Ostrov Pag: Life on Mars Trail a další TOP pláže

Ostrov Pag: Life on Mars Trail a TOP pláže

Ostrov Pag je díky své pouštní podobě unikátní v rámci celého Chorvatska. U návštěvníků je oblíbený hlavně kvůli krásným plážím v blankytných zátokách.

Pokud byste dostali chuť vyrazit na půl den někam na túru a poznat Pag z trochu jiné perspektivy, než jen z pod slunečníku na přeplněné pláži, doporučuji vyzkoušet takzvanou Life on Mars Trail.

Okružní trasa se nachází na výběžku ostrova za vesnicí Metajnou. Vyprahlá pěšina vás zavede hned na několik krásných pláží a díky jejich odlehlosti je dost pravděpodobně budete mít sami pro sebe.

Pokud vás zajímá stezka Life on Mars a pláže kolem ní, čtěte dál a vše podstatné o výletu se dozvíte níž. Jako malý bonus na konci tohoto článku uvádím tři nejkrásnější pláže na Pagu. Následně můžete pokračovat na přehled skvělých míst ostrova Vis, případně se pustit na další pobřežní stezku na pláž Barjoska (ostrov Vis).

Info o trase

  • Název: Life on Mars Trail
  • Začátek a konec: vesnice Metajna
  • Délka: 11 km
  • Převýšení: 394 m
  • Náročnost: lehká
  • Typ: okruh
  • Občerstvení: ve vesnici Metajna a na nejbližší pláži Ručica
  • Co s sebou: sportovní oblečení (tenisky, ne žabky), klobouk, opalovací krém, sluneční brýle, hodně vody, svačinu, plavky, ručník
  • Doporučený směr: po směru hodinových ručiček (začnete nejtěžším úsekem a ve druhé polovině už budete mít k osvěžení víc pláží a civilizaci na dosah
  • Kdy začít: nejlépe brzy ráno nebo pozdě odpoledne, protože na trase není žádný stín

Mapa

Přehled Life on Mars Trail

#1 Metajna – pláž Seline (5 km)
#2 Pláž Seline – pláž Beritnica (3 km)
#3 Pláž Beritnica – Metajna (3 km)
#4 Další krásné pláže na ostrově Pag

#1 Metajna – pláž Seline (5 km)

Z parkoviště u pláže jsme se vydali přes vesnici Metajna k začátku treku Life on Mars, který se nachází u fotbalového hřiště.

Prvních pár set metrů doporučuji zatnout zuby – stoupá se do kopce, nohy se seznamují s nehostinným kamenným terénem a každé zašustění mozek vyhodnotí jako plazícího se hada.

Na konci svahu jsme se dostali do sedla a při pohledu zpět se nám otevřel hezký pohled na Metajnu zasazenou mezi mořem a vyprahlým ostrovem. Přelezli jsme ohradu a začli pochod přes něco, co by doopravdy mohlo dost dobře suplovat planetu Mars.

Následující asi 4 km vás provedou mírně monotónní krajinou. Po levé straně je úzký pruh Jaderského moře a za ním se zvedá chorvatská pevnina. Země je plná malých, ostrých kamenů, ale kupodivu byla posetá kvetoucími rostlinami. Koutky oka jsme neustále viděli nějaký pohyb, naštěstí šlo ale vždycky o ještěrky.

Popravdě, kdyby byl tento úsek o něco kratší, asi by mi to nevadilo. Jakmile ale začnete klesat do kaňonu, první pláž není daleko.

#2 pláž Seline – pláž Beritnica (3 km)

Dorazili jsme na pláž jak s jiného světa. Nebyla tady ani noha a tak jsme vesele zahodili oblečení a vrhli se do průzračné vody. Rachot lodního motoru zastihl naše neopálená pozadí jasně zářící pod hladinou.

Chvíli jsme s novými návštěvníky sdíleli pláž a pak jsme se zas vydali na cestu, protože jsme byli sotva v půlce. Zpětně jsme byli rádi, že nás člun tak brzo vyhnal, protože bysme tam jinak zůstali celou věčnost a spálili bysme se od hlavy až k patě.

Druhý úsek byl o hodně zajímavější, protože jsme se začali stáčet na jih. Za chvíli jsme došli nad druhou pláž, kterou jsme jen ocenili z vrchu. Stáli jsme v místě, odkud byl dobrý výhled na protilehlou zátoku s městem Pag.

Cesta se opět stočila, tentokrát na západ. Po levé straně jsme měli kontrastující temně blankytné moře se suchým rozvětveným ostrovem Pag všude okolo. Vpravo se tyčily skály zvlněné do nejrůznějších tvarů. Šli jsme téměř po rovině a brzy jsme uviděli naši hlavní zastávku na trase – pláž Beritnicu.

#3 pláž Beritnica – Metajna (3 km)

K pláži Beritnica jsme to vzali zkratkou a spustili se dolů po stezce od věžovité skály (Stogaj).

Symbolem Beritnice je uskupení kamenů ve vodě, jejichž povrch má zvláštní vzorek.

Beritnici se taky někdy přezdívá pláž medúz a opravdu jsme tady jednu malou medúzu ve vodě viděli. Jinak pláž je samozřejmě nádherná, ale už jsme opravdu potřebovali do stínu a zásoby vody i energie se v horkém chorvatském dni rychle tenčily. Dali jsme koupačku a vydali se dokončit okruh.

Z pláže se chvíli zase stoupá kus nad úroveň moře. Tento úsek je na rozdíl od zbytku okruhu mírně frekventovaný, protože tudy míří lidi nejkratší cestou (2 km, jednosměrná) na pláž Beritnica.

Před vesnicí se ještě nachází velmi oblíbená pláž Ručica, která bývá díky snadné dostupnosti autem plná lidí (jsou tady dvě velké parkoviště a bar). Od ní jsme došli pěšky až zpět k našemu autu u pláže ve vesnici Metajna a vydali se hledat studené pivo.

Další krásné pláže na ostrově Pag

Pláž Sveti Marko

Pláž Sveti Marko se nachází ve stejnojmenné vesnici v zálivu Paški. V této části vede kolem zálivu nezpevněná cesta, která je ale sjízdná i pro normální auta.

Pláž Sveti Marko je jedna z mnoha pláží, které lemují tuto část pobřeží. Jako většina z nich se nachází pod vcelku strmým útesem, ale najdete tady vyšlapanou cestičku.

Samotná pláž je tvořená bílými kamínky a voda je tady krásně čistá. Když nahlédnete za balvany oddělující další pláž, najdete vyvěrající pramen s pitnou vodou. Právě díky bohatým podzemním vodám je tato oblast na rozdíl od zbytku ostrova vcelku zelená.

Pláž Sveta Marija

Pláž Sveta Marija je podle mě nejhezčí pláž na celém Pagu. Snadný vstup, průzračná voda, výhled na zátoku s absurdně modrou vodou a s horami v dáli.

Pláž se nachází v malé vesnici Sveta Marija a z města Pag k ní vede asfaltová silnice. Nahoře se nachází u cesty neplacené parkoviště a najdete tu taky bar s občerstvením. Dolů pak vede pěšinka zakončená vcelku přísně strmými schody.

Díky snadné dostupnosti a přirozené kráse je to vcelku oblíbená pláž a sami tady rozhodně nebudete. Na druhou stranu pláž je celkem dlouhá a rozhodně nepůsobila přelidněným dojmem.

Pláž Rozin Bok

Do třetice jsem vybrala pláž Rozni Bok, která se nachází ve stejné zátoce Paški. Rozni Bok leží blízko městu Pag a vede k ní úzká silnice. Parkujte u této hlavní silnice a pak jděte kousek pěšky ulicí mezi domy, následně po schodech dolů až na pláž.

Stejně jako na předchozích dvou je i sem lepší (kvůli jejich severovýchodní orientaci) přijít spíš odpoledne. Klesající slunce pak vytváří za útesy víc přírodního stínu.

Opět se nejedná o žádnou secret beach, ale kvůli její krásné vodě a výhledu jsme jí to odpustili.

Další články o Chorvatsku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *