Východ slunce nad Moraine Lake & trek do hor
Turistika

Východ slunce nad Moraine Lake & treky kolem jezera

Moraine Lake je ledovcové jezero, které se nachází v národním parku Banff ve Valley of Ten Peaks. Jedná se o jeden ze symbolů Kanady a patří k nejoblíbenějším atrakcím v celé zemi. Moraine Lake je opravdu nádherné a rozhodně stojí za návštěvu, ale vzhledem k enormnímu počtu turistů je potřeba jeho návštěvu naplánovat chytře. Přečtěte si, jak si užít Moraine Lake na maximum, jak si zajistit parkovací místo i kam se podívat v okolí jezera.

Parkování u Moraine Lake

K Moraine Lake vede slepá silnice Moraine Lake Road. Z přilehlého městečka Lake Louise Village je to 14 km a cesta zabere asi 20 minut.

Přímo u Moraine Lake se nachází veliké parkoviště. Jeho kapacita však zdaleka nestačí pro auta všech návštěvníků. Doporučuji přijet hodinu před východem slunce. Do hodiny po východu slunce se část návštěvníků sbalí a odjíždí, takže se uvolní hodně míst, ale ty jsou zaplněny už čekajícími auty. Během dne se situace trochu stabilizuje a sem tam je možné najít místo na zaparkování. Před západem slunce ale začíná boj o místa nanovo.

K Moraine Lake jezdí shuttle bus, který ušetří spoustu času ve frontě a stresu při hledání parkovacího místa. Autobus vyjíždí z Park and Ride u Lake Louise Village a je potřeba rezervovat místo předem.

Východ slunce nad Moraine Lake

Východy (a západy slunce) nad Moraine Lake jsou ohromně populární a všema deseti doporučuji si přivstat a přivítat nový den nad blankytnými vodami tohoto ledovcového jezera. A to ze dvou důvodů:
1. budete pozorovat měnící se odstín zrcadlově klidné vodní hladiny jezera a zbarvující se vrcholky skal;
2. časně ráno je největší záruka, že se vám kdy u jezera podaří zaparkovat.

Jak už bylo zmíněno výše, doporučuji přijet k jezeru hodinu před východem slunce (což může být v létě kolem 5:00!). Tady se v klidu můžete nasnídat a zabalit se do dalších vrstev. Pak se beze spěchu přesuňte na morénový val – balvany vytlačené ledovcem a nahrnuté na severní straně jezera – a pozorujte postupně se probouzející přírodu.

Přestože slunce se přímo nad jezerem neukáže ani při východu slunce, ani při jeho západu, doporučila bych zde zůstat i na západ slunce. Moraine Lake má v každou denní dobu jiné odstíny a při přechodu ze dne na noc/ z noci na den zde vládne jakási jiná, klidnější atmosféra.

Mezitím se můžete vydat na některý z treků popsaných níže. Pokud vás tlačí čas, projděte se alespoň podél jezera po nenáročné stezce Moraine Lake Shorline (1,4 km jedním směrem).

#1 výlet: Výstup na Sentinel Pass

 • Název: Larch Valley Trail + Sentinel Pass Trail
 • Začátek a konec: Moraine Lake car park
 • Délka: 12 km
 • Převýšení: 729m
 • Náročnost: jednoduchá/střední
 • Typ: zpáteční

Přes stezku modřínů

Průsmyk Sentinel Pass se nachází nad jezerem Morain Lake a představuje ideální půldenní výlet. Pokud jste se přijeli podívat na východ slunce a už jste se dostatečně vynadívali na blankytnou barvu vody, výlet do hor okolo je na zahřátí a protažení ta správná volba!

Hned u parkoviště začíná stezka Moraine Lake Shorline, která vede podél jezera. Za chvíli na ni navazuje Larch Valley Trail a odvede vás od jezera do jehličnatého lesa. Chvíli se jedná o příjemnou procházku ve stínu stromů, brzy se ale začne stezka klikatit a celkem intenzivně stoupat.

Po zdolání tohoto prvního převýšení se nachází rozcestník a cesta vlevo pokračuje jako Eiffel Lake Trail. Držte se na stezce vpravo, která se brzy narovnává a pokračuje dál jako příjemná pěšina lemovaná modříny. Právě díky nim dostala svůj název (angl. larch = modřín). Larch Valley Trail je oblíbný zejména koncem září, kdy se modříny zbarvují do žluté a mění ráz celé krajiny podzimními tóny.

Pokračování do sedla Sentinel

Jakmile se dostanete k menšímu jezírku Minnestimma Lake, připravte se na nejstrmější výstup celého treku. V tomto bodě stezka pokračuje pod názvem Sentinel Pass trail a vede nejkratší a nejstrmější cestou přímo do sedla. Cik-cak vždycky znamená prudký výstup a ze zdola je opravdu patrný tento vzorek, který se táhne přes svah mezi Mt Temple a Pinnacle Mountain. Výstup navíc ztěžuje drolivý terén plný uvolněných kamenů, takže dva kroky občas vydají za jeden.

Po vystoupání do sedla Sentinel Pass se otevře neskutečný výhled rovnou ve dvou směrech. Nově je možné nahlédnout do druhého údolí Paradise Valley, kudy je možné pokračovat k jezeru Horseshoe. Výhled je lemován skalními útvary a vzadu je možné spatřit Mt Aberdeen, za kterým se ukrývá Lake Louise a Plain of Six Glaciers Trail.

Za zády naopak zůstalo Lake Moraine, které sice z průsmyku vidět není, ale naopak jsou vidět z mnohem lepšího úhlu vrcholy tvořící součást Valley of the Ten Peaks, které známe z fotek jako neodmyslitelnou součást jezera.

Cesta zpět může být při sestupu z průsmyku ze začátku trochu nepříjemná – tentokrát dostávají zabrat místo svalů kolena. Od jezera Minnestimma se už ale jedná o rychlý a snadný návrat k Moraine Lake, který se absolvuje stejnou trasou.

Mapa treku

#2 výlet: Výstup na Tower of Babel

 • Název: Tower of Babel Trail
 • Začátek a konec: Moraine Lake car park
 • Délka: 3 km
 • Převýšení: 465m
 • Náročnost: střední/náročná
 • Typ: zpáteční
 • Vybavení: doporučená helma (ochrana proti uvolněným kamenům)

Další velmi zajímavá trasa u Moraine Lake vede na Tower of Babel. Výstup na tuto skalní vyhlídku ve výšce 2 310 m.n.m. je sice relativně krátký, ale o to náročnější. Technicky se bavíme spíše o šplhání, než o turistice. Přestože trasa není značená jako ferrata, v některých úsecích určitě půjdete na všechny čtyři a celou dobu je doporučené mít helmu. Stoupá se totiž po svahu s uvolněnými kameny, které se můžou drolit a padat na lidi níže.

Od parkoviště u Moraine Lake se jde krátký úsek po Panaromana Ridge Route. Brzy se ale odbočuje doprava na Tower of Babel Route. Prvních asi 45 minut výstupu je považováno za nejobtížnější, protože tady je terén nejvíce nestabilní, oficiální stezka téměř neexistuje a každý krok nahoru je následován malým sesuvem suti.

Dál už se mezi skalami rýsuje stezka s improvizovanými schody a výhledy se zlepšují s každým krokem. V posledním úseku je doopravdy nutné šplhat nahoru po skále, ale s dávkou obezřetnosti by to měl zvládnou i turista začátečník (s aspoň nějakou fyzičkou).

Na vrcholu Tower of Babel se nachází velká kamenná plošina. Odtud se vám otevře pohled na jezero Moraine v celé jeho kráse. Jako bonus je odtud vidět i do sousedního údolí Consolation Valley s jeho stejnojmennými jezery azurové barvy.

Mapa treku

ULOŽTE SI PIN NA NÁSTĚNKU

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz