Koh Rong

ITINERÁŘ: 2 týdny v Kambodži

Kambodža je nenápadné království v jihovýchodní Asii. Země s bohatou kulturou se proslavila zejména díky Angkorské říši z období 9.-15. století, jako důležitá součást Francouzské Indočíny, ale i nechvalně kvůli genocidě vyvolanou Rudými Khméry ve 20. století. Kambodža má k České republice bližší vztah, něž kdokoliv u nás tuší. Současný král Norodom Sihamoni totiž mluví plynule Česky, neboť několik let žil a studoval v Praze.

Po úvodních faktech bych ráda přidala i něco málo osobní zkušenosti, protože Kambodža ve mně zanechala velmi smíšené emoce. Cítím povinnost hned na úvod říct, že tato země byla cestovatelsky nejslabší ze všech států, které jsem v jihovýchodní Asii navštívila. Zároveň se tady ale nachází jeden drahokam (a pár dalších perliček), které tuto zemi vrací na seznam mnoha cestovatelů. Ano, správně, mám na mysli Angor Wat.

Rozhodně nikoho neodrazuji od cesty do Kambodži, spíš naopak. Místní lidi jsou navíc neskutečně přátelští a do jisté míry i závislí na turismu. Jak tuto cestu nejlépe pojmout? Někdo má Kambodžu jako přechod na své delší cestě po jihovýchodní Asii, někdo vyráží na podzim z Evropy za trochou sluníčka na tropické ostrovy, někdo volí jen několikadenní návštěvu komplexu Angkor Wat z Thajka. Všechny důvody pro návštěvu této země jsou skvělé! Vybrala jsem to nejlepší, co jsem v Kambodži navštívila a sestavila orientační plán cesty. Nechte se inspirovat 2-týdenním itinerářem, které je rozepsaný v tomto článku.

Phnom Penh (1 den)

Hlavní město Kambodži, které svůj titul podědilo po dřívějším hlavním městě khmérské říše Angkoru, má za sebou pompézní minulost i tragickou historii. Zároveň je také jedním z mála větších měst v Kambodži, protože za vlády Rudých Khmérů byla většina městského obyvatelstva donucena začít nový život na venkově.

Zdejší chrámy a palác poukazují na bohaté kulturní dědictví Kambodži, zatímco muzea z velké míry na chyby, které by už lidstvo nemělo opakovat. I to je důvod, proč je dobré tomuto mírně omšelému a trochu rušnému městu věnovat pozornost. Byť třeba jen na jeden den, což je podle mě adekvátní čas ke zhlédnutí nejzajímavějších míst. Phnom Penh je navíc dobrým výchozím bodem pro další putování po Kambodži a důležitým dopravním uzlem.

Co navštívit místa v Phnom Penh:

  • Royal Palace a Silver Pagoda – královský palác je komplex vybudovaný v roce 1866 na soutoku řek Tonle Sap a Mekong. Dodnes je sídlem kambodžské královské rodiny, současně je ale otevřený pro veřejnost.
    Vstup: 10 USD
    Otevírací doba: 8:00 – 11:00, 14:00 – 17:00
    Dress-code: návštěvníci musí mít zahalená ramena a šaty/kalhoty minimálně pod kolena
  • Tuol Sleng Genocide Museum – smutný název poukazující na ještě smutnější minulost, která se v místech dnešního muzea a na velkém území Kambodži odehrála. Muzeum podává svědectví o řádění Rudých Khmérů, jejichž vojenský režim byl v Kambodži u moci v letech 1975-1979 v čele s Pol Potem. Za tuto dobu zabili více jak 2 mil. obyvatel a poslali ekonomický i kulturní vývoj země o celá desetiletí nazpět. Muzeum, které se v té době transformovalo ze školy na věznici (S-21), je rozhodně strašlivou, bohužel ale reálnou připomínkou kambodžské genocidy.
    Vstup: 5 USD
    Otevírací doba: 8:00 – 17:00
  • National Museum of Cambodia – největší kambodžské muzeum obsahuje především sbírky khmérského umění
    Vstup: 10 USD
    Otevírací doba: 8:00 – 17:00
  • Sisowath Quay – rušné nábřeží se táhne kolem řeky Tonle Sap až k jejímu soutoku s řekou Mekong. Sisowath Quay se nachází v samém centru města vedle královského paláce a je plné restaurací, kaváren, barů a pouličních stánků. Nábřeží se navíc každoročně stává hlavní pozorovatelnou Water festivalu.

Další zajímavá místa v Phnom Penh:

  • Choeung Ek Genocidal Center – další připomínka hrůz napáchaných Rudými Khméry. Choeung Ek je masový hrob, který se nachází 17 km jižně z centra Phnom Penhu, a patří k nejznámějším z killing fields, neboli míst hromadných poprav.
  • Russian Market – jedno z nejpopulárnějších tržišť v celé Kambodži, které dostalo své jméno díky ruské menšině, která tady v 80. letech s oblibou nakupovala. Na trhu je možné sehnat všechno – od čerstvé zeleniny a ovoce, přes hotové jídlo a lokální produkty, přes spotřební zboží a umění. Tento trh je nejlepší místo pro nákup suvenýrů.
  • Wat Ounalom – přední buddhistický klášter Kambodži se nachází hned vedle Royal Palace
  • Independence Monument – monument ve tvaru lotusového květu symbolizuje nezávislost na Francii získanou v roce 1953
  • Phsar Thmei (Central Market) – art-deco budova ze 40. let je sídlem stovek obchodů se spotřebním zbožím a pravděpodobně nejlepším místem v celé Kambodži, kde si nakoupit oblečení, doplňky, elektroniku a věci do domácnosti

Ubytování: Corner 9 Bassac Boutique Hotel – hezký, moderní a čistý hotel za dobrou cenu, skvělá poloha a výborná snídaně, přátelský personál. Obecně tato lokalita a severně od ní směrem k Roayal Palace je nejlepší, kde hledat ubytování.

Kampot a Kep (2 dny včetně cesty)

Malá a nenápadná města Kampot a Kep jsou až nečekaně vysoko na seznamu většiny cestovatelů v Kambodži. Za pár desítek let se tady usídlila řada expatů, kteří často provozují hostely nebo kavárny, což hlavně z Kampotu dělá oblíbenou destinaci digitálních nomádů. Díky velké nabídce levných a stylových ubytování, restaurací, barů a kaváren bych volila jako výchozí bod právě Kampot. Mezi oběma městy je pár zajímavostí, které je možné navštívit za den až dva na půjčeném skútru nebo tuk-tukem s objednaným řidičem.

Nejzajímavější místa v Kampotu a okolí:

  • Bokor Hill station – kopce nad Kampotem jsou plné rozpadlých francouzských budov z koloniálního období. Nahoru po mírných serpentýnách míří spousta návštěvníků Kampotu, aby se rozhlédli z vrchu kopce, navštívili pár chrámů a trosky stanice. V poslední době ale ničí atmosféru rozsáhlé čínské investice a nově vybudované kasíno.
  • Kampot river (Preaek Tuek Chhu) – řeka protékající Kampotem dodává jako každý jiný vodní zdroj svému městu energii a šťávu. Spousta guesthousů na břehu řeky čerpá výhodu této lokace, je možné si tady půjčit kayak nebo paddle board. Západy slunce jsou lemované červánky a bary na promenádě s happy hours. Desítky lodí, které přes den zakotvené v přístavu slouží jako restaurace, vyráží na večerní západ slunce, pozorování světlušek a plovoucí párty (cena 5 USD/2 hodiny + 1 free drink).

TIP na bar: Rikitikitavi je bar s terasou je nejlepší volba pro pozorování západu slunce a nějaký ten drink během happy hour

  • Pepřová farma La Plantation – za mě nejzajímavější zastávka v okolí Kampotu. Tato pepřová farma patří Francouzským majitelům, kteří se o svou úrodu i okolí farmy patřičně starají. Denně se tady pořádá několik prohlídek (zdarma), následuje ochutnávka a samozřejmě nechybí ani obrovský gift shop. Nikdy jsem si neuměla představit, že sním celý střapec pepřových kuliček a nepřejede mi mráz po zádech. Tady jako bych jedla pepř poprvé v životě, chuťově se jedná o naprosto jinou surovinu, než ji známe z českých supermarketů!

TIP: Ať už vyrážíte na roadtrip na skútru nebo v tuk-tuku, nezapomeňte si brýle a roušku/šátek. Většina cest je prašných a nezpevněných a všudypřítomný smog by se dal krájet.

  • jeskyně (vstup: 1 USD) – mezi Kampotem a Kepem se nachází několik jeskyní, oblíbená je například Phnom Chhngok Cave Temple
  • solné pole – Kampot je kromě pepře známý i svou solí. Sklizeň soli probíhá od ledna do března a v ostatních měsících toho k vidění moc není (viz. foto)

Co navštívit v Kepu a okolí:

  • Kep market – toto ospalé město (ne-li vesnice) nejvíc ožívá během dopoledne a doby oběda u vody. Na známý Kep market se sjíždí místní i turisti a dokáže tady být pořádně rušno. Kromě nějaké té zeleniny se tady prodávají hlavně mořské plody, ryby a samozřejmě krabi. Čerstvé úlovky je možné si nechat uvařit a sníst přímo na trhu.
  • Rabbit island – Kep je pobřežní město a nabízí skromnou Kep beach. Kdo hledá jednodenní povyražení za trochu hezčími plážemi, může navštívit přilehlý Rabbit island.
  • motýlí farma (vstup: 2 USD) – u města Kep se nachází Butterfly farm, farma není zas tak pompézní, takže pokud vás tlačí čas, je možné vynechat

Ubytování: Arcadia backpackers vybudovali svou strategii právě na řece a víc než klasické ubytování připomíná tento guesthouse spíš vodní park. Pro trochu srandy ve vodě určitě dobrá volba. Ubytování je ale trochu z ruky a na nezpevněné cestě je potřeba se dostat po vlastní ose (na skútru, na kole nebo v taxi) několik kilometrů z centra. Pro někoho, kdo nechce být ztracen na kambodžském venkově , je možná lepší volba jeden z mnoha hotelů v centru Kampotu.

Ostrovy (5 dní včetně cesty)

Návštěva Kambodži nemůže být kompletní bez vyjížďky na exotické tropickém ostrovy v Thajské zálivu. Ať už si vyberete Koh Rong nebo Koh Rong Sanloem, bude na vás čekat azurové teplé moře, jemný bílý písek, palmy a samozřejmě i nějaký ten koktejl s paraplíčkem.

Koh Rong

Koh Rong je druhý největší ostrov Kambodži a čím dál oblíbenější exotická plážová destinace. Ostrov je oproti tomu, co je možné vidět v přístavu Sihanoukville, překvapivě čistý a nad resorty převažují malé guesthousy a lokální restaurace. Celé pobřeží je lemované plážemi a mezi nejčastější aktivity na ostrově přirozeně patří:

  • plavání a opalování – toto byla moje oblíbená činnost (na moji obranu Koh Rong byla moje první destinace po pracovní zimě na Novém Zélandu). Komu nestačí domácí pláž, může si zaplatit boat tour a užít se beach hopping kolem celého ostrova.
  • šnorchlování a potápění – tady musím varovat, že ostatní cestovatelé nebyli z podmořského světa Koh Rongu příliš unešení (hlavně kvůli vymírajícím korálům, kalnosti vody a rostoucímu znečištění v popředí s mikroplasty)
  • paddleboarding, kayaking, vodní lyžování, windsurfing
  • bioluminiscenční plankton – vody kolem Koh Rongu jsou známé svým výskytem tohoto magického světélkujícího planktonu. Plankton je možné vidět jen v místech s nulovým světelným znečištěním. Nejjednodušší je si domluvit boat tour nebo džíp tour (cena 5 USD) na odlehlou stranu ostrova (tuto možnost jsme volily my, doporučeno). Plankton je občas možné pozorovat i u vesnic na plážích, ale jsou to jen střípky toho, co uvidíte s výpravu.
    POZOR, pokud volíte boat tour – lepší investovat a přidat se k výpravě z resortu nebo větší cestovce, než s jednotlivými místními v malých lodičkách. Slyšela jsem velmi nepěknou historku o opilých kapitánech vzájemně závodících ve svých těžce čmoudících lodích skrze noční rozbouřené moře s několika vyděšenými turisty na palubě!

Nejkrásnější pláže Koh Rongu:

Hotely a guesthousy jsou rozmístěny okolo celého Koh Rongu, většina se ale nachází v jedné ze čtyř vesnic ostrova. Veřejné lodní spojení s pevninou (speedboats) je zajištěné s plážemi Koh Touch, 4K a Sok San, přičemž první zmíněná je nejosídlenější a většina turistů je ubytovaných právě tady. Zbytek zabezpečují soukromí dopravci v rámci ostrova.

  • Sok San Beach – my jsme volily ubytování právě na této pláži, kterou můžu jednoznačně doporučit. Azurové moře, jemný písek, čistá voda a pláž lemovaná příjemnými restauracemi, guesthousy a jediným resortem. Je možné tady najít i pár barů, ale ve výsledku se jedná o velmi tichou a klidnou pláž. Resort a cestovní agentury zajišťují výlety za planktonem, okolo ostrova nebo do jungle, nudit se tady rozhodně nebudete. Pláž je součástí stejnojmenné khmérské vesnice.
  • Lonely Beach – krásná, tichá, ale velmi izolovaná pláž na severu ostrova s limitovanou možností ubytování
  • Palm Beach – další vcelku těžce dostupná oblast na severu ostrova nabízí pláž posetou palmami a nachází se tady i cenově velmi přijatelný resort
  • Coconut Beach – pláž na východní straně ostrova prochází rychlým rozvojem. Její obliba stojí jak jinak než na bílém písku, čistém moři a dostatku přírodního stínu tvořeném palmovými stromy.
  • 4K Beach – neboli Long Set Beach je dobrá volba pro ty, kdo preferují pobyt v hezkém resortu, klidnou pláž, azurové moře, ale zároveň krátkou docházkovou vzdálenost do centra dění (pláž Koh Touch)
  • White Beach – hezká a dobře udržovaná pláž se sice nachází kousek od rušné vesnice Koh Touch, jedná se spíš ale o klidnou a příjemnou destinaci
  • Koh Touch Beach a přilehlá Police Beach – oblíbená volba pro ty, kdo hledají plážovou party destinaci, akci, zábavu a zároveň ocení snadné dopravní spojení a dostatek turistického zázemí

Ubytování: Protože jednou za čas si člověk trochu luxusu prostě zaslouží… Resort Sok San Beach nabízí komfortní ubytování a skvělé služby na jedné z nejhezčích pláží Kambodži. Zároveň ale stojí nohama pevně na zemi a je cenově velmi přijatelný. Malé dřevěné domečky leží přímo u vody, jsou čisté a moderní. Vyzkoušeno a doporučeno!

Doprava na Koh Rong

Z přístavního města Sihanoukville nabízí cestu na ostrov několik společností: Speed Ferry Cambodia, Island Speed Boat Cambodia, Buva Sea, Angkor Speed Ferry, and GTVC. Všechny trajekty vyjíždí z mola Ochheuteal (AKA ‘Serendipity’) a zastavují v hlavních vesnicích na obou ostrovech. Cesta trvá 40 minut a více. Cena zpáteční jízdenky je zhruba 25 USD a je doporučeno bookovat cestu předem.

Resorty (včetně Sok San Beach resort) nabízí vlastní lodní dopravu. Jízdenky je nutné bookovat předem v resortu. Molo se nachází v severní části Sihanoukville.

Rozhodně se nedoporučuje využívat služby místních s tzv. pomalými loděmi (slowboats). Cesta trvá 2 a více hodin a ve větších vlnách se nejedná o příjemný, natož bezpečný zážitek.

Koh Rong Sanloem

Tento ostrov je menší soused ostrova Koh Rong. V poslední době se taky těší narůstající oblibě ze strany turistů, prochází určitou modernizací, ale pořád se zde daří zachovat pohodová ostrovní atmosféra. Nabídka aktivita je velmi podobná, jak na vedlejším ostrově, stačí si jen vybrat tu správnou pláž:

  • Saracen Bay – hlavní a velmi turistická pláž Koh Rong Sanloemu nabízí dobré zázemí v podobě desítek restaurací, ubytování, obchodů a lodního spojení s hlavním ostrovem i pevninou a zároveň si zachovala krásnou pláž a moře
  • Lazy Beach – byla vyhlášená mezi TOP 21 plážemi světa (National Geographic) a nachází se na jižní straně ostrova, kam je možné se dostat pěšky přes džungli (krátká, ale náročná cesta) nebo soukromou lodní dopravou
  • Sunset Beach – pohodová, málo turistická pláž na jižní straně ostrova, ale o nic míň hezká

TIP: Na obou ostrovech se nachází malé obchody a hotovost je možné získat v Eftpos terminals v některých guesthousech v Koh Touch. Rozhodně ale doporučuju se předzásobit na pevnině, hlavně pokud jde o hotovost, opalovací krém, sprej proti komárům, případně léky a pokud možno mít nabitou power banku a další elektroniku. Na ostrovech nejsou klasické bankomaty, ceny spotřebního zboží jsou o něco vyšší a v odlehlých částech nemusí být obchody ani elektřina.

Vyplatí se jet na oba ostrovy?

Potkala jsem několik cestovatelů, kteří by potvrdili, že tyto geograficky blízké ostrovy nabízí pár odlišností – ať už jde o atmosféru, výhledy nebo vzhled pláží. Ve výsledku ale volba záleží na tom, kolik má kdo času, financí a lásky k moři a plážím jihovýchodní Asie.

Angkor a okolí (4 – 6 dní včetně cesty)

Poslední navštívená oblast Kambodži se stala mým favoritem. Jednak v této oblasti výrazně ubylo odpadků a nepořádku, ať už to bylo způsobené čímkoli. Dále se jedná o velmi rozmanitou oblast, kde lze každý den zažít naprosto odlišné dobrodružství. Jako základnu rozhodně doporučuji zvolit město Siem Reap, které překypuje dobrými restauracemi a příjemným ubytováním a leží na křižovatce všech dalších atrakcí.

Samotné město Siem Reap je velmi živé a jeden den strávený v jeho centru je ideální čas zahrnující relax i akci. Na návštěvu Angkoru Watu a okolních chrámů si většina cestovatelů vyhrazuje 1-3 dny. Jeden den pak připadá na návštěvu legendárního jezera Tonle Sap a některé z jeho plovoucích vesnic. Průzkum oblasti nemůže být kompletní bez celodenního výletu do národního parku Kulen a případně dalších chrámů.

Siem Reap

Siem Reap je název města (a zároveň i řeky a celé provincie) a jeho doslovný překlad znamená ,,Porážka Thajska“. Město s centrem v koloniálním stylu v poslední době žije hodně z turismu. Přes den je většina cestovatelů rozeběhlých do okolí, ale večer to tady ožívá a nabídka zábavy je opravdu pestrá. A co vše lze například během jednoho dne v Siem Reapu podniknout?

  • cooking class – lekce vaření lokálního jídla v asijské zemi, kde zrovna cestujete, je vždycky užitečná zkušenost, kopec zábavy a ještě k tomu se dobře najíte. Více se o cooking class ve městě Siem Reap dozvíte v mém dalším článku Kambodžský kurz vaření.
  • Phare, The cambodian circus (vstupenky od 10 USD) – vyhlášený cirkus, na který je potřeba rezervovat lístky nejlépe několik dní předem (například v jedné z cestovních agentur). Zvířecí show tady rozhodně nečekejte. Cirkus vznikl jako škola pro sirotky, kteří v dospělosti dostanou možnost v něm účinkovat, nebo si nacházejí uplatnění v jiných uměleckých sférách. Představení probíhá formou divadla, do kterého je zakomponovaných spoustu cirkusových triků. Neuvěřitelná podívaná, kopec srandy a navíc se tím podporuje dobrá věc – doporučuji všema deseti!!!
  • Pub Street – hlavní pěší alej a přilehlé uličky okolo jsou plné restaurací, barů a kaváren. Osobně doporučuji najíst se v jedné z bočních uliček (poměr cena/ výkon je tady výrazně lepší), ale pravda je, že většina akce se odehrává na této ulici značené Street 08.
  • trhy (SR night market a SR Art centre night market) – oba trhy ožívají hlavně večer a je to jedno z nejlepších míst, kde koupit suvenýry, místní produkty, pestré oblečení nebo nějaký ten street food

Angkor Archeological Park

Angkor Wat a další chrámy v této lokalitě patří bezesporu k největším lákadlům Kambodži. V samostatném průvodci Angkor a jeho chrámy se dozvíte veškeré praktické informace, tipy, zajímavosti a doporučení spojené s plánováním návštěvy.

Tonle Sap

Tonle Sap je největší sladkovodní jezero v jihovýchodní Asii, jehož rozloha pravidelně kolísá podle období dešťů a sucha. Na jezero je napojená řeka Tonle Sap, která se daleko později potkává s řekou Mekong v hlavním městě Phnom Penh. Dnes je jezero díky vysoké biodiverzitě svých vod a hlavně okolních mokřadů zapsané jako biosferická rezervace UNESCO.

Tonle Sap je významně spojeno s kambodžským životem, protože v okolí je zemědělsky úrodná půda a vody jsou bohaté na ryby. Život na jezeře má ale i velmi zajímavou kulturní stránku. Místní obyvatelé jsou totiž původem z Vietnamu, a když v 70. letech začali řádit v zemi Rudí Khmérové, museli tito lidé jako většina minorit Kambodžu opustit. Po pádu Pol Pota se lidé rozhodli z Vietnamu vrátit, protože logicky považovali Kambodžu za svůj domov. Místo toho ale zjistili, že jejich majetek byl zničen nebo zabaven a sami nemají jakýkoliv identifikační důkaz o svém občanském statusu. A zatímco zákony ohledně vlastnictví půdy cizinci jsou velmi přísné, regulace života na vodních plochách žádné neexistují. A takto se vlastně zrodily ikonické vesnice na jezeře Tonle Sap.

Návštěva jezera a plovoucích vesnic:

Výlet na jezero Tonle Sap a zejména návštěva místních plovoucích vesnic (angl. floating villages) je na seznamu mnoha cestovatelů. Nejedná se ale o klasický výlet do muzea nebo do ZOO. Často početné skupiny turistů s fotoaparáty se proplétají mezi pracujícími či odpočívajícími vesničany, kteří tady dnes a denně žijí své životy. Tento výlet tak může balancovat na hraně etiky a je potřeba znát určitá fakta. Na jezeře Tonle Sap se nachází čtyři vesnice, ze kterých si může cestovatel vybrat. Jejich přehled uvádím níž, přičemž doporučuji návštěvu spíše těch, které se obracejí k cestě eco-turismu.

POZOR na podvody: Pohnutý osud a rozsáhlá chudoba často vede místní ke snaze vydělat si peníze, jak jen to je možné. Proto se (zejména v první zmíněné vesnici Chong Kneas) rozmohla celá řada podvodů adresovaná na turisty. Mezi nejčastější scamy patří snaha přimět dobrosrdečné jedince koupit rýži nebo vybavení pro místní školy, děti a nemocnice. Další, o kus agresivnější metoda, je odvezení turistů v malých loďkách na nějaké pokoutné místo, a odmítání návratu, dokud cestující nezaplatí výpalné. Snad nejvíc srdceryvný je ale obrázek místních dětí, které se plaví ve škopcích vedle lodí, a natahují ruce současně se zvoláním ,,one dollar“. Jakkoliv je tyto scény těžké vstřebat, není podle mě dobré dávat dětem takto peníze. Existuje mnoho lepších způsobů, jak je podpořit nepřímo.

4 plovoucí vesnice

  • Chong Kneas (NEDOPORUČENÉ) – jakožto nejbližší plovoucí vesnice Siem Reapu se stala oblíbeným turistickým cílem jako první a od té doby si vypěstovala velmi nezdravou závislost na turismu. V Chong Kneas se návštěvníci setkají s notnou dávkou turistickým podvodů a jsou viděni pouze jako chodící peněženky. Dalším mínusem je fakt, že lodě jsou vlastněné jednou velkou společností, tím pádem výtěžek nejde na podporu místní komunity.
  • Kompong Phluk – osobně jsem navštívila právě tuto vesnici, a přestože výlet proběhl na výbornou, příště bych rozhodně volila variantu více podporující místní komunity. Plavba vesnicí tvořenou domy na dřevěných trámech a pozorování místních obyvatel při rybaření a dalších řemeslech byl krásný autentický zážitek. Za vesnicí jsme navíc pluli kus mangrovovým lesem, než jsme se dostali na rozlehlé jezero Tonle Sap. Atmosféra byla přátelská, nikdo nám nic nenutil a my jsme naopak nekřížili cestu místním. Nicméně pravda je ta, že lodě jsou opět ve vlastnictví jedné společnosti, tím pádem místní obyvatelé z toho nic nemají.
    Vesnice se nachází asi hodinu jízdy ze Siem Reapu. Vyhnuly jsme se turistickým agenturám a nechaly se odvézt řidičem tuk-tuku, který nás provázel celý předchozí den Angkorem. Cena se pohybovala kolem 15 USD /os a na lodi jsme byly samy. Samotná vesnice je mnohem zajímavější mimo hlavní a končící období sucha.
  • Kampong Khleang (DOPORUČENÉ) – velmi dobré recenze této vesnice jsou získané díky eco-turismu a férovým podmínkám jak pro místní, tak pro turisty. Lodě vlastní jednotlivé rodiny a zároveň vesnice není přehlcená turisty. Jedná se o největší vesnici na jezeře, která je tvořená plovoucími domky i domy na trámech.
  • Mechrey – tato malá rybářská vesnice je tou nejméně navštěvovanou. V poslední době o ni roste zájem a vesnice se naštěstí vydává po stopách eco-turismu. Lodě jsou ve vlastnictví místních obyvatel a postupně přibývá turistické zázemí.

Národní park Kulen

50 km severovýchodně od Siem Reapu se nachází Kulen National Park. Lístky do parku, jejichž cena je 20 USD, je potřeba koupit u vstupní brány vedoucí k vodopádu Phnom Kulen (nebo online a nechat si je dopravit do hotelu). Návštěva parku je příjemné odreagování od prašných silnic a rozžhavených chrámů, kdy zelená džungle nahrazuje tu betonovou. Během jednoho dne je možné na skútru, s tuk-tukem nebo minivanem přes cestovní agenturu navštívit několik atrakcí v parku a po cestě do něj:

Nejhezčí místa v Kulen National Park a okolí:

  • Phnom Kulen Waterfall – nejznámější atrakcí parku je vodopád, který se nachází na vrcholu hory Phnom Kulen. Na vrch vede silnice, nicméně provoz je jednosměrný (dopoledne je silnice otevřená cestou nahoru, od 11:00 cestou dolů). Dress code včetně plavání jsou minimálně kraťasy a tričko (i pro dámy).
  • Preah Ang Thom pagoda – velmi zajímavý chrám s gigantickým ležícím Buddhou se nachází hned vedle vodopádu Phnom Kulen.
  • Kbal Spean – neboli Řeka 1000 Lingamů je archeologické naleziště v národním parku Kulen. Na břehu a dnu plytké řeky jsou do kamenů vyřezané hinduistické mytologické motivy. Zdejším vodám jsou přisuzovány léčivé schopnosti a údajně pomáhají párům počít.
  • Banteay Srei – tento chrám z 10. století se nachází u silnice 67 a je snadno dostupný ze Siem Reapu taxíkem, tuk-tukem, na skútru nebo i na kole. Nejlepší doba k prohlídce je ráno nebo později odpoledne, kdy se rozpálené slunce dává na ústup. Vstupné je zahrnuté v ceně Angkor Archeological Park, ale nedá se koupit jednotlivě.

Další chrámy severní Kambodži:

  • Prasat Beng Mealea – neboli Lotosový rybník je hinduistický chrám obsahující řadu buddhistických motivů, které si pomalu bere džungle zpět. Chrám je na seznamu UNESCO a dodnes toho o něm víc nevíme, než víme. Nachází se na historické královské cestě 77 km ze Siem Reapu, která byla nedávno rekonstruována. Vstupné je v ceně vstupenky do Angkoru.
  • Koh Ker Temple – na tento chrám se míří podívat čím dál tím více návštěvníků ze Siem Reapu, proto se i jeho dostupnost v posledních letech zlepšila. Sedmipatrová pyramida je symbolem bývalého hlavního města khmérské říše z 10. století. Vstupné stojí 10 USD a lístky je možné koupit u chrámu Beng Mealea nebo ve stánku dál po cestě směrem na Koh Ker.
  • Preah Vihear – tento hinduistický chrám je vzdálený ze Siem Reapu celých 240 km a nachází se těsně u hranic s Thajskem. Preah Vihear byl postavený na útesu v pohoří Dângrêk. Dnes je na seznamu světového dědictví UNESCO. Díky své odlehlosti je velmi málo turistický a nabízí autentický vhled do pestrých dějin Kambodži.

Více o Kambodži:

A jak se líbila Kambodža vám?

Napište své zážitky, dojmy a zkušenosti do komentářů a pomozte ostatním cestovatelům s plánováním cesty!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *