Průvodce: Benátky levně a zábavně
Víkendy

Benátský průvodce: Jeden den ve městě gondol

Na světě se snad nenajde nikdo, komu by bylo zapotřebí představovat Benátky (angl. Venice). Severoitalské město proslulo svým výstředním umístěním na ostrovech v Jaderském moři. Právě všudypřítomné vodní kanály, dorážející vlny a svěží mořský vzduch z Benátek dělají světový unikát (,když pomineme čínskou kopii).

Benátky jsem chtěla navštívit odjakživa, ale vždycky mě odrazovaly nekonečné zástupy turistů. Změnu přinesl rok 2020, který kvůli velmi dobře známému důvodu přispěl k výraznému poklesu počtu návštěvníků. Před cestou do Dolomit jsem tak na jeden den zavítala do města gondol a rozhodně to stálo za to. Kdo ještě potřebujete postrčit, zde je pár důvodů, proč s návštěvou v roce 2021 neotálet.

6 důvodů, proč navštívit Benátky:

  • počet turistů je nejmenší za poslední roky, což městu vrací klid, krásu a autentičnost – kromě pár Evropanů jsou jedinými návštěvníky samotní Italové
  • díky menšímu počtu turistů není potřeba bookovat ubytování ani vstupenky měsíce předem a všude jsou výrazně kratší fronty
  • ceny za veškeré služby jsou na historickém minimu
  • turnikety hlídající počty lidí ve městě jsou kvůli dostatečné kapacitě mimo provoz
  • v budoucnu začne platit schválené jednodenní vstupné do Benátek (od 6€ výše)
  • je známým faktem, že Benátky se postupně potápějí, respektive mořská hladina stoupá, a nebudou zde věčně

Benátky jsou rozhodně krásné historického město plné života s romantickou atmosférou. Omšelost staveb dokazuje, že tento kus světa už něco zažil a jeho klikaté uličky a spletité vodní kanály mají rozhodně co vyprávět.

Doprava a parkování

Na pevninském břehu se strategicky nachází mezinárodní letiště Marco Polo, odkud je snadné se dostat autobusem nebo taxi do samotných Benátek.

Pokud ale přijíždíte autem, je potřeba si zajistit parkování. Benátky jsou s pevninou spojeny mostem Ponte della Libertá. Na jeho konci se na ostrově nachází několik parkovišť, jejichž kapacita je výrazně omezená. Na mostě se v pozdějších hodinách začínají tvořit kolony a samotné parkování je předražené, proto výrazně doporučuji nechat auto na pevnině a dopravit se autobusem.

Parkování přímo v Benátkách

Parkoviště na náměstí Piazzale Roma: 30€/ den, 7€/ 2 hodiny, 4€/ 1 hodina
Parkoviště na Tronchettu: 21€/den, 3€/hodinu
POZOR: Na všechny tyto parkoviště je potřeba přijet brzy ráno, protože místa jsou obsazené rychlostí blesku. Tronchetto se navíc nachází kus od nejbližšího vaporetta (loď jezdící do centra) a většina lidí si z parkoviště bere kolejní shuttle za dalších 1,5€/os..

Parkování na pevnině

Parkoviště Expo Venice (hned před mostem): 10€/den + autobus (lepší zkontrolovat, zda se zrovna nekoná nějaká výstava)
Parkovací zóna v oblasti třídy Via Miranesse (část Mestre): ZDARMA + autobus
Osobně jsme volili možnost parkování zdarma v této obytné čtvrti. Konkrétně jsme auto nechali v ulici Via delle Regioni. Čtvrť je podle mě dost slušná a bezpečná, jen je potřeba nechat volné průjezdy k domům a neblokovat chodník. Následně jsme si na Via Miranesse chytli autobus do Benátek. Cesta trvala asi 20 minut, lístky stojí 1,5€/jednosměrná a kupují se v trafikách a kavárnách. Obecně lze takto parkovat v celém Mestre, jen pozor na modré parkovací zóny!

Lodní doprava

V samotných Benátkách pak nejezdí auta ani autobusy, doprava probíhá výhradně lodí nebo pěšky. Kromě romantických gondol, které od 80€ a více vozí turisty malými kanály v centru Benátek, a soukromých dopravců s luxusními motorovými čluny, je zde i ekonomická možnost: vaporetto.

Vaporetto je menší trajekt, který slouží jako hromadná doprava pro turisty i místní. Hned za mostem, kde parkovací zóna přechází v pravé Benátky, je nemožné přehlédnout prodejnu lístků včetně automatů a hlavní zastávku P. L. Roma. Hlavním kanálem Grande brázdí vodu linky 1, 2, 3 a 4. Vaporetto navíc spojuje i okolní ostrovy. Doporučuji si koupit celodenní (nebo vícedenní) jízdenku a pak svobodně naskakovat na loď, ať už se vynoříte z jakékoliv postranní uličky.

Cena Vaporetta:
24 hodin: 20€
48 hodin: 30€
72 hodin: 40€
1 týden: 60€

Kolik dní je potřeba na návštěvu Benátek? A kdy je nejlepší období?

Osobně si myslím, že Benátky je možné navštívit za jeden den. Podíváte se na hlavní ostrov a třeba i jeden další, projdete si uličky, zhlédnete nejzajímavější památky a možná i jednu dvě prozkoumáte zevnitř, svezete se na lodi vodním kanálem a večer zakončíte dobrým jídlem a pitím.

Pokud jste ale milovníky měst, architektury, historie a vaše cesta nemůže být úplná bez návštěvy alespoň několika muzeí a kostelů, nebo si chcete důkladně projít všechny ostrovy (, kterých je dohromady 120), budete potřebovat minimálně 3 dny. Je potřeba ale počítat s vysokými cenami ubytování a dalších služeb, a během hlavní sezóny s nutností bookovat vše předem.

Nejlepší doba na návštěvu Benátek je podle mě mimo turistickou sezónu, která je v létě. Od června do srpna je taky největší vedro, v srpnu mají navíc Italové dovolenou a ceny jsou na maximu.

Doporučuji si tedy vybrat mezi jarem a podzimem. V tuto dobu sice hrozí občasné přeháňky, ale méně turistů a o chlup nižší ceny za to rozhodně stojí. V zimě v Benátkách často prší, proto bych se tomuto období vyhla.

Co navštívit v Benátkách + mapa:

Canale Grande

Canale Grande je hlavní tepnou a dopravní komunikací Benátek, a právě kolem něj se odehrává většina života. Kanál vytvořený řekou Brenta je dlouhý čtyři kilometry a vlní se centrem hlavního Benátského ostrova. Překročit jej je možné pomocí čtyř mostů: Ponte Rialto, Ponte dell’Academia, Ponde degli Scalzi a Ponte della Costituzone.

Nejlepší způsob, jak si prohlédnout Canale Grande v celé jeho krásně a všechny velkolepé stavby lemující jeho břehy, je z lodi. Trajekty vaporetta se prohání po mírně zkalené vodě v pravidelných intervalech a za příznivou cenu nabízí velmi příznivé výhledy na jednu z nejkrásnějších částí Benátek.

Mercato di Rialto

Mercato di Rialto je od nepaměti srdcem obchodního života Benátek a může být vaší první zastávkou. Vyskočte z lodi na zastávce Rialto Mercato a vraťte se kousek po břehu zpět. Mapu nepotřebujete, stačí následovat čuch rybiny a štěbetající hlasy smlouvajících lidí. Klidně se může stát, že tady potkáte italského šéfkuchaře důkladně probírající rajčata na marinaru, kterou vám odpoledne připraví k objedu.

Merci di Rialto je největší tržiště ve městě. Je živé hlavně po ránu, když zbytek Benátek ještě dříme v mlze. Tento venkovní trh tvořený jednotlivými stánky se dělí na úsek ovoce a zeleniny, sýra, masa, ryb a oblečení. Nebojte se ochutnat lákavě vypadající čerstvé středomořské ovoce nebo koupit trvanlivé suvenýry.

Ponte di Rialto

Pokud se z trhu necháte unášet malými uličkami směrem na severovýchod, nohy vás brzy donesou k jedné z nejznámějších atrakcí celých Benátek. Most Ponte di Rialto je majestátní stavba z roku 1591, která nese jméno svého architekta. Most je natolik robustní, že když začnete stoupat po schodech jeho centrální částí, sotva poznáte, že zrovna překračujete řeku. Poznáte to spíš podle houstnoucí koncentrace turistů.

Ponte di Rialto uprostřed lemují stánky se suvenýry. Když vystoupáte nahoru a vydáte se k vnější části, otevře se vám ten nejkrásnější výhled na hlavní kanál Grande. Doporučuji nechat davy lidí spěchat dál a zastavit se dole v jedné z kaváren, kde si můžete vychutnat celistvý pohled na most i vyhlášenou italskou kávu.

Piazza San Marco

Piazza San Marco (česky náměstí Svatého Marka) je náboženský, sociální i finanční středobod Benátek. Své jméno náměstí získalo po evangelistovi Markovi, který je patronem města. Jeho podoba se postupně utvářela už od 9. století.

Kolem náměstí se koncentrují nejdůležitější a nejkrásnější stavby Benátek včetně Baziliky svatého Marka, Dožeckého paláce a Zvonice svatého Marka. Určitě se projděte po jeho členitém obvodu a nasajte atmosféru jednoho z hlavních symbolů Benátek.

Campanile di San Marco

Campanile di San Marco neboli zvonice svatého Marka dominuje stejnojmennému náměstí. Původní zvonice z roku 1514 se na začátku 20. století zřítila, dnešní verze byla dokončena deset let poté.

Impozantní cihlová věž se tyčí do výše 98,6 metrů, díky čemuž nabízí bezpochyby nejlepší výhled na celé Benátky, všechny přilehlé ostrovy, italskou pevninu i rozevírající se Jaderské moře. Proto neváhejte vystát řadu (30 minut až několik hodin) a vyvezte se na vrch zvonice. Právě kvůli rostoucímu davu doporučuji navštívit zvonici co nejdříve po ránu jako jedno z prvních míst a mít vstupenky koupené předem. Řada v centru rušného náměstí ale relativně rychle ubíhá a rozhled stojí opravdu za to.

Vstupné: 12€ (doporučuji koupit předem on-line s rezervačním příplatkem 3€)

Basilica di San Marco

Bazilika svatého Marka je druhou nejnavštěvovanější památkou v Benátkách a jedna z nejvíce impozantních staveb města. Do své dnešní podoby se postupně začala vyvíjet jako Kostel svatého Marka v 9. století a dnes je dokonalým příkladem byzantské architektury.

Bohaté zdobení baziliky můžete obdivovat celou dobu ve frontě na zvonici Campanile di San Marco – obojí se nachází na hlavním náměstí. Mimochodem z vrchu zvonice se na baziliku otevírá pohled z ptačí perspektivy, která ukazuje monumentální rozměry celé stavby. Další možností je samotná prohlídka interiéru baziliky.

Vstupné: 2€ (on-line vstupenky s rezervací času – doporučené), vstupenky zdarma (na místě bez rezervace času)

Palazzo Ducale a Bridge of Sighs

Palazzo Ducale neboli Dóžecí palác složil jako sídlo benátskému dóžeti, který byl v čele Benátské republiky. Palác z roku 1340 se nachází v menší částí náměstí svatého Marka zvané piazatta a dnes slouží jako muzeum.

Pokud si obejdete palác směrem z náměstí, dostanete se až k molu s výhledem na další benátské ostrovy v čele s ikonickou Bazilikou San Giorgio Maggiore. Promenáda vedoucí kolem mola a Dóžecího paláce vede návštěvníky až k Bridge of Sighs (italsky Ponte dei Sospiri). Na samotný most je vstup zakázán, nejlepší výhled na něj je z druhého mostu Ponte della Paglia, který budete překračovat.

Bridge of Sighs je jeden z nejfotografovanějších mostů v Benátkách. Pokud si ale myslíte, že sloužil výhradě nohám šlechty, pravda je opakem. Most spojuje výslechovou místnost a vězení, takže v minulosti si odsouzení při jeho přechodu mohli dopřát poslední výhled na volné Benátky.

Vstupné: Dóžecí palác je možné navštívit po zakoupení Mark’s museum ticket (25€), který zahrnuje několik dalších benátských muzeí

Libreria Acqua Alta

K Libreria Acqua Alta si budete muset proklestit cestu řadou malých, klikatých a každým coulem romantických uliček. Leží totiž uprostřed hlavního ostrova bez dosahu vaporetta, nicméně cesta od Palazzo Ducale přes desítky mostků spojující všudypřítomné vodní kanály s líně se plavícími gondolami je krásný zážitek.

Libreria Acqua Alta je knihkupectví s unikátní atmosférou prodávající nové i staré knížky. Své jméno získalo po přírodním jevu Acqua Alta, který představuje zvýšený příliv kombinovaný se silným větrem. Ten většinou útočí na Benátky během podzimu a zanechává nejníže položené stavby pod vodou. Stejný osud postihl i toto knihkupectví, které ale obrátilo destrukci ve svůj prospěch. Poničené knihy se staly součástí expozice a dnes jako oblíbený instagramový spot lákají řadu návštěvníků, kteří by normálně o knihkupectví pohledem ani nezavadili.

Otevírací doba: 9:00 – 20:00

Murano

Využijte svou celodenní jízdenku na vaporetto, vyplujte se podívat na další Benátské ostrovy a zakuste atmosféru jízdy trajektem na ,,otevřeném“ moři.

Ostrov Murano, který se často skloňuje dohromady s dalším ostrovem Burano, leží severně od hlavního ostrova. Věnujte odpolední siestu k úniku na trochu méně přelidněný ostrov. Na Murano jezdí vaporetta č. 4.1, 12, 13 (například ze zastávky F.Te Nove, u které se nachází výborná restaurace viz. Mapa) a cestou míjí čtveratý ostrov San Michele se stejnojmenným hřbitovem.

Na Muranu se doporučuji vydat centrem kolem kanálu Rio dei Vetrai, který lemují desítky obchodů, restaurací, kaváren a dílen. Murano i Burano jsou totiž známé svou výrobou skla a za poplatek je možné navštívit dílny, kde vám toto umění předvedou v přímém přenosu. Pak můžete pokračovat až ke Canale Grande di Murano, odkud si znovu chytnete vaporetto.

Další články o Itálii

ULOŽTE SI PIN NA NÁSTĚNKU

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz