Landmannalaugar
Cestování

10 faktů o Islandu, které překvapí

Jen málokterá země v Evropě je tak izolována, jako právě Island. Země si tak v průběhu času vytvořila pár zvláštností, které dokáží cestovatele překvapit až fascinovat. Většinou se jedná o úsměvné pravidla, zvyky a zajímavosti. Posuďte sami, které z následujících bodů jste o Islandu věděli.

Nebo si nastudujte nejkrásnější místa a top vodopády Islandu, zjistěte, jak si najít práci na Islandu a přečtěte si užitečné info před cestou včetně několika tipů, jak při cestování výrazně ušetřit.

Na Islandu žije 2,5 krát více ovcí než lidí

Ovce byly na Island přivezeny s norskými osadníky někdy v 9. století a dnes jsou nedílnou součástí místního zemědělství. Jehněčí maso je jedním z typických jídel Islandu a zdejší vysoce kvalitní vlna (zejména značka Icebreaker) je světoznámá. Ovce můžou v letních měsících volně běhat po celém ostrově, na podzim jsou hromadně nahnány z kopců do údolí a roztříděny podle majitelů. V létě se po celém území Islandu pohybuje zhruba 800 000 kousků, což je oproti 300 tis. Islanďanů vcelku nepoměr.

O malém počtu lidí svědčí i speciální mobilní aplikace, která Islanďanům při seznamování umožní si ověřit, zda si nejsou navzájem příbuzní. Matoucí může být také to, že každý člen rodiny má jiné příjmení, které jsou vytvářeny na základě patronymy.

Pivo legalizováno až v roce 1989

Prohibice vstoupila na Islandu v platnost roku 1915, protože sílily hlasy o škodlivosti alkoholu na výchovu mládeže. Postupně se zákaz změkčoval, když například Španělsko odmítlo import islandských produktů, dokud nebude Island znovu kupovat španělské víno. Nicméně pivo muselo být nelegálně vyráběno a dováženo dalších několik dekád.

1. března 1989 byl konečně zrušen zákaz výroby a prodeje piva. Od té doby je tento den obecně oslavovaný jako Den piva. Proto si nezapomeňte dát malou ochutnávku lokálního piva, často vyráběného z místních bylinek a vody z ledovcové laguny. Tady je pro inspiraci devět údajně nejlepších islandských piv.

Nachází se zde nejstarší parlament na světě

I přes svou izolovanost (nebo možná právě díky ní) je Island velmi civilizovanou zemí. Islandský parlament zvaný Althing vznikl už v roce 930 a spolu s ním byla zavedena i demokracie. Nejmocnější vůdci v zemi se scházeli v Thingvelliru a rozhodovali společně o legislativních záležitostech. Althing fungoval v Thingvelliru až do první poloviny 19. století, než byl přesunutý do hlavního města Reykjavík.

Thingvellir je dnes národním parkem a spolu s geotermální oblastí Geysir a vodopádem Gullfoss patří do Golden Circle, který představuje turisticky oblíbený okruh kousek od Reykjavíku.

První demokraticky zvolená prezidentka

Vigdis Finnbogadóttir se stala první demokraticky zvolenou prezidentkou ve světě. V čele Islandu byla od roku 1980 až do roku 1996.

O genderové rovnosti na Islandu svědčí mimo jiné zákon, který zavádí povinné vyrovnání platů ve stejném zaměstnání. Až 33 % žen na Islandu vede svou vlastní firmu, mnoho dalších zastává manažerské posty a vysoké postavení v politice.

Nejlepší pochoutkou je nakládaný žralok

Hákarl, neboli nakládaný žralok, je islandská specialita podávaná na párátku. Tato gastronomická pochoutka se dříve připravovala v písečné jámě, kde se maso postupně rozkládalo a získávalo své jedinečné aroma.

Dnes se k fermentaci, která trvá zhruba šest týdnů, používají speciální plastové nádoby. Následně se maso rozvěsí, a pak se suší dalších pět týdnů. Největší gól je ten, že hákarl je hrozně drahý.

Stejně tak by vás v menu neměl zaskočit ani kůň, papuchálek nebo ovčí hlava.

Mýtus o největším producentovi banánů v Evropě

Island začal pěstovat banány v první polovině 20. století ve sklenících vyhřívaných geotermální energií. Nicméně tyto banány dozrávaly ve sklenících mnohem déle, než za standardních podmínek. Navíc zrušení cla na importované ovoce v 60. letech připravilo islandskou úrodu o poslední zbytky konkurenceschopnosti.

V poslední době se ale napříč médii udržuje mýtus, že Island je největším producentem banánů v celé Evropě. Opak je pravdou, Islandská produkce dnes slouží jen místním obyvatelům. Největším evropským producentem banánů tak zůstává Španělsko.

Platba kartou vždy a všude

Na Islandu se používá měna islandská koruna, neboli króna. Nicméně Island může být označen jako bezhotovostní stát. Kartou si zde můžete koupit zmrzlinu i lístek na autobus. Platba kartou představuje na Islandu opravdovou výhodu, protože v kombinaci se slabou měnou a astronomickými cenami byste jinak v peněžence museli nosit milióny.

McDonald na Islandu nenajdete

Když v roce 2009 udeřila ekonomická krize, rozhodl se fastfoodový řetězec McDonald stáhnout z Islandu všechny své prodejny. Od té doby se Island obchází bez nich, dokonce velice snadno. Fastfood je tady možné koupit na každé benzínce a na hlavním náměstí v Reykjavíku se údajně prodávají nejlepší hot dogy na světě.

Nejvíce mírumilovná země světa

Island je opravdu velmi bezpečný stát. Policisté zde nenosí zbraně a kriminalita je jedna z nejnižších na světě. V roce 2012 dokonce Island vyšel podle Globálního mírového indexu jako nejmírumilovnější země na světě. Island nemá navíc ani vlastní armádu.

Nejméně zalesněná krajina Evropy

Když na Island v 9. století připluli Vikingové, vykáceli 97 % všech lesů. Dřevo použili na stavbu domů a lodí, půdu přeměnili na pastviny. Znovuobnovení islandských lesů nepřispěla ani sopečná aktivita na ostrově. Kvůli tomu je dnes Island považován za nejméně zalesněnou krajinu v Evropě.

V současnosti probíhají intenzivní snahy o znovuzalesnění ostrova. Jejich primárním účelem má být ochrana proti písečným bouřím, půdní erozi a obnovení rovnováhy v přírodě.

A co dál?

  • národním nápojem je pálenka kmínovice zvaná brennivín neboli Black Death
  • polární záři můžete vidět i v létě (samozřejmě musí být aspoň trochu temno a vysoký stupeň aktivity, největší šance jsou tak v září na severním pobřeží)
  • nežijí zde komáři (zato se tady v létě u jezer rojí neskutečně otravné muchničky, které dokáží štípnout bolestivěji, než komár)
  • pozorování velryb z turistických lodí dnes nese víc, jak rybolov

Další články o Islandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz