10 míst, které navštívit v Belize
Belize je v rámci střední Ameriky tak trochu specifický trpaslík. V regionu patří k ekonomicky vyspělejším s dobrou úrovní života. Jako úřední jazyk se zde používá angličtina, nikoliv španělština. Na rozdíl od svých sousedů, kteří jsou vesměs potomci Španělů a Indiánů, žijí v Belize Afroameričani, dále potomci Evropanů a Indiáni. Pokud půjdete nakupovat do supermarketu, jistojistě jeho vlastníkem bude Asiat. Za zmínku taky stojí menšina mennonitů, kteří se svým způsobem života a vzhledem podobají amišům.
Britský vliv je v zemi znatelný dodnes, protože Belize je formálně součástí Commonwealthu. Hlavním městem je Belmopan. Největší město, Belize city, patří k nejvíce nebezpečným městům na světě. Ve zbytku Belize jsem si ale připadala relativně bezpečně.
Přestože je Belize rozlohou velmi skromná, má cestovatelům hodně co nabídnout. Najde se tady pravý a nefalšovaný tropický deštný les, ve kterém sem tam žije nějaký ten jaguár.
Ostrovy a pobřežní města se můžou pyšnit písčitými plážemi a hippie atmosférou. Kolem Belize se táhne Mezoamerický korálový útes, který je druhý největší na světě, a dělá ze zdejších vod ráj pro potápěče.
Jako kolébka Mayské civilizace má Belize na svém území řadu ruin starověkých měst s pyramidami a dokonale mystickou atmosférou. Část této kultury se přesunula i pod zem, protože Mayové hojně využívali zdejší jeskyně ke svým rituálům. A jelikož je Belize pod povrchem jak ementál, rozhodně je tady co prozkoumávat.
Zatím neobjevená čínskými turistickými kancelářemi patří Belize k mým nejoblíbenějším destinacím. V článku naleznete tipy na nejkrásnější místa tohoto středoamerického státu.
TOP místa v Belize – mapa
Mohlo by vás také zajímat: 17 nejlepších míst poloostrova Yucatán
10 – Altun Ha
Altun Ha jsou ruiny starověkého mayského města, které očím archeologů unikaly až do roku 1963! Přestože oblast byla obývána už od 9. století př.n.l., největší rozkvět město zažilo zhruba v 9. století n.l.
Největší stavbou v komplexu je Temple of the Masonry Altars. Tato 16-metrová pyramida se stala ikonickým obrázkem na obalech populárního belizského piva Belikin.
Vstup: 10 BZD (belizských dolarů)
9 – Ambergris Caye
Ambergris Caye je největší belizský ostrov, přesto se tady jako dopravní prostředek používají výhradně golfová autíčka. V jižní části se nachází jediné město ostrova, San Pedro. Protože dávkování turismu se skokově od 70. let zvyšuje, je dnes Ambergris Caye velmi populární destinace s přistávací dráhou a frekventovaným trajektovým spojením. Ceny jsou tady o kus vyšší než v pevninské části země. Přesto si Ambergris Caye zatím dokázal zachovat šarm tropického ostrova.
Mezi největší lákadla ostrova patří Belizský korálový útes, který je součástí druhého největšího korálového útesu na světě. Nejčastěji jezdí lodní výlety do Hol Chan Marine Reserve a Shark Ray Alley, kde je opravdu možné vidět desítky (neškodných) žraloků a rejnoků. Kromě potápění a šnorchlování můžou turisté objevovat ostrov na jednom z golfových vozítek (například ve směru na velmi netajnou Secret Beach), a samozřejmě nasávat margaritu při západech slunce.
8 – Xunantunich
Archeologické naleziště a dřívější mayské město Xunantunich se nachází těsně u hranic s Guatemalou. Xunantunich má podle místních pověr svou bílou paní, která tady byla údajně několikrát spatřena, a díky ní získal i své jméno (v překladu Socha dámy).
V Xunantunich se nachází 6 náměstí obklopených celkem 26 paláci a chrámy. Pyramida El Castillo dosahuje výšky 40 metrů a je považována za druhou nejvyšší mayskou stavbu v Belize.
Xunantunich je lehce dostupný po západní silnici (Western Hwy). U vstupu zastavují taxi i místní autobusy. Od hlavní silnice je nutné využít převoz přes řeku a pak pokračovat nahoru po silnici další kilometr. Vstupné je 10 BZD.
Mohlo by vás také zajímat: 19 nejkrásnějších míst v Kostarice
7 – Lamanai
Mayské ruiny Lamanai získaly svůj název, který v překladu zní ponořený krokodýl, po těchto plazech žijících v nedaleké řece New River. Ruiny se nachází hluboko belizské džungle a možná i proto se tomuto místu archeologové začali věnovat až v 80. letech.
Lamanai je přístupný lodí (s organizovanou túrou) z města Orange Walk, autobusem (hromadnou dopravou) nebo džípem (na vlastní pěst) po nezpevněné cestě. Vstup do parku je 10 BZD.
Lamanai patřilo k velmi významným mayským městům a bylo osídleno nezvykle dlouho – někdy od 16. století př.n.l. až do roku 1700 v koloniálním období. Mezi nejdůležitější stavby Lamanaie patří Jaguar Temple, Mask Temple a High Temple.
6 – Placencia
Vesnice Placencia se nachází na cípu stejnojmenného poloostrova a její břehy omývá Karibské moře. Pokud necestujete vlastním autem, je lepší jet autobusem až do města Independence přístavu Hokey Pokey a odtud přejet na poloostrov trajektem. Lodě jezdí mangrovovým porostem a cesta je tak mnohem zajímavější.
Placencia je spíš menší klidná vesnice plná barevných domků, stylových restaurací jako např. Tipy Tuna a beach barů. Dovolená tady je převážně o vodních aktivitách – od plavání, šnorchlování, potápění, přes island-hopping a rybaření, až po vodní sporty. Od dubna do července je tady možné spatřit žraloky velrybí, nejčastější místo pozorování je Gladden Spit. Kdo preferuje spíš trekování v džungli, kousek od Placencie se nachází Cockscomb Basin Wildlife Preserve.
5 – St. Herman’s Blue Hole National Park
Národní park St. Herman’s Blue Hole byl zřízen belizskou vládou v roce 1986. Kromě několika stezek tropickým deštným lesem se tady nachází dva jeskynní systémy (Crystal Cave a St. Herman’s) a blue hole. Blue hole je jezírko s azurovou vodou, které je napojeno na jeskynní systém. Během období dešťů při zvýšené hladině se v něm nesmí plavat, protože voda má velký zpětný tah.
Crystal Cave je obrovský jeskynní komplex, do kterého se smí vstupovat pouze s průvodcem. Toho je možné si najmout v parku i ve městě San Ignacio (celodenní túry stojí i s transportem a obědem zhruba 100 USD). Během 4-hodinového průzkumu jeskyně jsme se dozvěděli i spoustu informací o mayské kultuře, jejichž náčelníci a šamani využívali jeskyně k rituálům. Crystal Cave je plná krásných vápencových útvarů a jedná se opravdu o nezapomenutelný zážitek.
Návštěva Crystal Cave je spíše pro fyzicky zdatné lidi a rozhodně by se do ní neměl hrnout žádný klaustrofobik! V jeskyni je několik opravdu úzkých pasáží, často se musí plazit nebo sjíždět dolů po bahnitém povrchu jeskyně, nebo naopak šplhat bez pořádného jištění. Taky je určitě dobré si vzít oblečení, které se může zničit nebo minimálně pořádně zabahnit.
4 – Caracol
Caracol jsou těžko přístupné ruiny mayského města – nachází se uprostřed džungle kousek od hranic s Guatemalou. Novodobý název pochází ze španělštiny a znamená šnek, což referuje buď k vysokému výskytu šneků v oblasti, nebo k vlnící se cestě vedoucí k ruinám. Caracol byl osídlen už někdy kolem roku 1200 př.n.l. a opuštěn v 10. století n.l. První archeologické průzkumy ruin se odehrály v roce 1937.
Ke Caracolu je možné se dostat po vlastní ose džípem po nezpevněné cestě, nebo v rámci některé z organizovaných túr. Ty většinou začínají ve městě San Ignacio, a kromě Caracolu se zastavuje v jeskyni Rio Frio a u vodopádů. Cena je kolem 100 USD a zahrnuje transport, průvodce a oběd.
3 – Great Blue Hole
Great Blue Hole je podmořský útvar nacházející se 70 km od pevninské Belize. Je součástí The Belize Barrier Reef Reserve System, který je na seznamu UNESCO. Great Blue Hole byla proslavená Jasquesem Cousteau, francouzským námořním důstojníkem, vědcem, ochráncem přírody a dokumentaristou, který toto místo zařadil mezi Top 5 světových destinací pro potápěče.
Great Blue Hole sahá do hloubky 124 metrů. Mnoho návštěvníků je přitahováno jejím dokonalým kruhovým tvarem, který má průměr 318 metrů. Z pevniny sem vyráží výletní lodě plné natěšených potápěčů. Stejně tak populární jsou i letecké přelety a skoky s padákem nad tímto mořským unikátem.
2 – Actun Tunichil Muknal Cave
Actun Tunichil Muknal neboli ATM Cave je jeskyně nacházející se v Tapir Mountain Nature Reserve. Kromě vápencových útvarů je jeskyně proslulá svou tajemnou minulostí. Mayové totiž využívali jeskyni k náboženským rituálům, a kromě keramiky a nástrojů se v jeskyni dochovaly lidské ostatky.
Průzkum jeskyně je tak trochu adrenalinový zážitek. Po krátké cestě tropickým deštným lesem se otevírá zatopený vstup do jeskyně. Hlavní jeskynní systém má na délku 4,8 km. V prvním úseku se musí v jeskyni plavat. Většinu cesty se dále pokračuje vodou, která sahá zhruba po pás. V posledním úseku, který zahrnuje mayské artefakty, je potřeba se vyzout a objevovat jeskyni pouze v ponožkách. Cesta zpět vede stejnou trasou.
Do ATM Cave je vstup povolen pouze s průvodcem. Většina celodenních organizovaných túr vyráží z nedalekého města San Ignacio. Cena se pohybuje kolem 120 USD a zahrnuje dopravu, průvodce, vstupné do parku a oběd. V období dešťů se jeskyně kvůli nebezpečně vysoké hladině vody pravidelně zavírá. V jeskyni je přísný zákaz focení.
1 – Caye Caulker
Jestli jste do Belize přijeli hledat tropický ráj, najdete ho na Caye Caulker. Tento ostrov má sice frekventované lodní spojení s Belize City i sousedním ostrovem Caye Ambergris a vlastní přistávací dráhu, dopravu na ostrově ale obstarávají jen golfové vozíky. Heslem Caye Caulker je Go slow (stejně jak jméno našeho hostelu), a věřte, že se jím řídí místní i turisté.
Ostrov byl v roce 1961 částečně rozdělen hurikánem Hattie na dvě části. Vzniklý průliv mezi oběma ostrovy, který byl dotvořen lidskou silou, se nazývá The Split. Nejlepší je pozorovat druhý břeh s pivem Belikin v ruce v místním baru Lazy Lizard. Většina akce se odehrává na hustěji osídleném jižním ostrově ve vesnici Caye Caulker Village, kde je plno restaurací, hostelů, cestovních kanceláří a barevných domků místních.
Kromě nasávání té nejvíc pohodové atmosféry určitě stojí za to si zaplatit za lodní výlet. Ať už se potápíte, nebo jen šnorchlujete, setkání s přátelskými žraloky vouskatými (Nurse sharks), rejnoky a desítkami druhů barevných tropických rybiček na místním korálu je zaručené.