Santa Teresa

Kostarika

Kostarika se v poslední době dostává do hledáčku mnoha cestovatelů, přestože nepatří k vůbec levným destinacím. V rámci Latinské Ameriky se jedná o jednu z nejbezpečnějších krajin a co se týče přírodních podmínek, patří mezi nejatraktivnější.

Obrovská biodiverzita Kostariky se ve světě stává unikátní a její ochrana vládou i místními obyvateli by měla být pro další země inspirací. Pokud vás láká džungle plná vzácných rostlin, tisíce vodopádů, papoušci, lenochodi a želvy žijící v symbióze s lidmi ve vesnicích, pohodová atmosféra v rytmu reggae a západy slunce nad Pacifikem, Kostarika je ta správná volba.

Začněte plánovat cestu s tímto seznamem nejkrásnějších míst Kostariky. Následně se můžete přesunout do často opomíjeného státu v tomto regionu – Belize. Pokud vás láká spíše Mexiko a jeho mayské ruiny, pokračujte zde.

Nejkrásnějšími místy Kostariky vás provede Julien, který strávil v Latinské Americe 8 měsíců. Z toho cestoval 6 týdnů v Kostarice, která na něj dle jeho slov udělala pravděpodobně největší dojem. Článek je přeložený z francouzštiny a obsahuje hodně osobních zkušeností a tipů.

Proč Kostarika?

Proč je „bohaté pobřeží “ snem tolika lidí?

Na začátek uvedu několik faktů, díky nimž je Kostarika dokonalým cílem jak z hlediska turistického, tak i z hlediska etického. Kostariku charakterizuje:

 • 6 % celosvětové biologické rozmanitosti v zemi o velikosti Švýcarska
 • výroba elektřiny probíhá 100% z obnovitelných zdrojů, a to zejména díky četným přehradám (70 % této produkce). Přehrada na jezeře Arenal představuje 20 % celkové výroby elektřiny.
 • 0 vojáků = země bez armády (od roku 1948)
 • armádní rozpočet byl namísto toho investován do vzdělávání, což umožnilo rozvoj škol po celé zemi. Dokonce i ztraceni uprostřed džungle si můžete být jisti, že v okolí se nachází nějaká škola. Kromě toho se velmi investuje do rozvoje národních parků, a tím ochrany prostředí. Dnes se může být Kostarika opět pyšnit 60% pokrytím země pralesem a toto procento se konstantě zvyšuje.

Tyto čtyři body mě opravdu oslovily, ale definitivně mě přesvědčily především diskuse, které jsem měl možnost sdílet s lidmi, které jsem potkal během své první cesty po Jižní Americe. Kostarika byla země, která se vždy skloňovala, když přišla řeč na pohádkové pláže, neuvěřitelnou biodiverzitu a příznivé podnebí (ne po celý rok, podívejte se na tipy níže). Takže jsem se rozhodl, že se musím do Kostariky vypravit, abych objevil tuto slavnou „Pura Vida“.

Pár informací na úvod:

 • v Kostarice se hodně používá americký dolar  
 • 1 CZK= 27,80 CRC (colón)
 • hlavní sezóna je od prosince do dubna
 • místní obyvatelé si přezdívají ,,Ticos“
 • ,,Pura Vida“: místní výraz se používá, když chcete říct „ahoj“ nebo „sbohem“ nebo „v pořádku“. Lze jej přeložit doslova jako „čistý život“, a v podstatě to znamená, že vše je v pořádku.
 • vstup do parků je vždy zpoplatněný, cena je většinou 10$
 • mnoho dormitory (sdílených pokojů na hostelech) mají pouze ventilátory a jsou bez klimatizace
 • typické jídlo je Casado – skládající se z rýže, červených fazolí a smažených banánů   
 • pokud se budete chtít dobře a levně najíst v místní restauraci, hledejte označení ,,soda“
 • používejte mobilní aplikaci Maps.me a najdete všechny turistické i naprosto off-beaten vyhlídky, vodopády, stezky, cokoliv…

Video Kostarika

Naplánujte si cestu střední Amerikou – Kostarika, Belize, Mexiko:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *