19 nejkrásnějších míst v Kostarice
Nejkrásnějšími místy Kostariky vás provede Julien, který strávil v Latinské Americe 8 měsíců. Z toho cestoval 6 týdnů v Kostarice, která na něj dle jeho slov udělala pravděpodobně největší dojem. Článek je přeložený z francouzštiny a obsahuje hodně osobních zkušeností a tipů.
Kostarika je malý stát mezi Panamou a Nikaraguou, který je součástí Latinské Ameriky. V rámci středoamerického regionu mluvíme o jednom z nejbezpečnějších a nejvyspělejších států. Zároveň se jedná o velmi atraktivní místo pro cestovatele, protože Kostarika nabízí svým návštěvníkům nádhernou přírodu, tropické podnebí a velmi pohodové vibes.
Než se pustíme na nejkrásnější místa Kostariky, můžete si prohlídnout úvodní článek s praktickými informacemi o Kostarice, případně se podívat na další státy v regionu – Belize a Mexiko.
Nejkrásnější místa, která navštívit v Kostarice* – mapa:
*Následující seznam míst je uveden chronologicky, takže je možné ho použít i jako itinerář pro vlastní putování v Kostarice. Na to, abyste zvládli navštívit všechna uvedená místa, budete potřebovat minimálně tři týdny. Nicméně Kostarika stojí za návštěvu i pokud máte času míň. A jestli vás otázka času netrápí, tak je to jedině dobře – připravte se na to, že v tomto státe budete chtít strávit více dní, než jste třeba původně zamýšleli. Ještě doplním, že následující seznam top míst rozhodně není konečný. Pokud máte své oblíbené místo v Kostarice, které se v článku nevyskytuje, budu rád, když ho uvedete v komentářích.
San Jose
San José je hlavní a největší město v Kostarice. V roce 1823 nahradilo ze seizmických důvodů staré hlavní město Cartago a dnes se zde koncentruje třetina populace.
Nebudu vám lhát, toto město není příliš zajímavé. Protože sem ale budete tak jako tak vážit cestu, doporučuji to využít k příležitosti prozkoumat staré čtvrti „Barrios“ jako například La Sabana, Le Paseo Colon, La Coca Cola, Amon a Otoya a La California. Najdete tady místní trhy, muzea, architekturu – prostě všechny typické věci, kterými nejlíp zahájíte cestu.
San José je navíc dobrým výchozím bodem pro cestu k sopce Irazú. Vstupné je 15 $ a na cestu autobusem se dostanete ze zastávky Catedral – Centro Catedral (cesta trvá asi 2 hodiny).
San José je také gastronomickým hlavním městem, takže pokud máte rozpočet, budete zde v sedmém nebi. A pro ty, kteří mají menší rozpočet, bude toto město místem, kde si můžete vychutnat své první „casado“ doprovázené národním „Imperial“ nebo „Pilsen“ pivem, což je dostatečný základ pro poznávání země. Teď si myslím, že máte chuť vyrazit na dobrodružství a žasnout nad přírodními perlami Kostariky, tak pojďme!
Tichomořské pobřeží
Santa Teresa
Pokud chcete začít surfovat, Santa Teresa je tím správným místem a já vám řeknu proč. Nachází se na poloostrově Nicoya na tichomořské straně a je možné tam surfovat po celý rok! Buďte opatrní v období dešťů, které může být obzvláště intenzivní.
TIP: Toto „město“ se táhne podél pobřeží po jediné zpevněné silnici, která zde existuje. Můžete zůstat téměř kdekoli, ať už je to Playa Santa Teresa, Playa Hermosa nebo Playa del Carmen (tu jsem si vybral já). Bydlel jsem v hostelu „Casa Del Mar Surf Destiny“ v dormitory za 15 $, která, jak již název napovídá, nabízí úvodní lekce surfování.
I když neplánujete surfování, návštěva Santa Teresa je stejně nezbytná, abyste mohli obdivovat jeden z těch nezapomenutelných západů slunce, užít si klidnou atmosféru, projít se po pobřeží a objevovat pláže, jako je Playa Mal Pais. Na té nepotkáte absolutně nikoho kromě několika leguánů opalujících se na slunci. Můžete si užít zaslouženého spánku pod kokosovými palmami nebo si dobře zaplavat v přírodních bazénech. Nezapomeňte na opalovací krém, protože pokud jedete čerstvě z Evropy, slunce může být prvních pár dní obzvláště nebezpečné.
Montezuma
Na radu lidí, se kterými jsem se setkal na začátku této cesty, bylo mým dalším plánem jet do Samary a Nosary. Nicméně cestu nezajišťuje žádný veřejný autobus, pouze předražené minivany. Takže jsem zamířil do Montezumy, dalšího skvělého cíle. Po hodině stopování jsem přijel do této malé vesnice, kde je naprosto unikátní atmosféra. Pokud hledáte klid a veškerou slast života, tato vesnice vás nezklame.
Rezervace Cabo Blanco
Z Montezumy se můžete vydat do rezervace Cabo Blanco, kterou v roce 1963 založil švédský pár s cílem zachovat poslední přírodní lesy v regionu. Mluvím-li o těchto dvou jedincích, je to proto, že jejich projekt byl u zrodu politiky ochrany území, což dnes činí Kostariku jednou z nejkrásnějších zemí na světě.
K dispozici je denně malý autobus, který vyjíždí v 8:15, cesta trvá asi 50 minut. Vstupenky do rezervace stojí 12 USD. Cesta na pláž v parku vám zabere dobrou hodinu a půl procházky kolem různých druhů opic, tropických ptáků, jelenů a dalších zvířat. Pláž se nachází na konci poloostrova Nicoya a budete se opravdu cítit jako trosečník, zejména proto, že park není příliš rušný.
Vodopád Montezuma
Další místo, které stojí za výlet: vodopád Montezuma. Stezka se nachází v korytě řeky a rychle dojdete k překrásnému asi desetimetrovému vodopádu. Poté můžete vylézt na jeho vrchol a objevit další vodopád se dvěma bazény, kde se můžete ochladit. Buďte opatrní, stoupání je velmi strmé.
TIP: Pokud jde o váš pobyt v Montezumě, mohu doporučit hostel Luna Llena. Atmosféra je opravdu velmi pohodová, nečekejte ani tak párty, ale spíše jógu. Budete obklopeni nádhernou přírodou a za sousedy budete mít kolonii opic.
Manuel Antonio
Další zastávka nás zavede do parku Manuel Antonio vedle města Quepos. Upozorňuji, že pokud plánujete cestu z poloostrova Nicoya, cesta může být velmi dlouhá. V mém případě jsem vyjel v 8 hodin ráno směrem na Paqueru, abych stihl trajekt v 11 hodin. Pak v Punta Arenas budete muset počkat na autobus ve 13:30, který jede 3 hodiny, než se dostanete do Queposu. Cestou se přejíždí slavný krokodýlí most poblíž Tarcoles, s veřejným autobusem však nebudete moci zastavit. Dále se jede přes Jaco, což je ale spíše komerční přímořské město navštěvované americkými turisty.
K dispozici jsou také lodní taxíky, které vás za 40 $ odvezou přímo z Montezumy do Jaco.
Park Manuel Antonio
Odpočiňte si od logistiky a přistaňte v jednom z mnoha hostelů v Manuel Antonio, nejlépe v blízkosti parku. Autobus z města do parku jezdí každých 10 minut, stojí 350 kolon a dostanete se tam za 10 minut. Počítejte s tím, že se jedná o nejsnadněji přístupný a nejznámější park, takže je sice přeplněný, ale stojí za návštěvu.
Rozhlodl jsem se park prozkoumat následující den hned brzy ráno, abych byl první a mohl si užít park bez lidí. To mi dalo větší šanci pozorovat zvířata a probouzející se přírodu. Lístky (18 USD) je potřeba vyzvednout den předem, protože pokladna se otevírá až v 7 hodin ráno, park samotný se otevírá v 6:45.
Stejně jako ve všech parcích si můžete najmout místního průvodce, ale s pozorováním zvířat na vlastní pěst nebudete mít potíže ani tak (občas stačí sledovat, co upřeně pozorují další skupiny). Doporučuji se odtrhnout z hlavní stezky a vydat se po méně udržovaných stezkách, které vás odvedou od davů.
Manuel Antonio je nejmenší park v Kostarice, ale má nejméně 107 různých druhů savců a 335 druhů ptáků. Jinými slovy, vaše šance na pozorování exotických zvířat jsou poměrně vysoké. Uvidíte dva druhy lenochodů, několik druhů opic, ptáků a hmyzu.
Následně se můžete vydat na nádhernou pláž, která je součástí parku. Mám pro vás 3+ skvělé tipy, které vám pomůžou přežít cestu bez nehod:
Dominical
Pokud se vydáte autobusem dolů po západním pobřeží, po 1h15 se dostanete do Dominical. Tato velmi klidná vesnice umožní nováčkům naučit se surfovat nebo těm pokročilejším zdokonalit své dovednosti. Mě osobně tady čekal spíš pád, než progress, ale to nemusí být váš případ.
Nauyaca Waterfalls
K těmto nádherným vodopádům se z Dominikalu dostanete místním autobusem. Vyjel jsem to v 6:30 ráno a dorazil před oficiálním otevřením (vstup je 10 $). Po velmi strmém klesání a krátké chůzi se dostanete k vodopádům. Skákání do vody je oficiálně zakázané, osobně jsem si tady ale užil ten nejlepší skok vůbec (nebyl můj první).
Dominical je ideálním místem pro procházky po pláži a poznávání pobřeží. Neměl jsem nic v plánu, a tak jsem se rozhodl nejprve jít na sever přes řeku (při odlivu). Po více než 5 km mezi stezkou a pláží jsem dorazil k ústí řeky. Otvírá se tady velkolepý prostor vyplněný korytem řeky, džunglí a pláží, a celý tento objev jsem měl jen sám pro sebe.
Uvita
Další cesta logicky vede do Uvity, známé svou pláží ve tvaru velrybího ocasu – odtud název parku „Národní park Marino Ballena“. Ačkoli většina fotografií, které najdete na internetu, budou letecké, pozemní pohled na pláž není o nic méně velkolepý.
Zjistěte si předem informace o časech přílivu a odlivu, protože při přílivu ocas mizí pod vodou a je to jen další krásná, ale obyčejná kostarická pláž. Za vstup do parku a na pláž zaplatíte 6 USD, po 16:00 je přístup na pláž zdarma. Park se nachází hned za pláží, rozkládá se podél pobřeží a rozhodně stojí za návštěvu. Na konci odpoledne nepotkáte nikoho kromě obyvatel parku – opic, štírů a dalších zvířat.
TIP: Pokud jste se rozhodli strávit noc v Uvitě, doporučuji hostel Cascada Verde, a to ze dvou důvodů. Hostel je dokonale ztracený uprostřed krásné přírody a můžete jít ke stejnojmennému vodopádu doslova bosky. Hostel se nachází trochu dál od pláže, takže pokud se tam chcete dostat, můžete stopovat nebo si vzít místní taxi.
Co se týče vodopádu, doporučuji vyrazit brzy ráno, protože během dne je místo velmi populární. Ke koupání můžete využít spodní bazény a strávit relaxační den skákáním do svěží vody. Vstup oficiálně 3 $, ale je pravděpodobné, že nikoho nepotkáte.
Pro turisty s vyšším rozpočtem je Uvita také výchozím bodem pro organizované výlety za pozorováním velryb. Nejlepší období je srpen až říjen během jižní migrace keporkaků. Protože jsem se rozhodl tento výlet vynechat, nemůžu doporučit žádnou konkrétní agenturu, rozhodně si ale před výletem srovnejte hodnocení agentur a počítejte s cenou kolem 100 $ za půlden.
Parc national Corcovado
Nyní se pojďme podívat na kostarický klenot, slavný národní park Corcovado. Pokud by v Kostarice bylo jedno msíto, které musíte navštívit, je to právě Corcovado. Tato velká přírodní rezervace o rozloze více než 400 kilometrů čtverečních, která z něj činí největší park v zemi, má neuvěřitelnou biodiverzitu. Primární les byl ušetřen masivního odlesňování ve 20. století.
Rozsáhlá oblast a skutečný primární les jsou dva faktory, které vysvětlují, proč zde najdete velká zvířata jako je jaguár, puma, tapír, … Doporučuji vám zůstat v parku alespoň jednu noc, abyste si mohli užít pohlcující zážitek z noci strávené při hledání zvířat všeho druhu. Pokud jde o vstup do parku, je velmi drahý a průvodce je povinný. Někdo vám možná bude tvrdit, že můžete jít bez průvodce, ale ne … není to možné. Budete tedy muset zaplatit částku 10 $ za den a služby průvodce ve výši 150/200 $ za den (za skupinu).
Osobně jsem nešel do části parku, která je zpoplatněna. Rozhodl jsem zůstat nejprve v Puerto Jimenez, na jihovýchodě poloostrova, pak v Bahia Drake. Samotná tato místa stojí za výlet, aniž byste nutně museli jít do „placeného“ parku.
Puerto Jimenez
Pokud se chcete dostat do Puerto Jimenez z Uvity, budete muset jet autobusem a požádat o zastavení v Chacarita, kde se nachází velká křižovatka. Dejte si však pozor na spojení, protože na další zastávce může být čekání dlouhé. Vždy budete mít možnost stopovat, jak jsem to nakonec udělal já. Připravte se na hodinu cesty.
Jakmile dorazíte, budete mít čas jít si odpočinout na velmi klidnou pláž a pozorovat červené papoušky ara, kteří se usadili v ovocných stromech ve vesnici.
Co mě na Puerto Jimenez opravdu lákalo, je možnost půjčit si kolo a vydat se na jih na poloostrov, kde je možné objevovat pláže jako Playa Preciosa. Přestože je Kostarika velmi turistickou destinací, zrovna tady mnoho lidí nepotkáte.
Další zajímavou výpravou z Puerto Jimenez je procházka parkem Matapalo, který není ničím jiným než rozšířením parku Corcovado. Abyste se tam dostali, budete muset jet autobusem a požádat o zastavení v parku Matapalo, který se nachází 20 km jižně od města. Nenajdete zde žádný oficiální vchod, v okolí se musíte rozhlédnout na vlastní pěst. Můžete začít u vodopádu King Louis, akorát si dejte pozor na hady.
Na druhé straně řeky, která je v dubnu téměř suchá, najdete stezku stoupající nahoru. Vydejte se po ní vydejte a „ztraťte se“ v této nádherné přírodě. Následně se snažte stáčet k pláži, abyste dokončili okruh.
Pokud jde o tento park, najdete tu stejnou faunu jako v parku Corcovado, ale bez průvodce je hledání značně ztížené. Můžete si však plně užít klid místa. Během dne jsme narazili pouze na německý pár, takže pokud máte rádi samotu, budete obslouženi.
Bahía Drake
Bahia Drake je další možnost, odkud lze podniknout výlet do parku Corcovado, ale to není jediný bod zájmu. Z Puerto Jimenez budete muset jet místním autobusem do Palmy a poté dalším autobusem do Bahia Drake, ale jelikož na další autobus jsem čekal celou věčnost, možná bude rychlejší jet stopem.
TIP: Jakmile přijedete, doporučuji se ubytovat v hostelu Martina’s place za 14 $ v dormitory. Atmosféra je uvolňující a přátelská.
Vydejte se pěšky na pláž San Josecito a objevujte členité pobřeží. Na konci vaší cesty překročíte Rio Claro, ideální místo na koupání (pozor na krokodýly). Cestou budete moct pozorovat mnoho zvířat, jako papoušky ara, opice, hady… Vemte si s sebou vodu, protože po cestě nejsou žádné obchody.
A co dělat dál ve městě Bahia Drake? Prostě si užívejte „Pura Vida“.
Isla del cano
Bahia Drake je také výchozím bodem pro výlety za šnorchlováním a potápěním na ostrově Isla del Caño. Poté, co jsem porovnal nabídky několika agentur jsem se obrátil na agenturu Osa Drivers. Odjezd je v 7:30 a zpět se vrátíte kolem 13:30 za cenu 80 $ (včetně jídla). Ostrov je vzdálený hodinu plavby lodí, což vám dá spoustu času obdivovat pobřeží a možná uvidět pár delfínů, pokud budete mít štěstí.
Největším překvapením pro mě bylo vidět rejnoky vyskakující z vody. Pokud vás zajímá, proč to dělají, asi budete zklamaní, že sami vědci o tom nemají přesné potuchy. Některé hypotézy pracují s důvodem, že rejnoci takto eliminují parazity, komunikují, svádí partnera, nebo si skáčou jen tak pro zábavu.
Před dosažením ostrova se většinou jde na první ponor. Viditelnost není vždy nejlepší, velmi záleží na proudech. Určitě ale budete mít příležitost vidět želvy a různé druhy ryb. Kromě toho možná pocítíte mikroskopické medúzy, které jsou sice okem neviditelné, ale jejich žahnutí není vůbec příjemné. Jako malou obranu před medúzami i ostrým sluncem je dobré mít ve vodě tričko. Pak následuje druhý podobný ponor a jídlo na ostrově.
Abych byl zcela upřímný, myslím si, že cena je příliš vysoká za to, co prožijete a uvidíte. Isla del Caño je však více známá destinace pro potápění se s velrybami, takže pokud mezi těmito dvěma váháte, doporučuji potápění.
Chcete-li opustit Bahia Drake, můžete zvolit loď, která vás vezme přímo do Sierpe. Cena je 15 $ ráno a 20 $ odpoledne. Odtud můžete pokračovat autobusem, což je nejrychlejší a nejúčinnější řešení.
Karibské pobřeží
Tortuguero
Nyní se přesouváme na karibské pobřeží. Ze San José budete muset jet autobusem z terminálu Caribe (první autobus vyjíždí v 6:30). Po dvou hodinách přijedete do Cariari, kde budete muset přejít pěšky k dalšímu terminálu (nebo se svézt jiným autobusem za 300 kolon). Poté, co dorazíte do Pavony, si kupte lístek na trajekt (cena zhruba 4000 Colones). Nekupujte si dohromady lístek na autobus s lodí, je to dražší. Po dvou hodinách plavby v srdci přírody plné krokodýlů a leguánů dorazíte do cíle: Tortuguera, země želv.
Vznik této vesnice sahá až k Mayům během předkolumbovské doby. Poté se kolonizací stalo Tortuguero nechvalně proslulé tím, že lovilo své ubohé želvy, jejichž maso, olej a skořápky byly dodávány na evropský trh. Ve 40. letech pak přišla stejně nechvalná éra těžby dřeva. Navzdory své historii se dnes Tortuguero díky rozvoji cestovního ruchu stalo útočištěm míru pro želvy a je zde velmi zachována příroda, což z něj činí ideální cíl k objevování autentické Kostariky.
Tortuguero se nachází na mělčině oddělené od pevniny řekou Tortuguero a několika kanály, které jí získaly přezdívku „Amazonia of Central America“. Dvě hlavní aktivity jsou průzkum parku a kayaking po síti říčních kanálů.
Doporučuji vám spojit obě aktivity ve stejný den, protože během vaší vyjížďky na kayaku budete muset zaplatit denní vstup do parku, který je 15 $ (plus samotný kayakingový výlet za 20 $). Když jsem se odpoledne potloukal kolem vesnice, došel jsem až na pláž, ze které jsem se dostal do parku mimo hlavní cestu. Tady po mě nikdo lístek nepožadoval, vlastně tam nebyla ani noha.
Během své plavby po vodních kanálech budete mít možnost uvidět velké leguány, bazilišky, kajmany skrývající se mezi rostlinami a mnoho ptáků všeho druhu. Pro milovníky přírody je to nezapomenutelný zážitek. Svůj den můžete pokračovat návštěvou parku, procházkami mezi tropickým lesem a nekonečnou pláží. Večer si dopřejte noční exkurzi (20 $) při hledání pestrobarevných žab, typických zástupců tropické Kostariky.
Cahuita
Slušná část karibského pobřeží je docela divoká a neosídlená. Největším městem v této oblasti je Puerto Limon. Toto přístavní město nestojí za zastávku a jeho reputace ohledně bezpečnosti taky není příliš nejlepší. Navrhuji pokračovat dál na jih do malé vesnice Cahuita, nebo pokud hledáte trochu živější atmosféru, pak Puerto Viejo.
TIP: V Cahuita můžu doporučit hostel Hakuna Matata.
V této vesnici, která se celá nese v rytmu reggae, najdete velmi uvolněnou atmosféru. Nebude velkým překvapením, že první obyvatelé této vesnice pocházeli z Jamajky. S pár auty, klidem, správnou dávkou večerní atmosféry, plážemi s černým nebo bílým pískem, nádherným parkem za zády, zde najdete perlu Kostariky!
Vydal jsem se na průzkum malé vesničky a dřív než lidi jsem potkal leguány, lenochoda a několik opic. Určitě si zajděte i na pláž, ať už na koupačku nebo surfovat.
Cahuita park
Na návštěvu parku si vyhraďte aspoň půl dne, ale výrazně doporučuji začít brzy ráno, kdy je největší šance se setkat tváří v tvář s divočinou (park se otevírá v 7:00). Vstupné je dobrovolné, ale většina lidí daruje kolem 10 $. Pláže nikdy nejsou daleko od stezky, takže si nenechte ujít azurově modrou vodu a skočte si zaplavat. Možná zaslechnete, že na šnorchlování v parku potřebujete průvodce, ale pokud máte své vybavení, nikdo vám nebude mít za zlé, pokud se do vody ponoříte sami. Na druhou stranu průzkum korálového útesu, který se nachází kus od břehu, může být s průvodcem velmi zajímavý.
Můžete se také vydat na vlastní pěst k vodopádu Bribri, nicméně je potřeba auto, protože žádná veřejná doprava k němu nejezdí. Vodopád stojí za odbočku a cestou narazíte na mnoho červených žab.
Cahuita je také jedním z výchozích bodů pro návštěvu domorodé rezervace na hranici s Panamou. Pokud později plánujete jet do Puerto Viejo, je zajímavější navštívit rezervaci z tama. V rezervaci se dozvíte od domorodých Bribri mnoho zajímavých věcí – od tkaní látek, přes stavbu střech, až po výrobu čokolády nebo jaké léčivé účinky mají různé rostliny z džungle.
Další atrakcí v Cahuitě je lenochodí rezervace. Pokud se vám nepoštěstilo vidět lenochody ve vesnici, zde určitě nějaké uvidíte. Nicméně vstupné je 28 $.
Puerto Viejo
Jak jsem již zmínil, místo v Cahuitě můžete zakotvit v sousedním Puerto Viejo a prozkoumat region odtud. Toto městečko se nachází asi deset kilometrů jižně od Cahuity a surfařské komunitě je dobře známé. Najdete zde mnoho restaurací, hostelů a trochu více zábavy než v Cahuitě.
Chcete-li pokračovat v průzkumu karibského pobřeží, můžete se projít kolem Punta Uva. Neváhejte vylézt na vrchol, abyste si užili výhled, a pak se vraťte dolů a odpočiňte si na stejnojmenné pláži.
Hlavní turistické lákadlo najdete v parku Manzanillo. Zde najdete začátek pobřežní stezky, podél které objevíte množství ztracených pláží. Stezka vede až do Punta Mona. Většina lidí se velmi rychle zastaví na začátku parku, ale pokračovat v cestě kus dál rozhodně stojí za to. Osobně jsem neměl žádný konkrétní cíl, sešel jsem mimo hlavní cestu a po chvíli jsem narazil na krásnou pláž. Proto neváhejte a prozkoumejte pěšinky vedoucí k pobřeží na vlastní pěst.
Na druhou stranu, pokud jste si pronajali auto, doporučuji zajet na pláž Gandoca. Nenajdete zde žádné turisty a celkově je tady málo stop lidské činnosti. Cesta na sever podél pláže vás zavede do Punta Mona. Stezka na jih vede podle doporučení od místního ke skalním útvarům, ale nikdy jsme je nenašli. Možná budete mít větší štěstí. Ať tak či onak, opravdu budete mít pocit, že jste na světě sami!
Vnitrozemí
Cerro Chirripo
Pokud sníte o výstupu na nejvyšší bod v Kostarice, mám pro vás několik tipů. Cerro Chirripo je nejvyšší hora pohoří Cordillera de Talamanca s nadmořskou výškou 3820 m.n.m. a nachází se ve stejnojmenném parku Cerro Chirripo. Tento výlet vás zavede na nezapomenutelný výhled na Tichý oceán a zároveň na Karibské moře, ale varuji vás, že to bude za cenu určité fyzické námahy.
Na tento trek můžete vyrazit ze dvou bodů, a to ze San Jeronimo nebo ze San Gerardo (ve výšce 1300 m.n.m.). Vybral jsem si San Gerardo. Je snadné se tam dostat autobusem z hlavního města nebo tichomořského pobřeží přes San Isidro de El General. Poté budete muset získat povolení k vstupu do parku v ceně 18 $ za den. Počet míst na den je velmi limitovaný, takže rezervaci musíte udělat několik týdnů předem.
Výstup na Cerro Chirripo
Trek se obvykle rozděluje na dva dny s přenocováním v Crestones Hut. Počítejte 30 $ za noc včetně jídla. Správa parku doporučuje průvodce, ale myslím si, že cesta je relativně snadná a zvládnete ji sami. Tolik k teorii, teď vám řeknu o mé osobní zkušenosti.
TIP: Nejdřív jsem se ubytoval v hostelu Casa Chirripó (14 $ za noc v dormitory). Nic fantastického, ale José, přítel majitele, který ten týden provozoval hostel, byl moc ochotný. Poté, co jsem se dozvěděl, že potřebuji rezervaci, mi pomohl vymyslet alternativu.
Nakonec jsem vyrazil ve 2:00 ráno s čelovkou a odhodlaný zdolat trek za jeden den. Mluvíme o zpáteční cestě dlouhé celkem 45 km a převýšení z hostelu je více než 2 500 metrů (40 km od začátku stezky).
Ačkoli vám opravdu doporučuji získat licenci legálně, můžete zvolit i tuto možnost, která mi nakonec vyšla. Po 14 km se dostanete do refuge ve výšce 3341 metrů a 2000 metrů převýšení bude za vámi! Zde se setkáte s rangerem, který zkontroluje váš permit. Musel jsem mu vysvětlit moji situaci, ale nakonec mě nechal projít. Dalších pět kilometrů je pak o něco méně strmých, ale pro změnu začnete cítit nedostatek kyslíku. Poslední kilometr je pak obzvlášť strmý, ale vydržte, už jste skoro tam!
Celkově mi výstup trval asi 6,5 hodiny. Nebudu lhát, bylo to fyzicky náročné. Jakmile se ale dostanete na vrchol, mohu vás ujistit, že vaše úsilí bude odměněno (pokud nejste ponořeni v moři mraků). Pohled se táhne k Tichému oceánu na západě a Karibskému moři na východě, zatímco v okolí se tyčí další vrcholy, některé z nich také nad 3000 metrů nad mořem.
Cesta zpět by vám měla trvat pět nebo šest hodin a upřímně je to ta horší část vzhledem k již ušlé vzdálenosti a strmému klesání. Pokud máte možnost, chraňte si svá kolena!
Cloudbridge Nature Reserve
Místo výstupu na Cerro Chirripo nebo jako doplněk k němu můžete prozkoumat soukromou rezervaci Cloudbridge, která se rozprostírá mezi 1550 a 2600 metry nad mořem. Rezervaci tvoří velká zemědělská část a chráněná část 28 hektarů pralesa.
Rezervace slouží ochraně a obnově lesů pomocí dobrovolníků. Pokud chcete být užiteční, Cloudbridge je tím správným místem. Setkal jsem se zde se dvěma dobrovolníky, kteří byli nadšení svými zkušenostmi z rezervace. Veškeré vstupné je použito pro rozvoj tohoto udržitelného cestovního ruchu.
Cloudbridge Nature Reserve je snadno dostupná ze San Gerardo de Rivas a najdete zde mnoho stezek. Pokud se necítíte na dlouhý trek, doporučuji navštívit zejména první vodopád, dvě vyhlídky vyznačené na MapsMe a dále malý provizorní most, pod kterým se můžete zchladit.
Pokud budete pokračovat po cestě vedoucí na sever, přijdete k malému ztracenému vodopádu. Můžete také věnovat čas návštěvě nádherné botanické zahrady na začátku rezervace. Najdete tady krmítko pro kolibříky. Pokud však chcete pořídit skvělou fotografii, musíte být trpěliví.
Monteverde
Monteverde se nachází 4,5 hod. jízdy autobusem ze San José a je důležitým turistickým centrem Kostariky v oblasti Santa Elena. Hlavní atrakcí je biologická rezervace Bosque Nuboso (cloud forest). Abyste se do rezervace dostali, musíte nasednout na další autobus (první jede v 7:30) za 700 kolon. Vstupné do parku je 22 $. Můžete zde snadno strávit půl dne procházkami a užívat si atmosféru. Budete mít příležitost pozorovat hlavně různé druhy ptactva.
TIP: Doporučuji hostel „Hotel Cattleya“ (10 $). Manažer Jonathan je velmi ochotný a může vám dát spoustu tipů a mapu míst, která stojí za navštívení. Jedno z jeho doporučení je jít například k Ficus Tree, na který je dokonce možné vylézt.
Další místo, které velmi doporučuji navštívit: 100% aventura. Tento dobrodružný park se skládá ze sedmi zipline, skoku Tarzana a dalších dvou neuvěřitelných zipline Superman (800m a 1500m dlouhé). I když za tuto aktivitu zaplatíte 45$, věřte mi, stojí to za to!
V neposlední řadě je možné uskutečnit noční výpravu do džungle, kde se setkáte s lenochody, tukany, hady, žábami, hmyzem, pavouky a dalšími obyvateli lesa.
La Fortuna
Městečko La Fortuna leží na úpatí nádherné sopky Arenal. Krásné, ale zničující. V roce 1968 způsobila erupce smrt 78 lidí a srovnala se zemí tři vesnice. V důsledku této události vzniklo město La Fortuna až 6 km od sopky. Dnes je sopka stále aktivní, ale nebojte se, je pozorně sledována úřady.
Tato oblast je známá jako centrum outdoorových aktivit, jako je zipline, jízda na koni, rafting a mnoho dalších. V oblasti se nachází taky horké prameny. Většina z nich je zpoplatněna, ale existuje několik míst, které jsou zdarma. Zde jsou GPS souřadnice volného zdroje (šel jsem po západu slunce, takže jsem neviděl příliš okolí, ale místo je pod mostem poblíž silnice): GPS 10.488640, -84,723542.
Vodopády Catarata a Secret Falls
Pokud hledáte pěkné vodopády, nebudete zklamání návštěvou vodopádů Catarata. Vodopád se nachází jen kousek za městem. Ačkoli je se svými 70 metry opravdu krásný, potkáte zde až příliš mnoho lidí a vstupné je 18 $. Přiznávám, že další vstupné v této výši mě úplně odradilo.
Proto jsem šel hledat další vodopád mimo turistické trasy. Určitě je mnohem menší, ale jeho poloha je jedinečná, ztracená uprostřed lesa. Pokud se sem budete chtít vydat, jděte na parkoviště se zpoplatněným vodopádem. Pokud přijedete autem, najdete napravo od tohoto parkoviště malou cestu, kde můžete zaparkovat přímo před závorou (10.440629, -84,670424). Poté jděte pěšky po cestě k řece, kterou překročíte, a pokračujte na druhou stranu břehu. Jděte nahoru a za pár minut dorazíte na toto malé tajné místo.
Tajný kráter s jezerem
Dále mám skvělý tip pro ty, kdo by chtěli vyrazit na méně vyšlapané trasy. V této oblasti se nachází další sopka s jezerem, Cerro Chato. Oficiálně je k ní cesta uzavřena, protože v případě deště je stezka velmi nebezpečná, ale nemohl jsem odolat pokušení.
Zaparkovali jsme vedle hotelu Green Lagoon (10 ° 26’39.2 „N 84 ° 40’12.3“ W), který nebyl daleko od turistického vodopádu. Začátek stezky je poblíž hotelu, je zde závora vedoucí na pole, kterou budete muset otevřít a poté za sebou zase zavřít. (10 ° 26’38,7 „N 84 ° 40’14,6“ W). Sledujte trasu na MapsMe, která vás vyvede z pole na (ne)oficiální pěšinku. Následuje strmé stoupání kilometr a půl (450 metrů převýšení). Jedná se tedy o krátkou, ale intenzivní túru, která vám poskytne neuvěřitelný pohled na kráterové jezero a sopku Arenal v pozadí.
Cesta končí „okapem“, který vám umožní představit si nebezpečí místa v případě deště. Pak můžete sejít k jezeru, ale stezka je v přírodě úplně ztracená, protože není udržovaná (byl jsem tady v dubnu 2019) – pozor na hady a kluzké kořeny.
Pokud ale budete následovat cestu tvořící smyčku viditelnou na MapsMe, nakonec dorazíte k jezeru, které vám nabídne osvěžující koupání.
Rio Celeste
Z La Fortuny budete mít jen krátkou cestu ke slavné řece s vodopádem Rio Celeste s tyrkysově modrou barvou. Městský autobus jezdí do malé vesnice Rio Celeste jen jednou denně a z vesnice dál si budete muset vzít taxi. I proto k prozkoumání centrální Kostariky doporučuji půjčení auta.
Národní park Voloro Tenorio, domov této azurové řeky, se nachází dvě hodiny cesty z La Fortuny. Park se otevírá v 8:00 a vstupné je 10 $. Parkovat můžete přímo před parkem (10.719484, – 84,993113) za jedno nebo dvě eura. V tomto případě je opravdu dobré si vybrat den své návštěvy podle počasí, protože v případě deště nebo bez slunečních paprsků se vám specifická modrá barva neukáže. Opět doporučuji stát na značkách a vydat se do parku hned, jakmile se otevře. To vám umožní si park plně užít v klidu bez lidí a pokusit se pozorovat zvířata, která zde žijí.
Azurová řeka vás bude provázet celým parkem. Pokud přijedete ráno, začněte nejdřív okruhem, aby měly sluneční paprsky čas ozářit vodní hladinu. Po cestě si užívejte místa u řeky a pohledy na majestátní sopku Tenorio. Cesta vede také k „Laguna Azul“, která, jak název napovídá, nemůže být modřejší.
O několik visutých mostů dále se dostáváme na místo soutoku dvou mléčně zbarvených řek, Quebrada Agria a Rio Buenavista. Řeky se vzájemně mísí a propůjčují řece její specifickou barvu. Toto místo se nazývá Teñidero, které doslova znamená „Tinktura“.
Vodopád Rio Celeaste
Následně vás kroky zavedou k vodopádu zpět na začátek parku. Tento vodopád vás, jak se říká, zvedne ze židle. I bez výjimečné modré barvy vody a svěží zelené džungle, která jej obklopuje, je to krásné místo, ale to vše dohromady dělá z tohoto vodopádu kouzelné místo, perlu Kostariky.
Jediným frustrujícím faktem je, že je zakázáno v parku plavat, ať je to jakkoli lákavé.
Naštěstí mám pro vás dobrý plán, jak si užít koupel v modrých vodách. Při opuštění parku jeďte k tomuto mostu, který se nachází jižně od parkoviště (10,709290, -84,980446). Pak následujte tok řeky, dokud vám most nezmizí z dohledu. Pak už si jen užijte vodu a místo, které budete mít sami pro sebe.
Turrialba
Poslední zastávka v Kostarice nás zavede do Turrialby. Malé horské městečko Turrialba je známé svým čistým vzduchem a stejnojmennou sopkou. Z tohoto města je možné podinknout mnoho výletů. Upozorňuji, že sopečný park je v době psaní tohoto článku (2021) z bezpečnostních důvodů uzavřen, takže je nemožné se dostat na jeho vrchol (3340 m.n.m.), ze kterého je výhled na karibské pobřeží.
Místo toho se například můžete vydat na túru vedoucí do Catarata Aquiares. Tato 13 km okružní cesta (369 metrů převýšení) má jako cíl cesty hezký vodopád.
Oblast Turrialba je převážně zemědělská a je známá pro pěstování kávy, jejíž plantáže můžete navštívit.
V regionu se také nachází zajímavé archeologické naleziště Guayabo, nejstarší a nejdůležitější v zemi. Je to předhispánské město, které bylo osídleno 2500 let až do roku 1400. Kostarika obecně není známá svými pozůstatky starověkých civilizací a vzhledem k poloze tohoto místa nenarazíte na mnoho turistů, což mu dává velmi znatelný klid. Pokud očima projedete koruny stromů, můžete mít štěstí, že narazíte na lenochy, kteří jsou dnes jedinými obyvateli města.
V Turrialbě najdete také nejlepší raftingový sjezd v zemi. Doporučuji agenturu Ticos River Adventures, která si účtuje 70$ za 3 hodiny sjezdu z řeky Pacuare, pravidelně řazené mezi nejkrásnějších řeky na světě. Řeka protíná hustý a divoký deštný prales s dokonalými peřejemi pro rafting. Není nic lepšího, než si užít trochu adrenalinu ve výjimečném prostředí. Agentura vás vyzvedne z hostelu a jídlo je v ceně. Pro informaci, v dubnu jsme v lodi byli jen 2 plus průvodce. Celkově si vyhraďte 5 hodin na celý výlet.
Julien
***