TOP 10 míst pevninské Malajsie
Malajsie patří k nejvyspělejším státům jihovýchodní Asie a dlouhá přítomnost Evropanů v minulosti se na kultivovanosti této země (v dobrém i v méně dobrém) hodně podepsala. V Malajsii je kvalitní dopravní infrastruktura, zdravotnictví i zázemí pro turisty. Pokud jste se ale těšili na kulturní šok (jak to mají někteří rádi) a poznávání autentické kultury, pevninská Malajsie může být trochu zklamání.
I tak má ale pevninská Malajsie hodně co nabídnout (a ta ostrovní určitě o to víc). V první řadě je to velká rozmanitost v říši rostlin a zvířat. Na druhou stranu pokud malajská vláda neuzná, že palma olejná je veřejný nepřítel číslo jedna, je tato biodiverzita ve velkém ohrožení. Při cestě vnitrozemím se kolem cesty táhly nekonečné lány této monogamní zkázonosné rostliny. O to víc mě děsily billboardy ve městech, které tuto palmu velebily zleva zprava.
Za touto malou eko-odbočkou bych jako velké plus zmínila unikátní čajové plantáže, národní parky s tropickým lesem, chrámy několika světových náboženství a města s koloniální architekturou. Úplně největším lákadlem Malajsie jsou podle mě ostrovy východního pobřeží, které jsou jednoduše tropický ráj. Světe div se, ale jsou pořád celkem málo turistické, a nabízí nádherné písečné pláže jak z časopisů. V článku najdete tipy na nejkrásnější místa pevninské Malajsie. Nezpomeňte se podívat tak na ukázkový 2-týdenní itinerář.
Co navštívit v pevninské Malajsii – mapa
10 – Ostrov Redang
Redang je tropický ostrov zhruba 45 km od východního pobřeží pevninské Malajsie. V zimě (zhruba od listopadu do února) je ovlivněný monzumem a většina hotelů i trajektů je uzavřena. Zbytek roku je to ideální místo na chytání bronzu na pláži, plavání, šnorchlování a potápění. Je tady spíš převaha resortů a ceny jsou o něco vyšší, než na okolních ostrovech. Krásné pláže a pohodovou atmosféru Redangu ale nikdo neodepře.
9 – Ostrov Penang
Ostrov Penang se nachází u západního pobřeží pevninské Malajsie a s pevninou je propojen dvěma mosty. Většinu turistů sem lákají historické památky a architektura, která je díky zastoupení různých kultur v průběhu staletí (čínská, indická, malajská, britská, japonská) opravdu pestrá. Z památek stojí za zmínku například pevnost Fort Cornwallis, čínský klanový dům Khoo Kongsi, trochu divoký chrám Snake Temple, mešita na vodě Tanjung Bungah nebo buddhistický chrám Kek Lok Si Temple.
Na ostrově se dají najít i hezké pláže. Na severovýchodě je pak Penang National Park, kterým křižuje spousta stezek. Na nejvyšší horu ostrova Penang Hill (833 m.n.m.), jednu z nejoblíbenějších atrakcí, je možné vyjít pěšky nebo vyjet zubačkou. Hlavní město Penangu Georgetown je dnes na seznamu UNESCO.
8 – Batu Caves
Zhruba 13 km z centra Kuala Lumpur se nachází vápencové jeskyně Batu Caves. U vstupu je po levé straně hinduistický chrám a po pravé straně socha Murugana, hinduistického boha války. Do jeskyně stoupá 272 barevných schodů a z těch posledních je dobrý výhled na hlavní město.
Nahoře jsou 3 hlavní jeskyně a pár menších, uvnitř se nachází hinduistické svatyně. Kromě zástupu lidí se tady poflakují makakové, vždy připravení ukrást turistovi svačinu nebo pití, a netopýři (fruit bats) nemilosrdně znečisťující vše pod nimi.
Mohlo by vás zajímat: Důležité informace před cestou do Malajsie
7 – Kuala Lumpur
Kulala Lumpur je hlavní a největší (8 mil. obyv.) město Malajsie. Vyrostlo celkem nedávno v 19. století na tzv. blátivé řece Sungai Lumpur, od které dostalo své jméno (v překladu KL znamená blátivé město). Nachází se tady nejvyšší dvojitý mrakodrap světa Petronas Twin Towers (kdysi nejvyšší stavba světa) a další zajímavá místa – nejstarší mešita KL Masjid Jamek, historické náměstí Merdeka Square, tržiště Central market, čínská čtvrť s taoistickými i hinduistickými chrámy nebo noční trh v Jalan Alor.
6 – Malakka
Malakka (nebo taky Melaka) je důležité přístavní město. Je po ní dokonce pojmenován Malacký průliv, který leží mezi pevninskou Malajsií a indonéskou Sumatrou. Malakka je na seznamu UNESCO a její návštěvu by neměl vynechat nikdo, kdo már rád dějiny a architekturu.
Protože město bylo v průběhu staletí ovládané mimo jiné Portugalci, Nizozemci, Angličany, Indy i Číňany, architektura města je hodně rozmanitá. Z památek jsou v Melace nejnavštěvovanější pevnost A’Famosa Fortress, červený kostel Christ Church, chrám Cheng Hoon Teng nebo živá ulice Jonker Street.
5 – Taman Negara
Taman Negara v malajštině doslova znamená národní park a nachází se ve vnitrozemí malajského poloostrova. Taman Negara byl založen na konci 40. let a je to nejstarší národní park v Malajsii. Tropický deštný prales je významný svou biodiverzitou.
Oficiálně se na území parku může vyskytovat slon indický, medvěd malajský, nosorožci, tygři, levharti, ale potkat některé z těchto zvířat je čirý zázrak. Větší šance je vidět makaky, tapíry, divoká prasata a nekonečně mnoho druhů ptáků (zoborožce, bažanty), ryb a hmyzu. Právě hmyz (včetně svítících štírů) je nejčastější foto-úlovek při organizovaném nočním safari.
Většina turistů volí cestu do Kuala Tahan, což je vesnice u vstupu do parku, po řece klikatící se džunglí z Kuala Tembeling. V parku se dá jít krátký okruh na vyhlídku Bukit Teresek nebo si koupit lístek na půl kilometrovou trasu v korunách stromů po Canopy Walkway. Vícedenní túry do srdce pralesa je možné absolvovat jedině s průvodcem.
Mohlo by vás zajímat: 2 týdny v pevninské Malajsii (itinerář)
4 – Ostrov Langkawi
Ostrov Langawi, oficiálně s přízviskem perla Kedahu, je největším ze souostroví Langkawi, pod které se řadí dalších 98 ostrovů v Andamanském moři. Langkawi znamená v překladu červenohnědý orel, název je tedy odvozen od tohoto dravce, který se na ostrově vyskytuje.
Ostrov je proslulý svými bílými plážemi a klidným mořem. Mezi nejhezčí pláže patří Tanjung Rhu Beach, Skull Beach a Cenang Beach. Na ostrově je jednoduché si půjčit skútr a projet ho po vlastní ose, navštívit některé z vodopádů, vyjet na nejvyšší vrchol ostrova Gunung Raya nebo se vyvézt CableCar na vyhlídku a SkyBridge.
Langkawi je bezcelní zónou – alkohol a tabákové výrobky je tady možné sehnat mnohem levněji než na pevnině, což značně dokáže zpříjemnit plážovou dovolenou:)
3 – Cameron Highlands
Cameron Highlands byly pojmenovány po Williamu Cameronovi, britském geologovi, který na konci 19. století dostal za úkol prozkoumat tuto oblast. Jedná se o jednu z nejstarších rekreačních oblastí v Malajsii. Většina hotelů a restaurací je situovaných ve městě Tanah Rata.
Díky chladnějšímu klimatu se Cameron Highlands staly významnou zemědělskou oblastí. Kromě proslulých čajových plantáží se tady v kopcích pěstují hlavně jahody, květiny, saláty a další zelenina. V Cameron Highlands je možné najít divokou rostlinu raflézii, jejíž květy dorůstají více než 1 metr a můžou vážit až 10 kg.
Velké území pokrývá horský tropický deštný les, kterým křižuje množství stezek. V okolí je taky několik vodopádů, mechový les (mossy forest) a nejvyšší kopce v oblasti Gunung Irau (2 091 m.n.m.) a Gunung Brinchang (2 031 m.n.m.) je možné zdolat pěšky.
2 – Perhentian Islands
Perhentian Islands je souostroví zahrnující dva hlavní ostrovy – Perhentian Besar (Big Island) a Perhentian Kecir (Small Island). Protože se souostroví nachází na východním pobřeží poloostrova, je zasažené jiným monzumem, než západní strana, a nejlepší doba na návštěvu je od března do srpna. Na ostrovy se dá dostat trajektem za 30 minut (speedboat) až 1,5 hodiny (slowboat) z přístavního města Kuala Besut.
Perhentian Islands jsou dokonalý tropický ráj se vším, co k takovému ráji patří: bílý písek, čistá teplá voda, fotogenické palmy, tropické ryby a želvy mezi barevnýma korálama, výborné místní jídla, stylové guesthousy, restaurace na plážích, ostrovní tempo života a pohodové vibes.
1 – Tioman Island
S dokonalou turistickou infrastrukturou, ale naprosto zanedbatelným počtem cestovatelů, se řídce obydlený ostrov jeví jako dokonalý únik před civilizací. Vzdálený 32 km od pobřeží a chráněn korálovým útesem je ostrov Tioman dostupný jen lodí, která zastavuje na 5 plážích západní strany ostrova.
Díky pestrému podmořskému životu je Tioman ideální pro potápění a šnorchlování, nicméně bělení korálu se nevyhlo ani těmto vodám. Některé pláže jsou dostatečně klidné na plavání, jiné jsou zas lepší pro surfaře.
Stejně tak vysokou biodiverzitu má i zdejší džungle, která vyplňuje střed ostrova a je domovem i pár endemitů. Kromě spousty druhů hmyzu a ptáků je tady možné vidět opice, kaloně, varany, hned pět druhů kober (z toho 3 druhy smrtelně jedovaté), létající veverky nebo chameleony.
Neskutečnou pohodu na pláži pomáhá zpříjemnit fakt, že Tioman spadá pod bezcelní zónu. Klidné tempo života a nefalšovaná ostrovní atmosféra podobná spíš karibským ostrovům se tady opouští jen neskutečně těžko.
Více infromací: Jak navštívit ostrov Tioman