10 tipů pro sólo cestovatelky, jak zůstat na cestách v bezpečí
Aneb vše, co potřebujete před cestou vědět…
Jednou z nejčastějších překážek cestování je strach vyrazit sama (nebo sám). K těmto obavám můžou být oprávněné důvody, zejména pokud jde o ženy. Nicméně cestování je nejlepší věc a absence spolucestovatele by neměl být důvod, který nás odradí. Stačí se držet pár osvědčených pravidel a single cestování může být bezpečné a skvělé pro všechny!
Cestují dnes ženy po světě často samy?
Odpověď na tuto otázku asi každý tuší a zní samozřejmě: ANO. Pravda je, že mužů takto cestuje mnohem víc. Na svých cestách jsem ale potkala i spousty solo female travelers, neboli sólo cestovatelek. Jejich věk, národnost, důvody i zkušenosti se lišily, ale všechny měly něco společného – musely udělat první a nejtěžší krok, rozhodnout se, sebrat odvahu a vyrazit do světa.
Jaké jsou nejčastější důvody žen pro cestování sólo? Třeba se najdete v některé z následujících skupin:
- chtějí si vyzkoušet cestovat samy
- preferovaly jet s někým, ale nesehnaly parťáka
- začaly cestu s někým, ale zjistily, že bez daného společníka je to lepší
Možná se všechny body u někoho prolínají a formují v průběhu cesty.
Mám pár konkrétních typů, které bych dala svému mladšímu Já, než bych sama vyplula do světa.
Jaké jsou základní tipy pro sólo holku na cestách?
Samozřejmě vždy záleží na konkrétní destinaci, vašich zkušenostech, povaze atd. Pokud ale jedete na cesty poprvé, a chcete mít co nejvíce jistoty, zkuste ji získat pomocí následujících kroků:
1. Zjistěte si maximum informací o bezpečnostní situaci v zemi
Zjistěte si co nejvíce informací o destinaci a rozhodněte se ještě doma před odjezdem, zda je bezpečné do této země jet.
Tento první bod se může zdát naprosto samozřejmý, ale občas nás naše touha žene i do méně bezpečných zón. Kromě aktuálních přírodních podmínek, nebezpečných nemocech nebo politické situace je dobré si vygooglit, zda je země pro ženy bezpečná, jestli se tady stal v poslední době nějaký incident a nejlépe osobní zkušenosti holek na tomto nebo jiném cestovatelském blogu.
Situace může být ale i opačná. Dala jsem jasné veto cestování po Latinské Americe, protože jsem vždy slyšela, že tady pro ženy není bezpečno (, což určitě do jisté míry pravda je). Na cestách jsem ale potkala tolik holek přijíždějících z těchto zemí a jen s dobrými zkušenostmi! Takže nedejte na předsudky a hledejte info:)
2. Připravte si itinerář pro vaši první destinaci
Udělejte si podrobnější plán cesty a představu o konkrétních místech, které chcete navštívit v první zemi na svém seznamu. Zároveň ale buďte připraveni od plánu upustit – toto je důležité!
Opět pro někoho možná samozřejmost, ale tento bod zdůrazňuji, protože mi hodně pomohl sebrat odvahu! Jde o to, že čím familiárnější vám všechny místa v zemi budou připadat, tím víc budete mít pocit, že to v zemi znáte a získáte k ní důvěru.
Jak se většinou na tyto turistické místa lidi dopravují? Jaké k nim vedou stezky? Jsou hodně navštěvované, nebo spíš bez lidí? Jak to vypadá v okolí na google mapě? Tyto spoilery vás navedou k tomu poznat vaši destinaci blíž a zároveň můžete první dny směřovat svou energii na jiné věci, než plánování. Abstraktní neznámo, které nás tolik děsí, se rozptýlí pod tíhou získaných informací.
Zároveň si stáhněte potřebné aplikace, zajděte si na očkování proti exotickým nemocem, duplikujte si dokumenty, chytře zabalte zavazadlo (k tomuto připravuji podrobnější článek), pořiďte si pojištění, … Prostě se snažte, aby vás po příjezdu nic nerozhodilo (i když tomu se stejně úplně vyhnout nedá) a jak se říká, připravenému štěstí přeje. Samozřejmě tyto věci jdou řešit i za pochodu, a postupem času s dalšími destinacemi už nebude potřeba tolik příprav. Ale v rámci získávání počáteční důvěry v cestu a všechno kolem ní to považuji za velmi užitečné.
3. Rezervujte si první ubytování a zajistěte si dopravu
Bookněte si první ubytování předem a zjistěte si konkrétní dopravu do něj.
Tento krok dělají i zkušení cestovatelé – prostě to ušetří námahu po příjezdu do nové země. Dostanete se nejkratší a nejrychlejší cestou do bezpečí ubytování a aklimatizace může začít. Zároveň se zbavíte strachu, co s vámi bude po příjezdu.
Doporučuji v prvním ubytování zůstat aspoň dvě noci, pokud samozřejmě příjezdová destinace není úplná díra. Rozkoukáte se, seznámíte se s místními zvyky, rezervujete si v klidu jízdenky do následujících destinací a rozdýcháte zdolání prvního velkého kroku na cestě za dobrodružstvím.
4. Spěte ve female dormitory
Spát jen v čistě ženských pokojích mi ze začátku dodalo klid na duši. Samozřejmě ne všude nabízí hostely tuto možnost, občas jsou tyto pokoje dražší nebo plně obsazené. Postupně jsem tak přešla i na smíšené pokoje a i tady jsem potkala spoustu holek. Nicméně rozhodně je to další krok pro zajištění vlastní bezpečnosti.
Zároveň doporučuju číst popis a hodnocení hostelů. Každý hostel si tak nějak volí filosofii a způsob, jak nalákat určitou sortu cestovatelů a podle toho tady potkáte jistý druh lidí. Byl v ubytování klid? Nebo hostel nabízí svoz na party? Je v nabídce dormitory jen pro ženy? Nebo mají v ceně free welcome drink?
To vše vám prozradí, jestli se hrnete do party hostelu, nebo klasického cestovatelského hostelu, případně do nudné špeluňky. Osobně mám ráda kompromis – hostel, který vytváří dobré příležitosti poznat ostatní cestovatele (většinou se orientují na organizaci poznávacích výletů a mají tady i jiné pokoje než jen dormitory), ale v noci je tady klid a bezpečno. Úskalí party hostelů asi nemusím dlouze popisovat, a na druhou stranu hostely bez společenského života vám ztíží poznat ostatní cestovatele a podnikat s nimi výlety.
5. Dodržujte místní dress code
Zjistěte si základní zvyky v oblékání žen v dané zemi a neodhalujte se více, než cítíte, že je bezpečné.
Nenosit vyzývavé oblečení je jedna z nejjednodušších věcí, kterou můžete jít svému osobnímu bezpečí naproti, a patří k ,,základním pravidlům přežití“. Nejde jen o země na blízkém východu – s konzervativními společnostmi se setkáte po celém světě!
Kromě toho v některých kulturách je považováno za slušné mít více či méně zahalenou kůži. Nepřidávejte se k turistům, kteří se promenádují po vesnici v Laosu s pupkem venku – místní lidé to ocení.
Ještě bych k tomuto přidala jeden tip: neberte si zbytečně moc oblečení. Kupte si radši pár kousků v zemi, kam přijedete! Jednak často mají krásné věci a vzory a budete to mít současně jako suvenýr, navíc oblečení odráží místní nároky na oblékání, materiály a střihy jsou přizpůsobené zdejšímu klimatu a v neposlední řadě dobře splynete mezi místními!
6. Nejezděte na noc
Nevyrážet na cestu večer ani nepřijíždět do destinace po setmění je základní pravidlo. Kalkulujte také se zpožděními a ujetými spoji!
Zase ale musím přiznat, že postupně jsem od tohoto pravidla trochu upustila. Zejména v jihovýchodní Asii je velmi obvyklé se přesouvat nočními autobusy nebo vlaky. Ty jsou plné turistů mířících do stejné destinace a jediné nebezpečí je většinou předražený taxík čekající na nádraží. Pořád vás ale nevyhodí v destinaci až ráno, spíš jak ještě v noci nad ránem (kolem 4:00). V takovém případě jsem vždycky měla booklý hostel, nastudovanou cestu a v autobuse jsem se držela ostatních cestovatelů se stejným cílem. (Na téma cestování nočními autobusy v Asii tady brzy najdete podrobnější článek.)
Vyhýbala jsem se hlavně nočním přesunům přes hranice (některé přechody bývají v noci zavřené a mohli byste se načekat) a cestám z letiště, což je spojené s příjezdem do nové země, ve které jsem ještě nebyla rozkoukaná.
7. Pořiďte si imaginárního manžela
Nezmiňujte za každou cenu, že cestujete samy.
Sama se nerada uchyluju ke lžím a většinou jsem se obešla bez nutnosti použít tento trik. Nicméně při příliš všetečném vyzvídání místních nebo ostatních cestovatelů je lepší říct, že cestujete s někým. ,,Čekám tady na přítele/ manžela/ kamaráda,“ je velmi užitečná věta, když nechcete být obtěžovány. Koncept manželství kupodivu občas respektují i zarytí chlípníci.
Zároveň v některých kulturách lidé těžce snáší, když holka ještě v osmnácti není vdaná (stejně se cítila i Liz Gilbert v Jíst, meditovat, milovat). V tomto případě se zmínkou o manželovi někde za rohem vyhnete soucitným pohledům, otázkám, na které samy nemáte odpovědi, případně opovržení a odsouzení.
8. Seznamte se s lidmi na vašem hostelu
Najděte si parťáky na hostelu a poznávejte okolí s nimi!
Hostely vytváří ideální prostředí pro vzájemné poznávání cestovatelů a díky nim se nebudete cítit samy. Pokud navíc vyrazíte ven s partou lidí z hostelu, budete mít i večer záruku, že se všichni můžete vrátit spolu a navzájem na sebe dohlédnout. I přes den navíc snížíte riziko, že se stanete terčem podovodu, krádeže, nebo snad útoku. Navíc můžete sdílet zážitky, vyměnit si typy na další destinace a celkově získat nové přátele na celý život!
Tento bod je jednodušší, než se kdejakému introvertovi bude zdát. Prostě jste tam, protože máte rádi cestování a kolem vás bude spousta lidí, kteří taky mají rádi cestování! Jaká náhoda! Dost pravděpodobně budou vaši spolubydlící sdílet spoustu dalších hodnot a zájmů, (což tak trochu bude odrážet i filosofii a atmosféru hostelu, ve kterém se ubytujete, takže pozor viz. bod 4).
9. Chraňte chytře své cennosti
Nepředpokládám, že budete po Asii běhat na krku se zlatým řetězem a Smartwatch na ruce, ale chytrý telefon asi máte, peněženku s kartama a hotovostí taky, batoh nebo tašku jako terč na zádech a nevinný výraz turistky k tomu. Tak co s tím?
- pořiďte si malou ledvinku (naštěstí ledvinky jsou zase v kurzu, jupíjou – buď ji můžete schovat pod tričko, případně tu větší můžete nosit na břiše)
- vemte si na cesty zámek (na hostelech bývají sejfy, ale často bez zámků, případně za poplatek)
- rozdělte si hotovost i karty (nikdy nenoste všechny své peníze a doklady s sebou, nechávejte část na hostelu v sejfu)
- kupte si mini peněženku na hotovost v místní měně a na základní doklady (ať nemusíte dlouho lovit lokální mince mezi CZK a EUR a nedáváte příliš času na obdiv vaší peněženky)
- nenoste cestovní pas v peněžence (pas většinou není terčem útoku, ale při krádeži peněženky bude po něm)
- na frekventovaných místech noste malý batoh na břiše (i vedle silnic – krade se i z motorek)
- v tuk-tuku neustále držte svá zavazadla (opět, krade se i za jízdy z předjíždějících vozidel)
- nemávejte volně telefonem na ulici a nevystrkujte ruku s ním z autobusu (vyškubnutí telefonu z ruky je jeden z nejčastějších problémů)
- v letadla si nedávejte cennosti nahoru do prostoru pro příručního zavazadla (můžou vás obrat i cestou na dovolenou)
- nenechávejte věci na plážích bez dozoru, když jdete do vody
- předem si zjistěte no-go zóny v městech a vyhýbejte se uličkám bez lidí
- pamatujte si, že nekradou jen lidi, ale i zvířata (největší trouble-makers jsou opice, mývalové a ptáci)
10. Zjistěte si typické scamy (podfuky) na turisty
Toto je velice užitečná věc, ať už se jedná o vaši první cestu nebo jste ostřílené backpackerky. Zadejte si do googlu ,,scam“ a název země a přečtěte si, co si na vás, jakožto na turistu, můžou místní přichystat. Ušetříte tím minimálně nějaký ten peníz, případně jiné trable.
Pasti na turisty se najdou po celém světě, dokonce i Praha má pěknou řádku triků. Největší specialisté jsou ale v jihovýchodní Asii, a například ve Vietnamu z toho mají národní sport. Dobrou zprávou je, že se stačí seznámit se základními triky a nebýt příliš naivní, a většinu scamů hned odhalíte.
Celkově doporučuji nevěřit přespříliš nápomocným lidem, kteří pracují v turismu. Je lepší si informace ověřit na internetu, případně u důvěryhodného majitele vašeho ubytování, nebo nejlépe u ostatních cestovatelů. Potkala jsem hrozně moc milých lidí, kteří mi pomohli i bez úplaty, ale nikdo z nich nepracoval v cestovním ruchu.
Nejčastěji se se scamy setkáte v taxi, tuk-tuku, při půjčování skútrů, u malých dětí a při přechodu hranic. Podrobný článek zde.
11. Kupte si místní sim kartu
Díky datům můžete bez omezení googlit, jak se nejrychleji dostat, kam potřebujete, abyste někde nezůstaly trčet po setmění. Můžete si překládat slovíčka v zemích, kde nikdo neovládá angličtinu. Budete pořád na příjmu se svými blízkými v případě emergency nebo si pomoci ní můžete aspoň krátit čas, protože přeci jen občas budete doopravdy samy.
Samozřejmě bez sim karty to jde taky, ale mně osobně dodala velkou jistotu. Většinou ji seženete rovnou po příjezdu na letišti nebo nádraží. Nebývají drahé a navíc v některých telefonech jde mít dvě sim karty zaráz.
Jak se mi líbilo cestovat ve světě samotné?
Přestože ráda cestuji ve dvojici a baví mě sdílet zážitky, cestování sólo jsem si neskutečně užila. Byl to nečekaně skvělý zážitek a nejsou to jen fráze, když vám řeknu, že člověk u toho opravdu pozná sám sebe, je svým pánem, vystoupí ze své komfortní zóny, zažije něco jedinečného a spoustu věcí se chtě nechtě naučí.
Na závěr bych jen dodala, že cestování je velmi intuitivní věc a s postupem času určitě nabydete zkušenosti a jistotu. Stačí používat selský rozum a možná pár tipů výše. Netlačte příliš na pilu, naučte se říkat ne a jděte jen tak daleko, jak se samy cítíte.
Takže směle do toho! Vím, že první krok je obtížný, sama jsem tam byla. Moje okolí by vám potvrdilo, že nejsem kdovíjak odvážný člověk, ale svobodné cestování byla nadevše velká motivace a nakonec to opravdu bylo skvělé.