Hoi An

Hoi An: Město lampionů ve středním Vietnamu

Město Hoi An je starodávný přístav na řece u břehů Jihočínského moře ve středním Vietnamu. Podle mnohých se jedná o nejkrásnější město v celém Vietnamu a na jeho návštěvu doporučuju minimálně dva celé dny.

Historické centrum (old town) patří na seznam UNESCO a jeho malé ulice lemují historické domy, z nichž je většina přeměněna na muzea, kavárny, restaurace či obchody. Hoi An láká ročně tisíce návštěvníků kvůli Lantern festival a každý večer romantické město ozáří nespočet barevných luceren a lampionů. V neposlední řadě město vábí svou výbornou kuchyní a zdejší streetfood a trhy jsou vyhlášené.

Pokud byste se rádi dozvěděli o dalších místech Vietnamu, pokračujte třeba na článek o jízdě na motorce v severním Vietnamu (Ha Giang), seznam nejkrásnějších míst Vietnamu nebo čtěte, jak navštívit krasovou oblast v okolí Ninh Binh.

Obsah

Co navštívit v Hoi An – mapa:

TIP: V Hoi An je možné zakoupit tzv. Old town ticket, který umožňuje vstup do starého města a návštěvu pěti historických budov. Přestože vstup do centra města kontrolován není, tato vstupenka se rozhodně vyplatí, pokud chcete nahlédnout do některých muzeí a domů. Old town ticket stojí 120 000 VND (jednotlivé vstupy stojí pokaždé také 120 000 VND, takže se jedná o opravdu výhodnou koupi) a je možné jej sehnat ve Visitor centru vedle Japanese Covered Bridge.

Cantonese Assembly hall

Historie Hoi An je spjatá s obchodováním a díky svému přístavu patřilo město k nejfrekventovanějším obchodím cestám. Kvůli obchodu se zde vytvořila početná čínská komunita, která se pravidelně scházela v čínských společenských domech, kterých je dnes v Hoi An k navštívení celkem pět. Jedním z nich je i místo shromáždění komunity z Kantonu, které zároveň sloužilo i jako konfuciánský svatostánek.

Otevírací doba: 8:00 – 17:00

Vstupné: 120 000 VND (nebo jako součást Hoi An pasu)

Fuijan Assembly hall

Tato krásná budova s ikonickou bránou v růžových odstínech vznikla původně jako buddhistický chrám. Následně ale byla prodána a sloužila jako místo setkání obyvatel čínského Fuijanu, kteří zrovna pobývali v Hoi An. Původem stavba někdy ze 17. století je dnes na seznamu UNSECO a láká tisíce návštěvníků ročně.

Otevírací doba: 8:00 – 17:00

Vstupné: 120 000 VND (nebo jako součást Hoi An pasu)

Most Chua Cau

Chua Cau v průvodcích častěji najdete jako Japanese bridge. Tento krásně zdobený dřevěný most z 16. století měl za cíl spojovat japonskou a čínskou komunitu žijící v Hoi An. Kromě toho měl i spirituální význam s cílem chránit před démony.

Japanese bridge spojuje dvě nejrušnější a nejkrásnější ulice v centru Hoi An – Tran Phu a Nguyen Thi Minh Khai. Obě ulice jsou plné historických domů, restaurací a kaváren, obchodů s oblečením a suvenýry a v noci jsou ozářeny tisíci lampionů. Nicméně vstup na most je dnes možné pouze se zakoupenou vstupenkou, takže běžně je potřeba se na druhou ulici dostat malým obchvatem.

Otevírací doba: 8:00 – 17:00

Vstupné: 120 000 VND (nebo jako součást Hoi An pasu)

Cong Chua Ba Mu

Ba Mu temple je chrámový komplex ze 17. století, který byl zničen válkou a počasím. Dochovala se pouze impozantní vstupní brána s hezky zrenovovaným okolím včetně reflexního bazénu. Jedná se o oblíbené fotogenické místo, kde se neplatí vstupné a otvírací hodiny nejsou omezené.

Dům Tan Ky a dům Phung Hung

Staré tradiční domy Tan Ky i Phung Hung jsou dnes přeměněné na muzeum, je možné je navštívit a zjistit si, jak lidé žili od 18. století. Domy byly po mnoho desetiletí obývány hned několika generacemi vietnamských rodin.

Domy jsou plné původních nástrojů a vybavení a zdobené dekorací nesoucí prvky hned několika kultur. Dozvíte se, jak se v domě dodržoval pořádek, jaké vychytávky se používaly k obraně nebo proti povodním.

Museum of Folk Culture

Bylo by škoda navštívit města Hoi An bez zastávky v muzeu lidové kultury. Nachází se na břehu řeky a jeho dřevěná dvoupatrová budova je největší historický dům v centru města. Uvnitř se nachází řada starodávných strojů a nástrojů, umění a artefaktů.

I přestože nejste milovníci muzeí, doporučuji Museum of Folk Culture v Hoi An navštívit. U každého nástroje se nachází vysvětlení, jak a k čemu se používal. Budete žasnout, jak vynalézaví lidé tenkrát byli a jak odlišným způsobem si poradili s běžným životem například oproti Evropanům té doby. Celé muzeum je skvělá sonda do historie města Hoi An, ale i lidových řemesel, umění a celkově života ve Vietnamu.

Central market

Centrální trh Hoi An se nachází na břehu řeky Thu Bon. Toto ohromné tržiště nabízí širokou škálu potravin a produktů – od zeleniny, ovoce a koření, přes kvalitní látky, výrobky pro domácnost, až po turistické suvenýry a oblečení. Je to velmi oblíbené nákupní středisko pro místní i turisty.

Ve vnitřní části navíc najdete desítky stánků s jídlem a občerstvením. Lokální fastfood je na nejvyšší úrovni a jedná se o nejlepší místo, kde si dát oběd. Najíst se tady je možné už za 50 Kč (ceny jsou většinou uvedené na meníčku s fotkama jídel). Co se týče ostatních stánků, nezapomínejte, že jste ve Vietnamu, kde se na každém tržišti tvrdě smlouvá.

Otvírací doba: od 6:30 do odpoledne

Night market

Noční trh v Hoi An patří k nejkouzelnějším v celé Asii. Ozářený stovkami luceren je velmi oblíbeným místem fotografů, ale i těch, kdo hledají něco k snědku nebo nějaký ten upomínkový předmět. Noční trh se nachází na malém ostrůvku v srdci města na ulici Nguyen Hoang. Je vyhlášený pro svůj street food a najdete tady večeři, jednohubky i něco sladkého. Je-libo bagetu banh mi, palačinku nebo lokální koláč s kokosem? To vše za pár korun.

Další část z desítek stánků patří spotřebnímu zboží a suvenýrům. Snad každý prodejce vystavuje papírové lampiony, kterými je město Hoi An proslulé. Oblíbené je taky hedvábí a vyřezávané dřevěné produkty. Samozřejmě nechybí oblečení, doplňky a bižuterie.

TIP: Na tržišti nezapomeňte smlouvat – pokud se vám cena zdá přemrštěná, nebojte se navrhnout novou cenu o 2/3 nižší. Společně pak najděte s prodávajícím společnou cenu mírně nad touto hranicí. Moje zlaté pravidlo je si představit, kolik bych za daný předmět byla ochotná zaplatit na tržišti doma. Vietnam je sice ještě o kus levnější, ale zas nemá cenu sedřít prodejce z kůže. Na druhou stranu pokud zahraniční turisti smlouvat nebudou a automaticky přijmou přemrštěné ceny, sami si tím vytvoří dvojí metr, za který budou místní prodávat turistům. Nehledě na to, že smlouvání je místní obyčej, který si někteří prodejci dokonce i užívají, a turista, který nesmlouvá, může vypadat nevzdělaně a hloupě. Pokud trhovec smlouvání odmítne, s úsměvem pokračujte o stánek dál.

Otvírací doba: 17:00 – 23:00

Co zažít v Hoi An

Krejčovství

Vzhledem k tomu, že Hoi An bývalo důležitým přístavním městem a leželo na hedvábné stezce, vypěstovalo si vztah k oděvnictví. Dnes se v Hoi An nachází desítky krejčovství, které nabízí turistům i místním zhotovení oděvů a doplňků v rekordním čase, kvalitě a ceně.

Pokud se necítíte na to tahat ve svém batohu po Asii oblek nebo večerní šaty, pořád si můžete ve zdejším krejčovství nechat ušít sukni, tričko, šaty nebo šortky, případně batoh nebo pásek. Tento proces zhotovení na míru by nás v Evropě stál celý balík a proto se častěji ohlížíme po konfekci. V Hoi An se cena pohybuje několiknásobně níž a celé to začíná návštěvou jednoho z mnoha krejčovství.

Následně se vás ujme jedna z obchodnic/švadlen a podle katalogu nebo jiného návrhu si načrtne váš požadavek. Následuje výběr látky a odebrání míry. Občas následuje druhá zkouška – záleží na složitosti oděvu a ceně služeb krejčovství. Zhotovení většinou trvá 12 hodin – 3 dny. Nebojte se smlouvat o výši zálohy předem, zbytek se doplácí až po prohlédnutí finálního výrobku.

Osobně můžu potvrdit, že zhotovení šatů na míru není něco, co bych v Česku běžně vyhledávala. Proto bylo velmi zajímavé si vyzkoušet tento proces a dovézt si tailor-made suvenýr. Krejčí a švadleny v Hoi An jsou opravdu zruční.

Vietnamský streetfood

Vietnam je obecně známý svou kuchyní, která stojí v popředí mezi všemi asijskými zeměmi. Turisté se často nemusí bát jíst ani na ulici, protože zdejší streetfood často splňuje hygienické normy, stojí opravdu pár korun a je kolikrát lepší, než v nejdražší turistické restauraci.

Hoi An je obzvlášť vyhlášené a to díky množství stánků, centrálnímu trhu a night marketu. Některé hostely pravidelně pořádají Streetfood walking tour, což je nejlepší způsob, jak poznat místní speciality.

Pravda je, že v čínském jídelníčku figuruje často maso, a Hoi An se svými secret noodle Cao Lau, knedlíčky Banh Bao Vac nebo grilovaným hovězým zabaleným v rýžovém papíru není výjimkou. Ať už maso jíte nebo ne, musíte vyzkoušet místní bagety banh mi – Vietnamci se od Francouzů mohli naučit péct to nejlepší pečivo, které následně naplnili pestrou kombinací masa/tofu, zeleniny a omáček.

Za zmínku taky stojí spring rolls, slané palačinky, puding z černého sezamu, sladké Hoi An tofu nebo jakákoliv jiná sladkost nebo jednohubka na špejli z tržiště. Většina jídel stojí 20-40 000 VND.

Lantern festival

Lantern festival v Hoi An je unikátní zvyklost, kvůli které se do města sjíždí turisté i lidé z celého Vietnamu. Odehrává se pravidelně každý měsíc za úplňku ve starém městě kolem řeky, ústředním bodem je Hoi An bridge (Cau Den Long). Největší Lantern festival bývá v únoru, protože se jedná o první úplněk v čínském novém roce.

Tisíce rozsvícených lampionů jsou vypouštěny nad řekou s cílem zajistit svému majiteli štěstí, zdraví, lásku a peníze a zároveň je to způsob, jak uctít zesnulé. Během lampionového festivalu je provoz ve městě omezen a lidé se už od osmi hodin schází, do centra Hoi An, aby pozorovali tuto neskutečně romantickou a krásnou hru barev a světel. Pokud se chcete připojit, v mnoha stáncích se prodávají lampióny za zhruba 20 000 VND.

Denní výlety z Hoi An

Pláž An Bang

An Bang beach je dlouhý lán bílého písku na pobřeží Jihočínského moře. Pláž se nachází jen 5 km od centra Hoi An a proto je velmi snadné sem přijet na kole nebo na skútru a strávit tady lenivé odpoledne nebo klidně celý den.

Pláž An Bang lemuje množství restaurací a barů, a pokud si dáte aspoň nějaký drink, můžete využít lehátek na pláži. Developeři tady zatím nestihli postavit ohyzdné resorty, takže převažuje pohodová atmosféra.

Dále je tady řada půjčoven surfboardů a bodybordů, protože v zimě se tady dá dobře učit sjíždění vln. A samozřejmě pláž je se svojí příjemnou teplotou vody (průměrně 25 stupňů) ideální na koupání.

My Son ruiny

Ruiny My Son představují UNESCO hinduistický chrámový komplex ze 4. století. Nachází se zhruba hodinu jízdy na skútru od města Hoi An a běžně sem jezdí i autobusy agentur organizující půldenní výlety.

Otevírací doba: 6:30 – 17:30

Vstupné: 150 000 VND (plus 5 000 VND parkování pro skútr)

Hai Van pass

Ha Van pass je horský průsmyk, na kterém původně spočívalo propojení hlavní cesty z jihu na sever. V jednom z dílů TOP Gear byl označen za jednu z nejhezčích pobřežních cest, což si tato klikatá cesta s výhledy na národní park Bach Ma a Jihočínské moře lemované bílými plážemi jedině zaslouží.

Pokud rádi jezdíte na motorce nebo na skútru, tak na tomto roadtripu budete přímo v ráji. Další možností je easy-rider, který to na motorce odřídí za vás.

Danang a Marble mountains

Milionové město Danang se nachází hodinu jízdy severně od Hoi An. Nabízí krásné písčité pláže a veškeré zázemí komerčního multikulturního města, což z něj dělá oblíbený cíl expatů.

Hned před jeho branami se nachází geologická zajímavost Marble mountains. Tyto mramorovo-vápencové kopce tyčící se nad městem, poli a pobřežím skrývají desítky jeskyň, které byly mimo jiné využívány během války. Primárně se zde ale nachází řada drobných hinduistických a buddhistických svatostánků.

Více o Vietnamu:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *