Krkonoše

K Pančavskému vodopádu, prameni Labe a Sněžným jámám

Výlet k Pančavskému vodopádu patří k nejoblíbenějším v Česku. Zároveň se řadí k těm nejkrásnějším a zdolané kilometry se vám vrátí skrz luxusní výhledy na Labský důl a okolní hřebeny.

Od vodopádu je navíc možné pokračovat k dalším zajímavým místům, jako například prameni Labe, Labskému vodopádu, Sněžným jámám. Pro návrat je možné zvolit relativně málo frekventovanou Harrachovu cestu, která se nalézá v jednom z nejkrásnějších českých údolích.

Užijte si den venku, v horách a naplno. Nakrmte se borůvkami u cesty, zastavte se na jedno vysokohorské, potkejte se s našimi polskými sousedy na hřebeni a pořádně si protáhněte nohy! Jdeme na to?

Info o trase

  • Začátek a konec: parkoviště Medvědín
  • Délka: 18,8 km
  • Převýšení: ↑ 396 m, ↓ 886
  • Náročnost: lehká
  • Typ: okruh
  • Občerstvení: Vrbatova bouda, Labská bouda, pod/nad lanovkou Medvědín
  • Doporučený směr: po směru hodinových ručiček
  • sezóna: květen – říjen

Mapa

Přehled

#1 Medvědín – Vrbatova bouda (3 km)
#2 Vrbatova bouda – Pančavský vodopád (1,2 km)
#3 Pančavský vodopád – pramen Labe (2,1 km)
#4 Pramen Labe – Sněžné jámy (2,5 km)
#5 Sněžné jámy – Labský vodopád (2 km)
#6 Labský vodopád – Špindlerům Mlýn/Medvědín (8 km)

#1 Medvědín/ Špindlerův Mlýn – Vrbatova bouda (3 km)

Z parkoviště ve Špindlerově Mlýně (nejlépe P3 Medvědín) je možné se dostat na začátek trasy vyznačený na mapě dvěma způsoby:

  • pěšky
  • lanovkou (informace o cenách a provozní době zde)

My tentokrát zvolili jednodušší možnost a nechali se vyvézt lanovkou. Lístky je potřeba koupit v okýnku vedle, cesta nahoru trvá asi 10 minut. Před lanovkou se vytvořila menší fronta, protože se zapíná jen v půl a v celou.

Lanovka vás vysadí na vrcholu Medvědína, kde můžete ve vstupu do hospody/na záchody vrátit v automatu jízdenku – pokud jste si koupili jednosměrnou (záloha je 50 Kč).

Z vrcholu Medvědína se jde po červené Medvědí a později Bucharově cestě. Asi za 1,5 km se lesní pěšina napojuje na silnici. Popravdě tento úsek je trochu vopruz, protože půjdete v davu lidí do vcelku intenzivního kopce a ještě k tomu vás budou míjet autobusy.

TIP: Další možností, jak se dostat k Pančavským vodopádům je nechat se vyvézt autobusem až k Vrbatově boudě alias na Zlaté návrší. Můžete parkovat například na Horních Mísečkách a odtud nasednout na autobus. Jízdní řád zde. Nicméně touto možností, která je určitě levnější než lanovka a vyhnete se díky ní nezáživnému úseku před Vrbatovou boudou, se ochudíte o nejhezčí část trasy v závěru tohoto itineráře – Harrachovu cestu.

Na Vrbatově boudě si můžete dát první občerstvení na trase. V bufetu dole vedle záchodů je vše čepované, nahoře pak všechno ostatní včetně jídla. Upřímně doporučuji pokračovat spíš na Labskou boudu, jejíž okolí mi přišlo tak nějak sympatičtější.

#2 Vrbatova bouda – Pančavský vodopád (1,2 km)

Z Vrbatovy boudy to konečně začíná být opravdu zajímavé. Pokračuje se po červené trasy, tentokrát už ale žádná silnice.

Jde se nad Labským dolem, takže o výhledy je postaráno. Cesta celou dobu mírně klesá až k Pančavskému vodopádu. Jedná se o nejvyšší (148 metrů) a nejznámější český vodopád. Voda pochází z řeky Pančavy, která se později vlévá do Labe.

Nad vodopádem je ohrazená vyhlídka a celý vodopád si pak ještě můžete prohlédnout zespod z Harrachovy cesty.

#3 Pančavský vodopád – pramen Labe (2 km)

Kousek za vodopádem se nachází Ambrožova vyhlídka, kam určitě doporučuji zaskočit. Je odtud krásný výhled na celé údolí.

Cesta pokračuje víceméně po rovině až k Labské boudě, kde je podle mě čas na první pořádné občerstvení. Samotná bouda je ale pěkný paskvil a působí ve skvostné krkonošské krajině jak pěst na oko, ale to je jen můj skromný názor.

Od boudy se pak mírně stoupá až k prameni řeky Labe. Tady se většina lidí vydává žlutým okruhem zpět na autobus.

#4 Pramen Labe – Sněžné jámy (2,5 km)

Od pramene Labe se chvíli mírně stoupá po žluté České cestě, která se brzy napojuje na červenou cestu Česko-polského přátelství. Cesta je zároveň hranicí mezi námi a našimi severními sousedy a polštinu uslyšíte velmi často – jedná se o velmi frekventovanou trasu.

Tato hřebenovka vede až k přírodnímu útvaru Sněžné jámy. Z několika vyhlídek je možné nakouknout do hluboké propasti se dvěma ledovcovými jezírky na polské straně.

#5 Sněžné jámy – Labský vodopád (2 km)

Od Sněžných jam se už jen postupně klesá zpět do údolí. Cesta vede typickou alpskou krajinou plnou vřesů, borůvčí, rašelinišť, kamenů obrostlých lišejníkem, klečí a jehličnanů.

Žlutá Koňská cesta nás zavede znovu k Labské boudě. Kousek pod ní se nachází krátká odbočka k Labskému vodopádu.

#6 Labský vodopád – Špindlerům Mlýn/Medvědín (8 km)

Následuje podle mě nejhezčí část celého výletu – Harrchova cesta. Po modré se klesá do Labského údolí a hned na několika místech se na něj otvírá luxusní výhled. Cesta je dlážděná nepravidelnými kameny, takže je potřeba sledovat i co se děje pod nohama.

Kolem několika menších vodopádů se postupně vstupuje do jehličnatého lesa plného borůvek (červenec/srpen).

U rozcestníku Pudlava se napojuje žlutá asfaltová stezka, kde mimochodem bývá v zimě upravená stopa pro běžkaře. Cesta vede lesem a celou dobu následuje zvětšující se řeku Labe. Posledních 4,5 km po této snadné cestě uběhne jak voda a za chvíli už stojíme zpět na parkovišti Medvědín pod lanovkou.

Další tipy na výlety po Česku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *