Nam Xay Viewpoint

Kompletní průvodce krasovou oblastí Vang Vieng (Laos)

Laoské město Vang Vieng leží v krasové oblasti na řece Nam Song. Město v podstatě tvoří jedna hlavní a jedna vedlejší ulice, která je lemovaná bary, restauracemi, kavárnami, hostely a obchůdky, a která se v noci mění na velmi živé místo. Další část na okraji u řeky se skládá z open-air barů, hotýlků a domů místních, a večerní klid této lokality je v přímém protikladu s rušným centrem. Ve výsledku je ale Vang Vieng spíš větší vesnice, kterou přes den poklidně brázdí skútry místních, kde se setkávají cestovatelé ze všech koutů světa a s Lao beer v ruce plánují aktivity na řece na další den.

Ve Vang Viengu stačí přejet most přes řeku a ocitnete se v ráji. V ráji mezi rýžovými poli, azurovými lagunami, skalními vyhlídkami a ikonickými vápencovými horami prošpikovanými jeskyněmi. Vang Vieng a okolí je velmi akční místo se spoustou zákoutí, které čekají na prozkoumání. Řeka Nam Song dodává městu život, klid i akci, a kolem ní se vlastně všechno točí.

Město, které svou reputaci mezi západními turisty vybudovalo na atrakci zvané tubing, která přinesla obrovskou párty na řece, ale i fatality mnoha turistům, se dnes mění na laoskou meku outdoorových aktivit. Za mě osobně má Vang Vieng přátelskou atmosféru a každý si tady najde přesně to, co sem přišel hledat.

Více o Laosu:


Obsah

FAQ

Jak se dostat do Vang Vieng?

Přestože spousta návštěvníků Vang Viengu na vás dost možná bude působit, že absolutně neví, jak se tady ocitli, je to vlastně velmi jednoduché. Moc způsobů dopravy ani není – běžný turista volí mezi autobusem, minivanem a půjčeným autem. Minivany jsou o něco rychlejší, než autobusy, ale nenechte se zmást – nejsou o nic víc pohodlné.

Vientiane – Vang Vieng: Cesta z hlavního města zabere zhruba 4-5 hodin a stojí kolem 10 USD. Lístky se dají koupit on-line nebo jednoduše na hotelu, což doporučuji udělat den předem. Svoz lidí ze všech hotelů trvá většinou další hodinu – pokud je ten váš na řadě jako první, připravte se na rozsáhlou prohlídku města zdarma.

Luang Prabang – Vang Vieng: Cesta ze severu zabere asi 5-6 hodin. Jízdu v autobuse či minivanu je možné si booknout v každém hotelu nebo cestovní kanceláři. Cena je plus mínus 120 000 LAK a zahrnuje svoz z hotelů.

Kde se ubytovat?

Nana Backpacker Hostel – ideální místo pro sólo cestovatele, kteří hledají pořádnou zábavu. Nebudu lhát, občas je to tady velká divočina. Rozhodně se o tomto hotelu nedá říct, že je tichý a klidný. Naopak jsou tady nejlepší party v celém městě.

Magic Monkey – ubytování je sice asi 10 minut chůze z centra, ale epický výhled na řeku a hory z lehátek u bazénu to zcela vynahrazují. Tento hostel vyhledávají sólo backpackeři, ale i dvojice – přes den je tady živo, ale večer nastává klid a pohoda při táboráku. Hostel vlastní milá rodinka a majitel nás dokonce pozval na jeho svatbu, která tady v době mojí návštěvy probíhala.

Jaké jsou nejlepší bary a restaurace ve městě?

Smile Beach Bar – nejlepší místo v celém Vang Vieng, kam vyrazit na odpolední drink. Doporučuji dorazit dobrou hodinu před západem slunce, protože pak se houpací sítě rychle plní.

Happy mango Thai restaurant – vyhlášený podnik v centru města zároveň s dobrými cenami. Kromě výborného asijského jídla mají údajně nejlepší mango shake ve městě. Večer tady budete pravděpodobně muset vystát 20-minutovou frontu, která ale s Lao Beer v ruce rychle ubíhá.

Green restaurant – nenápadná restaurace na břehu řeky s úžasným výhledem do údolí. Najdete tady asijskou kuchyni za velmi dobré ceny.

Milan pizza – pokud potřebujete aspoň den pauzu od nudlí a rýže, doporučuji tuto pizzerii. V nabídce ale mají víc než jen pizzu…

Je Vang Vieng opravdu jen o párty?

Vang Vieng má reputaci šíleného párty místa, protože dříve tady davy opilých turistů sjížděly řeku na nafukovacích kruzích od baru k baru. Po několika fatálních úrazech se tato zábava začala víc regulovat. Přestože je možné si jízdu na nafukovačkách vyzkoušet v rámci jedné z organizovaných túr, poměry se značně mění.

Řekla bych, že Vang Vieng bude takový, jaký si ho uděláte. Přijeli jste na párty? Pravděpodobně tady zažijete nejlepší jízdu v celém Laosu. Stačí se ubytovat v některém backpackerském hostelu v centru města, zúčastnit se legendární jízdy na kruzích nebo zajít na happy pizzu na hlavní ulici.

Hledáte klid a přijeli jste poznat místní krajinu? Stačí se ubytovat v jednom z klidnějších hostelů na okraji města nebo jakémkoliv resortu, a nikdo vás nebude rušit, maximálně cvrčci večer. Přes den na kole nebo na skútru překročte most do údolí a užijte si modré laguny, hluboké jeskyně a vyhlídky na všudypřítomné rýžové pole.

Autentický Laos v centru Vang Viengu úplně nenajdete, ale krásnou přírodu v jeho okolí určitě ano. Z mého pohledu je to unikátní místo, které rozhodně stojí za to přidat na seznam.

Stojí tubing na řece za to?

Ano, i ne. Pokud vás nepotěšila tato nerozhodná odpověď, tak čtěte proč:

 • je to šílená párty
 • je to unikátní styl návštěvy barů
 • je to ikonická atrakce města Vang Vieng
 • poznáte skvělé lidi, se kterými třeba můžete cestovat dát
 • za hezkého počasí je to fajn den u vody a relax
 • je to šílená párty
 • fatality nejsou vyloučené ( i když už se zlepšují opatření)
 • budete mít zadek několik hodin ve studené vodě (a ne vždycky je 30°)
 • je to jen party, která ,,zabije“ celý den
 • okolí řeky není zas tak impozantní, resp. na ležérně plujících kruzích se nedostanete do odlehlejších částí, které impozantní jsou

Jak to celé probíhalo?
Ráno jsem si rezervovala čas v jedné z cestovek (nicméně v sezóně je to lepší udělat den předem). Před polednem mě nabral minibus na hostelu a postupně se naplnil všemi výletníky. Jede se kus za město (asi 15 minut), vysedá se z minibusu a skáče se do vody na nafukovacích kruzích. Většinu skupinek tvoří extrovertní, dobře naladění lidi, takže se nemusíte bát, pokud jedete sami. Lidi se se svými kruhy vzájemně spojí a jako jeden prapodivný úkaz plují na řece do prvního baru.

Kolik je na řece barů?
Postupně se míjí 4 bary (nebo asi záleží na trase) a u každého doporučuji vystoupit a doplnit zásoby, protože jejich frekvence není ve všech úsecích úplně vyrovnaná. Kromě pití se tady prodává i nějaké jídlo a je možné použít záchody. Na břehu se pije, tančí, hrají se hry, mají tady lana na skoky do vody, u posledního baru je volejbalové hřiště.

Kolik dní potřebuji na návštěvu Vang Viengu?

Tato odpověď je velmi individuální. Osobně doporučuji ideálně tři celé dny, někdo prosviští pár hlavních atrakcí za jeden den, a někdo ve Vang Viengu dokáže strávit měsíc. Pro inspiraci tady je 3-denní itinerář:

 • 1. den: Blue Lagoon 2/3/5, Pha Ngern Viewpoint
 • 2. den: tubing/ kayaking/ celodenní výlet s cestovkou
 • 3. den: Blue Lagoon 1/4, některé z jeskyní, Kaeng Nyui Waterfall

Osobně si myslím, že je možné vynechat lagunu 2 a jednu z lagun 4 nebo 5 (obě jsou celkem vzdálené). Místo tubingu můžete zvolit jednu z mnoha aktivit – organizovanou návštěvu vzdálenějších vodních jeskyní, kayaking, let horkovzdušným balónem, výlet na jezero Nam Ngum Reservoir, zip-lining, jungle trekking…

A kdy je nejlepší doba jet?

Samozřejmě je dobré plánovat podle počasí. V Laosu je období sucha s mírně chladnějšími teplotami od listopadu do dubna a teplejší období dešťů od května do října. Okraj sezóny přináší méně turistů, nižší ceny a příjemné teploty. Zejména září a říjen je podle mě dobrá doba na návštěvu Vang Viengu, protože na polích dozrává rýže, celé údolí je zbarvené do sytě zelené a vodopády jsou zásobené dostatkem vody.

Jak navštívit atrakce kolem Vang Vieng?

Skútr

Nejlepší je podle mě prozkoumat Vang Vieng na skútru. Většina atrakcí se nachází za řekou v údolí plném rýžových políček obehnanými krasovými kopci. Přestože například nejvzdálenější laguna (Blue Lagoon 5) leží necelých 20 km z centra města, cesta může zabrat více než hodinu. Důvodem jsou úzké nezpevněné cesty plné prachu (nebo bláta) a neustálá potřeba zastavovat, kochat se a fotit. Proto je potřeba si na průzkum údolí vyhradit dost času. Jízdu na skútru zvládne i úplný začátečník, protože je tady malý provoz a cesty jsou většinou rovné bez převýšení. Stačí jet pomalu a být připravený na výmoly a štěrk, které občas můžou skútr trochu rozhodit.

Cena za překročení mostu je 4000 LAK pěšky a 6000 LAK na skútru.

Skútry se půjčují na každém rohu v centru města a cena je plus mínus podobná. Je potřeba odevzdat pas a zaplatit předem. Doporučuji vyzkoušet brzdy, zkouknout pneumatiky a upozornit majitele na případné poruchy a škrábance předem. Určitě je dobré jet v helmě (byla jsem svědkem velmi nepěkného pádu mladého Nizozemce). První zastávka bude pro benzín, protože skútry jsou většinou úplně vycuclé. Na jeden den rozhodně není potřeba plná nádrž.

Cena za půjčení skútru: 6 – 8 USD /den

Kolo

Druhou možností je kolo. Je potřeba počítat s horkem a sluncem, prachem zvířeným za skútry a kárami. Na druhou stranu cesty jsou z 97 % rovinaté a půjčovné je levnější, než za skútr. Většina lidí preferuje v tomto terénu horská kola.

Cena za půjčení kola: 3-4 SUD / den, mountainbike 5-6 USD / den

ATV

Do třetice je možné si ve městě půjčit ATV (all terrain vehicle) neboli terénní káru. Tou si to většinou mašírovaly skupinky Asiatů, kteří vypadali, že se velmi dobře baví. Jelikož jsou pro 2-4 osoby, tak se dá i vyšší cena rozumně rozpočítat.

Cena za ATV: 8 SUD / hodinu

Cestovní kancelář nebo tuk-tuk

Ještě bych zmínila, že ve Vang Viengu je spousta cestovních kanceláří, které nabízejí nejrůznější výlety do okolí. Osobně si myslím, že jeskyně a laguny kolem města je lepší navštívit na vlastní pěst, protože člověk zaplatí zbytečné peníze a přijde o jistou míru svobody. Pokud se necítíte na to řídit skútr sami, je o něco lepší celodenní pronájem tuk-tuku i s řidičem. Cestovní agentury ale nabízí velmi zajímavé celodenní výlety do vzdálenějších oblastí, většinou spojené s adrenalinovými sporty. Tady se mít průvodce rozhodně vyplatí.

Cena za celodenní pronájem tuk-tuku: od 15 USD

TIP: Protože cesta v okolí všech hlavních atrakcí je většinou nezpevněná a pokrytá bohatou vrstvou červené hlíny, doporučuji si vzít proti prachu na skútr brýle a roušku.

Je Vang Vieng bezpečná destinace?

Vang Vieng je rozhodně divoké místo, ale spíš v dobrém slova smyslu. Když už se tady ale něco děje, tak je to většinou zvířený prach především turisty a expaty. Od místních se tady člověk může bát maximálně trochu přestřelených cen, i když ani to není žádné drama.

Holkám bych doporučila hlídat si večer své nápoje. Vyhnout se dovádění v řece totálně na mol je pak univerzální rada pro všechny.

Naopak bych spíš zdůraznila úctu k místním, které můžou neustálé excesy cestovatelů vysávat. Pokud chceme, aby nás tady vždy vřele vítali, měli bychom se snažit respektovat určité místní zásady. Mezi nejdůležitější podle mě patří: chodit přiměřeně oblečený (žádné plavky a holé pupky), nebýt vulgární a uřvaný, jezdit na skútru ohleduplně.

TOP místa ve Vang Vieng

Vang Vieng a jeho okolí je plný krásných míst v čele s modrými lagunami, rozsáhlými jeskyněmi, mohutnou řekou i zemědělskými poli v pozadí s impozantními vápencovými kopci. Většinu těchto míst je možné navštívit bez průvodce a prakticky je na každém cestovateli, aby svůj den proměnil v dobrodružnou výpravu. Aby na skútru s čelovkou v batohu prozkoumal každé zákoutí rozsáhlého údolí za řekou, aby se naprosto oddal kouzlu tohoto místa. Pro začátek tady je aspoň pár legendárních míst, které je možné navštívit po klikatící se silnici a prašné cestě.

Blue lagoon 1 a Tham Phu Kham Cave

První laguna je nejblíž městu a možná i proto je nejvíc turistická. Přes den tady může být opravdu hlava na hlavě. Kousek za lagunou se po zdolání celkem strmé, ale krátké stezky otvírá vchod do jeskyně. Doporučuji si vzít baterku, protože jeskyně je obrovská a kromě hlavní síně není osvětlená ani přirozeným světlem.

Vstupné do areálu je 10 000 LAK. Otvírací doba: 9:00 – 17:30.

Blue lagoon 2

Přestože je tato laguna druhá nejbližší k centru města, patří k nejméně navštěvovaným. Stejně jako v případě ostatních lagun se jedná o přírodní bazének s průzračnou azurovou vodou. Na okraji se nachází několik plošin na skoky do vody, zipline a lana. Tato laguna je klidná, řekla bych, že nejvíce slunná, a stejně tak krásná.

Vstupné do areálu je 10 000 LAK. Otvírací doba: 9:00 – 17:30.

Blue lagoon 3

Třetí laguna je vzdálená od VV zhruba 17 km a vede k ní nezpevněná, kodrcavá cesta, takže dostat se sem zabere minimálně hodinu (na skútru). V laguně bylo celkem hodně lidí, ale je dost velká, takže se všichni rozptýlili. Bohužel je laguna většinu dne ve stínu hory a proto je vodě trochu zima.

Kolem laguny vede malá cestička do džungle. Vzdálenější cesta vede k jeskyni s trochu dramatickým vstupem. Doporučuji baterku a držet se nataženého lana v jeskyni. Druhá cesta odbočující vpravo stoupá do otevřené jeskyně, odkud je skvělý výhled do okolí na rýžové pole s horami v pozadí. Tady jsme byli úplně sami!

Vstupné do areálu je 10 000 LAK. Otvírací doba: 9:00 – 17:30.

Blue lagoon 4

Tato laguna se nachází kousek od hlavní cesty, nicméně ji od rovného asfaltu dělí řeka Nam Song. Ve Vang Viengu je opět potřeba překročit a vydat se doprava po velmi ,,bumpy“ polní cestě. Samotná laguna je moc hezká, se spoustou plošin okolo a minimem turistů.

Vstupné do areálu je 10 000 LAK. Otvírací doba: 9:00 – 17:30.

Blue lagoon 5

Pravděpodobně nejméně navštěvovaná Blue lagoon 5 se nachází na konci údolí zhruba 20 km za řekou. Většinu času nezpevněná prašná cesta se klikatí mezi rýžovými poli s výhledy na vápencové kopce všude okolo. Postupně se míjí nejznámější vyhlídky a Blue lagoon 1, a zhruba po hodině až dvou (záleží na rychlosti a počtu zastávek na focení) vás malé ukazatele navedou k liduprázdné laguně. Voda má temně modrou vodu, která se pod slunečními paprsky barví do azurova. Laguna je obklopená slaměnými slunečníky a pár plošinami na skoky do vody.

Vstupné do areálu je 10 000 LAK. Otvírací doba: 9:00 – 17:30.

Kaeng Nyui Waterfall

Tento vodopád je z centra města vzdálený asi 7 km na východ a vede k němu nezpevněná cesta a krátká stezka lesem. Ve vodopádu se nedá koupat, ale když si stoupnete přímo pod něj, můžete dostat sprchu i s masáží. Je to hezké místo bez turistů.

Vstup: 10 000 LAK.

Nam Xay Viewpoint

Na vyhlídku vede asi půl hodinová stezka lesem do úmorného kopce. Zároveň je to snad nejlepší místo na pozorování západu slunce. Bohužel to ví hodně lidí, tak je lepší vyrazit o něco dřív, užít si vyhlídku bez davů a zabrat si dobrý spot. Na vrcholu se nachází dvě motorky, po vystání menší řady (pokud vám to za to stojí) si na nich člověk může zapózovat.

Vstup je 10 000 LAK.

Pha Ngern Viewpoint

Vyhlídka Pha Ngern neboli Silver Cliff vzrůstá do výšky 250 m.n.m. a nabízí úžasné výhledy na okolní hory a lesy, rýžová pole, obydlí místních a klikatící se cesty v údolí. Vyhlídka se nachází malý kousek za řekou od Vang Viengu a je snadné ji najít, přesto dostat se nahoru vyžaduje trochu úsilí. Trasa měří 2 km a většinu času se prudce stoupá na strmou skálu.

Vstup je 10 000 LAK.

Další jeskyně

Vang Vieng je rozhodně místo, kam se vyplatí si vzít čelovku. A taky ždibet odvahy, protože neosvětlené a neoznačené jeskynní komplexy s miniaturními vstupy se linou neznámo kam mnoho kilometrů, stěny dekorují pavouci bez pigmentu a často budete jedinými návštěvníky vy a váš stín. Jeskyně jsou rozeseté po celém údolí, každá tajemná, opředená legendami, barvitou historií a s jedinečnými geologickými úkazy.

Téměř u každé blue lagoon je v ceně vstupu přilehlá jeskyně, z nichž všechny doporučuju všemi deseti navštívit, v popředí s obrovskou Tham Phu Kham Cave u Blue Lagoon 1. Kromě toho ale můžete na vlastní pěst prozkoumat:

 • Tham Loup (taky Tham Loub) plnou stalaktitů
 • krásnou a místními doporučovanou Lusi Cave
 • Tham Jang Cave (taky Tham Chang), která dříve sloužila jako armádní bunkr
 • malou Tham Sang Cave plnou sošek Buddhy
 • odlehlou Elephant Cave
 • 30 km dlouhou Tham Hoi Cave s mystickým jezírkem
 • málo turistickou Nam Ou Kham Cave s miniaturním vstupem
 • jeskynní komplex Bee Cliff Cave Complex skládající se z Tham Pha Pheung, Tiger, Dimond a Gold Mine Cave

TOP aktivity ve Vang Vieng

Vang Vieng rozhodně není jen lehátková destinace. Kombinace řeky, spletitého systému jeskyní, krásné krajiny, spousty mladých akčních cestovatelů a podnikavých agentur je živnou půdou pro nejrůznější aktivity. Vang Vieng zažívá proměnu jak žádné jiné město v novém tisíciletí a pomalu se z něj stává centrum outdoorových sportů celé Asie.

Tubing

Jedna z nejvíc ikonických aktivit je tubing na řece Nam Song. Relativně klidná řeka unáší lidi na nafukovacích kruzích krajinou posetou vápencovými skalami. Řeku lemují bary a restaurace, kde je možné doplnit pitný režim. Tubing může představovat vysluněný den na řece, nebo se může zvrhnout v divokou jízdu – záleží jen na vás a na lidech, kteří se k vaší nafukovačce doslova a do písmene přichytí.

Kdy je nejlepší doba vyrazit? Ráno budete mít trochu chladnější řeku jen pro sebe. Kolem 10:00 – 11: 00 vyráží první party-skupinky. Odpoledne slunce brzy klesá, takže bych s vyplutím moc nečekala, navíc vrácení kruhu je většinou do 20:00.

Co s sebou? Tubing se odehrává asi z 10 % v minibuse/ tuk-tuku, 30 % v barech a ve zbylém čase na řece. Základem jsou proto rozhodně plavky, šortky do vody a tričko, které se může namočit, sluneční brýle, případně klobouk. Někdo vyráží bosky, většina lidí v žabkách, ale nejlepší jsou sandály, které aspoň neuplavou. Ve Vang Viengu je možné koupit nepromokavý vak do vody, do kterého doporučuji dát nějakou tu hotovost, kartičku pojištění (!), opalovací krém, go-pro, skladný ručník a podobně. Opravdu moc věcí nepotřebujete, jdete přece do vody. Vesty dostanete spolu s nafukovačkou, povinné nejsou, ale během zatažených dnů celkem zahřejí.

Další názory najdete v úvodu tohoto článku ,,FAQ: Stojí tubing na řece za to?

Cena: od 10 USD (zahrnuje půjčení kruhu a dopravu) plus záloha za kruh

Kayaking

Většina života ve Vang Viengu se točí kolem šarmantní řeky Nam Song. Jestli hledáte trochu akčnější a sportovnější povyražení, kayaking je ta správná volba. Na rozdíl od tubingu stihnete projet větší úsek řeky, navigace plavidla je rozhodně pod větší kontrolou a v barech můžete zastavit tak jako tak. Spousta cestovek v centru města nabízí kayaking tour. Ve výsledku se jedná jen o půjčení kayaků a dopravu nahoru po řece, odkud kayaky nezávisle doplují vlastním tempem zpět do Vang Vienegu. Kayaking je navíc často součástí celodenního package zahrnující zip-lining a tubing.

Cena: od 15 USD / den

Tham Nam Cave

Údajně jeden z nejkrásnějších jeskyních systémů v okolí Vang Viengu se nachází 15 km severně od města. Jeskyní protékají vody řeky Nam Song, díky čemuž získala své více známější jméno ,,Water Cave“. Prohlídka jeskyně probíhá na nafukovacích kruzích, takže se stačí přidržovat lana nataženého jeskyní a nechat se proudem unášet skrz ni. V období sucha je ale hladina vody příliš nízká, takže prohlídka probíhá klasicky na nohou. Komu nedělá dobře kombinace tmy (jediné osvětlení je z vlastních čelovek), malých prostorů a temné vody, měl by návštěvu jeskyně dobře zvážit.

Cena: 10 000 LAK, otvírací doba 8:00 – 18:00 + (půjčení čelovky u vstupu: 1 USD)

Zip Line

Zip lining je jedna z novějších aktivit ve Vang Vinegu, která v posledné době ohromně roste na popularitě. Většina lan je natažených v okolí řek a lagun a linou se přes koruny stromů laosské džungle. Další část se pak nachází daleko od centra města a jsou přístupná jen v rámci celodenní túry s průvodcem.

Cena: Zip Line bývá často v kombinaci s kayakingem a tubingem. Některé agentury dokonce nabízí 2-denní challenge plnou zip-liningu. Cena celodenního výletu začíná na 35 USD.

Rock climbing

Horolezectví je přirozenou aktivitou skalnatých míst, jako je Vang Vineg. Skály jsou tady opravdu ostré, špičaté a strmé, o to lepší výhledy jsou ale z vrchu do údolí. Osobně si myslím, že pro tuto aktivitu je lepší mít jistou úroveň zkušeností. Ve městě je několik zavedených agentur, které zajišťují průvodce a veškeré vybavení.

Cena: od 20 USD (půldenní lekce s průvodcem)

Let horkovzdušným balónem

Let horkovzdušným balónem nabízí pohled z jiné perspektivy na Vang Vieng a jeho okolí. Rýžová políčka, klikatící se řeka, laguny, hory měnící se v obzory, hustá džungle a zmenšující se lidská stavení vytváří neopakovatelnou scenerii. Vang Vieng je podle mě nejlepší místo v celém Laosu, kde si dopřát let s balónem. Zároveň je to nejlevnější místo pro let balónem na světě. Někteří doporučují let při západu slunce, podle mě je ale krásnější východ slunce, protože je lepší viditelnost (ustupující noční mlha, méně kouře z odpoledních ohňů, delší let během denního světla).

Cena: 90 USD (Lety zajišťuje jediná společnost – Balloons over Vang Vieng – a většina agentur ve městě nabízí jednotnou cenu. V té je zahrnutá i doprava ke startovacímu místu. Let je lepší zajistit až přímo ve městě po příjezdu, na internetu je identický let od 10 – 20 USD dražší.)

Mapa

Více o Laosu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *