Nový Zéland
Nový Zéland a jeho krásná příroda jsou rájem cestovatelů. Přečtěte si, jak zorganizovat měsíční roadtrip, projděte si nejkrásnější jednodenní výlety i vícedenní treky Severního i Jižního ostrova a zjistěte všechny praktické informace o návštěvě Hobitína.
Obsah
Před cestou
Víza – občané ČR potřebují nově zažádat o NZeTA (9 NZD – mobilní aplikace/ 14 NZD – PC) ´+ zaplatit 35 NZD za turistickou daň. Víza platí po dobu 2 let bez omezení počtu vstupů, ale maximální doba pobytu jsou vždy 3 měsíce.
Pracovní víza (WHS) se udělují na dobu jednoho roku. Kvóta se otvírá jednou za rok (většinou kolem února/března) a do půl hodiny je většina víz (kapacita 1200) rozebraná.
Očkování – klasicky žloutenka A/B, břišní tyfus, zkontrolovat platnost tetanu. Nový Zéland je civilizovaná země s velmi vysokou úrovní zdravotnictví. Hodně cestovatelů ale po NZ pokračuje do Asie, takže je dobré si předem promyslet očkování, které bude potřeba v následujících zemích, protože na NZ je očkování 2-3x dražší.
Zavazadlo – doporučuju si přivézt kvalitní outdoorové vybavení. Všechny ostatní věci tady lze pořídit velmi levně v obchodech typu Warehouse nebo K-Mart. Ve specializovaných obchodech se samozřejmě prodává kvalitní, ale hodně drahé outdoorové vybavení. Pokud plánujete jet zpětně přes Asii, doporučuji vzít opravdu co nejmíň zavazadel a věcí. Je dobré mít menší krosnu, kterou bude možné vzít na vícedenní túry.
Doprava
Auto – řízení na Novém Zélandu je relativně bezpečné, mimo města bývá malý provoz, silnice jsou často široké a rovné. Další velká kategorie jsou ovšem cesty typu serpentýny, nezpevněné štěrkové cesty, často je potřeba brodit potok nebo rovnou řeku, a každou chvíli krosí cestu dobytek nebo divoká zvěř. Navíc se řídí nalevo. V turistických oblastech je potřeba dávat pozor na čínské turisty v obrovských campervanech – nevěřte jim.
Půjčení auta je celkem drahé, takže většina lidí, kteří přijíždí na trochu delší dobu, si auto raději koupí. Samozřejmě s tím je spjaté určité riziko koupení zajíce v pytli. Řízení vlastního auta ale dává neskutečnou svobodu a navíc pro většinu cestovatelů představuje i dočasný domov.
Free campy – na určených místech je na Zélandu možné přespávat v autě zdarma. Mnohem větší výběr těchto freecampů mají Self-contained vehicles (SC), neboli auta se speciální licencí (tyto auta musí mít WC, dřez a další mobilní vybavení). Spát se dá na mnoha místech i v non-SC autech, ale těchto míst je míň a míň a v nabídce nejsou příliš krásná místa.
Autobus – meziměstská autobusová doprava je velmi frekventovaná, ale ne příliš levná. Nádraží se většinou nachází relativně kousek od centra města. Autobusy jsou v dobrém stavu a lístky je možné bookovat on-line.
MHD – ve větších městech jezdí autobusy, bez kartičky je ale každá jízda celkem drahá
Spolujízda – na Facebooku existuje spousta skupin, kde každou chvíli někdo nabízí místo v autě výměnou za příspěvek na benzín
Stopování – pomalý, ale dobrodružný způsob dopravy. Na NZ je podle dost bezpečno na tento způsob dopravy, navíc každou chvíli brázdí cestu poloprázdné auto ochotné nabrat stopaře.
Letadlo – vnitrostátní lety jsou vcelku levné, pokud letíte jen s příručním zavazadlem.
Lodní doprava – dopravu mezi severním a jižním ostrovem zajišťují dvě společnosti – Interislander a Bluebridge. V hlavní sez´oně je lepší kupovat lístky předem online.
Ubytování
Hotely, Guesthousy, Hostely – najdete v každém větším i menším městě, ale je to velmi drahá varianta.
Kempy – tradičně si člověk představí stan a táborák, ale spaní ve stanu se mi poštěstilo jen při trekování. Kemp v novozélandské realitě představuje na 98 % parkoviště, kde je povolené přespat v autě. Snem většiny lidí je půjčit si auto, dodávku nebo campervan a spát v něm.
Seznam povolených míst na kempování a konkrétní pravidla pro různé druhy aut je možné najít přes mobilní aplikace Campermate nebo Wikicamps. Doporučuji dodržovat pravidla kempování, protože NZ turisty velmi pravidelně kontroluje a pokuty 200 NZD/os. létají vzduchem jedna báseň.
Hotely, Guesthousy, Hostely – najdete v každém větším i menším městě, ale je to velmi drahá varianta.
Kempy – tradičně si člověk představí stan a táborák, ale spaní ve stanu se mi poštěstilo jen při trekování. Kemp v novozélandské realitě představuje na 98 % parkoviště, kde je povolené přespat v autě. Snem většiny lidí je půjčit si auto, dodávku nebo campervan a spát v něm.
Seznam povolených míst na kempování a konkrétní pravidla pro různé druhy aut je možné najít přes mobilní aplikace Campermate nebo Wikicamps. Doporučuji dodržovat pravidla kempování, protože NZ turisty velmi pravidelně kontroluje a pokuty 200 NZD/os. létají vzduchem jedna báseň.
Jídlo a stravování
Dodnes si nejsem jistá, jak vypadá typická novozélandská kuchyně. Díky historii má velkých nádech anglické, australské a maorské kuchyně, ale izolovanost často nutí místní spoléhat na lokální produkty (sezónní zelenina a ovoce, ryby a mořské plody). Samozřejmě je tady spousta impulzů z nejrůznějších asijských kuchyní, nejčastěji čínské, japonské, thajské a indické. Velmi oblíbené jsou BBQ, které jsou velkou společenskou událostí a spoustu veřejných grilů je možné najít v parcích.
Restaurace – na Nové Zélandu se dá najít spoustu stylových a dobrých restaurací, ale ceny začínají od 15 NZD za jídlo. Nejlevnější bývají venkovní stánky a fast foody, asijské restaurace a bistra, u typicky zélandských restaurací nebo hospod anglického typu ceny strmě rostou, a nejdražší jsou klasicky italské a francouzské restaurace.
Kavárny – po celé zemi jsou rozeseté útulné kavárny, do kterých často nevyzpytatelné počasí zažene turisty i místní. Luxusně vypadajícím dezertům se jen těžko odolává. Káva stojí kolem 4 NZD, ať už ve stánku nebo na vrcholu aucklandské rozhledny. Zkuste typický flat white, takové oceánské cappuccino, ve kterém je dvojitá dávka kávy a pěna je méně hustá.
Alkohol – Nový Zéland je známým producentem vína a můžu potvrdit, že vinný byznys tady berou opravdu vážně. Lahve vína začínají v obchodech na 6 NZD, ale za 10 NZD už můžete koupit opravdu výborné víno. Co se piva týče, spoléhají tady spíš na zahraniční značky (je možné tady najít i Plzeň). Domácí pivovary s oblibou vaří typy piva jako IPA a ALE. Dobrý poměr ceny a kvality má podle mě pivo Speights. V hospodě přijde drink velmi draho a hospodská kultura tady moc nefrčí (jako výjimku bych zmínila města na jihovýchodě, např. Dunedin, které mají výraznou Irskou menšinu).
Vlastní jídlo aneb jak ušetřit na Novém Zélandu…
Vaření – ať už si půjčíte campervan, budete spát v kempech nebo si pronajmete apartmán, je velmi výhodné si vařit. Vlastním jídlem se dají ušetřit neskutečné peníze, takže to doporučuji zakomponovat do cestovního plánu. Kempy mají většinou dobře vybavenou kuchyni včetně nádobí a po celé zemi je hojnost piknikových stolů a veřejných grilů. Jen je třeba počítat s častým silným větrem.
Supermarkety – na Novém Zélandu se dají sehnat kvalitní místní potraviny, za které si ale určitě připlatíte. V nabídce jsou i klasické produkty, ale například od levných sýrů nečekejte příliš a smažák z nich jde udělat jen těžko. Vše, co je importované, je samozřejmě s adekvátní přirážkou. Cena ovoce a zeleniny kopíruje sezónu jak nikde na světě (například v sezóně avokáda můžete sehnat 3 kusy za 1 NZD, naopak mimo sezónu se cena za 1 kus běžně pohybuje od 6 NZD). Co se mi opravdu líbilo, tak to je ovoce zdarma pro děti snad v každém obchodě. Nejlevnější supermarket je Pack’n’Save.
Trhy – trhy se většinou konají o víkendech v každém druhém městě. Bývá tady čerstvé ovoce, zelenina, květiny, místní speciality a domácí produkty, sýry, suvenýry, stánky s rychlým občerstvením. Pestré nabídce se jen těžko odolává, ale ceny nejsou o nic nižší, než v supermarketech. Pokud budete mít zájem o pravidelný přísun čerstvé zeleniny a ovoce, je fajn pracovat jako většina lidí na WHS v zemědělství. Případně můžete čas od času navštívit PYO (pick your own) sady a sami si nasbírat ovoce, což vyjde o kus levněji.
Podnebí
Podnebí – mírné oceánské
Protože NZ leží na jižním pólu, jeho 4 roční období jsou naprosto opačné vzhledem k našemu období (v naší zimě je na NZ léto).
Severní ostrov má mnohem vyrovnanější a mírnější klima. Jaro a léto je tady delší a přívětivější, zimy jsou spíše deštivé a větrné. Naopak na Jižním ostrově je léto hodně krátké a horké, ale i tak budete obzvlášť v horách po ránu a večer potřebovat bundu a čepici. V zimě se naopak do hor kvůli extrémnímu počasí, sněhu a větru pravděpodobně vůbec nedostanete.
Nový Zéland jakožto ostrov má velmi proměnlivé počasí. Místní se smějí, když říkají, že během jednoho dne mají často všechny čtyři roční období. Obecně je tady velmi větrno a nepředvídaný déšť není nic neobvyklého.
Měna a ceny
Měna: novozélandský dolar (NZD, $NZ)
Kurz: 1 NZD = 15,26 CZK (27.5.2020)
Platba: platí se převážně hotovostí i kartou, bankomaty najdete všude, směnárny jsou ve větších městech
Spropitné: v lepších restauracích můžete nechat do 10 %, ale dýška se na NZ (zvlášť v asijských restauracích a fast foodech) zas tolik neočekávají.
Nový Zéland je extrémně drahá země – jídlo, ubytování a zábava je velmi drahá, benzín a spotřební zboží je zhruba srovnatelné.
Na co si dát pozor
Krimintalita – lidé na NZ jsou velmi přátelští a ochotní, ale i tady se najdou skupiny, které vám dokáží znepříjemnit život. O to víc, když většina lidí přijíždí na NZ s pocitem, že jedou do nejbezpečnější krajiny světa. Vypíchla bych zejména dvě věci, na které si dát pozor:
Krádeže a vykrádání aut – přestože na ulici se s napadením setkáte opravdu výjimečně, vykrádání aut je na NZ obrovský byznys. Nejoblíbenější terče jsou turistické auta a campervany, ať už půjčené nebo vlastní. Oblíbené lokality jsou pak u začátků stezek a treků. Doporučuju číst komentáře na Campermate ohledně lokalit, kde se chystáte zaparkovat, na parkovišti se rozhlídnout po dříve rozbitém skle a být obzvlášť obezřetní k méně frekventovaným parkovištím. Samozřejmě pokud je to možné, nenechávat v autě cennosti a ani bezcenné věci viditelně na sedadlech.
Obtěžování v kempech (free-campsites) – bohužel roste počet místních, kteří psychicky nezvládají nápor turistů a především pak bezplatné parkování (jakkoliv legální). Ve freecampech se mi nesčetněkrát stalo, že projíždějící auta a kamiony nahlas troubily celou noc. Často také přijela skupina místních v nadupaných autech, pouštěli hudbu do rána a házeli prázdné lahve po okolních autech. V horších případech se lidem stalo, že jim bylo auto ,,ohozeno“ štěrkem nebo jinak fyzicky napadeno. Opět doporučuju číst komentáře u kempů na Campermate, protože problémové skupiny se rády vrací na stejné místo.
Přírodní podmínky – na NZ je spousta vulkanicky aktivních oblastí, navíc země čelí typickým nástrahám ostrovního státu. Je tady reálná hrozba zemětřesení, tsunami, při deštích pak záplavy, sesuvy půdy, vymletí silnic, v moři vlny a silné proudy, na horách extrémní proměnlivost počasí (sníh, déšť, mlhy, vítr). Sledujte aktuální předpověď počasí, doporučení DOC a lidí z visitor center.
Nebezpečná zvířata na NZ snad žádné nežijí, ale u břehů je častý výskyt vcelku agresivních žraloků bílých. Za zmínku stojí také neškodné, ale velmi otravné sandlfies (muchničky), jejichž kousnutí opravdu bolí (speciální sprej by měl být základem kempovací výbavy). Taky není doporučené se přibližovat k tuleňům/ lachtanům/ lvounům a dalším mořským živočichům, kteří si dávají lehárko na pláži.
Na stezkách je potřeba se vyhýbat pastem na vačice (angl. possun). Naopak například kiwi a tučňáci jsou velmi chránění, a je potřeba dbát na jejich ochranu za volantem i při osobním střetnutí.
Chování na veřejnosti – NZ je velmi tolerantní, vyspělá a multikulturní země, takže se stačí řídit selským rozumem a být také tolerantní. Zdůraznila bych jen, že na NZ je mnohem méně vřelý vztah k alkoholu, než u nás a pití alkoholu ve městech na ulicích a v parcích je zakázané. Specifická pravidla pak platí ohledně kempování a nočního parkování, kdy jsou místní a úřady čím dál tím víc alergičtí na porušování zákonů.
Odkazy a aplikace
Webové stránky
Czech Kiwis – tato stránka mně i dalším lidem pomohla naplánovat, přežít a užít si roční pobyt na NZ. Najdete tady opravdu všechno a pokud náhodou ne, rádi vám poradí a zodpoví veškeré dotazy.
DOC – Departement of Conservation je novozélandská stránka, na které najdete veškeré informace ohledně treků, chat a zajímavých přírodních míst.
Mobilní aplikace
Campermate/ Wikicamps – aplikace nejen vyhledávající kempy, ale i všechny ostatní věci, které backpacker k životu na cestě potřebuje (veřejné WC a sprchy, benzínky, wifi, Informace, prádelny, zajímavá místa, …)
Maps.me/ Mapy.cz – na těchto dvou mapách jsou snad všechny stezky v zemi, pomůžou vám naplánovat trasu, ukážou na jakém jste kilometru a kolik ještě zbývá, kudy jít..no prostě klasické, ale dokonalé mapy.
Waze – aplikace dobrá na navigaci do auta, použila jsem snad jen v Acklandu a Wellingtonu. Při třetím špatné sjezdu z dálnice jsem uznala, že to bez ní nepůjde.
Gaspy – aplikace, která vyhledává benzínky po cestě, umožňuje zadat parametry, podle kterých si vyberete nejlevnější nebo nejbližší pumpu.
ANZ – ať už používáte jakoukoliv novozélandskou (nebo českou) banku, bez aplikace v mobilu se na cestu nepouštějte.
Skinny – pokud si koupíte simkartu, je užitečné si stáhnout i aplikaci mobilního operátora. Umožňuje sledovat výši kreditu, využívat různé slevy a akce, případně dokoupit nový kredit.
Arrival/ BookMe – aplikace s různými slevami na turistické atrakce nebo třeba trajekty mezi ostrovy