Samoa

10 míst, které navštívit na samojském ostrově Savai’i

Ostrov Savaii na mě působil jak trochu divočejší bratranec klidného a civilizovaného Upolu. Pravda je ta, že příroda tento ostrov příliš nešetřila. Místní mají svoje zkušenosti se sopečnými erupcemi, tajfuny, tsunami i zemětřeseními. Možná proto jsou o chlup méně usměvavý než jejich sousedé na Upolu..? Možná, ale přesvědčila jsme se, že to jsou stále pohodáři se srdcem na správném místě.

Kluci hrající při západu slunce na pláži volejbal, rodiny pořádající piknik u vodopádu, celé vesnice mířící v neděli do kostela ve svátečním oblečení. To je v kostce pozvolný idylický život na Savai’i. A jestli tady byla příroda někdy trochu víc dramatická, tak tu aspoň zanechala zajímavou krajinu s lávovými poli, krátery, jeskyněmi, blowholes a plážemi. A to je přesně to, kvůli čemu jsem na tento ostrov zavítala i já.

Níže uvádím nejzajímavější místa ostrova Savaii. Podívejte se také na TOP místa ostrova Upolu, přečtěte si praktické informace o Samoi a zhlédněte doporučený plán cesty.

TOP místa ostrova Savai’i – mapa

10 – Canopy Walkway

Kolem vesnice Falealupo se nachází nížinný tropický deštný les o rozloze 120 km2, který je chráněným územím. V roce 1997 byl postaven v korunách stromů most – atrakce, z jejíhož vstupu je financována správa deštného lesa.

Canopy Walkway je 30 metrů dlouhý vysutý most, který je natažen mezi dvěma obrovskými banyánovými stromy. Vstup na tuto atrakci je 20 WST, ale v ceně je zahrnutý i vstupu na nedaleký Moso’s Footprint (otisk ve skále připomínající velké chodidlo) a House of Rock (jeskyně evokující zříceninu domu).

9 – Tafua Rainforest Preserve

Hlavní atrakcí v této rezervaci založené v roce 1990 je Tafua Savai’i crater. Jak už název napověděl, jedná se o kráter sopky zarostlý bujnou samojskou vegetací. Vede k němu krátká, ale vcelku neudržovaná stezka. Průvodce není potřeba, stačí následovat maps.me nebo mapy.cz. Během cesty je možné vidět nějaký ten hmyz, ptáky a netopýry ,,flying foxes“.

8 – Mu Pagoa Waterfall

Vodopád Mu Pagoa vznikl v ústí řeky Lata na jižním pobřeží ostrova Savai’i. Je vysoký zhruba 5 metrů a vlévá se přímo do oceánu. Vstup k vodopádu vede přes soukromý pozemek, cena je 5 WST. Žádnou oficiální turistickou infrastrukturu tady nečekejte.

7 – Afu Aau Waterfall

Vodopád Afu Aau se nachází na jižní straně ostrova. Od parkoviště vede k vodopádu 10 minutová stezka podél potoka, na kterém jsou další 3 menší vodopády. Jsou tady veřejné toalety, šatny a piknikové stoly, vstup je 5 WST. Laguna pod vodopádem je hluboká, ale s pozvolným vstupem. Nejlepší místo, kde se zchladit a zaplavat si během roadtripu.

6 – Paia Dwarfs Cave

K jeskyni Paia Dwarfs Cave vede asi 15 minutová cesta po nezpevněné silnici, která je vhodná jen pro auta se zvýšeným podvozkem a nejlépe náhonem na všechny kola. Cesta vede od vesnice, které patří půda kolem jeskyně – dost pravděpodobně si tady budete muset zaplatit průvodce (20 WSTP/auto). Ten Vám lámanou angličtinou vysvětlí, že v jeskyni žijí trpaslíci, jejichž stopy je možné pozorovat dodnes.

Do jeskyně vede pozvolný vstup, který se na konci docela prudce svažuje, a potkává se s obrovským lávovým tunelem. Pokud se dáte vlevo, brzy narazíte na celkem hluboká jezírka. Cesta vedoucí vpravo od vstupu se zdá nekonečná a v jeskyni můžete na průzkumu jednoduše strávit několik hodin. Je dobré mít vlastní baterku a sportovní boty.

5 – Alofaaga Blowholes

Alofaaga Blowholes u vesnice Taga se nachází na lávovém pobřeží na jihu ostrova. Vlny tady naráží na břeh a podvodními jeskyněmi voda stoupá pod vysokým tlakem skulinami na povrch, kde vytváří slaný gejzír. Nejlepší podívaná je za přílivu, ale i během odlivu je možné každých pár vteřin zahlédnout odněkud tryskat vodu.

V určitém bodě je na skále naznačená bílá linie, za kterou by se nemělo vstupovat. Blowholes jsou totiž dost nevyzpytatelné a při vsáknutí do jeskyně už většinou člověku není pomoci. Platí se dva poplatky – u vjezdu do oblasti (5 WST) a přímo u blowholes za parkování (5 WST).

4 – Mt Matavanu

Mount Matavanu je pořád aktivní sopka. Při jejím posledním výbuchu v letech 1905-1911 napáchala hlavně na severovýchodě ostrova velké škody. Dnes je možné navštívit zarostlý kráter, jehož nejvyšší bod má 575 metrů.

Cesta do vnitrozemí je nezpevněná a poslední úsek je nutné jít pěšky, pokud nemáte džíp 4×4. Téměř na vrcholu hory odbočuje do lesa malá stezka, která vede ke srázu v kráteru, kde jsou po obvodu dvě vyhlídky. Cestou nazpět dolů se otvírá pohled na severní pobřeží ostrova. Výlet je lze podniknout bez průvodce. Možná cestou potkáte Crater Mana – muže, který tady žije a jakýmsi způsobem tuto oblast udržuje.

3 – Lano Beach

Lano je klasická pohádková pláž s mělkou azurovou vodou, jemným bílým pískem a fotogenickými palmami. Kousek dál od pevniny se nachází korálový útes, o který se lámou větší vlny, a který je domovem tropických rybiček. Pláž je na soukromém pozemku, kde samojská rodina provozuje krásné ubytování – Joelan Beach Fale. Fale jsou přímo na pláži a během přílivu se voda dostává až k dřevěným nohám domků.

2 – Saleaula Lava Fields

Během erupce sopky Matavanu v letech 1905 – 1911 si to žhavá láva zamířila na severovýchod ostrova. Láva obsadila 100 km2 půdy a pohltila dvě vesnice – Salago a Saleaula. Za vstupní poplatek (10 WST) je v Saleaula možné navštívit ruiny kostela (LDS Chruch) a hrob mladé dívky (Virgin’s Grave), kterému se podle vesničanů zázrakem láva vyhnula. Zbytek tvoří rozsáhlé lávové pole.

1 – Falealupo Beach

Pláž Falealupo je vzdálená od všech letišť a přístavů tak daleko, jak to jen jde. Díky tomu je to takový malý izolovaný ráj, který spousta lidí chybně vynechá.

Falealupo má bílý písek a palmy vytvářející úkryt před ostrým sluncem. Pláž je chráněná korálovým útesem, takže se tady v moři vytvořil takový velký dětský bazének s teplou vodou. Navíc pod vodou u korálů to celkem žije a je tady snad nejlepší šnorchlování z celé Samoi!

Podél pláže jsou dvě ubytování, my zvolili Falealupo Beach Fale.

Kousek od pláže je místo, kudy do roku 2011 vedla datová linie. Vesnice Falealupo tak měla privilegium pozorovat poslední západ slunce na Zemi. Vláda se ale rozhodla linii posunout na úplný východ ostrova Upolu, aby měla stejné časové pásmo jak Nový Zéland, který je hlavním obchodním partnerem Samoi. Nicméně linie je na útesu pořád vyznačená a z pláže je to autem příjemných 10 minut jízdy palmovým lesem.

Více o Samoi:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *