Mount Yasur

Jaká místa navštívit na vanuatském ostrově Tanna

Tanna je pacifický ostrov, který se stal teprve roku 1980 součástí nově vzniklého Vanuatského státu. Dopravu na ostrov zabezpečuje letiště Whitegrass, které se nachází kousek od největšího a současně jediného města na ostrově, Lénakelu. Na západě ostrova se rychle rozvijí infrastruktura, a to hlavně kvůli čínským investicím, které sice mají v současnosti kladný dopad, nicméně do budoucna můžou představovat velkou hrozbu. Zbytek cest na ostrově je nezpevněný, trasy často vedou kaňony a skrz řeky.

Na Tanně žijí převážně obyvatelé Melanéského původu. Na rozdíl od ostatních pacifických ostrovů, kde dnes dominuje křesťanství, obyvatelé Tanny odolávají západní kultuře a modernímu způsobu života. Ještě ve 20. století tady žili kanibalové, a údajně poslední (bývalý) kanibal dožívá v jedné z vesnic na východním pobřeží. Tradiční způsob života je možné pozorovat v několika custom villages, kde lidé dodržují staré zvyky a tradice, nosí domorodé oblečení a děti nechodí do veřejných škol.

Důležitou úlohu na Tanně hraje především zemědělství. V poslední době ale roste význam turismu. Cestovatele láká návštěva tradičních vesnic, krásné pláže a podmořský život, vulkanická krajina v kombinaci s nepropustným tropickým deštným lesem, ale hlavně stratovulkán Mount Yasur, což je nejlehčeji přístupná aktivní sopka na světě. Tanna je s přehledem nejvíce autentické a dobrodružné místo, které jsem zatím navštívila.

TOP místa ostrova Tanna – mapa:

Na mapě a v článku dál najdete můj seznam nejlepších míst ostrova Tanna. Můžete taky pokračovat na praktické informace o Vanuatu, 2-týdenní itinerář nebo nejkrásnější místa dalších ostrovů – Efate, Tanna, Espiritu Santo nebo sopečné dobrodružství na ostrově Ambrym. A pokud vás zajímají i další státy v Pacifiku, můžete například navštívit souostroví Samoa.

8 – Sulphur Bay

Sulphur Bay je zátoka ve východní části ostrova Tanna. Několik vesnic zde sídlí přímo pod aktivní sopkou Mount Yasur. Každých deset minut naruší ticho dunivé rány způsobené sopečnou erupcí, nicméně s místními to ani nehne. Jako další projev vulkanicky aktivní oblasti vyvěrá na pláži u jedné z vesnic horký pramen, v jehož jezírku je možné se za poplatek a v doprovodu místního průvodce smočit.

Sulphur Bay je centrem kargo kultu John Frum. Kargo kult představuje setkání dvou kultur, kdy méně vyspělá kultura začne uctívat tu vyspělejší. Vysvětlení vzniku tohoto kultu má více verzí, které mají společný základ. Jeden z místních si začal přezdívat John Frum, nosit západní typ oblečení a předpověděl příchod cizinců, kteří za sebou nechají velké bohatství. Toto proroctví pro místní získalo reálnou podobu, když se americká armáda vylodila na ostrově během druhé světové války a přinesla všechno technologické vybavení, která z velké části nechala po celém Vanuatu. Jméno ,,John Frum“ se navíc začalo interpretovat jako John from (America).

Každý pátek se v jedné z vesnic schází lidé z okolí, dělají oheň a zpívají písně za doprovodu kytar. Místní doufají v brzký návrat Johna Fruma a pořádají tyto oslavy na jeho počest. Této autentické show je možné se zúčastnit zdarma. O tomto kultu byl natočen film Waiting for John od Jessicy Sherry.

7 – Louniel Beach

Louniel Beach je pláž s černým pískem na severovýchodě ostrova. Je vzdálená zhruba 16 km od letiště, což představuje asi hodinu jízdy autem po nezpevněné cestě. Projíždí se tropickým deštným lesem plným gigantických banyánových stromů a kolem četných kokosových plantáží.

Projít celou pláž zabere téměř hodinu. Voda je trochu víc divoká a má rychle klesající vstup, proto se dá plavat už pár metrů od břehu. Díky pravidelným vlnám je pláž vhodná spíš na surf nebo bodyboarding.

Pláž Louniel spousta lidí ze svého itineráře vynechá, je tady jen pár resortů, a díky tomu budete mít pláž téměř jenom pro sebe. Častěji se tady organizují spíš denní výlety z resortů na západní straně ostrova.

6 – Blue Cave

Blue Cave je jeskyně na severozápadě ostrova, která je přístupná jen s organizovanou túrou. U jednoho z resortů (Whitegrass nebo Evergreen) je možné si objednat džíp, který zdolá nezpevněnou pobřežní cestu za necelé dvě hodiny. Oblíbenější volbou je ale doprava na motorovém člunu, který zhruba 40-minutovou plavbou míjí pobřeží a nakonec zastavuje u otvoru v jeskyni.

Právě vstup do jeskyně z ní dělá atraktivní dobrodružství pro mnoho cestovatelů. Za přílivu je totiž nutné zadržet dech a do jeskyně proplavat pod vodou. Za odlivu stačí otvorem normálně vplavat. Kolem skal a stěn jeskyně je ve vodě velké množství tropických ryb, které můžete s nasazenou maskou při plavání do jeskyně pozorovat. Vedle vstupu je na skále žebřík, kterým je možné se dostat nad jeskyni.

Samotná jeskyně má v průměru asi 60 metrů a působí monumentálně. Pozvolný vstup v zadní části jeskyně vede na břeh, kde je možné si odpočinout od plavání a detailněji prozkoumat jeskyni. Blue Cave je prosvícená denním světlem 5-ti metrovým průzorem ve stropě. Paprsky slunce v zatopené jeskyni vytváří magickou podívanou a vzdálené zvuky dorážejícího moře na stěny jeskyně budí dojem, že jste se ocitli v jiném světě.

Tento půldenní výlet stojí 9 500 VUV a zahrnuje jen průvodce a dopravu.

5 – Blue Hole #2

Nasaďte si masku a prozkoumejte podmořský život západního pobřeží ostrova Tanna. Místo zvané Blue Hole #2 se nachází 2 km od letiště, takže je možné sem jít pěšky, nebo si vzít taxi.

V zátoce je písečná pláž s pozvolným vstupem do vody, který je ale brzy přehrazen korály. Za odlivu je možné dojít po lávových vyvřelinách až k samotné blue hole skoro suchou nohou.

Tato blue hole je napájená mořskou vodou a úzký průtok ji spojuje s otevřeným mořem. Má kruhový tvar a uprostřed se vytvořil přírodní bazén s klidnou vodou. Blue Hole #2 připomíná tropické akvárium. Korály jsou domovem nejrůznějších ryb a dalších živočichů. Výjimečně je tady možné vidět želvy, žraloky reef sharks a hady (snad nikoho neodradím, když přiznám, že jsem tady viděla hned několik červeně zbarvených mořských hadů:).

Vstupné: 1 500 VUV

4 – Giant Banyan Tree

Giant Banyan Tree na ostrově Tanna je považován za jeden z největších stromů svého druhu na světě. Rozpíná se 100 metrů do šířky a dosahuje výšky 80 metrů (na fotce zabírá celou centrální část). Jeho stáří nebylo určené, ale strom prosperuje a dál se rozrůstá. Nachází se kousek od vesnice Leitouapam, které patří půda, kde tento obrovský banyánový strom roste.

K Giant Banyan Tree se můžete vydat s organizovanou túrou v džípu 4WD. Nicméně levněji vyjde si vzít klasický taxík nebo stop z města Lenakel, které je vzdálené asi 6 km (10 minut jízdy) od vesnice Leitouapam. Odtud je potřeba jít ještě asi kilometr pěšky. Nezpevněná cesta vede kolem zemědělských polí a stoupá na vyvýšeninu, odkud je krásný výhled do okolí. Cesta se mění na malou pěšinu v tropickém deštném lese, na jehož začátku se nachází Giant Banyan Tree.

Vstupné: 1 500 VUV

3 – Port Resolution

Port Resolution je zátoka na východě ostrova s těmi nejhezčími plážemi na celé Tanně. Nachází se asi 8 km od vstupní brány sopky Yasur a je možné sem jít buď pěšky, džípem s organizovanou túrou nebo stopem. (V pondělí, středu a pátek údajně jezdí hromadná doprava mezi Port Resolution a Lenakelem za 2 000 VUV, ale čas ani místo na korbě není zaručené.)

Na konci nezpevněné silnice se nachází vesnice Ireupuow. Je v ní obchod, trh, skromné množství restaurací a guesthousů, a dokonce se tady najde i kavárna s lokální kávou. Po pravé straně je krásná písečná pláž vhodná na plavání nebo body surf.

Na druhé straně poloostrova se nachází zátoka lemovaná písečnou pláží s výhledy na kopce zarostlé vanuatskou džunglí. Plavání tady trochu ztěžuje plytké moře plné lávových vyvřelin. Na konci zátoky je pláž s černým pískem, která je známá svými horkými prameny, které vyvěrají kousek od břehu.

2 – Yakel Village

TIP: Tanna movie je dobrodružný film natočený podle skutečné události, která se na ostrově odehrála v 80. letech. Jedná se o tragický milostný příběh, který vedl k modernizaci některých tradic. ,,Herci“ ve filmu jsou ve skutečnosti domorodci, a někteří z nich dodnes žijí v Yakel Village. Kromě zachycení života této unikátní kultury jsou ve filmu i neskutečné záběry sopky Yasur a přírody na ostrově Tanna. Film byl nominován na Oscara, a ať už se chystáte na Vanuate nebo ne, rozhodně stojí za zhlédnutí.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean diam dolor, accumsan sed rutrum vel, dapibus et leo.

Návštěva Yakel Village je jak cesta zpátky v čase. Kmen Yakel dodnes žije původním způsobem života a jedná se o jeden z nejvíce autentických kmenů na světě. Kmen je zvyklý čas od času přijímat turisty. Vůdce a jeho zástupce, který ovládá angličtinu, provádí malé skupinky a vysvětlují jim místní zvyky, tradice a zásady. Do vesnice je lepší se předem ohlásit prostřednictvím ubytování, které zajistí i dopravu (je potřeba džíp).

Pokud budete mít štěstí (v naší malé skupince si další dva turisté připlatili nemalé peníze a tak trochu předem zorganizovali celou věc), sejdou se domorodci ze širokého okolí, předvedou speciální tanec a na konci zapózují pod obrovským banyánovým stromem.

TIP: V případě, že se rozhodnete přinést nějaké dárky, doporučuji například pastelky a papíry, nebo jiné školní vybavení. Nejsou špatné ani hračky pro děti, ale měly by být pokud možno v souladu s přírodou. Sladkosti nejsou vhodné, protože ve vesnici samozřejmě nemají zubaře. Stejně tak je dobré darovat věci bez umělých obalů, protože zdejší lidé používají jen přírodní materiály a pojem recyklace jim je cizí.

1 – Mount Yasur

Mount Yasur (361 m.n.m.) je aktivní stratovulkán, který vznikl při pohybu Indo-australské a Pacifické tektonické desky. Úroveň vulkanické aktivity je neustále monitorována v zájmu turistů i místních obyvatel. Byl to pravděpodobně právě oranžový dým doutnající z kráteru, který v roce 1774 přilákal na ostrov Jamese Cooka.

Mount Yasur je považován za nejjednodušeji přístupnou sopku na světě. Patří mezi největší turistické lákadla na Vanuatu. Sopka se nachází na východě ostrova Tanna kousek od Sulphur Bay. Zdejší vesnice vyznávající kargo kult Johna Fruma ji pokládají za své území a tuto půdu považují za posvátnou.

Organizované výpravy s průvodci míří na Mount Yasur dvakrát denně – na východ a západ slunce. Výprava začíná u vstupní brány na území sopky, kde se odehrává malý rituál. Následně se stoupá džunglí na korbě džípu k základně těsně pod vrcholem. Odtud už je to necelý půl kilometr pěšky na první pozorovatelnu.

Ze čtyř vyhlídek je možné sledovat erupce, které probíhají několikrát za hodinu. Tryskající rudá láva je doprovázená dunivými ránami. Až tady nahoře člověku dojde, proč místní mluví o vulkánu jako o živé osobě.

Cena organizované výpravy: první návštěva 9 750 VUV, druhá návštěva 6 500 VUV, třetí návštěva je údajně zdarma – v ceně je doprava od vstupní brány na vrchol a průvodci. Licenci dělat průvodce mají jen místní obyvatelé a výtěžek jde na rozvoj zdejších vesnic.

Více o Vanuatu:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *