Tipy na nejlepší dárky pro cestovatele
Blíží se Vánoce, narozeniny nebo odjezd vašeho oblíbeného cestovatele? Rádi byste ji nebo jej obdarovali něčím, co mu udělá opravdu radost? Nebo něčím čistě užitečným, co nejlépe využije na cestách? Zkuste se inspirovat některým tipem na nejlepší dárek v tomto článku. Téma je samozřejmě cestování.
Co dát cestovatelům k narozeninám nebo pod stromeček?
Cestovní průvodce nebo cestovatelská kniha
Průvodce je naprostá klasika a tisíce cestovatelů by bez něj za sebou nezavřeli domovní dveře. Řada lidí navíc cestovní průvodce sbírá, takže i po dokončení cesty najdou své místo v domácí knihovně, nebo můžou kolovat z ruky do ruky.
Vedle toho si osobně myslím, že klasická knížka je jeden z nejlepších dárků pro kterýkoliv typ cestovatele. Kdy jinde bude víc času na čtení, než v letadle nebo na pláži? Pokud navíc dotyčná/ý ovládá angličtinu, není od věci darovat knihu v cizím jazyce. Na hostelech nebo i některých letištích je možné nechat svou starou knihu výměnou za novou (tzv. book swap).
Čtečka
Pro milovníky čtení je toto zařízení, které pojme stovky knih najednou, ideálním řešením. Kromě ceny je potřeba posoudit typ a velikost displeje, podsvětlení (co nejvíce šetrné k očím), velikost paměti, přístup k WiFi, výkon čtečky, rozměry a váhu. Jako bonus do ní lze obdarované/mu nahrát pár cestovatelských knížek předem.
Cestovatelský diář
V běžném životě i na cestách potkávám pořád více lidí, kteří se vracejí k tvorbě deníku v klasickém off-line diáři. Někdo volí psanou formu, někdo si lepí a zakládá ústřižky letenek a vstupenek, někdo jde do kresleného diáře. Nezapomeňte přibalit hezkou propisku, měkkou tužku nebo lepidlo.
Předplatné časopisu
Můj dědeček měl veliké štěstí, že mu ještě za komunistů předplatili příbuzní, kteří emigrovali do Kanady, časopis National Geographic. Můj dědeček, vědec a milovník přírody, se díky tomu naučil anglicky a přes stránky tohoto výborného časopisu procestoval svět alespoň na papíře. Dnes už máme naprosto jiné, řekla bych skoro neomezené možnosti. Krásu a přínos podobných časopisů ale umí ocenit spousta lidí i dnes a předplatné jednoho z nich může být originální dárek.
Stírací mapa
Dekorativní dárek, který snadno připomene dobrodružství prožité na druhém konci světa. Osobně mi udělal dárek v podobě mapy obrovskou radost. Po každé cestě jsem škrábala povrch mincí, sledovala, jak se mapa zbarvuje a plánovala nad ní další výpady. Stírací mapy se prodávají ve všech formách, barvách, velikostech a zeměpisných tématech.
Kapesní nůž
Kapesní nůž zdaleka není dárek jen pro muže nebo zálesáky. Multifunkční nůž pomůže na cestách v kuchyni, při kempování, ale i při každodenních malých nesnázích (například otázce, jak otevřít víno). Správný švýcarák by měl obsahovat alespoň jednu délku nože, otvírák na pivo a konzervy, vývrtku, případně nůžky, pilník nebo šroubovák. Ty lepší vám nabídnou i párátko nebo minipinzetu.
Čelovka
Čelovka patří k těm více praktickým dárkům, na druhou stranu cestovatelé většinou při svém balení praktičtí jsou. Někdo může namítnout, že světlo dnes obstará každý chytrý telefon. Pokud jde o výdrž baterie a výkon, čelovka strčí všechny smart phony do kapsy. Moje čelovka nevynechala jedinou výpravu – používám ji ve chvílích, kdy potřebuji mít volné obě ruce, když šetřím baterii mobilu, nebo tam, kde se mobil bojím vytáhnout. Každá jen trochu dobrodružnější cesta si zaslouží být řádně nasvícená! Ať už zvolíte jakoukoliv značku, doporučuji, aby byla voděodolná.
Eco výbava: láhev, hrneček, brčko
Cestování bývá považováno za jednu velkou uhlíkovo-plastovou stopu. Každý ale může mít na ochraně planety svůj malý podíl, například nepoužíváním jednorázových plastů doma ani na cestách. Neznám žádného cestovatele, kterého by nepotěšilo jako dárek ekologické nádobí (ano, uvědomuji si, jak nudně to zní, ale opravdu je to tak!). Ranní kafe si nechá připravit do eco hrnečku, přes den může doplňovat svou eco láhev na vodu a večerní drink bude usrkávat novým bambusovým nebo kovovým brčkem. A u toho si vzpomene na vás:)
Pleskačka
Pleskačka neboli placatka se může stát na cestách nejlepším přítelem člověka. Důležité je vybrat pleaskačku s kvalitním uzávěrem, aby nedošlo hned po příjezdu do nové destinace k průšvihu. K dárku můžete přibalit sadu kalíšků nebo třeba láhev s budoucím obsahem.
Plecháček
Plecháček je dobrý dárek nejen pro ty, kdo milují kempování. Plechový hrníček může být užitečný kdekoliv na cestách nebo může dělat parádu i doma. Správný plecháček je odolný proti žáru, je nerozbitný a má stylový obrázek. V outdoorovém obchodě, v domácích potřebách nebo na internetu ho seženete za pár korun.
Outdoorové oblečení
Pokud se cestovatel nechystá zrovna do Milána, Paříže, New Yorku nebo Tokia – měst módy, bude obsahem jeho zavazadla spíše praktické, pohodlné, sportovní oblečení. Přestože merino a peří nepatří k nejlevnějším materiálům, vyplatí se investovat do kvalitního oblečení. Jak se říká ,,levně koupené, dvakrát koupené“. Když se k tomu ještě přidá stylový design, máte postaráno o hezký a účelný dárek.
A jaké oblečení lze vybrat aspoň trochu bez zkoušení? Například péřová bunda, která se dá sbalit do velikosti kapsy, delší nepromokavá bunda (není nic horšího, než kapky vody stékající z bundy na zadek), šátek (multifunkční věc, která má využití v chladných i tropických destinacích), fleecová mikina (funguje místo topení), termotričko, outdoorové ponožky (noční můra všech obdarovaných, kteří ale zpětně dárek ocení a vděčně vám poděkují), čelenka nebo kulich.
Pouzdro na pas, cestovní peněženka, taštička na drobné
Cestovatelé se při vypravování často dostávají k otázce, jak nejlépe ochránit své cennosti v cizí zemi. Nejcennější je samozřejmě zdraví, ale pas, doklady, karty a hotovost si zasluhují pozornost taky. Pomozte vašim blízkým se zabezpečením těchto věcí a darujte jí/jemu hezký a současně praktický dárek.
Pouzdro na cestovní pas je tady pro opravdové fajnšmekry. Ochrání jej před zničením, ohnutými rožky, politými stránkami a na letišti budete vypadat, že opravdu víte, co děláte! Vnitřní strana obalu často obsahuje kapsičky a přihrádky na další doklady.
Cestovní peněženka se od té klasické liší v první řadě svou ergonomií. Rozměrově by měla být spíše praktická, s dobrou organizací kapes, ne příliš velká. Barvu doporučuji zvolit méně výraznou, aby zbytečně nepřitahovala pozornost. Na cestách se mi osvědčilo, že se mi do peněženky vešel i pas a navíc se dal celý obvod peněženky zapnout.
Malá taštička na drobné mi velmi posloužila s tříděním mincí – v peněžence jsem měla měnu země, ve které jsem aktuálně cestovala, v taštičce ty ostatní. Díky tomu se mi drobáky a bankovky nemíchaly všechny dohromady a nemusela jsem se půlhodiny přehrabovat ve velké peněžence. Malá taštička může případně sloužit opačně, kdy vyrážíme na výlet jen s malým obnosem, případně kartou nebo ID a zbytek necháváme v trezoru na hostelu.
Hamaka
Houpací síť neboli hamaka má velkou tradici na zahradě za domem na spaní nebo lenošení. Poslední dobou se ale vrací do obliby spaní pod širákem, kde se hamaky taky dobře osvědčují. Díky skladnosti a malé hmotnosti je navíc možné vzít hamaku na cesty a rozbalit ji třeba na pláži mezi dvěma palmami! Je potřeba vybírat podle maximální nosnosti, případně se ale vyrábí i hamaky pro dvě osoby. Na chladnější večery je možné přikoupit zateplení. K dostání jsou v každém outdoorovém a sportovním obchodě za pár stovek.
Cestovní deka
Skladnost, skladnost a ještě jednou skladnost. Deka je položka, kterou si umí při balení odepřít každý. Přitom ale když ji máte s sebou, tak lehce najde využití! Na piknik, na pláž nebo k ohni za chladnějšího večera – s dekou je všude líp. Díky použití polyesterových mikrovláken se značně snižuje objem a deky se znovu můžou dostat na balící seznam!
Batoh nebo rovnou krosna
Když dojde na cestování, upřednostňuji vždy batoh před kufrem. Samozřejmě záleží na destinaci a typu dovolené, ale mít kvalitní krosnu ve skříni se hodí vždycky. Pokud jde o výběr krosny, je potřeba zvážit celou řadu charakteristik – typ zad, objem, způsob členění a rozhodně kvalitu, aby švy neruply při prvním zapnutí. Opět bráno čistě z mého hlediska, je dobré koupit rozměrově takový batoh/krosnu, která se může vzít jako příruční zavazadlo do letadla, ale zároveň je schopný se nafouknout na dvojnásobek.
Jmenovky na zavazadla na míru
Označení batohů a kufrů je běžná věc, která má praktický podtext – při ztrátě zavazadla se zvyšuje naděje na znovushledání. Kdo chce cestovat stylově, může si nechat vyrobit označení zavazadla na zakázku. Přikládám odkaz na zakázkovou výrobu, při návrhu jmenovky můžete být velmi originální, cena je pochopitelně variabilní.
Powerbanka
S powerbankou nikdy nemůžete šlápnout vedle. Funkce na telefonech se neustále zlepšují a jejich výdrž souměrně tomu klesá. Ne vždy nás čeká horká sprcha, teplá večeře a elektrická zásuvka. Powerbanka se hodí při kempování, na roadtripu i při cestování v odlehlých pralesech Amazonie. Než nějakého cestovatele obdarujete, zvažte váhu, výkon a pak ještě jednou výkon. Do letadla se totiž smí brát lithiové baterie s maximálním výkonem 100 Wh, a navíc jen do příručního zavazadla. To ale nic nemění na tom, že se jedná o skvělý praktický dárek, který rozhodně najde využití nejen na cestách. Zvážit můžete takovou, která se dobíjí přes solární panel.
Sluchátka
Před koupí sluchátek doporučuji se přesvědčit, jestli už je váš blízký nemá, protože přeci jen je to dnes už běžná věc. V opačném případě se jedná o velmi hezký a praktický dárek, který ocení spousta cestovatelů. Sluchátka nemusíte kupovat jen pro milovníka hudby – hodí se i pro přehrávání audioknih, podcastů nebo digitálním nomádům při práci. Kromě konstrukce je potřeba zvážit i typ připojení a kvalitu reprodukce. Na cestu jsou podle mě vhodná rozměrově menší sluchátka – bezdrátové pecky.
Přenosný reproduktor
Malý reproduktor se hodí nejen na poslech hudby, ale i přehrávání audioknih nebo může nahradit hands-free při telefonování. Zejména pro pomalu cestující lidi nebo digitální nomády je to nepostradatelný pomocník. Reproduktory je možné koupit v jakémkoliv obchodu s elektrem.
Váha na zavazadla
Další velmi praktický dárek, který je vhodný například pro ty, kdo často bojují s váhovým limitem. Při výběru je dobré se zaměřit na maximální limit, přesnost měření, ergonomii (způsob uchycení vážených předmětů) a samotnou hmotnost váhy, aby nebyla v zavazadle zbytečným břemenem. Digitální váha stojí pár stovek, ale dokáže ušetřit mnohonásobně tolik na zbytečných poplatcích za překročení limitu zavazadel.
Cestovní fén na vlasy
Malý fén je velmi dobrý společník na cesty do destinací, kde máme k dispozici zásuvku (a taky koupelnu, pokud zrovna nejdete kempovat). Dokonce i na roadtripu je dnes možné zapojit fén v karavanu do náhradní baterie – jen nespalte pojistku, jak já napoprvé. Cestovní fény jsou menší, lehčí a skladnější díky sklopné rukojeti. Kromě těchto parametrů je důležitý příkon (850 – 2 200 W – čím vyšší číslo, tím lepší výkon), teplota a stupně foukání. Nejlepší je se podívat, jakou značku obdarovaná či obdarovaný už používá doma. Nebo si nechte poradit v jakémkoliv elektru.
Sada mini-parfémů
Dárek vhodný v první řadě pro slečny a dámy cestovatelky představuje sada mini-parfémů nebo voňavek. Velké voňavky jsou většinou objemné, těžké, křehké a je jim prostě líp doma na poličce. Lahvička do velikosti 10 ml je přesně to, co na krátkou cestu žena potřebuje. Pokud jde o parfémy, které jsou více koncentrované než voňavky, vydrží klidně i několik týdnů (záleží na individuální spotřebě). Mini-parfém už se stal standardní součástí mojí kabelky, je možné si ho vzít i na palubu letadla a prostě nesmí chybět na žádné cestě. Sadu mini-parfémů nabízí každá parfumerie nebo větší obchod s kosmetikou.
Bižuterie
Osobně šperky příliš nenosím, a když už si nějaký doplněk vezmu, jedná se většinou o suvenýr z cest. Přesto jsem letos neodolala a nechala si pod stromeček objednat náramek na nohu s uklidňujícím tématem: Oceán. Právě tato bižuterie se v posledních letech stává pořád oblíbenější. Na internetu můžeme najít výrobce, kteří používají 100% recyklovatelné materiály a obaly, čistí oceány a vylovené plasty přeměňují na znovupoužitelné materiály, nebo alespoň věnují část svých tržeb neziskovým organizacím, které se zabývají ochranou a údržbou oceánů. Tomu říkám dobře směřovaný marketing, na který slyším i já.
Balíček první a poslední pomoci
Takzvaný záchranný balíček může obsahovat prakticky cokoliv, co vás napadne. Většinou jde o drobnosti, o kterých často nevíme, že je potřebujeme, dokud nenastane ta pravá nevhodná chvíle. Může se jednat o věci do letadla, hygienu, srandičky, to, co váš kamarád věčně zapomíná, ale i něco hodnotnějšího. Pokud se to navíc naskládá do malé hezké taštičky nebo krabičky, máte dárek skoro zabalený. A co například patří do záchranného balíčku?