývají většinou v ceně ubytování. Na snídani jsou nejčastěji banánové palačinky, toast s džemem, sušenky, ovoce, káva a čaj.
Obědy – v poledne jsem měla většinou jen svačinu, kterou jsem si ráno připravila (pečivo, ovoce).
Večeře – bývají v rámci ubytování, ale je potřeba zaplatit zvlášť. Na talíři jsme většinou měli taro (fialové brambory), rýži, vaječnou omeletu, vařený špenát, hranolky, salát (rajčata, okurky).
Je Vanuatu bezpečné? Na co si dát pozor?
Na Vanuatu jsem se cítila bezpečně ve všech situacích, v hlavním městě Port Vila i v naprosto odlehlé vesnici někde na Ambrymu. Dokonce si troufám říct, že i pro solo cestovatelky je tato země bezpečná. Jediné, co není příjemné, je absence pouličního osvětlení. Na venkově je to pak o to větší problém, že v domech jede elektřina a tím i světlo jen pár hodin po setmění. Za zmínku možná stojí ještě místní blázni, kteří údajně ztratili rozum z kouření trávy. Ale s těma jsem se v reálu nikdy nesetkala. Ani kapesní krádeže nejsou příliš obvyklé*.
*Stala se mi taková prekérní věc, a to že jsem ztratila mobil na ostrově Tanna během šnorchlování v bluhole. Dodnes nevím, jestli mi ho někdo ukradl. Ale je tady velká šance, že mi prostě vypadl z tašky někde po cestě nebo na pláži, kde ho odnesl příliv. Každopádně po této zkušenosti bych doporučila obezřetnost během koupání.
Na Vanuatu ani nežijí žádné jedovaté potvory, na rozdíl od sousední Austrálie. Nachází se tady ale komáři, kteří můžou přenášet malárii. Nepříjemné může být i kousnutí od velké stonožky nebo pijavice v období dešťů. Psi nejsou zrovna přátelští, ale bez záminky nemají důvod k agresivitě. A v moři asi sem tam proplave nějaký žralok bílý, co zabloudil od Australanů.
Osobně bych se vyhnula vstupům do jeskyní a lodní výletům během vydatných dešťů a bouřek. Další riziko představují sopky, protože Vanuatu je tak nějak celé postavené na aktivních vulkánech, ale mezinárodní radary situaci denně monitorují.
Kdy je nejlepší období? A na jak dlouho jet?
Hlavní sezóna je zhruba od května do října. Teploty se pohybují kolem 28 °C přes den, v noci se ale může ochladit (mikina by měla stačit). Listopad až duben je naopak období dešťů.
Na návštěvu a vcelku důsledné procestování 4 ostrovů nám stačilo asi 15 dní + cesta. Rozhodně by se tady dalo strávit mnohem víc času. Nachází se tady spousta dalších zajímavých ostrovů, jako například Pentecost, Ambae nebo Malekula. Někdo třeba bude chtít strávit víc času na pláži a pobřežních ostrůvcích. Já jsem se snažila naplánovat aktivně každý den, protože ceny jsou tady opravdu vysoké, a na pláži můžu ležet i v levnějších destinacích.