Co dělat v Jordánsku

Nejkrásnější místa, která vidět a navštívit v Jordánsku

V tomto článku otevíráme dveře do jednoho z nejúchvatnějších koutů Blízkého východu – do Jordánska! Pokud jste někdy snili o dobrodružství ve skalním městě Petra, o tom, že se potopíte do modrých vod Mrtvého moře, nebo že prozkoumáte tajemnou poušť Wadi Rum, tak jste na správném místě.

Čtěte dál a dozvíte se, co dělat, vidět a navštívit v Jordánsku, jaké krásy vás čekají, a jak si užít to nejlepší, co tato fascinující země nabízí. Dále se můžete těšit na tipy ohledně ubytování v Jordánsku, způsobu dopravy a ochutnání tradiční jordánské kuchyně. Užijte si vaši nezapomenutelnou cestu po Jordánsku!

Více o Jordánsku

Nejlepší období pro návštěvu Jordánska

Nejlepší čas k návštěvě Jordánska je obvykle na jaře a na podzim, konkrétně od března do května a od září do listopadu. Tyto měsíce nabízejí příjemné teploty a relativně mírné počasí, což je ideální pro prohlídku historických památek, pouště a přírodních rezervací. Na jaře kvetou pouštní květiny, teploty jsou mírné a umožňují pohodlné prozkoumání měst, jako je Ammán, Jerash a Petra, aniž by byla příliš rozpálená. Podzim přináší podobně příjemné podmínky, ale s menším množstvím turistů.

V letních měsících, zejména v červenci a srpnu, mohou teploty dosahovat extrémních hodnot, což může cestování v Jordánsku znesnadnit. V těchto měsících je nejlepší vyhledávat chladnější horské a přímořské oblasti. V zimě může být chladněji, zejména v noci, a hrozí přívalové deště, proto je naprostá většina kaňonů uzavřených. Mnoho dalších atrakcí je stále otevřených a turistický ruch i ceny jsou nižší.

Ubytování v Jordánsku

Hotely a resorty v Jordánsku často nabízejí vysoký standard ubytování s širokou škálou služeb, jako jsou wellness centra, bazény, restaurace s regionální i mezinárodní kuchyní a další. Tyto ubytovací zařízení jsou obvykle dobře vybavena a nabízí vysokou úroveň hygieny. Nicméně, jejich ceny mohou být relativně vysoké, zejména v turistických oblastech jako je Petra nebo Wadi Rum.

Hostely jsou populární zejména mezi mladšími cestovateli a těmi, kteří preferují cenově dostupné ubytování. Nabízejí základní a často sdílené ubytování s možností výběru mezi společnými pokoji a soukromými pokoji. Hostely obvykle poskytují základní služby jako jsou snídaně, společenské prostory a Wi-Fi připojení. Hygiena v hostelech může být různá a závisí na konkrétním zařízení. Ze zkušenosti je ale hygiena spíše na nižším standardu a doporučujisi vzít dezinfekční ubrousky (na přetření koupelny) a spacákovou vložku (v případě nyvapreného ložního prádla, s čímž jsme se setkaly hned několikrát).

Tradiční kempy jsou oblíbenou volbou pro dobrodružnější cestovatele, kteří preferují přírodní prostředí a blízkost k přírodním atrakcím. Tyto kempy mohou nabízet základní vybavení jako jsou stany (s klasickými postelemi) nebo bungalovy, sdílené koupelny a společné stravování. Ceny kempování se obvykle pohybují v nižších cenových relacích. Osobně jsme díky kempům v poušti Wadi Rum a v přírodní rezervaci Dana poznaly lépe místní kulturu a měly s těmito ubytováními nejlepší zážitek. Většinou zde není wifi a cestovatelé mají více tendeci se bavit mezi sebou. To je skvělé zejména pro ty, kdo cestují sami nebo prostě hledají autentické ubytování.

Al Nawatef Camp

Doprava v Jordánsku

Jordánsko je dobře propojeno silnicemi, což umožňuje pohodlné cestování po celé zemi. Jordánské dopravní zvyky mohou na první pohled působit poněkud chaoticky, zejména ve srovnání s evropskými standardy. Lokální řidiči často používají troubení jako prostředek komunikace a v některých případech může být dodržování dopravních pravidel volitelné. Přesto však platí, že řízení v Jordánsku není nemožné, a mnoho cestovatelů se rozhodne pro půjčení auta, což je skvělý způsob, jak objevovat zemi ve vlastním tempu a flexibilitě. Doporučuji cestovat za deního světla a dávat si pozor na všudypřítomné zpomalovače.

Pro ty, kteří si nechtějí půjčovat auto, jsou k dispozici autobusové spoje, které spojují větší města a turistické atrakce. Autobusová síť provozovaná agenturami je relativně rozsáhlá a cenově dostupná, což je ideální volba pro cestovatele s menším rozpočtem. Mimo to existuje také možnost využití taxi služeb, které jsou dostupné ve většině měst a turistických oblastí. Je však důležité si ověřit cenovou nabídku předem a vždy se dohodnout na ceně před nástupem do vozidla.

Jordánská kuchyně

Jordánská kuchyně je chuťově bohatá, zajímavá a zdravá, ať už se jedná o klasické jídla z beduínské kuchyně nebo moderní kombinace vlivů Středomoří a Blízkého východu. Ve větších městěch a turistickcýh místech najdete jak lokální restaurace, tak zahraniční podniky podávající pizzu, burgery apod. Byla by ale škoda nezkusit výbornou jordánskou kuchyni, kterou běžně dostanete v restauracích, bistrech, jídelnách a úplně ideálně v tradičních kempech (např. v poušti Wadi Rum, v rezervaci Dana).

Pro vegetariány může být jordánská kuchyně trochu výzvou, protože mnoho tradičních jídel obsahuje maso. Nicméně existuje celá řada vegetariánských možností, jako jsou různé druhy hummusu, falafel, tabbouleh (salát z bulguru a bylinek), kuskus a samozřejmě čerstvé ovoce a zelenina, které jsou v Jordánsku běžně dostupné, kvalitní a levné. Nezapomeňte zkusit místní dezerty, mezi kterémi vyniká například výborná baklava. Osbně jsem v menu vždy našla minimálně jedno lokální bezmasé jídlo.

Při objevování místních specialit je důležité dbát na hygienu, zejména pokud jste cestovatel s citlivým žaludkem. Vyhnout byste se měli konzumaci vody z kohoutku a potravinám, které byly dlouhou dobu vystaveny mimo ledničku. Doporučuji kontrolovat kvalitu restaurace dle hodnocení na Google mapách.

Co vidět a navštívit v Jordánsku

Jordánsko skrývá řadu přírodních i historických míst, které musíte při návštěvě této země vidět. Ideální čas na návštěvu Jordánska je 10-14 dní, 7 dní považuji za naprosté minimum. Samozřejmě ale záleží na prioritách, proto níže uvádím seznam nejzajímavějších míst v Jordánsku, ze kterých si můžete vybrat a sestavit vlastní itinerář.

Historické ruiny Jerash

Historické ruiny Jerash

Jerash, ležící v severní části Jordánska, je jedním z nejvýznamnějších historických a archeologických nalezišť v regionu. Toto starověké město, známá také jako Gerasa, je jednou z nejlépe dochovaných a nejimpresivnějších řecko-římských ruin na světě.

Jerash nabízí návštěvníkům fascinující pohled do historie a architektury starověkého Říma. Jerash je domovem impozantních divadel, chrámů, oblouků a kolonád, které odkazují na bohatství a význam tohoto města v antických dobách.

Pro milovníky historie a archeologie je návštěva Jerashe jako cesta časem. Průchod mezi starověkými ruinami vás přenese do minulosti, kdy bylo Jerash důležitým obchodním a kulturním centrem.

Pokud plánujete návštěvu Jerashe, doporučuji si vyhradit na prohlídku alespoň půl dne, protože je opravdu rozlehlý. Nezapomeňte také na pohodlnou obuv a ochranu proti všudypřítomnému spalujícímu jordánskému slunci.

Hlavní město Ammán

Hlavní město Ammán Jordánsko

Ammán, hlavní město Jordánska, je pulzujícím centrem moderního života v Jordánsku a zároveň místem s bohatou historií a kulturou. Hodně cestovatelů Ammán při své návštěvě Jordánska vynechává, osobně si ale myslím, že minimálně jeden den za návštěvu stojí.

Ammán je domovem několika významných archeologických nalezišť, jako je například Citadela, který se tyčí na kopci nad městem a poskytuje pohled na starověkí a moderní Ammán. Dalšími zajímavými místy jsou například římské divadlo, staré město s jeho úzkými uličkami a trhy a moderní čtvrť Abdali s luxusními obchody a restauracemi.

Pro milovníky kultury a gastronomie je Ammán nevyčerpatelným zdrojem zážitků. Místní kuchyně nabízí širokou škálu orientálních lahůdek, které je třeba ochutnat, a město je domovem mnoha uměleckých galerií, muzeí a kulturních center. Kromě toho je Ammán ideálním místem k aklimatizaci a také dobrým výchozím bodem pro objevování dalších atrakcí v Jordánsku.

Hlavní město, ostatně stejně jako zbytek Jordánska, je známé svou pohostinností a vřelým přijetím, takže se určitě budete cítit bezpečně. Menšímu kulturnímu šoku se asi nevyhnete, ale Ammán je skutečně kosmopolitním městem plným kontrastů a překvapení, které stojí za to objevit.

Historické město Madaba

Madaba Jordánsko

Madaba, starobylé město v Jordánsku, je známé svými fascinujícími mozaikami a bohatou historií. Toto historické město, ležící pouhých 30 kilometrů jižně od Ammánu, přitahuje návštěvníky svým jedinečným uměleckým dědictvím a pokladnicí starověkých tajemství.

Madaba je známá svou sbírkou antických mozaik, z nichž nejznámější je Mozaika Madabské mapy, která zobrazuje biblické místa v Izraeli a Palestině. Tato mozaika, umístěná v bazilice sv. Jiří, je fascinujícím artefaktem a důležitým dědictvím křesťanského umění.

Kromě toho nabízí Madaba také řadu dalších historických památek, včetně římských ruin, křesťanských kostelů, mešit a archeologických nalezišť, které svědčí o bohaté historii a kulturním dědictví tohoto regionu. V relativně malém centru města pulzuje život, jsou tady dobré restaurace a mnoho obchodů se suvenýry.

Posvátná hora Nebo

výhled hora Nebo Jordánsko

Hora Nebo je svaté místo v Jordánsku, které je spojeno s mnoha biblickými událostmi a je považováno za důležitý poutní cíl. Nachází se asi 10 kilometrů západně od města Madaba a je to místo, kde se podle Bible Mojžíš poprvé podíval na zaslíbenou zemi Kanaán.

Toto posvátné místo nabízí nádherný panoramatický pohled na Jordánské údolí, Mrtvé moře až po horizont Izraele. Kromě úžasných výhledů je Mount Nebo také domovem starobylého kláštera a mozaiky, která zobrazuje biblické scény a je jednou z nejstarších křesťanských mozaik na světě.

Místo je snadno přístupné z Madaby a Ammánu a nabízí návštěvníkům příležitost k prozkoumání biblických událostí a duchovního významu tohoto posvátného místa. Doporučuji se zde zastavit alespoň na chvíli, už jen kvůli tomu výhledu.

Kaňon Wadi Mujib

Kaňon Wadi Mujib se nachází v jižní části Jordánska poblíž Mrtvého moře. Tento úžasný kaňon je jedním z nejhlubších na světě a poskytuje návštěvníkům jedinečnou příležitost prozkoumat divokou a fascinující krajinu.

Svými strmými stěnami, úzkými soutěskami a skalními útvary nabízí Wadi Mujib nádherné scenérie a nezapomenutelné dobrodružství. Toto místo rájem pro canyoning, kde si návštěvníci mohou užít skákání přes vodopády, plavání v průzračných přírodních bazénech a lezení po strmých skalách.

Při návštěvě se nevyhnete kontaktu s vodou, takže doporučuji tomu přizpůsobit oblečení, obuv i věci, které si vezmete s sebou. Jedná se o poměrně fyzicky náročnou aktivitu, ale vždy je možné jít jen do té doby, dokud vám to bude konfortní. Je také důležité si také uvědomit, že vstup do kaňonu Wadi Mujib může být omezen v některých obdobích kvůli povodním a jiným přírodním jevům, takže je vždy doporučeno zkontrolovat aktuální podmínky před plánovanou návštěvou. Kaňon bývá zpravidla přes zimu uzavřený.

Mrtvé moře

Mrtvé moře

Mrtvé moře je jedinečná přírodní lokalita ležící na hranicích Jordánska a Izraele. Mrtvé moře je známé svou vysokou solnou koncentrací, což umožňuje plavat na hladině bez jakéhokoliv úsilí. Tento unikátní zážitek plavání v jednom z nejslanějších vodních útvarů na světě je jedním z hlavních důvodů, proč lidé navštěvují tuto lokalitu.

Kromě toho jsou bláta z Mrtvého moře proslulá svými léčivými vlastnostmi, které jsou využívány v místních lázeňských zařízeních a kůry pro různé kožní problémy. Mrtvé moře nabízí úchvatné výhledy na okolní pouštní krajinu a horizont, a západy slunce jsou zde obzvláště působivé.

Pokud se rozhodnete navštívit Mrtvé moře z jordánské strany, doporučuji si přinést dostatek ochrany proti slunci a hydratačních prostředků, protože břehy neposkytují žádný stín. Stejně tak plavání v extrémně slané vodě má své zásady. Více infromací: 9 věcí, které je dobré vědět před cestou do Jordánska.

Přestože bezprostřední okolí Mrtvého moře není zas tak působivé, samotné moře a jeho břehy se solnými útvary jsou tak unikátní, že bezpochyby stojí za to jej navštívit.

Pouštní hrady

Početné hrady jsou v Jordánsku jedinečnou součástí kulturního dědictví země. Tyto impozantní pevnosti jsou roztroušeny po celé jordánské pouštním krajině a představují důležitou část historie tohoto regionu. Mezi nejznámější patří například Al Karak, Qasr Amra, Qasr Kharana a Qasr Al-Azraq.

Hrady poskytují fascinující pohled do historie a architektury regionu. Mnoho z nich bylo postaveno v období raného islámu a byly využívané jako obranné pevnosti a záchytné stanice na obchodních cestách, které procházely pouští. Kromě historického významu nabízejí pouštní hrady také nádherné pohledy na okolní krajinu a zajímavé architektonické detaily, jako jsou zdobené vstupní brány, pevné zdi a věže.

Přírodní rezervace Dana

Kaňon Wadi Ghuweir: Turistika v přírodní rezervaci Dana (Jordánsko)

Přírodní rezervace Dana, nacházející se v jižní části Jordánska, je jednou z nejvíce ohromujících přírodních lokalit v zemi. Tato rozsáhlá rezervace zahrnuje různorodé ekosystémy, od hlubokých kaňonů až po rozlehlé pouštní pláně, a poskytuje domov mnoha unikátním druhům rostlin a zvířat.

Dana je rájem pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Nabízí nespočet možností pro pěší turistiku, horskou cyklistiku a pozorování ptáků, přičemž návštěvníci mohou objevovat malebné kaňony, úchvatné vyhlídky a divokou krásu pouště. Je to také skvělé místo k pozorování západů slunce a noční oblohy.

Pro milovníky kultury a historie je Dana bohatá na archeologické a etnografické pozůstatky, které odkazují na bohatou historii této oblasti. Místní vesnice a beduínské komunity poskytují návštěvníkům možnost poznat tradiční život v poušti a získat hlubší porozumění místní kultury a způsobu života.

K návštěvě Přírodní rezervace Dana doporučuji vyrazit s průvodcem, který vám pomůže lépe porozumět přírodním a kulturním pokladům této oblasti a zajistí vám bezpečnou a zajímavou cestu. Co se týče ubytování, tak i zde je možné najít tradiční kempy – jednoduché, ale se vším potřebným. Dana je zkrátka oáza klidu a krásy v jordánské poušti.

Více informací: Kaňon Wadi Ghuweir: Turistika v přírodní rezervaci Dana (Jordánsko)

Sklaní město Petra

Petra, jeden z novodobých divů světa, je archeologickým pokladem Jordánska a jedním z nejzajímavějších míst této oblasti. Skalní město, vytesané do červených stěn kaňonu, je známé svou unikátní architekturou a historickým významem.

Důvody, proč navštívit Petru, jsou mnohé. Za prvé, jeho impozantní skalní stavby, včetně slavného Khazneh (přezdívaného „Pokladnice“), nabízejí pohled do bohatého kulturního dědictví starověkých Nabatejců. Pro milovníky dobrodružství je Petra ideálním místem pro prozkoumání skrytých údolí, skalních klášterů a starobylých hrobek vytesaných do skály.

Aby návštěva Petra byla co nejvýjimečnější, doporučuji přijít brzy ráno, abyste se vyhnuli davům turistů a mohli si užít klidnější a autentičtější atmosféru tohoto místa. Při procházce Petrou je důležité být připraven na dlouhý den chůze a mít pohodlnou obuv. Mějte také s sebou opalovací krém, dostatek vody a svačinu.

Více informací: Jak navštívit jordánské skalní město Petra

Little Petra

Little Petra Jordánsko

Little Petra, známá také jako Siq al-Barid, je fascinující archeologická lokalita v Jordánsku, která často uniká pozornosti turistů hledajících hlavní atrakce jako je světoznámá Petra. Toto „malé“ město však nabízí své vlastní jedinečné kouzlo a historický význam. Jedná o skvělou příležitost pro ty, kteří chtějí zažít atmosféru Petry bez velkých davů turistů.

Pro milovníky historie je Little Petra fascinujícím archeologickým nalezištěm s podobnými skalními reliéfy a architektonickými prvky jako větší Petře. Procházka úzkými skalními průchody a návštěva místního chrámu a obytných jeskyní nabízí jedinečný pohled do života Nabatejců mimo hlavní turistické stezky.

Kromě toho Little Petra nabízí možnost vstupu do známé Petry skrze zadní vchod. Tato trasa, známá jako „Back Door to Petra“, je méně známá než hlavní vchod přes kaňon Siq. Cesta začíná v Little Petře a vede přes malebné horské průsmyky a údolí, což umožňuje návštěvníkům objevovat méně navštěvované části této zajímavé oblasti. Pro tuto cestu je však třeba mít vhodnou fyzickou kondici a dostatek času, protože trvá asi 2-3 hodiny chůze. Navíc je nezbytné mít s sebou dostatek vody a ochranu proti slunci, protože trasa prochází po otevřeném terénu.

Poušť Wadi Rum

Nejhezčí místa, která navštívit ve Wadi Rum

Wadi Rum, nazývaná taky jako „Dolina měsíčního svitu“, je jedním z nejúchvatnějších přírodních míst v Jordánsku. Tato rozsáhlá pouštní krajina, která se táhne na ploše přes 700 kilometrů čtverečních, je proslulá svými monumentálními skalními formacemi, červenými písečnými dunami a jedinečnou atmosférou.

Neskutečně krásná a unikátní krajina pouště nabízí mnoho dobrodružných aktivit, jako je jízda na velbloudech a v terénních autech po dunách, lezení po skalách i klasická turistika. Pro milovníky historie je Wadi Rum také domovem mnoha archeologických nalezišť a skalních petroglyfů, které odkazují na bohatou historii této oblasti.

Pro návštěvníky je klíčové zažít Wadi Rum autenticky. Doporučuje pronajmout si místního beduínského průvodce, který vás provede skrytými zákoutími a nasdílí s vámi své znalosti o tradičním životě v poušti. Přenocování v beduínském táboře pod hvězdami je nezapomenutelným zážitkem, kdy můžete ochutnat tradiční jídla a poslouchat příběhy o životě v poušti.

Více informací: Přes noc v jordánské poušti Wadi Rum

Přístavní město Akaba

Akaba, jedna z nejvyhledávanejších destinací v Jordánsku, je překrásným přístavním městem na břehu Rudého moře. Toto malebné město je oblíbenou destinací pro turisty, kteří hledají krásné pláže, bohatý podmořský život a kulturní zážitek.

Akaba je známé svými krásnýmu plážemi a průzračnými vodami Rudého moře, což z něj dělá ideální místo relaxaci na pláži, šnorchlování, potápění, rybaření, plachtění a nejrůznější vodní sporty. Akaba je jak stvořená pro relax, romantické procházky na promenádě, ochutnávku místní kuchyně v jedné z mnoha restaurací podél pobřeží a vychutnat si malebné západy slunce nad Rudým mořem.

Město má i zajímavé historické kořeny. Jedny z nejoblíbenějších míst k návštěvě zahrnují Aqabskou pevnost a základy starověkého města Ayla. Kromě toho je Akaba skvělým výchozím bodem pro objevování jižní části Jordánska. Z města je to relativně kousek do skalního města Petra a Little Petra i do pouště Wadi Rum. Nespornou výhodou pro snadnou dopravu je také blízké mezinárodní letiště.

Stejně jako v celém Jordánsku i v Akabě doporučuji dodržovat místní zvyky a pravidla ohledně oblékání, chování nebo třeba stravování se. Jordánci jsou velmi milí lidé a turisty ze všech koutů světa s usměvem vítají a tolerují, ale stejně jako všude je slušné se alespoň v tom nejpodstatnějším přizpůsobit místnímu životu.

Více o Jordánsku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *