Jak navštívit Tioman island v Malajsii

Jak navštívit Tioman island v Malajsii

Ostrov Tioman je přesně ten typ tropického ráje, který známe z obrázků cestovních kanceláří. Patří k nejkrásnějším místům v celé Malajsii.

Palmy sklánějící se nad prázdnými plážemi, banánové palačinky a čerstvý džus jako začátek každého rána, jednoduchá chatka přímo na pláži a všude zdobení z mušlí. Jedinou starostí je zavřít knihu a zvednout se z hamaky, vidět barevnou rybku u korálu a stihnout západ slunce. Žabky nesundáváme, písek a slanou vodu už z těla taky neumýváme a necháváme se unášet ostrovními vibes, dokud nebude zas čas vrátit se trajektem do civilizace, která se v tu chvíli zdá tak vzdálená a nedůležitá.

Na ostrově Tioman jsme byli na okraji sezóny, takže trajekt se s námi houpal na moři jak kolébka a nebe se občas zlověstně mračilo. Přesto to bylo jedno z nejlepších míst, které jsem v Asii navštívila. V tomto článku se dozvíte vše důležité o návštěvě tohoto ostrova, který určitě zařaďte do svého malajského itineráře.

Kdy jet na ostrov Tioman

Hlavní sezóna ostrovu Tioman je stejně jako sezóna na dalších ostrovech východního pobřeží pevninské Malajsie (Perhentians, Redang) v létě. Nejlepší měsíce na dovolenou jsou červenec – září. Nicméně na Tiomanu je sezóna o něco delší, než na zmiňovaných dvou ostrovech, takže teoreticky můžete přijet kdykoliv od února do listopadu. Rozhodně je ale zvláště v okrajových měsících dobré sledovat aktuální zpravodajství.

Osobně jsem na Tioman zavítala v únoru a přestože počty turistů byly blízké číslu nula, trajekty už znovu začínaly jezdit, moře bylo divoké, ale plavat se přesto dalo a většina ubytování i restaurací už byla otevřená.

Proč jet na Tioman island

  • jedná se o nádherný tropický ostrov s bílými plážemi, korálovými útesy a rozmanitou džunglí
  • Tioman je zatím relativně velmi málo turistický
  • ceny jídla i ubytování jsou tady mnohem nižší než v dalších turistických místech Malajsie
  • na alkohol se vztahuje duty free výjimka
  • sezóna je zde o něco delší, než na ostrovech Perhentians a Redang

Doprava

Na východním pobřeží pevninské Malajsie se nabízí návštěva 3 ostrovních rájů: Perhentian, Redang a Tioman Island. Vzhledem k slábnoucímu monzumu v jižní části jsme se rozhodli pro nejvzdálenější Tioman Island. Dostat se na něj z Langkawi vyžaduje nemalé logistické nadání. Nabízí se dvě ,,nejrychlejší“ možnosti: A) letadlo + autobus + loď; B) loď + taxi + autobus + autobus + loď.

A) Z letiště Langkawi je možné sehnat jednosměrnou letenku s příručním zavazadlem kolem 20€ na letiště Johor (přímý let trvá jednu hodinu). Odtud jezdí vcelku pravidelně autobusy do přístavního města Mersing (cesta trvá zhruba 2,5 hodiny a stojí 12 MYR). Z Mersing Jetty jezdí tuším 4x denně trajekt (cena 35 MYR, cesta trvá až 2 hodiny) a zastavuje na 5 místech na ostrově Tioman.

B) Z Kuah Jetty je možné jet trajektem do přístavního města Kuala Kedah. Odtud si vzít taxi (Grab tady nejezdí) do města Alor Setar na autobusové nádraží. Autobus do Kuala Lumpur jede asi 6 hodin a stojí 45 MYR. V KL se musí přestoupit na noční autobus do přístavního města Mersing (cesta trvá 5,5 hodiny a stojí 40 MYR) a ranním trajektem na ostrov. Uf!

Nutno dodat, že pro nás tímto cesta neskončila. Jelikož jsme se rozhodli zůstat na jediné přístupné pláži východní části ostrova, čekala nás ještě hodinová cesta taxi-džípem (100 MYR/ auto) přes ten nejstrmější kopec v džungli. Musím ale říct, že ta celodenní štrachanice přes celou Malajsii stála na Tiomanu opravdu za to! Nejjednodušší je zařídit si odvoz přímo přes ubytování.

Jízdenky na autobus je lepší koupit předem on-line, nejčastěji jsme využívali Easybook.
Tioman ferry je možné koupit on-line například u Bluewater nebo přímo ve stánku na místě.

Trajekt na ostrov

Trajekt zastavuje na pěti místech západní strany ostrova:

  • Kampong Genting
  • Kampong Paya
  • Kampong Tekek – hlavní pláž a největší vesnice na ostrově, odkud vede cesta na druhou stranu ostrova
  • Kampong Air Batang („ABC„)
  • Kampong Salang

Ubytování

Osobně bych doporučila se ubytovat na jednom z těchto míst, protože se jedná o nejkrásnější pláže ostrova zároveň s dobrou dostupností služeb, jako jsou restaurace, půjčovny a obchody:

  • Juara Beach – na tuto pláž na východní straně ostrova se dá dostat jedině hodinovou cestou džunglí autem/ na skútru. Výhody: málo lidí a izolace od civilizace, ostrovní atmosféra, hodně restaurací a bungalovů přímo na pláži, možnost surfování, pár výletů v okolí. Nevýhody: moře je divoké, takže šnorchlování, potápění a plavání je o něco horší než na druhé straně ostrova, izolace od zbytku ostrova – pokud chcete na západní stranu, musíte absolvovat nebezpečnou cestu přes kopec džunglí, pivo se tady prodává jen v jedné restauraci. Přesto má toto místo úžasné vibes, které se jen těžko popisují a o to hůř opouštějí.
  • Air Batang (ABC) – tato pláž je na západní straně ostrova a je kousek od města Tekek. Přesto je tady klídek, pohoda a typická ostrovní atmosféra. Na rozdíl od druhé strany ostrova se tady dá krásně plavat, šnorchlovat a potápět. Pěšky se dá dostat například do Monkey Bay, na kole pak do města a na další pláže. Je tady více obchodů včetně liquer storu.
  • Ostatní pláže, kde jsme zastavovali trajektem, vypadaly taky krásně. Ale tím, že nejsou spojené silnicí s Tekekem, mi přišly až příliš izolované. Podle mě je to ráj, pokud člověk nepotřebuje poznávat ostrov, ale jen nasávat atmosféru na pláži. Taky pro potápěče je to určitě dobrá základna. V krajním případě se tady dají objednat i lodní výlety kolem ostrova, ale to už samozřejmě něco stojí.

My jsme konkrétně zvolili ubytování na pláži Juara v bungalovech Beach Shack/ Shack Chalet, kde je na výběr z levnějších malých bungalovů a větších chatek, které jsou přímo na pláži. Byli jsme maximálně spokojení s naším jednoduchým bungalovem, čistotou, personálem, ale hlavně s hlavní společnou chatou, kde se podávaly večeře a luxusní snídaně s výhledem na oceán.

Nejzajímavější místa na ostrově Tioman

Juara Beach

Na jižní straně ostrova se nachází dlouhý lán bílého písku v půli rozdělený útesem. Obě části jsou dobré na koupání a šnorchlování, přestože voda je na této straně ostrova o něco divočejší, než na kryté západní straně. Díky tomu je ale Juara beach v určité období dobrá i na surfování.

Kolem pláže se táhne ospalá vesnice, kde je možné najít pár příjemných guesthousů, restaurací, obchodů, dive center, půjčovnu skútrů a úplně dole v posledním hotelu mají bar s pivem (v restauracích alkohol neprodávají).

Na jižní straně pláže je možné si půjčit kayak a doplout až k malému vodopádu v džungli. Další atrakce v docházkové vzdálenosti pláže, i když po silnici do prudkého kopce, je malý vodopád Alis’s waterfall. Kousek odtud taky začíná stezka džunglí (maps.me), která vás teoreticky může dovézt až na západní stranu ostrova.

ABC Beach

Jedná se o hezkou živější pláž, kde mimo jiné zastavuje i trajekt. Z ABC Beach, kde je řada ubytování a restaurací, je možné podél pobřeží pokračovat a udělat si malý výlet. Stezka vede na Monkey Beach (2,9 km, jednosměrná) a Salang Beach (další asi 2 km z Monkey Beach, jednosměrná).

Kolonie kaloňů

Kousek od Tekeku obsadili hned několik stromů u pláže kaloni pobřežní. Těmto bratrancům netopýrů život na ostrově očividně velmi prospívá, mají tady dostatek potravy, žádné přirozené predátory a jsou zákonem chránění. Přijeďte se na ně podívat na skútru nebo na kole, ale až budete stát pod stromem (nebo radši trochu dál), obdivujte obsypané větve se zavřenou pusou;)

TOP aktivity na ostrově Tioman

  • plavání (moře je o něco klidnější na západní straně ostrova)
  • šnorchlování
  • potápění (na ostrově se nachází několik diving center)
  • surfování (převážně východní strana ostrova)
  • kanyoning – na jižní strany Juara beach se nachází malá řeka, kde je možné si půjčit kayak a kousek se projet do vnitrozemí, pozorovat místní faunu a flóry a doufat, že vám nespadne had za krk
  • jungle trekking – napříč ostrovem vede několik lesních stezek, které spojují pláže na východě a západě. Důrazně doporučuji vyrazit s místním průvodcem, protože stezky jednak nejsou značené, ale hlavně biodiverzita je tady opravdu bohatá a matička příroda byla zvlášť štědrá, pokud jde o jedovaté druhy hadů.
  • roadtrip na skútru – na ostrově je možné si půjčit skútr a na jeden den jet vyrazit poznávat jednu nebo druhou stranu ostrova

POZOR ohledně půjčování skútru:

1. Je potřeba si u skůtr-půjčovny ověřit, jestli je povoleno přejet na druhou stranu ostrova.
2. Pokud se neplánujete jet podívat na druhou stranu ostrova, skútr nepotřebujete. Vzdálenosti, kam vede silnice po pobřeží na obou stranách jsou tak krátké, že stačí obyčejné kolo.
3. Silnice vnitrozemím je velmi nebezpečná! Jednak je šíleně strmá (místy má až 45°), a jednak vede džunglí, kde žije spousta jedovatých hadů (všechny druhy hadů včetně statistik úmrtí nám tady s jiskrou v oku vylíčil místní Indiana Jones).
4. Pokud si netroufáte na půjčení skútru, ve většině ubytování je možné objednat si dopravu džípem s místním řidičem.

Více o Malajsii:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *