vlajka Laosu

Laos

Laos patří k nejkrásnějším perlám jihovýchodní Asie. Relativně málo turistická země sice nemá přístup k moři, ale to ji nedělá o nic míň atraktivní. Laos je velmi levná země s tou nejlepší cestovatelskou atmosférou, žijí tady velmi přátelští lidé a najde se tu nespočet krásných míst.

Podívejte se, jak nejlépe strávit dovolenou v Laosu!

Před cestou

Víza – občané ČR získají víza na mezinárodním letišti ve Vientiane nebo Luang Prabang a při pozemním překročením hranic. Víza platí 30 dnů a stojí 30 USD.

Očkování – klasicky žloutenka A/B, břišní tyfus, zvážit vzteklinu, zkontrolovat platnost tetanu

Zavazadlo – čím méně věcí, tím lépe, doporučuji cestovat s malou krosnou. V Laosu budete potřebovat hlavně plavky a žabky, outdoorové oblečení a něco decentního na zahalení se v chrámech. Najdete se tady taky spousta levného oblečení s krásnými vzory, které poslouží v Laosu i doma jako suvenýr.

Doprava

Autobus a minivany – V Laosu dobře funguje autobusové doprava, přestože zdejší autobusy nejsou úplně nejnovější (pokud si nepřiplatíte za VIP) ani nejrychlejší. Turistické minivany jsou o něco rychlejší, přesto o nic víc pohodlné. Lístky je možné koupit na hotelech nebo v cestovních kancelářích, v ceně bývá svoz z hotelů. Autobusové nádraží většinou bývají do 10 km od centra měst, zbytek cesty je proto potřeba dojít nebo si za 10-50 000 LAK zaplatit tuk-tuk.

Grab – funguje tuším pouze ve větších městech, ve zbytku je potřeba použít regulérní taxi, což v některých případech může být tuk-tuk nebo dodávka s dřevěnou lavicí na korbě.

Skútr – nejlepší možnost, jak na vlastní pěst prozkoumat okolí měst a vesnic. Půjčení je relativně levné, většinou ale požadují jako zástavu cestovní pas. Přestože je provoz na silnicích malý a místní jezdí pohodově, některé silnice můžou být ve špatném stavu a proto je vždycky lepší si půjčit i helmu. Než vyjedete, nezapomeňte natankovat.

Letadlo – vnitrostátní lety jsou vcelku levné a dokážou ušetřit spoustu času.

Lodní doprava – Laos má rozvinutou říční síť a lodní doprava je tady opravdu běžná. Hodně se využívá i při cestování přes thajské hranice. Existují dokonce vesnice, do kterých se po zemi nedostanete. Cesta lodí je díky okolní přírodě většinou nezapomenutelný zážitek.

Ubytování

Hotely a guesthousy – ubytování v Laosu je stejně jako ve většině Asie levné. Obvykle není potřeba rezervovat příliš dopředu.

Hostely – velmi populární a levná varianta.

Během trekování je skvělý zážitek přespat ve vesnicích v homestay.

Jídlo

Restaurace – v Laosu se dají najít dobré místní i zahraniční restaurace. Laoská kuchyně je hodně ovlivněná thajskou, vietnamskou, čínskou a francouzskou kuchyní.

Vegetariáni – tradiční kuchyně se skládá hodně ze zeleninových pokrmů, proto není problém tady sehnat vegetariánské jídlo. Často se ale používají vajíčka, takže vegani to budou mít o něco složitější.

Stánky s občerstvením – stánků u cesty s místním fast foodem je v Laosu spousta. Oblíbené jsou bagety banh mi ve vietnamském stylu. Toto jídlo je samozřejmě levnější než v restauraci.

Alkohol – alkohol je tady velmi levný, populární je pivo Lao Beer a jiné asijské značky, laoská whiskey a rýžová pálenka, která je ale k dostání jen u místních na vesnicích.

Trhy – bývá tady čerstvé ovoce a zelenina, koření, místní speciality a pečivo.

Nejlepší doba jet do Laosu

Nejlepší doba je v období sucha, protože počasí je příjemné a stálé. Laos je pořád relativně málo turistický, proto ani v hlavní sezóně nehrozí extrémní přelidněnost, nedostupnost ubytování nebo výrazné zvyšování cen.

  • Podnebí – tropické monzunové, na severu a v oblasti hor může být večer trošku chladněji
  • Období sucha – prosinec až duben
  • Období dešťů – květen až listopad

Měna a ceny

Měna: laoský kip (LAK)

Kurz: 1000 LAK = 2,8 CZK (22.4.2020)

Platba: platí se převážně hotovostí, bankomaty a směnárny jsou spíš jen ve větších městech

Laos je velmi levná země, ceny v poslední době mírně rostou s rozvíjejícím se cestovním ruchem.

Na co si dát pozor

Bezpečnost – jako výsledek tzv. tajné války, které se v Laosu odehrála v 60. a 70. letech, a při které bylo na Laos svrženo 270 mil. bomb, je dnes země pořád plná nevybuchlé munice. Laos se ji postupně snaží zlikvidovat, ale práce postupují jen velmi pomalu a každoročně na to doplatí desítky místních lidí. Proto je dobré mít při trekování průvodce a neopouštět vyznačenou cestu.

Přírodní podmínky – období dešťů může přinést záplavy, obecně je nutné sledovat aktuální zpravodajství

Fauna a flóra – za zmínku stojí hlavně komáři přenášející malárii a dengue

Oblečení – ze slušnosti k místní tradici je dobré mít zahalené ramena a kalhoty/sukni aspoň ke kolenům – na ulici to nebude přitahovat pozornost a v chrámech je to povinnost

Chování na veřejnosti – doporučuje se omezit projevy citů k drahé polovičce

Krimintalita – velmi nízká, lidé jsou velmi přátelští a ochotní

Více o Laosu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *