17 nejlepších míst poloostrova Yucatán

Nejkrásnější místa poloostrova Yucatán

Poloostrov Yucatán se nachází v jihovýchodním cípu Mexika. Z jedné strany je omýván Mexickým zálivem, z druhé pak Karibským mořem. Yucatán leží v tropickém pásmu a díky písečným plážím a hezkému moři je už nějakou tu dobu oblíbenou turistickou destinací. Poloostrov má navíc podloží jako ementál, a je plný zatopených jeskyních. Tyto útvary se nazývají cenote a jsou většinou dobrými místy na plavání i potápění.

Yucatánský poloostrov se od zbytku Mexika v mnohém liší. Region žije do velké míry z turismy a patří spíše k bohatším, je tady větší koncentrace cizinců a zároveň bezpečnost je na mnohem vyšší úrovni. Yucatánský poloostrov je prošpikovaný zajímavými místy, které rozhodně stojí za to zařadit do itineráře. Seznam těch nejkrásnějších je popsaný níže v článku, ale rozhodně se nejedná o konečný výčet míst, co tady vidět a navštívit.

Praktické informace na úvod

Doprava

  • doprava na Yucatán je ideální přímo na mezinárodní letiště v Cancúnu
  • letenky je dobré kupovat s předstihem a sledovat akční tarify, kdy se dají letenky sehnat už od 11 000 Kč (doporučuji hledání rozšířit o německá letiště, jako Berlín, Mnichov či Frakfurt, případně Vídeň nebo Krakov)
  • po příletu je potřeba na imigračním ukázat zpáteční letenku (nebo jiný způsob dopravy ze země), potvrzení o ubytování (případně celý itinerář), pas platný ještě 6 měsíců od vycestování
  • pokud preferujete aktivní poznávací dovolenou, je nejlepší si půjčit auto
  • řídí se vpravo
  • na benzínkách za vás tankuje obsluha (spropitné 5 pesos), je dobré si říct o natankování konkrétního počtu litrů
  • některé cesty jsou zpoplatněné, platí se v hotovosti na mýtných branách
  • na cestě dávejte pozor na špatně označené retardéry
  • pro navigaci v autě používejte Waze nebo Google Maps, pro pěší navigaci mapy.cz nebo maps.me

Služby

  • v Mexiku se platí mexickými pesos MXN (kurz k 11/2024 přibližně 1 MXN = 1,18 MXN), přijímají se i americké dolary
  • výběr z bankomatů je často limitovaný na 5000 pesos
  • ubytování je dobré rezervovat přes booking.com, airbnb, ale snadno seženete pokoj i přímo na místě (je slušné nechat cca 20 pesos za úklid)
  • alkohol lze koupit v obchodech s časovým omezením (PO-SO od 10:00 do 20:00, NE od 11:00 do 17:00)
  • v restauracích se nechává spropitné 10 – 15 % (pohlídejte si, že si jej už automaticky nezapočítali do ceny)
  • voda z kohoutku není pitná
  • OXXO je univerzální obchod, kde seženete téměř vše
  • sim kartu si můžete zakoupit již doma (e-sim od Airalo), případně na místě v obchodě OXXO (SIM OXXO CEL) nebo Telcel (např. Paquete Amigos za 200 pesos)
Sleva 15 % na eSIM pro NOVÉ zákazníky Airalo Sleva 10 % na eSIM pro STÁVAJÍCÍ zákazníky Airalo

Bezpečnost a ostatní

  • nejlepší doba pro návštěvu Yucatánu je zhruba od listopadu do dubna během období sucha, následující měsíce přináší deštivé počasí a pláže jsou často pokryté nánosem mořských řas
  • Yucatánu je oproti dalším mexickým státům relativně bezpečný, ale nenechávejte nic na očích v autě, hlídejte si vrácenou sumu při platbě v hotovosti, na pláži nenechávejte věci bez dozoru, mějte připravenou druhou peněženku pro policisty (v případě, že vás zastaví, jim z připravené peněženky dáte ,,vše, co máte“)
  • doporučuje se očkování proti žloutence a břyšnímu tyfu (ideální je konzultace pár měsíců před odjezdem v českém očkovacím centru)
  • je dobré si vyřídit kvalitní pojištění (sleva 50 % na cestovní pojištění od AXA zde)
  • nezapomeňte si vzít (nebo koupit): adaptér (typ A/B se dvěma hranatými kolíčky jako v USA), repelent, opalovací krém, klobouk, lehké sportovní a plážové oblečení, mikinu na večer, druhou ,,fake“ peněženku
  • toaletní papír se nesplachuje do záchoda, ale hází do odpadkových košů
  • vstup do většiny cenotes je omezen zhruba od 9:00 do 17:00 (poslední vstup kolem 16:00)

Mapa s TOP místy Yucatánu

Co navštívit a vidět na Yucatánu

Chichén-Itzá

Chichen Itza jsou ruiny mayského města, které začalo vznikat někdy v 6. století n.l. Chichen Itza je obrovský komplex, který dokazuje vyspělost mayské civilizace.

Nejznámějším objektem v Chichen Itza je Kukulkánova pyramida, nejfotografovanější stavba v tomto komplexu a sedmý novodobý div světa. V Chichen Itzá se taky nachází největší mayské hřiště na světě, které sloužilo k rituální hře tlachtli. Dále tady můžeme najít Temple of Warrior (Chrám válečníků), el Caracol (observatoř) nebo Cenote de los Sacrificios (studna obětování).

Toto starověké město by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se nachází na Yucatánu. Na návštěvu je dobré si vyhradit nejlépe celý den a připravit se na davy lidí, které se naštěstí ale v obrovském komplexu hezky rozptýlí.

Celý článek: Jak navštívit mayské ruiny Chichén Itzá v Mexiku

Cenote Ik Kil

Cenote Ik Kil je ještě mnohem pompéznější, než se na většině fotek může zdát. Na úroveň hladiny do hloubky 26 metrů se sestupuje po točitém schodišti zabudovaném do stěn jeskyně. Dole se nachází sladkovodní jezírko s temně modrou vodou o průměru 60 metrů. Po obvodu je tato jeskyně s propadlým stropem obrostlá zelenou vegetací a z vrchu spadají liány. O zábavu se stará kamenná plošina, ze které je možné skákat do vody, která je v této cenote obzvlášť hluboká (48 metrů).

Cenote Ik Kil má (asi jako řada dalších cenote) vcelku temnou historii. Vody této cenote sloužily Mayům jako obětní místo bohu deště – na dně se našly lidské kosti a cenné předměty.

Kolem cenote je všechno potřebné zázemí (restaurace, obchod, šatny, sprchy, WC). Vstupné je 200 pesos a je lepší ji navštívit brzo ráno nebo hodinu dvě před zavřením. Nachází se totiž u Chichen Itzá a přes den tady může být celkem hlava na hlavě. Pokud by vás na místě příliš vyděsily davy, můžete alternativně zamířit do cenote Yokdzonot.

Valladolid

Valladolid je třetím největším městem poloostrova Yucatán. Město je známe svou koloniální architekturou a barevnými uličkami. Tou nejznámější je určitě ulice Calzada de Los Frailes. Ve Valladolidu, jakožto důležitém náboženském místě, byste neměli vynechat ani návštěvu kostela Iglesia de San Servacio a katedrály Convent Of San Bernardino. Zábavná může být i prohlídka místního trhu Mercado Municipal, muzea tequily Mayapan nebo muzea čokolády Choco Story.

V okolí Valladolidu se nachází krásné cenote. Cenote Zací (vstup: 60 pesos) má z velké části propadlý strop a její voda má tmavě modré zbarvení. Cenote Dzitnup (vstup: 80 pesos) s blankytnou vodou má v jeskynním stropě jen malý průzor a je plná vápencových útvarů. Nejvzdálenější cenote Suytun (vstup: 150 pesos) má uprostřed svého tyrkysového jezírka molo, na jehož konec dopadají sluneční paprsky z malé škvíry ve stropě a sluneční svit tak pomáhá vytvářet originální fotky. Cenote Uyama ha (vstup: 175 pesos) patří mezi skryté poklady, kde potkáte minimum lidí a samotná cenote vás ohromí svou přírodní krásou.

Laguna Bacalar

Laguna Bacalar se nachází kousek od hranic s Belize a představuje rychle se rozvíjející turistickou oblast. Laguna je známá pro svou průzračnou azurovou vodu, konkrétně sedm odstínů azurové. Má na délku neuvěřitelných 60 km a je tak největší sladkovodní plochou na poloostrově Yucatán.

Kromě plavání, kayakování a lodních výletů na laguně je taky možné navštívit v samotném městě Bacalar pevnost Fort San Felipe (vstup: 100 pesos), ze které je na lagunu dobrý výhled. Jihovýchodně od města Bacalar se vedle laguny nachází cenote Azul, která je jednou z nejhlubších cenote poloostrova.

Cenote Azul

Slovo cenote pochází z jazyka Mayů a v překladu znamená studna či propast. Jedná se o jeskyně, které jsou zatopené podzemní vodou. Tato voda je často neuvěřitelně čistá a průzračná, ale taky ultra studená. V některých cenote žijí sladkovodní ryby a želvy. Cenote jsou nejlepší místo, kde se v rozpáleném Mexiku přes den zchladit. Některé cenote jsou dobré na šnorchlování a plavání, jiné dokonce i na potápění.

Na celém Yucatánu je více než 6000 cenote a každá z nich je unikátní. Některé cenote se nachází v jeskyních a jsou plné stalagmitů a stalaktitů. V jiných cenote se strop částečně zřítil, a k jezírku se sestupuje po schodech nebo žebříku hluboko pod zem, kam prosvítají paprsky slunce a vytváří mystickou atmosféru. Další cenote se nachází na povrchu a jsou obklopené tropickou vegetací.

Cenote Azul (vstup: 150 pesos) je jedno z nejoblíbenějších míst na koupání, šnorchlování, skoky do vody a lenošení u vody. Nachází se asi 30 km od Playa del Carmen, hned vedle Cenote Cristalino (vstup: 200 pesos) a Jardin del Eden Cenote (vstup: 200 pesos).

Tulum

Tulum bylo jedno z posledních měst vybudovaných Mayi na Yucatánu a jeho primárním účelem bylo sloužit jako přístav pro nedaleké město Cobá. Dnes je to oblíbená turistická destinace s pestrou nabídkou aktivit. Hlavní slabou stránkou jsou samozřejmě davy turistů, které se hemží městem, plážemi a po památkách. Samotné město má tak trochu hippie vibes, je plné restaurací, barů a obchodů se suvenýry.

Většina fotek cestovních kanceláří zachycuje Tulum Ruins (vstupné 90 pesos), zbytky přístavního osídlení a hradeb. Přestože tyto ruiny nejsou tak impresivní, jak jiné pyramidy na Yucatánu, pobřežní poloha jim dodává specifickou atmosféru. Navíc je v areálu pláž s tím nejjemnějším pískem.

Tulum je celkově známý pro své pohádkové pláže s azurovou vodou. I když se většina z nich nachází u resortů, je možné najít i skvělé veřejné pláže. Kdo se chce pro změnu zchladit v jiné než mořské vodě, může navštívit El Gran Cenote (vstup: 100 pesos), která se nachází zhruba 4 km z centra města. Pro ještě větší únik do přírody je jižně od Tulumu Sian Ka’an Biosphere Reserve.

Cenote Dos Ojos

Cenote Dos Ojos znamená v překladu Dvě oči a svůj název získala díky tomu, že v oblasti jsou dvě vzájemně propojené cenote. Jedná se o rozsáhlý jeskynní systém. A protože je zatopený vodou, stal se rájem pro potápěče. Stejně tak dobře se tady dá ale i plavat a šnorchlovat – voda má příjemnou teplotu a je domovem mnoha druhů malých rybiček.

Vstup je 350 pesos, ale v ceně je veškeré zázemí (sprchy, šatny, toalety). Přes den tady může být celkem rušno, proto je lepší cenote navštívit hned po ránu. Pak je možné se přesunout na méně známou a ne tolik frekventovanou cenote Nicte Ha, která je coby kamenem dohodil.

Pyramidy Cobá

Cobá je komplex starověkých mayských ruin, z nichž většina začala vznikat někdy v 5. století našeho letopočtu. Celý areál je velmi rozsáhlý a proto je dobré zvážit půjčení kola a putovat od jednoho objektu k druhému na kole. Cobá se naštěstí nachází v tropickém lese, takže pokud se rozhodnete vyrazit pěšky, budete aspoň celou dobu ve stínu.

Cobá je unikátní v tom, že jako jedno z mála nalezišť dovoluje návštěvníkům vystoupat až na vrchol pyramidy. Nohoch Mul Pyramid má 42 metrů a po zdolání 130 příkrých schodů se otvírá úžasný výhled do okolí. Vstupné je 100 pesos.

Cenote Choo-Ha

Zhruba 10 minut jízdy od Cobá se nachází 3 Cenote: Tamcach-Ha, Multum-Ha a Choo-Ha. Vstup do každé z nich je 100 pesos, nebo lze koupit jeden hromadný lístek za 300 pesos. U vstupu do cenote jsou převlékárny, sprchy a toalety.

Cenote Choo-Ha je naprosto magické místo. Vstup do cenote vede po příkrých dřevěných schodech hluboko pod zem. Po sestupu se ocitnete v rozlehlé jeskyni plné vápencových útvarů. Voda v jeskyni je celkem studená, ale křišťálově čistá. Navíc jsme tady byli skoro sami.

Mérida

Mérida je hlavním a s téměř milionovou populací největším městem státu Yucatán. Dvakrát byla zvolena severoamerickým hlavním městem kultury. V historickém centru se totiž pořád něco děje – festivaly, vystoupení, show nebo hry (například mayské tlachtli).

Náměstí Plaza Grande je velmi často centrem kulturního dění v Méridě a nachází se zde pět veřejných historických budov. Milovníci dějin si nesmí nechat ujít návštěvu muzea The Gran Museo del Mundo Maya. Bulvár Paseo de Montejo je plný vil a zachovalé koloniální architektury. Na tržišti Lucas de Galvez seženete čerstvé ovoce, zeleninu, květiny, místní speciality a výborné mexické jídlo, a za dobrým jídlem můžete zamířit na Mercado Municipal. Mezi ikony města patří i katolická Méridská katedrála.

V okolí Méridy se nachází celá řada zajímavých míst – přístavní městečko Puerto Telchac, kde je možné vidět plameňáky, pyramida Xcambó, růžová solná jezera Xtampu nebo ostrůvky Isla Columpios s fotogenickými houpacími sítěmi v mělké vode.

Uxmal

Uxmal je starověké město vybudované a později opuštěné Mayi. Jedná se o obrovský komplex, kde většina budov byla postavená mezi 5. a 10. stoletím. Budovy jsou postavené v klasickém puuckém stylu, ale na některých můžeme pozorovat rysy pozdě uxmalského stylu – ať už to znamená cokoliv, je to na Yucatánský poloostrov zcela unikátní. Uxmal je taky oproti dalším ruinám vcelku zachovalý.

Na některé budovy je povolen vstup a tím se otvírají panoramatické výhledy na celé město. Vstupné je 556 pesos za osobu. Areál je rozlehlý, takže přestože turisté o tomto místu dobře vědí, hezky se rozprchnou.

Naproti se nachází muzeum čokolády Choco Story (vstupné 180 pesos), kde je možné parkovat zdarma.

San Francisco de Campeche

San Francisco de Campeche je hlavním městem mexického státu Campeche. Jedná se o významné přístavní město, které bylo hodně využívané už v koloniálním období. Právě díky dochované koloniální architektuře je dnes město na seznamu světového dědictví UNESCO a mezi turisty oblíbené díky svým barevným ulicím.

Ve městě je dobré začít prohlídku na náměstí Parque Principal, dále pokračovat přes pevnost Baluarte de la Soledad k historické bráně Puerta del Mar City Gate a do parku Moch Couoh. Dále stojí za návštěvu kostel Church of San Román. Ve známé 59th Street je spousta kaváren a obchodů. Ze střešního baru na Baluarte San Francisco je skvělý výhled na město.

Cancún

Cancún je nejvíce turistické město v celém Mexiku a jeho pobřeží lemují resorty. Potkat rodilého Mexičana je tady spíš zázrak a za jednu noc byste mohli na druhé straně Mexika bydlet měsíc. Proto to Cancún do tohoto žebříčku málem nedotáhl.

Na druhou stranu dlouhé lány bílého písku a azurové moře v karibském stylu Cancúnu nikdo neodepře. Stejně tak jako dokonalé zázemí pro turisty, což je pořád pro spoustu lidí důležitý atribut. Navíc se tady nachází mezinárodní letiště, takže jako výchozí bod to není úplně tak špatná destinace. Kousek od pobřeží Cancúnu je ostrov Isla Mujeres, který představuje ideální denní únik z města.

Playa del Carmen

Playa del Carmen je pořád hodně turistické, ale vcelku sympatické pobřežní město. Budovy tady nenarostly tolik do výšku, jako v sousedním Cancúnu a díky menší rozloze je všechno v docházkové vzdálenosti.

Celé pobřeží je tvořené plážemi, mezi nejhezčí patří Mamitas Beach, Playacar Beach a Punta Esmeralda Beach. Ve městě se pak nachází známé Frida Kahlo Museum. Za návštěvu stojí taky park Fundadores. V Playe del Carmen je možné vyzkoušet čistě turistické věci, od street food tour, přes kitchen class, lekce salsy (bar Zenzi), po ochutnávky tequilly nebo nákupy na 5th Street La Quinta. Město je taky pověstné bujarým nočním životem.

Zhruba 8 km od Playa del Carmen se nachází Rio Secreto, kde je možné s organizovanou túrou v neoprénu prozkoumat tuto jeskyni plnou vápencových útvarů, kterou protéká podvodní řeka. Hned vedle se nachází vymazlený vodní park v mayském stylu Xcaret. Z Playa del Carmen taky jezdí pravidelně trajekt na ostrov Cozumel.

Ostrov Cozumel

Cozumel je třetí největší mexický ostrov a nachází se 20 km od pevniny ve východní části Yucatánu. Cesta zabere zhruba 45 minut trajektem, které v pravidelných intervalech vyráží z pobřežního města Playa del Carmen a San Miguel de Cozumel, hlavního města ostrova.

Kolem Cozumelu se táhne Mezoamerický korálový útes, který je (po Velkém bariérovém útesu v Austrálii) druhým největším podvodním útesovým systémem na světě. Proto je Cozumel vyhlášenou destinací pro potápěče. Věnovat aspoň jeden den lodní túře za potápěním nebo šnorchlováním je skoro povinnost.

Mezi další místa, které stojí na Cozumelu za návštěvu, patří: promenáda hlavního města San Miguel, skalní oblouk El Mirador, maják a mořský eco park Punta Sur, mayské ruiny San Gervasio, mělčina s azurovou vodou plná mořských hvězdic el Cielo, Cozumel Pearl Farm nebo Mayan Cacao Company. Z bezplatných pláží jsou pak nejhezčí Playa Chen Rio, Playa Palancar, Punta Morena nebo Playa Bonita.

Las Coloradas

Las Coloradas je oblast pokrytá plytkými vodními nádržemi v různých odstínech růžové až béžové, které se nachází vedle ospalé vesnice Rio Lagartos. Voda získává svou unikátní barvu díky řasám, které jsou ovlivňovány těžbou soli v této oblasti a slunečním zářením.

Přestože je cesta k růžovým jezerům opravdová štreka (nachází se tak trochu uprostřed ničeho), možnost pozorovat růžové plameňáky v růžové vodě je opravdu lákavá. Nejlepší doba pro návštěvu je na jaře, kdy se v oblasti nachází tisíce plameňáků, a v létě, kdy voda nabírá sytě růžovou barvu vlivem vypařování. Další možnost, kde pozorovat plameňáky, je v okolí Celestúnu na severu poloostrova.

Upřímně, výprava na samotné Las Coloradas je tak trochu suchá, protože do vody se nesmí vstupovat, a mimo plameňákovou sezónu je tady možné vidět jen pár kousků. Lepší je spojit výlet i s návštěvou biosferické rezervace Rio Lagartos, která se nachází na stejnojmenné řece a je domovem mnoha dalších ptáků a vodních živočichů.

Isla Holbox

Isla Holbox se nachází 10 km od severovýchodního pobřeží Yucatánu. Zatímco Isla Mujeres se nachází coby kamenem dohodil od Cancúnu, na Isla Holbox zabere cesta z města dvě až čtyři hodiny plus trajekt. Možná i proto je na rozdíl od Isla Mujeres tento ostrov mnohem méně turistický. O to víc je tady možné zažít autentické Mexiko a vychutnat si klidné ostrovní vibes.

Isla Holbox patří do přírodní rezervace Yum Balam, které zahrnuje mokřady, pobřežní vody, ostrovy a korálové útesy. Tato oblast je totiž domovem jaguárů, tapírů, krokodýlů, mořských želv, mant, humrů nebo třeba kormoránů, pelikánů a plameňáků.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *