Skógafoss

TOP 10 islandských vodopádů

Island, země tisíce vodopádů… Díky velkému ročnímu množství srážek voda cáká skoro z každého kopce. Na konci prvního, vcelku deštivého dne roadtripu jsme se už přestali po menších vodopádech otáčet – tolik jich tam bylo. Každopádně další den začala tato fascinace svěží islandskou přírodou nanovo. Pro lovce vodopádů jsem vybrala podle mě deset nejkrásnějších a zároveň relativně snad dostupných vodopádů Islandu, na které pohled rozhodně neomrzí!

Více o Islandu

Nejhezčí vodopády Islandu – mapa:

Dynjandi

Vodopád Dynjandi se nachází na Westfjordech a vede k němu nezpevněná cesta. V překladu jeho název znamená hřmící, což odráží přírodní sílu tohoto 100 metrů vysokého vodopádu. Dynjandi se skládá ze sedmi kaskád, které se postupně rozšiřují. Tento vodopád patří k islandským národním přírodním památkám a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v oblasti.

Hraunfossar

Vodopád Hraunfossar se nachází zhruba 2 hodiny jízdy severně od Rekjavíku. Protože je situován mimo hlavní silnici, patří k méně turistickým vodopádům Islandu. Voda teče v podstatě přes lávové pole a potůčky vytváří desítky menších vodopádů. Ty se vlévají do řeky Hvítá, která má pronikavě azurovou barvu. Tento vodopád je obzvlášť hezký na podzim, kdy se okolní stromy a keře barví do oranžových odstínů.

Glymur Waterfall

Glymur byl dlouho se svými 198 metry považován za nejvyšší vodopád Islandu, dokud ho o toto prvenství nepřipravil vodopád Morsárfoss. Přesto se jedná o jeden z nejhezčích vodopádů, kdy dlouhé provazce vody spadají do hlubokého kaňonu.

Cesta ke Glymuru je sama o sobě zážitek. Stezka vede jeskyní, přes řeku (po ne příliš stabilní kládě), údolím řeky, a pak stoupá až na samý vrchol skály nad vodopádem. Celá trasa má necelé 3 km a je jednosměrná. Jelikož se Glymur nachází jen hodinu jízdy od Reykjavíku, je to pro mnohé oblíbený jednodenní výlet.

Gullfoss

Gullfoss je impozantní vodopád, který je součástí tzv. Golden Circle. Patří k nejznámějším a nejvíce navštěvovaným vodopádům Islandu. Kromě davu turistů je taky dobré se připravit na sprchu z odrážejících se kapek vody, kterou burácející vodopád rád dopřává svým návštěvníkům.

Gulffoss je kaskádovitý vodopád, kdy první úsek tvoří 11-metrový vodopád a druhý úsek 22-metrový vodopád. Dále se vlévá do řeky Ölfusá, která se vine 2,5 kilometru dlouhým kaňonem a nakonec ústí do moře.

Seljalandsfoss

Jako velká většina přírodních atrakcí na Islandu se vodopád Seljalandsfoss nachází hned u hlavní silnice na jižní části ostrova. Díky svojí lehké přístupnosti patří mezi nejvíce navštěvované místa Islandu. Jeho unikátnost spočívá v tom, že 60 metrů vysoký vodopád je možné obejít zezadu. Stezka vede za vodopád jeskyní vyhloubené do dřívějších útesů. Pohled z jeskyně na padající masy vody obklopené zeleným mechem je nezapomenutelný. Nutno počítat s malou sprškou z odrážejících se kapek vody.

TIP: Dnes už to asi není žádné tajemství, přesto jej hodně lidí ve spěchu vynechá. Řeč je o sousedním vodopádu Gljufrabui. Ten je důmyslně skrytý ve skále jen o pár set metrů dále po pěšině směrem na sever. Vodopády jsou většinou magická místa, ale jeskynní vodopády jsou ještě o kousek čarovnější.

Skógafoss

Dalším z velmi lehce přístupných vodopádů na jižní straně ostrova je Skógafoss, který patří mezi hlavní ikony Islandu. Nad 60 metrů vysoký vodopád je možné se dostat po schodech ve svahu a užít si vyhlídky na vrcholu.

Málokdo si dá tu námahu a pokračuje stezkou nad vodopádem dál. Fimmvorduhals Trailhead (25 km) vede kolem 26 vodopádů, 2 sopek a 2 ledovců až do Thorsmörku (cesta v opačném směru je více populární). Odtud je samozřejmě možné pokračovat po nejznámějším islandském hiku Laugaveur až k barevným kopcům Landmannalaugar.

Hengifoss

Hengifoss je se svými 128 metry třetím nejvyšším vodopádem Islandu. Nachází se kousek za Egilstadirem u jezera Lagarfljót. Vede k němu 2,7 km dlouhá stezka, která cestou míjí několik menších vodopádů. Samotný Hengifoss spadá ze skály tvořené čedičovými vrstvami a vrstvami červeného jílu. Kousek dál po řece Litlanesfoss, která napájí Hengifoss, se nachází zajímavé čedičové varhany.

Selfoss

Vodopád Selfoss je situován na severovýchodě Islandu a leží jen malý kousek od známého vodopádu Dettifoss. Selfoss je zásobován vodami z ledovce Vatnajökull, proto je jeho průtok ovlivněn intenzitou tání. Voda spadá z 10-metrové výšky po obvodu západní strany kaňonu. Pro lepší výhled na vodopád doporučuji zaparkovat na východním straně.

Dettifoss

Vodopád Dettifoss se nachází stejně jako Selfoss na řece Jökulsá á Fjöllum. Jedná se o vodopád s největším průtokem vody v Evropě (průměrně 193 m3 za sekundu). Dettifoss je vysoký 44 metrů a na šířku měří 100 metrů. Voda z Dettifossu dále pokračuje kaňonem Jökulsárgljúfur.

Dettifoss je součástí turistického okruhu Diamond Circle, nachází se mezi jezerem Mývatn a přístavním městem Húsavík. Přístupová cesta na západní straně je v lepším stavu, než gravel road na východní straně. Od parkoviště vede k vodopádu krátká stezka.

Gódafoss

Vodopád Gódafoss se nachází západně od Mývatnu a je lehce přístupný z hlavní silnice. Gódafoss má na výšku 12 metrů, na šířku 30 metrů a leží na řece Skjálfandafljót. Gódafoss v překladu znamená vodopád bohů, nicméně přesná interpretace jeho názvu je nejasná – může jít buď o bohy pohanské nebo bohy křesťanské.

Máte svůj oblíbený islandský vodopád, který se v tomto seznamu neobjevil? Podělte se o něj s ostatními a napište jeho název do komentáře!

Další články o Islandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *