Upolu

15 míst, které navštívit na ostrově Upolu

Upolu je rozlohou o něco menší než sousední ostrov Savaii, nicméně ne něm žije většina obyvatel Samoi. Na Upolu se nachází hlavní město Apia a taky mezinárodní letiště. Upolu se tak přirozeně stává výchozí základnou. Hodně turistů se spokojí s návštěvou pouze tohoto ostrova.

Upolu má hodně co nabídnout – krásné pláže a pestrý podmořský život, džungli tak zelenou, až je těžké uvěřit, že není přibarvená ve photoshopu, a samozřejmě vodopády, vodopády, vodopády. A jestli je Samoa ve světě něčím známá, tak je to díky To-Sua Ocean Trench (jeskyni s propadlým stropem a azurovou vodou), která se nachází v jižní části Upolu. Celý ostrov působí dojmem, že jde o jednu velkou rajskou zahradu. Je to nefalšovaný tropický ráj v Pacifiku.

Níže uvádím moje nejoblíbenější místa ostrova Upolu. Podívejte se také na TOP místa ostrova Savaii, přečtěte si praktické informace o Samoi a zhlédněte doporučený plán cesty.

TOP místa ostrova Upolu – mapa

15 – Baha’i House of Worship

Víra Baha’i vznikla v Iránu v roce 1844. Hlavní myšlenkou tohoto náboženství je unifikace lidí do jedné mírumilovné společnosti, bez ohledu na národnost, rasu, náboženství a jiné rozdílnosti. Na světe existuje pouze několik svatostánků Baha’i. Na Samou přišla tato víra ve 20. století a Baha’i House of Worship byl postaven v roce 1974 a neobsahuje žádné prvky poukazující na konkrétní víru.

Každou neděli v 10:00 se koná bohoslužba, která čerpá náměty z vyznání Baha’i, buddhismu, hinduismu, křesťanství, judaism, islámu a dalších náboženství. Svatostánek je přístupný lidem jakéhokoliv vyznání k modlitbě, meditaci nebo sebereflexi.

14 – Papaseea Sliding Rocks

Papaseea Sliding Rocks je přírodní vodní park kousek od Apie. Nachází se tady pětimetrová skluzavka a tři menší. Kdo nechce riskovat sjezd po kameni, může se aspoň zchladit v jednom z jezírek pod skluzavkami. Skluzavky jsou bezpečné jen po dešti, když stoupne hladina vody v jezírkách. Vstup je 5 USD a otevřeno je každý den 8:00 – 17:30.

13 – Lanoto’o Lake

Jezero Lanoto’o se nachází hluboko ve vnitrozemí a je součástí Lake Lanoto’o National Park. K začátku stezky vede nezpevněná silnice a poslední kilometr není sjízdný snad ani pro džíp s náhonem na 4 kola. Samotný hike k jezeru je dlouhý sotva 3 kilometry, ale blátivý terén, vysoká vlhkost vzduchu a neustálé stoupání nebo klesání dokážou prodloužit dobu chůze až na hodinu.

Stezka vede tropickým deštným lesem, který je rájem pro botaniky a ornitology. Nezáleží, jestli je po dešti – zvláštně zbarvené červené bahno tady bude vždycky. Na konci stezky se otevře pohled na jezero v kráteru sopky. Je možné skočit do vody z polorozpadlého mola a pozdravit divoké zlaté rybky.

TIP: Někde je možné se dočíst, že člověk potřebuje průvodce. My jsme to zvládli bez průvodce. Až na pár malých odboček není na cestě nic náročného. Šli jsme podle mobilní aplikace maps.me.

12 – Vaiula Beach

Každý kus půdy na Samoi je něčím majetkem, a proto je i pláž Vaiula a přístupová cesta k ní soukromým pozemkem. Za poplatek je možné tady zaparkovat a užít si krásnou pláž. Palmy vytvářejí přirozený stín a moře je klidné, čisté a ideální na koupání. Pokud se rozhodnete zůstat přes noc ve Vaiula Beach Fale, vstup na pláž bude zahrnutý v ceně ubytování (60 WST/os.), stejně jako snídaně a večeře.

11 – Papapapaitai Falls

Vyhlídka na vodopád Papapapaitai se nachází hned u Cross Island Road. K samotnému vodopádu není možné jít. Vodopád o výšce 100 metrů je jeden z nejvyšších na Samoi. Zastavte se na chvilku na svém samojském roadtripu a užijte si pohled na tento gigantický vodopád, který si vybral idylické místo uprostřed tropické džungle.

10 – Togitogiga Waterfall

Vodopád Togitogiga je součástí národního parku O Le Pupu Pue. Od visitor centra k němu vede krátká stezka přerostlou zahradou. Vodopád vytváří několik lagun, ve kterých je možné se koupat. V období dešťů, kdy je hladina vody vyšší, je možné si do vody i zaskákat. Vodopád dřív sloužil k rekreaci samojským bojovníkům, dnes má stejný účel pro místní i turisty. Jsou tady šatny, veřejné toalety, piknikové stoly a hřiště na rugby a volejbal.

9 – Piula Cave Pool

Piula Cave Pool se nachází u moře pod metodistickou kaplí, příjezdová cesta vede podél teologické univerzity. Jedná se o sladkovodní bazén, který je vybudovaný v přírodní jeskyni. Sopečná aktivita tady pomocí žhavé lávy vytvořila cestičku pramenu, který se dál vlévá do moře. Hlavní jeskyně je spojená krátkým zatopeným tunelem s vedlejší menší jeskyní a je možné tudy proplavat. V této opravdu studené vodě je několik druhů sladkovodních ryb, takže se vyplatí vzít si masku a šnorchl. Vstup je 5 USD a otevřeno je každý den kromě neděle.

8 – Sopo’aga Falls

Vodopád Sopo’aga se nachází v malé botanické zahradě na soukromém pozemku. Proto je při vstupu nutné zaplatit 10 WST. K vyhlídce na 54 metrový vodopád zasazený v zeleném údolí vede krátká stezka. Je možné pokračovat dál kolem údolí až nad vodopád, dolů k němu ale sejít nejde.

7 – Namua Island

Namua Island je jeden ze čtyř v souostroví Aleipata. Nachází se 10 minut lodí od východního pobřeží Upolu. Ostrov je neobydlený, ale na pláži je restaurace a několik fale, kde je možné zůstat přes noc. V centrální části ostrova vede na vyhlídku krátká, ale prudká stezka. Většinu času výhled blokují stromy, občas se ale odhalí oceán a okolní ostrůvky.

Je tady dobře přístupná jen jedna hlavní pláž, která má mělký vstup a azurově modrou teplou vodu. Kolem pláže jsou korály a kousek dál je velká šance vidět želvy (ta na fotce má skoro metr). Z Namui jde dohlédnout na druhý ostrov, kde podle pověstí žila komunita lidí s leprou.

6 – Giant Clam Sanctuary

Giant Clam Sanctuary je skvělé místo na šnorchlování v zátoce na jihozápadě Upolu. Po zaplacení vstupného 5 WST budete nasměrování na nejlepší místo kousek od pobřeží. Ideální doba je během přílivu. Kromě korálů a ryb jsou tady k vidění ohrožené zévy obrovské.

Zéva obrovská je největší mlž na zemi. Může mít velikost až 1,2 metru, hmotnost do 200 kg a dožívají se i 100 let. Zajímavostí je, že každá zéva má odlišné zbarvení. Při doteku se velmi rychle zavírají, takže určitě nesahat!

5 – Apia

Apia je hlavním, největším a jediným městem Samoi. Apia je výchozím bodem pro většinu cestovatelů. Mezi největší atrakce ve městě patří visitor centrum s jejich programem Cultural Village, Immaculate Conception Cathedral, korálová oblast Paolo Deep Marine Reserve, muzeum R. L. Stewensona nebo místní trh v centru města.

4 – O Le Pupu-Pue National Park

Národní park O Le Pupu-Pue se nachází na jižní straně Upolu. Kromě už zmíněného vodopádu Togitogiga se v parku nachází Ma Tree, unikátní strom s gigantickými kořeny.

Hlavním lákadlem parku je ale Coastal Lava Cliff Walk. Jak už název napovídá, stezka vede kolem pobřeží, ve kterém oceán a další přírodní živly vytvořily několik jeskynní a skalních archů. Stezka končí asi po 2 kilometrech u lávového pole a je jednosměrná.

3 – Fuipisia Waterfall

Vodopád Fuipisia je jeden z nejhezčích na Samoi. Fuipisia se nachází v zarostlém zelenému údolí plném tropické vegetace. K tomuto 55 metrů vysokému vodopádu vede krátká stezka přes soukromý pozemek (vstup je 10 WST). Určitě se běžte podívat i nahoru nad vodopád, kam vede nenápadná cesta lesem.

2 – Lalomanu Beach

Lalomanu je malá vesnička v jihovýchodním cípu Upolu. Na stejnojmenné pláži je několik ubytování – typické plážové fale. Bílý písek, fotogenické palmy, čisté moře a speciální ostrovní atmosféra vytváří z Lalomanu Beach místo, které se opouští s těžkým srdcem.

Lalomanu bylo v roce 2009 zasaženo zemětřesením a tsunami, ze kterého se místní lidé i korály kolem pláže vzpamatovávají dodnes. Přesto jsme tady potkali snad nejmilejší lidi z celé Samoi. TIP: Místo turistické Taufua Beach Fale se ubytujte v neoznačených fale hned vedle – ptejte se po Denisovi.

1 – To-Sua Ocean Trench

To-Sua znamená v překladu doslova ,,obrovská jeskyně na plavání„. K tomuto výstižnému názvu stačí dodat, že voda se tady dostává z moře malým tunelem v jižní části. Proto je tady voda slaná, občas kolem proplave tropická rybka a hladina vody neustále kolísá díky přílivu či odlivu a vlnám dorážejícím na útes zvenku.

Do tohoto přírodního, 30 metrů hlubokého bazénu vede strmý dřevěný žebřík, který je z blízka ještě mnohem strmější. Z mola se dá skočit nebo pokračovat po žebříku přímo do vody. Pro slabší plavce je napříč vodou rozmístěno několik lan na přidržování.

To-Sua Ocean Trench je obklopená tropickou zahradou, která je vybavená altánky ideálními na piknik. Ve vstupu 20 WST je zahrnutá i vyhlídka na blowhole, lávové pole a přílivové laguny na pobřeží.

Více o Samoi:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *