Buddha Park
Itinerář

Itinerář: Měsíc v Laosu

Laos, země lidu Lao, je vnitrozemský stát v jihovýchodní Asii. Při cestování je tady silně cítit vliv buddhismu, země je plná chrámů a svatyní. Lidé jsou hodní, dodržují staré zvyky a tradice, a celkově jsem se tady při cestování cítila bezpečně. V Laosu jsou taky znatelné i pozůstatky francouzské kultury, protože Laos kdysi patřil do Francouzské indočíny. Ta se promítla jednak do architektury, nebo například do laoské kuchyně. V neposlední řadě jsou tady viditelné znaky socialismu, který vane ze sousedního Vietnamu a Číny. V zemi má hlavní úlohu jedna strana a Laos patří k ekonomicky méně vyspělým zemím.

Laos je taková moje srdcovka. Asijské tajemství. Neprobádaná oblast. Opomíjená perla. Naštěstí i naneštěstí tuto zemi objevuje čím dál víc lidí. Přesto tady jde pořád zažít ta pravá Asie. Já jsem nestihla v Laosu projet zdaleka všechno, co bych chtěla. Ale z toho, co jsem viděla a z toho, co jsem se dozvěděla od ostatních cestovatelů, už teď vím, že se do tohoto ráje jednou určitě podívám znova.

Většina lidí začíná svou cestu v Laosu buď v hlavním městě Vientiane, ať už do něj přijeli lodí z Thajska nebo letecky, na letišti v Luang Prabang, nebo u hranic s Kambodžou v Si Phan Donu. A protože je Laos taková dlouhá nudle, jela bych pěkně rovnou z jihu na sever. Jak se říká, nejlepší na konec – a sever Laosu, to je to nejlepší:)

Laos přehledně:

Itinerář (den po dni)

4000 Islands (2 dny + 1 den cesta do další destinace)

4000 Island nebo oficiálně Si Phan Don je oblast na jihu Laosu, které dominuje řeka Mekong. Ta tady vytvořila zmiňované množství ostrovů. Mezi turisticky nejoblíbenější se řadí Don Khong, Don Det a Don Khon.

Mezi nejvíc populární aktivity v oblasti patří návštěva vodopádů, chrámů, jeskyní, pozorování ohroženého druhu delfínů a západů slunce s Lao Beer v ruce:

 • Khon Phapheng Falls – vodopády na Mekongu jsou považovány za jedny z nejhezčích v oblasti Si Phan Don
 • Khon Pa Soi Falls – vodopády na ostrově Don Pa Soi jsou málo turistické kvůli svojí horší přístupnosti (je potřeba přejít trošku strašidelný most)
 • Tat Somphamit – vodopád známý taky pod jménem Li Phi Falls najdete na ostrově Don Khon
 • Xai Kong Nyai Beach – písečná pláž na ostrově Don Khon
 • Ban Hang Khon Viewpoint – vyhlídka se nachází na ostrově Don Khon u vesnice Ban Hang a vede na ni 150 schodů
 • Tham Phu Khiaw – k jeskyni plné buddhistických artefaktů na ostrově Don Khon vede asi 2 km stezka džunglí
 • Wat Khon Tai – buddhistický chrám byl vybudovaný na základech khmérské svatyně, nachází se na ostrově Don Khon
 • Wat Phu Khao Kaew – buddhistický chrám na ostrově Don Khong u vesnice Muang Saen je důležitým poutním místem
 • Wat Jom Thong – tento buddhistický chrám na ostrově Muang Khong je považován za nejstarší chrám v Si Phan Donu
 • Muang Khong Market – trh na stejnojmenném ostrově je plný místních specialit a lokálních produktů
 • pozorování iravadských delfínů – tito delfíny jsou považováni za ,,nejošklivější delfíny na světě“, což je určitě hodně nespravedlivé. V Laosu jich žije jen kolem dvaceti kousků a nejlepší pozorování je z kayaku nebo během lodního výletu.

TIP, kde se najíst: restaurace Mama Thanon

TIP, kam zajít do baru: 4000 islands bar (mají tady ping pong a kulečník)

Do Pakse jezdí každé ráno místní autobusy (40 000 LAK) nebo turistické minivany (70 000 LAK). Lístky je možné koupit v cestovních kancelářích, ale je potřeba si předem ujasnit, jestli zahrnují cenu za trajekt (případně dalších 20 000 LAK). Cesta autobusem trvá zhruba 3 hodiny, většina autobusů odjíždí z města Ban Nakasang. Celá cesta zabere 4-5 hodiny a je lepší ji absolvovat dopoledne, protože odpoledne už moc autobusů nejezdí.


Pakse (2 dny + 1)

Pakse je největším městem v jižní části Laosu a hlavním městem provincie Čampasak. Leží na řece Mekong, která představuje důležité říční spojení, a nachází se tady i letiště.

Samotné město je spíš výchozím bodem pro moto-výlety do okolí. A co v Pakse a okolí navštívit?

 • Wat Luang – největší a podle mnohých nejhezčí buddhistický chrám v Pakse
 • The Golden Buddha – velká socha Buddhy se nachází v chrámu Wat Phou Salao, který je na kopci a jsou odtud krásné výhledy na východ a západ slunce
 • Wat Phu – buddhistický chrám
 • Pakse Souvenirs – jak už název napovídá, jedná se o trh, kde je možné koupit zajímavé místní předměty
 • Ban Tong night market – večerní trh s místními specialitami
 • Bolaven Plateau – oblast známá taky jako Phue Phieng Bolaven se nachází pár kilometrů východně od města a je proslulá svými vodopády, tropickým deštným lesem, kávovými plantážemi a tradičními laoskými vesnicemi
 • Pakse Loop – 2-4-denní okruh, který hodně cestovatelů absolvuje na skútru, vede většinu cesty právě přes Bolaven Plateu

Mezi městy Pakse a Thakek jezdí několikrát denně autobusy a minivany. Cesta trvá zhruba 5 hodin a stojí okolo 80 000 LAK.


Thakek Loop (3-5 dní + 1)

Město Thakek není samo o sobě žádná specialita, zato okruh za městem získává na popularitě. Thakek Loop vede vápencovými horami a krasovou oblastí plnou jeskyní. Je možné jet 3-5-denní okruh.

TIP, na ubytování v Thakek: Bike and Bed (50 000 LAK/dorm, dobré místo, kde potkat lidi na loop)

TIP, na restauraci v Thakek: 6 friends (velmi lokální a levná restaurace), Thamsang restaurant, floating bar on Mekong

Doporučený plán cesty pro Thakek lopp:

1. den (102 km): Buddha Cave, Tham Pha Nya Cave (30 000 LAK), Tha Falang Swimming Hole, noneame vodopád, noname vyhlídka, Thalang Lake
TIP, na ubytování: Sabaidee Guesthouse (30 000 LAK dorm, 50 000 LAK BBQ, 30 000 LAK Sunset tour)

2. den (150 km): Blue Lagoon (20 000 LAK), vyhlídka 43 km před KLC, Kong Lor Cave
TIP, na ubytování: Spring River Resort (150 000 LAK – trochu dražší, ale hodně hezké)

3 den: prohlídka jeskyně Kong Lor (65 000 LAK) a vesnice, Khun Kong Leng Lake
Cesta zpět do Thakeku nebo další noc v Kong Lor Cave

4. den (150 km): Poslední část okruhu do Thakeku vede po hlavní silnici, která je plná náklaďáků a je na ní hustý provoz. Proto doporučuji se vrátit zpět stejnou cestou, protože krajina Loopu je mnohem hezčí, cesta je bezpečnější a můžete udělat zastávky, které jste předtím nestihli.
TIP, na ubytování: opět Sabaidee Guesthouse

5. den: dopoledne se vrátit do Thakeku a chytit autobus do Vientiane

TIP, na půjčovnu skútrů: Mixay (90 000 LAK/den – stačí skútr, není potřeba motorka, v půjčovně vám dají mapu, tipy, kde stojí policajti a na konci skútry příliš neprohlížejí). Benzín vychází zhruba na 100 000 LAK (nezapomeňte brát plnou, kde to půjde, ale benzínek a stánků je po cestě relativně hodně).

Autobusy nebo minivany do Vientiane jedou 5-6 hodin a stojí zhruba 80 000 LAK.


Vientiane (1 den + 1)

TIP, na dopravu: Pokud do Laosu míříte z Thajka, zkuste jako dopravu zvolit dvoudenní plavbu lodí po Mekongu přímo do Vientiane.

Hlavnímu a největšímu městu Laosu se většina cestovatelů vyhýbá. Uznávám, že toto město nemá až tak osobitý šarm, přesto jeden den si podle mě zaslouží.

Za návštěvu rozhodně stojí i Xieng Khuan, známý spíš jako Buddha Park, který se nachází 20 km od Vientiane. Z městského nádraží tady každých 20 minut jezdí autobus #14, který stojí 6000 LAK (cesta trvá skoro hodinu). Doporučuji Buddha Park navštívit hned ráno, než se začnou sjíždět organizované túry. Vstupné do parku je 15 000 LAK.

TOP místa ve Vientiane

 • zlatý chrám That Luang (vstup: 5000 LAK)
 • vítězný arch Patuxai Victory Monument
 • monument That Dam
 • jeden z mnoha chrámů – Wat Si Saket, Wat Mixai, Wat Inpeng, Wat Hua Mueng, Wat Si Muang
 • Lao National Muzeum (vstup: 1 USD, vstup s taškou a focení není povolené)
 • nahlédnout na prezidentský palác
 • noční trh na břehu Mekongu Vientiane Night Market

Cesta do další destinace, Vang Vieng, zabere zhruba 4 hodiny a stojí kolem 10 USD. Lístky na autobus se dají koupit on-line nebo jednoduše na hotelu. Svoz lidí ze všech hotelů trvá většinou další hodinu – pokud je ten Váš na řadě jako první, připravte se na hodinovou prohlídku minivanem po městě zdarma:)


Vang Vieng (3 dny + 1)

Město Vang Vieng leží v krasové oblasti na řece Nam Song. Město má reputaci šíleného párty místa, protože dříve tady davy opilých turistů sjížděly řeku na nafukovacích kruzích od baru k baru. Po několika fatálních úrazech se tato zábava začala víc regulovat. Přesto je možné si jízdu na nafukovačkách vyzkoušet v rámci jedné z organizovaných túr.

Pokud jste nepřijeli do Vang Viengu na párty, stačí přejet most přes řeku a ocitnete se v ráji. V ráji mezi rýžovými poli, azurovými lagunami, skalními vyhlídkami a ikonickými horami prošpikovanými jeskyněmi.

Pro více informací čtěte Kompletní průvodce legendární oblastí Vang Vieng


Luang Prabang (2 dny+ 1)

Město Luang Prabang považují mnozí za nejlepší místo v celém Laosu. Přestože se tady nachází mezinárodní letiště, zachovává si Luang Prabang podobu klidného sympatického maloměsta. Centrum města s desítkami chrámů je součástí UNESCO a v okolí je několik přírodních památek. Po Vang Viengu byl navíc večerní klid ve městě příjemná změna. Osobně mi stačily na poznání LP dva dny, jiní by tady klidně strávili celý týden.

 • prohlídka chrámů – Luang Prabang bylo a je důležitým náboženským místem. V centru města se nachází asi třicet významných buddhistických chrámů. Úplně nejhezčí je podle mě Wat Xiengthong, ale za návštěvu stojí i další: Roayal Temple, Wat Mai Suwannaphumaham, Wat Sensoukaram, Wat Xieng Mouane, Wat Manorom, That Makmo, na hlavní třídě Sakkaline Rd je pak chrám vedle chrámu. Vstup do většiny chrámů je zdarma, do těch největších je to 10-20 000 LAK.
 • Sai Bat – tato unikátní tradice se odehrává každé ráno mezi 5:00-6:00 (záleží na ročním období). Desítky mnichů v oranžových róbách přijímají od lidí dary, především jídlo, květiny, ozdoby, příspěvky. Celá ceremonie se odehrává mlčky za šera a je to opravdu mystická podívaná na kterou stojí si přivstat.
 • Phousi Hill – kopec přímo v centru, na vrchol je možné se dostat dvěma cestami, nahoře se nachází zlatá pagoda a 360 stupňový výhled do okolí. Vstupné je 20 000 LAK.
 • Royal Palace Museum (vstup: 30 000 LAK)
 • Night food and handicraft market

TIP, na restauraci: Utopia je tak trochu magické místo na břehu řeky Nam Khan. Lehce tady jde strávit celý den s knihou v ruce. Na večeři je lepší zamluvit stůl. Každé ráno (kolem 8:00) se tady cvičí yoga, vstupné je 40-60 000 LAK.

Jednodenní výlety v okolí Luang Prabang

 • Pak Ou Caves – dvě krasové jeskyně plné buddhistických artefaktů se nachází asi 25 km od LP na soutoku Mekongu a Nam Ou River. Nejlepší způsob, jak se k jeskyním dostat, je po řece. Lístky se dají koupit v centru LP.
 • Kuang Si Waterfall – k proslulým vodopádům a jezírkům s azurovou barvou se dá dostat na skútru nebo s organizovanou túrou. Vodopády se nachází zhruba 30 km od LP a vede k ním krátká stezka. Doporučuji pokračovat i cestou nad vodopád, je to zajímavá cesta lesem s vyhlídkou. Vstupné je 20 000 LAK.

Z LP je možné se dostat do Nong Khiaw buď lokálním autobusem (40 000 LAK), kdy cesta trvá 4-5 hodin, nebo minivanem (50 000 LAK), kdy cesta trvá 3-4 hodiny. Všechny autobusy zastavují v NK na nádraží, asi 1 km od centra – je možné vzít tuk-tuk, nebo jít pěšky.


Nong Khiaw (2 dny + 1)

Nong Khiaw je ztracený ráj v horách. Městečko leží na řece Nam Ou, která se vlní mezi skálami. Neskutečný klid ve městě občas přeruší jen zvuk motorky někoho z místních. Počet guesthousů a restaurací je neúměrný nízkému počtu cestovatelů. Kolem řeky se najde taky pár cestovních kanceláří, které nabízí výlety do okolí. Něco je ale možné zvládnout na vlastní pěst.

Pro inspiraci tady je pár věcí, které je možné v NK a okolí podniknout:

 • půjčit si kayak nebo paddle board a prozkoumat řeku (jestli pojedete stejně líným stylem, jak já, nezapomeňte si vzít opalovací krém, svačinu, knížku, a možná i polštář – zjistila jsem, že na kayaku se dá usnout:)
 • Phadeng Peak Viewpoint – jednosměrná cesta na vyhlídku má 1,7 km, ale protože je to samozřejmě celou cestu do kopce, je lepší počítat s minimálně půlhodinovým výšlapem. Na západ slunce je tu trochu busy, což má samozřejmě svůj důvod. Vstupné je 20 000 LAK.
 • Pha Tok Cave – zhruba 3 km za městem se nachází ve skále tato jeskyně. Jde se k ní přes rýžové pole po bambusovém mostku a na konci do ní stoupají strmé bílé schody. Vstupné je 10 000 LAK.

Další zajímavá místa v okolí Nong Khiaw

 • roadtrip – nejlepší způsob, jak objevovat kopcovitou krajinu a autentické vesnice severního Laosu je podle mě na skútru. Za mostem v NK směrem na jihovýchod vede málo frekventovaná cesta moc pěknou krajinou. Většina silnice je v dobrém stavu, ale najdou se děravé, bahnité nebo hodně zvlněné úseky. (Já jsem jela jen nějakých 26 km do vesnice Ban Phou Thid Pueng, a výhledy byly za každým rohem hezčí a hezčí, bohužel jsem nevzala plnou nádrž.)
 • 100 waterfalls – celodenní organizovaný výlet začíná plavbou na loďce, následuje krátký trek džunglí a hlavní část je samozřejmě stoupání přes vodopády na vyhlídku.

TIP, kde se ubytovat: Sunrise Guesthouse (skromné bungalovy s naprosto luxusními verandami, ze kterých je prvotřídní výhled na řeku, se nachází hned za mostem, cena byla víc než konkurenční – zhruba 60 000 LAK za twin bed bungalow, navíc dole u řeky mají výbornou levnou restauraci) – stačí bookovat až na místě


Muang Ngoi (2 dny + 1)

Muang Ngoi je zapomenutá vesnice v severní části Laosu, kam je možné se dostat pouze po řece. Z NK sem jezdí jednodenní výpravy, každopádně já bych doporučila si koupit lístek na jedenu ze dvou loděk zajišťujících hromadnou dopravu (25 000 LAK) a strávit v Muang Ngoi aspoň dva dny. Už samotná jízda po řece je dechberoucí zážitek – pokud se teda ranní mlha uráčí zvednout a předvést kopcovitou krajinu v plné kráse.

Samotný Muang Ngoi je velmi ospalá vesnice, kde se zastavil čase. Elektřina tady byla zavedená až v roce 2013, takže si udělejte obrázek. Řeku lemuje několik bungalovů a restaurací, ve vesnici je pár obchodů a nějaká ta cestovní kancelář. Je tady opravdu levno – což je dobře, protože se lehce může stát, že tady zůstanete mnohem déle, než jste původně plánovali. Takže neplánujte, a nechte se pohltit zdejší magickou atmosférou:)

TOP aktivity v okolí Muang Ngoi

Většina lidí se rozhodne jít jedno- nebo dvoudenní pěší túru s průvodcem do okolních vesnic. Pokud se rozhodnete prozkoumat okolí na vlastní pěst, můžete navštívit například:

 • Tham Kang Cave – jeskyně se nachází od vesnice zhruba 2 km. Je možné sem jít pěšky, nebo si půjčit kolo (jediná půjčovna je kousek za školou, ale první zkontrolujte brzdy). Vstup do jeskyně je 10 000 LAK. V období dešťů je v okolí spousta zelených rýžových polí. Pěšky/na kole/s průvodcem můžete dál navštívit vesnice Ban Na a Hoay Sen.
 • Phanoi Viewpoint – z vesnice vede asi 1 km dlouhá, ale celkem strmá stezka lesem na vyhlídku, ze které je vidět vesnice, řeka a hory. Je to super místo na pozorování západu slunce, ale zpátky doporučuju vyrazit ještě před setměním, ať stihnete dokončit celý okruh, který vede lesem.
 • kayaking – není nic lepšího, než si za slunečného dne půjčit kayak a objevovat zákoutí řeky Nam Ou na vlastní pěst

TIP, kde se najíst: Riverside Restaurant


Gibbon Experience (3 dny + 2)

Gibbon Experience je projekt zabývající se ochranou deštného lesa za pomoci místních obyvatel a úřadů. V roce 2008 byl díky této iniciativě založen národní park Nam Kan v severní části Laosu.

Malé skupiny s průvodcema se vydávají nejčastěji na 3 denní túry. Celý zážitek spočívá v tom, že většinu času se člověk pohybuje v korunách stromů, kde je právě možné spatřit gibony a další obyvatele tropického lesa. Mezi stromy se pohybuje po vysutých žebřících (canopy walkway), jednotlivé kopce jsou spojené zip line a obě noci se tráví vysoko nad zemí v treehousech. Cena se pohybuje kolem 275€ a túru je potřeba bookovat předem.

Kancelář Gibbon Experience se nachází v severozápadní části Laosu u hranic s Thajskem. Do města Huay Xai je možné se dostat letecky z Vientiane nebo Luang Prabang. Dvoudenní varianta představuje cestu lodí po řece Mekong nebo autobusem z města Luang Prabang

Kam dál v Laosu

Mapa cesty

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz