
ITINERÁŘ: 2 týdny v Kambodži
Kambodža je nenápadné království v jihovýchodní Asii. Země s bohatou kulturou se proslavila zejména díky Angkorské říši z období 9.-15. století, jako důležitá součást Francouzské Indočíny, ale i nechvalně kvůli genocidě vyvolanou Rudými Khméry ve 20. století. Kambodža má k České republice bližší vztah, něž kdokoliv u nás tuší. Současný král Norodom Sihamoni totiž mluví plynule Česky, neboť několik let žil a studoval v Praze.
Po úvodních faktech bych ráda přidala i něco málo osobní zkušenosti, protože Kambodža ve mně zanechala velmi smíšené emoce. Cítím povinnost hned na úvod říct, že tato země byla cestovatelsky nejslabší ze všech států, které jsem v jihovýchodní Asii navštívila. Zároveň se tady ale nachází jeden drahokam (a pár dalších perliček), které tuto zemi vrací na seznam mnoha cestovatelů. Ano, správně, mám na mysli Angor Wat.
Rozhodně nikoho neodrazuji od cesty do Kambodži, spíš naopak. Místní lidi jsou navíc neskutečně přátelští a do jisté míry i závislí na turismu. Jak tuto cestu nejlépe pojmout? Někdo má Kambodžu jako přechod na své delší cestě po jihovýchodní Asii, někdo vyráží na podzim z Evropy za trochou sluníčka na tropické ostrovy, někdo volí jen několikadenní návštěvu komplexu Angkor Wat z Thajka. Všechny důvody pro návštěvu této země jsou skvělé! Vybrala jsem to nejlepší, co jsem v Kambodži navštívila a sestavila orientační plán cesty. Nechte se inspirovat 2-týdenním itinerářem, které je rozepsaný v tomto článku.
Phnom Penh (1 den)
Hlavní město Kambodži, které svůj titul podědilo po dřívějším hlavním městě khmérské říše Angkoru, má za sebou pompézní minulost i tragickou historii. Zároveň je také jedním z mála větších měst v Kambodži, protože za vlády Rudých Khmérů byla většina městského obyvatelstva donucena začít nový život na venkově.
Zdejší chrámy a palác poukazují na bohaté kulturní dědictví Kambodži, zatímco muzea z velké míry na chyby, které by už lidstvo nemělo opakovat. I to je důvod, proč je dobré tomuto mírně omšelému a trochu rušnému městu věnovat pozornost. Byť třeba jen na jeden den, což je podle mě adekvátní čas ke zhlédnutí nejzajímavějších míst. Phnom Penh je navíc dobrým výchozím bodem pro další putování po Kambodži a důležitým dopravním uzlem.
TOP místa v Phnom Penh
Cambodian Water & Moon Festival
Neboli Bon Om Touk se koná tři dny každý rok na přelomu října a listopadu. Vodní festival oslavuje konec období dešťů a změnu směru toku řeky Tonle Sap. Přes den mezi sebou závodí veslařské týmy na dračích lodích. Večer pokračuje ohňostrojem a přehlídkou nasvícených lodí (bratip) na Mekongu. Tuto unikátní podívanou doprovází skvělá atmosféra a open air koncerty. Festival a závody lodí probíhají po celé Kambodži, v Phnom Penhu je ale podívaná nejvíc pompézní.
Další zajímavá místa v Phnom Penh
TIP
Corner 9 Bassac Boutique Hotel – hezký, moderní a čistý hotel za dobrou cenu, skvělá poloha a výborná snídaně, přátelský personál. Obecně tato lokalita a severně od ní směrem k Roayal Palace je nejlepší, kde hledat ubytování.
Kampot a Kep (2 dny včetně cesty)
Malá a nenápadná města Kampot a Kep jsou až nečekaně vysoko na seznamu většiny cestovatelů v Kambodži. Za pár desítek let se tady usídlila řada expatů, kteří často provozují hostely nebo kavárny, což hlavně z Kampotu dělá oblíbenou destinaci digitálních nomádů. Díky velké nabídce levných a stylových ubytování, restaurací, barů a kaváren bych volila jako výchozí bod právě Kampot. Mezi oběma městy je pár zajímavostí, které je možné navštívit za den až dva na půjčeném skútru nebo tuk-tukem s objednaným řidičem.
TOP místa v Kampotu a okolí
TIP
Rikitikitavi – bar s terasou je nejlepší volba pro pozorování západu slunce a nějaký ten drink během happy hour
TIP
Ať už vyrážíte na roadtrip na skútru nebo v tuk-tuku, nezapomeňte si brýle a roušku/šátek. Většina cest je prašných a nezpevněných a všudypřítomný smog by se dal krájet.
TOP místa v Kepu a okolí
TIP
Arcadia backpackers vybudovali svou strategii právě na řece a víc než klasické ubytování připomíná tento guesthouse spíš vodní park. Pro trochu srandy ve vodě určitě dobrá volba. Ubytování je ale trochu z ruky a na nezpevněné cestě je potřeba se dostat po vlastní ose (na skútru, na kole nebo v taxi) několik kilometrů z centra. Pro někoho, kdo nechce být ztracen na kambodžském venkově , je možná lepší volba jeden z mnoha hotelů v centru Kampotu.
Ostrovy (5 dní včetně cesty)
Návštěva Kambodži nemůže být kompletní bez vyjížďky na exotické tropickém ostrovy v Thajské zálivu. Ať už si vyberete Koh Rong nebo Koh Rong Sanloem, bude na vás čekat azurové teplé moře, jemný bílý písek, palmy a samozřejmě i nějaký ten koktejl s paraplíčkem.
Koh Rong
Koh Rong je druhý největší ostrov Kambodži a čím dál oblíbenější exotická plážová destinace. Koh Rong je totiž oproti tomu, co je možné vidět v přístavu Sihanoukville, překvapivě čistý a nad resorty převažují malé guesthousy a lokální restaurace. Celé pobřeží je lemované plážemi a mezi nejčastější aktivity na ostrově přirozeně patří:
Nejkrásnější pláže Koh Rongu
Hotely a guesthousy jsou rozmístěny okolo celého Koh Rongu, většina se ale nachází v jedné ze čtyř vesnic ostrova. Veřejné lodní spojení s pevninou (speedboats) je zajištěné s plážemi Koh Touch, 4K a Sok San, přičemž první zmíněná je nejosídlenější a většina turistů je ubytovaných právě tady. Zbytek zabezpečují soukromí dopravci v rámci ostrova.
TIP
Protože jednou za čas si člověk trochu luxusu prostě zaslouží… Resort Sok San Beach nabízí komfortní ubytování a skvělé služby na jedné z nejhezčích pláží Kambodži. Zároveň ale stojí nohama pevně na zemi a je cenově velmi přijatelný. Malé dřevěné domečky leží přímo u vody, jsou čisté a moderní. Vyzkoušeno a doporučeno!
Doprava na Koh Rong
Z přístavního města Sihanoukville nabízí cestu na ostrov několik společností: Speed Ferry Cambodia, Island Speed Boat Cambodia, Buva Sea, Angkor Speed Ferry, and GTVC. Všechny trajekty vyjíždí z mola Ochheuteal (AKA ‘Serendipity’) a zastavují v hlavních vesnicích na obou ostrovech. Cesta trvá 40 minut a více. Cena zpáteční jízdenky je zhruba 25 USD a je doporučeno bookovat cestu předem.
Resorty (včetně Sok San Beach resort) nabízí vlastní lodní dopravu. Jízdenky je nutné bookovat předem v resortu. Molo se nachází v severní části Sihanoukville.
Rozhodně se nedoporučuje využívat služby místních s tzv. pomalými loděmi (slowboats). Cesta trvá 2 a více hodin a ve větších vlnách se nejedná o příjemný, natož bezpečný zážitek.
Koh Rong Sanloem
Koh Rong Sanloem je menší soused ostrova Koh Rong. V poslední době se taky těší narůstající oblibě ze strany turistů, prochází určitou modernizací, ale pořád se zde daří zachovat pohodová ostrovní atmosféra. Nabídka aktivita je velmi podobná, jak na Koh Rongu, stačí si jen vybrat tu správnou pláž:
TIP
Na obou ostrovech se nachází malé obchody a hotovost je možné získat v Eftpos terminals v některých guesthousech v Koh Touch. Rozhodně ale doporučuju se předzásobit na pevnině, hlavně pokud jde o hotovost, opalovací krém, sprej proti komárům, případně léky a pokud možno mít nabitou power banku a další elektroniku. Na ostrovech nejsou klasické bankomaty, ceny spotřebního zboží jsou o něco vyšší a v odlehlých částech nemusí být obchody ani elektřina.
Vyplatí se jet na oba ostrovy?
Potkala jsem několik cestovatelů, kteří by potvrdili, že tyto geograficky blízké ostrovy nabízí pár odlišností – ať už jde o atmosféru, výhledy nebo vzhled pláží. Ve výsledku ale volba záleží na tom, kolik má kdo času, financí a lásky k moři a plážím jihovýchodní Asie.
Angkor a okolí (4 – 6 dní včetně cesty)
Poslední navštívená oblast Kambodži se stala mým favoritem. Jednak v této oblasti výrazně ubylo odpadků a nepořádku, ať už to bylo způsobené čímkoli. Dále se jedná o velmi rozmanitou oblast, kde lze každý den zažít naprosto odlišné dobrodružství. Jako základnu rozhodně doporučuji zvolit město Siem Reap, které překypuje dobrými restauracemi a příjemným ubytováním a leží na křižovatce všech dalších atrakcí.
Samotné město Siem Reap je velmi živé a jeden den strávený v jeho centru je ideální čas zahrnující relax i akci. Na návštěvu Angkoru Watu a okolních chrámů si většina cestovatelů vyhrazuje 1-3 dny. Jeden den pak připadá na návštěvu legendárního jezera Tonle Sap a některé z jeho plovoucích vesnic. Průzkum oblasti nemůže být kompletní bez celodenního výletu do národního parku Kulen a případně dalších chrámů.
Siem Reap
Siem Reap je název města (a zároveň i řeky a celé provincie) a jeho doslovný překlad znamená ,,Porážka Thajska“. Město s centrem v koloniálním stylu v poslední době žije hodně z turismu. Přes den je většina cestovatelů rozeběhlých do okolí, ale večer to tady ožívá a nabídka zábavy je opravdu pestrá. A co vše lze například během jednoho dne v Siem Reapu podniknout?
Angkor Archeological Park
Angkor Wat a další chrámy v této lokalitě patří bezesporu k největším lákadlům Kambodži. V samostatném průvodci Angkor a jeho chrámy se dozvíte veškeré praktické informace, tipy, zajímavosti a doporučení spojené s plánováním návštěvy tohoto komplexu.
Tonle Sap
Tonle Sap je největší sladkovodní jezero v jihovýchodní Asii, jehož rozloha pravidelně kolísá podle období dešťů a sucha. Na jezero je napojená řeka Tonle Sap, která se daleko později potkává s řekou Mekong v hlavním městě Phnom Penh. Dnes je jezero díky vysoké biodiverzitě svých vod a hlavně okolních mokřadů zapsané jako biosferická rezervace UNESCO.
Tonle Sap je významně spojeno s kambodžským životem, protože v okolí je zemědělsky úrodná půda a vody jsou bohaté na ryby. Život na jezeře má ale i velmi zajímavou kulturní stránku. Místní obyvatelé jsou totiž původem z Vietnamu, a když v 70. letech začali řádit v zemi Rudí Khmérové, museli tito lidé jako většina minorit Kambodžu opustit. Po pádu Pol Pota se lidé rozhodli z Vietnamu vrátit, protože logicky považovali Kambodžu za svůj domov. Místo toho ale zjistili, že jejich majetek byl zničen nebo zabaven a sami nemají jakýkoliv identifikační důkaz o svém občanském statusu. A zatímco zákony ohledně vlastnictví půdy cizinci jsou velmi přísné, regulace života na vodních plochách žádné neexistují. A takto se vlastně zrodily ikonické vesnice na jezeře Tonle Sap.
Návštěva jezera a plovoucích vesnic
Výlet na jezero Tonle Sap a zejména návštěva místních plovoucích vesnic (angl. floating villages) je na seznamu mnoha cestovatelů. Nejedná se ale o klasický výlet do muzea nebo do ZOO. Často početné skupiny turistů s fotoaparáty se proplétají mezi pracujícími či odpočívajícími vesničany, kteří tady dnes a denně žijí své životy. Tento výlet tak může balancovat na hraně etiky a je potřeba znát určitá fakta. Na jezeře Tonle Sap se nachází čtyři vesnice, ze kterých si může cestovatel vybrat. Jejich přehled uvádím níž, přičemž doporučuji návštěvu spíše těch, které se obracejí k cestě eco-turismu.
4 plovoucí vesnice
Národní park Kulen
50 km severovýchodně od Siem Reapu se nachází Kulen National Park. Lístky do parku, jejichž cena je 20 USD, je potřeba koupit u vstupní brány vedoucí k vodopádu Phnom Kulen (nebo online a nechat si je dopravit do hotelu). Návštěva parku je příjemné odreagování od prašných silnic a rozžhavených chrámů, kdy zelená džungle nahrazuje tu betonovou. Během jednoho dne je možné na skútru, s tuk-tukem nebo minivanem přes cestovní agenturu navštívit několik atrakcí v parku a po cestě do něj:
TOP místa v Kulen National Park a okolí
Další chrámy severní Kambodži
Čti dál o Kambodži
A jak se líbila Kambodža vám?
Napište své zážitky, dojmy a zkušenosti do komentářů a pomozte ostatním cestovatelům s plánováním cesty!

