
Jak navštívit Island bez cestovky a naplánovat low-cost roadtrip
Plánujete dovolenou na Islandu bez cestovky?
Na Islandu jsme strávila tři sezóny prací a cestováním. Mám pro vás řadu praktických tipů, jak si užít dovolenou plnou zážitků a poznání krásných míst, ale zároveň bezpečně a za rozumnou cenu.
V tomto a navazujících článcích najdete informace o tom, kdy je nejlepší doba vyrazit na Island, jak naplánovat dokonalý roadtrip a navštívit to nejzajímavější z Islandu, kde se ubytovat, co si zabalit na cestu i pár tipů, jak co nejvíce ušetřit.
Jste připraveni začít plánovat dobrodružný roadtrip?
Základní informace o Islandu
Nejlepší měsíce pro návštěvu Islandu
Nejlepší doba k návštěvě Islandu závisí na vašich preferencích.
Hlavní sezóna je od června do poloviny září, kdy je počasí nejteplejší, dny jsou dlouhé a většina turistických atrakcí a služeb je otevřená. Během této doby můžete očekávat vyšší ceny a více turistů, ale také skvělé podmínky pro pěší túry, pozorování zvířat, návštěvy ledovcových lagun a vodopádů. Nicméně i během léta je potřeba počítat s vydatnými srážkami, silným větrem a zimou.
Na okraji sezóny (květen, září a říjen) jsou davy menší a ceny nižší, přičemž stále můžete zažít mnoho venkovních aktivit, jako je pozorování velryb nebo prozkoumávání geotermálních oblastí. Zhruba od poloviny září, kdy se na Island začíná vracet noc a zároveň je počasí pořád relativně dobré (nízká oblačnost), můžete zejména v severní části ostrova spatřit polární záři.
Zima (listopad až duben) nabízí jedinečné zážitky, jako je sledování polární záře a výlety do ledovcových jeskyní, ale mnoho silnic a turistických tras může být uzavřeno kvůli sněhovým vánicím, zelené islandské kopečky jsou pod sněhem a bez oveček a vodopády jsou zamrzlé. Počasí je mnohem chladnější a méně předvídatelné, ale na Islandu vládne speciální atmosféra.
Jaké vybavení si zabalit na Island
Island je úžasný, ale počasí zde dokáže být dost nepředvídatelné, takže správné vybavení je naprostá nutnost. Abyste si dovolenou užili v suchu a vyhnuli se nepříjemnostem, připravila jsme pro vás seznam věcí, které byste si určitě měli zabalit na aktivní dovolenou na Islandu.
Na Islandu je možné koupit kvalitní outdoorové věci, ale ceny jsou astronomické. Je taky ale potřeba najít dobrý poměr mezi tím, co ušetříte, když pojedete nalehko (kolik ušetříte za zavazadlo k letence), a když si dovezete veškerou kempingovou výbavu (kolik ušetříte za ubytování a stravu).
Outdoorové oblečení
- Kvalitní turistické boty (na túry a výlety po lávových polích – protože vyhaslá láva je neuvěřitelně ostrá)
- Nepromokavá bunda (abyste mohli vyrazit i v dešti a nepřišli o žádný drahocený den vaší dovolené)
- Jární péřová bunda
- Fleecová mikina nebo svetr (ale svetr z ovčí vlny s islandským vzorem si můžete odvézt i jako suvenýr)
- Outdoorové kalhoty (na turistiku prodyšné i nepromokavé – dle počasí, na další outdoorové aktivity i na večery)
- Termoprádlo (i v létě se může hodit, hlavně když se rozhodnete prozkoumat nějaký ledovec)
- Rukavice a čepice (ano, i v létě je budete potřebovat, věřte mi, zejména pokud plánujete trávit celé dny venku a kempovat)
- Nepromokavé pončo (deštníky tady vzhledem k pověstnému islandskému vichru nemají dlouhou životnost)
- Plavky, ručník, žabky (na horké prameny a geotermální bazény, ale doporučuji nechat doma bílé plavky, které by mohla termální voda, bahno a láva zničit)
Vybavení na kempování
- Trekingové hole (hodí se pro náročnější túry a nestabilní terén)
- Sluneční brýle a opalovací krém (slunce na Islandu může být překvapivě silné, a na ledovcích se nepříjemně odráží)
- Repelent (na Islandu nejsou komáři, ale zato velmi otravné sand flies)
- Batoh (na jednodenní výlety s dostatkem místa pro vodu, svačinu a další nezbytnosti)
- Láhev na vodu (voda je na Islandu výborná a pitná téměř kdekoli)
- Kapesní nůž a vybavení na vaření (pokud budete kempovat)
- Stan, spacák, karimatka (pokud budete na Islandu kempovat, ušetříte hromadu financí)
- Maska na oči na spaní (přes léto je prakticky celou noc světlo)
- Dalekohled (pokud milujete pozorování zvířat)
- Offline mapa (na některých místech na Islandu prostě signál není, takže offline verze mapy.cz nebo Google je k nezaplacení)
Kde se ubytovat na Islandu
Pro většinu návštěvníků Islandu je skrz dopravu (ať už leteckou nebo lodní) výchozím bodem hlavní město Reykjavík. Když pominu logistiku, tak Reykjavík je hezké město, které stojí za to na noc nebo na dvě navštívit. Dále už pak ale dává smysl vyrazit na roadtrip kolem ostrova. Jelikož okružní silnice Ring Road doslova vede naokolo ostrova od bodu k bodu, většina cestovatelů na každém místě tráví 1-3 noci. Záleží pak tedy na tom, jaká místa máte ve svém itineráři a vybírat na Ring Road ubytování dle vašich zastávek. Mezi nejlepší města, která slouží jako výchozí body při poznávání Islandu, patří:
Jih Islandu
Reykjavík, hlavní město Islandu, je živým centrem kultury a historie. Najdete zde řadu restaurací, kaváren a barů, což z něj činí ideální místo pro milovníky gastronomie, ale také barů a nočního života. Město je také domovem mnoha muzeí, jako je Národní muzeum Islandu a moderní koncertní hala Harpa. Reykjavík je dobrým výchozím bodem na návštěvu poloostrova Reykjanes s jeho řadou geotermálních atrakcí včetně Blue Lagoon, a také Golden Circle zahrnující gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss.
Vík, vesnice na jižním pobřeží, je známá svými černými plážemi Víkurfjara a Reynisfjara a útesy Dyrhólaey. Turistická infrastruktura je zde poměrně rozvinutá, s několika restauracemi, ubytovacími možnostmi a islandským outdoorovým obchodem Icewear. V blízkosti se nachází vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss, kaňon Fjaðrárgljúfur a odbočka ke kráterům Laki a na duhové hory Landmannalaugar.
Höfn, město na jihovýchodním pobřeží Islandu, je známé jako brána k ledovci Vatnajökull, největšímu ledovci v Evropě. Nabízí několik restaurací, často specializovaných na čerstvé mořské plody, a různé možnosti ubytování. V okolí se nachází nádherná ledovcová laguna Jökulsárlón, kde můžete podniknout lodní výlety mezi ledovými krami, nebo fotogenická vyhlídka na hory Stokksnes. V blízkosti Höfnu najdete několik známých vodopádů, jako je Skútafoss a Svartifoss v národním parku Skaftafell.
Sever Islandu
Akureyri, druhé největší město Islandu, je centrem severní části ostrova. Město je známé svou přátelskou atmosférou a malebnou polohou u fjordu Eyjafjörður, kam je možné se vypravit na pozorování velryb či rybolov. Akureyri nabízí širokou škálu restaurací, najdete zde také několik útulných kaváren a stylových barů. Město je známé svou botanickou zahradou a skvělou polohou pro výlety k vodopádu Goðafoss, jezeru Mývatn a řadě geotermálních hot springs.
Reykjahlíð a oblast Mývatn, známá svými geotermálními aktivitami a jezerem Mývatn, nabízí trochu limitovanější počet restaurací a ubytování. V okolí najdete lávová pole Dimmuborgir, horké prameny Mývatn Nature Baths a kráter Hverfjall, což z něj činí skvělé místo pro milovníky přírody a geologie. Nedaleko se nachází také sopečný kráter Askja.
Húsavík je malé město na severním pobřeží, proslulé pozorováním velryb. Nabízí několik restaurací a ubytovacích možností. Kromě velrybářských výletů můžete navštívit muzeum velryb a termální lázně Geosea, které poskytují nádherný výhled na okolní záliv. Je to také dobrý výchozí bod pro návštěvu okruhu Diamond Circle s vodopády Dettifoss a Selfoss a kaňonem Ásbyrgi.
Stykkishólmur, město na poloostrově Snæfellsnes, je výchozím bodem pro objevování národního parku Snæfellsjökull. Město nabízí dostatek restaurací a ubytovacích možností. V okolí najdete celou řadu atrakcí, včetně nejfotografovanější islandské hory Kirkjufell, vesnice Arnarstapi a Hellnar, čedičové útvary, jeskyně, vyhlídky, minerální prameny a vodopády.
Vyhledávání letenek na Island
10 tipů, jak ušetřit při cestování na Islandu
- Při koupi letenek vyčkejte na akce leteckých společností je možné se dostat do hlavního města Reykjavíku už za pár stovek!
- Jeďte na lehko, případně sdílejte zavazadlo – ceny odbavených zavazadel často přerůstají ceny samotných letenek.
- Rezervujte si auto s předstihem, ale investujte do terénního auta (např. Suzuki Jimny má dobrý poměr cena/výkon) – těchto vynaložených peněz nebudete litovat, až budete objevovat kdejakou off-road cestu a brodit řeky. Pokud nechcete vyloženě stopovat nebo projet Island na kole, tak autobusovou dopravou příliš neušetříte, přijdete o flexibilitu a nedostanete se všude.
- Nakupujte v supermarketu Bónus – není supermarket jako supermarket a tento obchod s růžovým prasátkem je ze všech nejlevnější.
- Vařte si vlastní jídlo – investujte do kempovacího vybavení a využijte zázemí v kempech. Ušetříte neskutečné peníze za stravování se v restauracích a bistrech.
- Když se rozhodnete jít do restaurace, dejte si polévku (často je v nabídce houbová, květáková, rajská a vývar). Polévka stojí polovinu toho, co hlavní chod, často je hutná, zahřeje a podává se s čerstvým domácím chlebem!
- Omezte spotřebu alkoholu – na dovolené by to člověk zamýšlel spíš naopak, ale s daní na alkohol se tady popíjení značně prodraží. Další možností je nějaká ta zásoba v odbaveném zavazadle (případně v kufru auta, pokud jedete trajektem), ale nezapomeňte větší množství proclít. Když už bude potřeba nakoupit zásoby, je zde specializovaný obchod Vinbúdin (ale pozor na otvírací dobu!). Rozhodně se vyhněte barům a restauracím, kde jsou částky za alkohol astronomické.
- Kempujte – zabalte si stan, spacák a karimatku a obrážejte islandské kempy, kterých je všude dost. Kempy jsou levné, mají velkou kapacitu a dobré zázemí s vařící sprchou.
- Pokud na Islandu pracujete v cestovním ruchu, zkuste využít kooperace mezi hotely, agenturami a dopravci. Dost možná se dostanete zdarma na pozorování velryb, kayaky na lagunu nebo dokonce let nad vnitrozemím!
- Rada číslo deset zní: nepočítejte horlivě každou korunu a dovolenou si v první řadě užijte! Jak se říká peníze budou, my nebudem…
Nejkrásnější místa, která navštívit na Islandu

