Průvodce: Angkor a jeho chrámy
Angkor, dnes známý jako Angkor Archeological Park, je oblast v kambodžské provincii Siem Reap. Angkor doslova znamená ,,město“ a v období 9.-15. století se skutečně jednalo o hlavní sídlo Khmérské říše. Dnes jsou jednotlivé komplexy, které sahají i dál severně od Angoru, zapsané ve světovém dědictví UNESCO a kromě archeologů o ně jeví zájem podstatný dav turistů.
V Angkoru se nachází asi 1000 památek, od sesutých kvádrů, přes důmyslné opevnění až po skvostné chrámy a paláce. Nejvíce navštěvovaná oblast se nachází 10 km severně od města Siem Reap, jejíž součástí je i proslulý Angkor Wat a další chrámové komplexy popsané v tomto průvodci. Kromě toho zde najdete také veškeré organizační záležitosti a pár tipů, jak si nejlépe užít čas strávený v tomto historickém unikátu.
Více o Kambodži:
FAQ
Kde, jak a za kolik koupit vstupenky?
Jaká je otevírací doba?
Jaký dopravní prostředek zvolit?
Celý komplex kolem Angkoru je opravdu rozlehlý a na jeho průzkum je potřeba zvolit určitou strategii. Tu stačí promyslet jedno odpoledne předem.
My volily cestu jednoduchou a zpětně velmi vysoce hodnocenou – na celý den jsme si najaly řidiče tuk-tuku. Ten si nás den předtím odchytil na ulici v Siem Reapu a jelikož vypadal sympaticky a nabídl rozumnou cenu, nepřebíraly jsme dlouho. Ráno se dostavil včas, zavezl nás do oficiální prodejny vstupenek, zastavil u každého chrámu, na který jsme ukázaly, dával nám průběžně typy a informace, celý den nás zásoboval chlazenou vodou a nechal si zaplatit až na závěr. Jelikož to byl opravdu pohodář, pozvaly jsme ho přes den na oběd (celková útrata byla sotva 60 Kč).
Cena: 15 – 20 USD / tuk-tuk (2 os.)
Další možností je půjčení skútru, což postrádá všechny předchozí zmíněné klady, pokud jedete s řidičem na tuk-tuku. Na druhou stranu se ale zvyšuje nezávislost a klesá cena.
Třetím způsobem, jak objet komplex, je na kole. Kolo bych ale doporučila jen a) vášnivým cyklistům, b) těm, co mají k návštěvě víc dní, c) těm, kdo nepotřebují vidět všechno (resp. udělat celý okruh). Je třeba si uvědomit, že první chrám (Angkor Wat) se zajížďkou k prodejně lístků je z centra Siem Riepu vzdálený 11 km. Samotný okruh má skoro 30 km a plus samozřejmě cesta zpět. Navíc je potřeba vědět, kde parkovat a navigovat se. V neposlední řadě je tady ranní a noční souboj se stovkami tuk-tuků, skútrů a minibusů na silnici, který samozřejmě probíhá za tmy.
Cestu minibusem nebo autobusem jako možnost ani neuvádím. (Pokud samozřejmě necestujete se svojí oblíbenou skupinkou, pak je to v pořádku:).
Kolik dní k návštěvě Angkoru potřebuji?
Pro ty, kdo váhají nad tím, na kolik dní vstupenku koupit, si dovolím sdílet vlastní zkušenost. My měly vstupenku na jeden den, který začínal asi ve 4:00 (vstáváním na východ slunce) a končil kolem 20:00 (po západu slunce včetně cesty). Tento den byl natolik intenzivní, plný chrámů, historie, nadšeného hekání, tisíců fotografií, ale i pobíhání, prachu a postrkování s ostatními turisty, že druhý den už bych sotva dokázala plnohodnotně vstřebat.
Prostě další dny už nepřekonají ten první s Angkorem Watem a po chvilce začínají všechny chrámy tak nějak splývat. Milovníci archeologie a khmérských dějin by si možná připadali ochuzeni, pro běžné návštěvníky ale bude tento jeden den krásný a dostačující.
Co všechno s sebou?
TOP místa Angkoru:
Mezi nejkrásnější chrámy a nejzajímavější místa, které se s přehledem dají navštívit za jeden den, patří (řazeno postupně podle času návštěvy):
Angkor Wat (východ slunce)
Tento symbol Kambodži a typický představitel khmérské architektury zná celý svět a ročně se na něj jezdí dívat tisíce turistů i místních. Angkor Wat byl založený ve 12. století a jedná se o nejvíce zachovaný chrám v celém areálu. Zároveň je považován za jeden z největších chrámových komplexů na světě. Nejprve hinduistický a poté buddhistický chrám zůstal důležitým náboženským místem dodnes a často je možné v jeho okolí vidět oranžově oblečené mnichy.
Angkor Wat je startovním bodem pro většinu návštěvníků, kteří si rádi přivstanou, aby zde mohli pozorovat východ slunce. Musím říct, že to naštěstí nebyla tak hrozná masovka, jak jsem původně čekala, a po východu slunce se lidi rozptýlili do všech koutů. Dostat se z obrovského parkoviště na nejlepší místo na pozorování východu slunce (Reflection Pond) může zabrat až 15 minut. Oficiální vstup vede přes most ze západní strany. Celá návštěva včetně čekání na východ a snězení nachystané snídaně zabrala asi 3 hodiny.
Bayon Temple
Chrám Bayon se nachází v druhém městském komplexu zvaném Angkor Thom, který je situován přímo nad Angkor Watem. Angor Thom je ale obehnán zdí s vodním příkopem a s okolím jej spojuje pět bran. My se vydali jižní branou, která vede přímo do středu tohoto pravidelného čtvercového města, k impozantnímu Bayonu.
Jelikož Bayon není zas tak rozlehlý, dopoledne se tady nakumulovalo hodně turistů a v některých místech jsme o sebe trochu zakopávali. Tento chrám z konce 12. století má několik pater. Nejlepší je toulat se ve spletitých chodbičkách na jednotlivých ochozech, zatímco většina lidí spěchá přímo nahoru.
Baphuon Temple
Chrám Baphuon je původně hinduistický chrám z 11. století, který tvarem trochu připomíná pyramidu. Později už buddhistický chrám je považován za největší stavbu v Angkor Thomu, která ale asi nebyla nikdy dokončena. Chrám byl postaven na nestabilním podloží a budova se v průběhu času postupně rozkládala. Poslední úspěšný pokus o rekonstrukci a znovuseskládání obrovských bloků kamene do původní podoby byl dokončen v roce 2011.
Baphuon se nachází kousek od chrámu Bayon. Po zdolání vrcholu chrámu, odkud je dobrý výhled do okolí, jsme pokračovaly pěšky k dalším stavbám. Řidič nás vysadil už u Bayonu a ukázal nám místo, kde nás bude později čekat.
Terrace of the Elephants a další chrámy
Od chrámu Bayon vede kolem Baphuonu prašná cesta, kterou brázdí prázdné tuk-tuky a jiné dopravní prostředky, které zrovna vysadily své pasažéry na jednom z chrámů. Tuto cestu lemuje Terrace of the Elephants, neboli Terasa slonů, která je doopravdy podepřena několika vytesanými slony. Pokud si uděláte čas a rozhlédnete se z terasy přes cestu na planinu, všimnete si na začátku lesa několika staveb nořících se mezi korunami stromů. Tyto mystické ruiny jsou velmi snadno při všem tom rozptýlení přehlédnutelné.
My jsme se nicméně z předchozího chrámu Baphuonu vydaly po pěší stezce lesem, která vede kolem dalších tří ruin. Na konci se opět napojuje na hlavní cestu, kde pokračuje Terrace of the Elephants. Hned vedle se nachází Preah Ponlea Sdach Komlong (Terrace Of The Leper King) s malým kamenným labyrintem. Právě na tomto místě si většina tuk-tuků vyzvedává zpět své turisty.
Nasedáme do tuk-tuku a svištíme ven z areálu východní branou (Victory gate), až nám vlasy létají kolem obličeje. Návštěva Angkor Thomu nám zabrala i s cestou další asi 3 hodiny. Následuje volná zábava, neboli ukazujeme prstem na málo známé chrámy po cestě a říkáme, u kterého chceme zastavit. Navštívili jsme krásný Thommanon (tady jsme viděli nad dveřmi obrovského zeleného hada) a Ta Keo (tady se nám moc líbil výhled z vrcholu).
V tu chvíli ale nastává čas na oběd a malá pauza začíná být celkem potřebná. Na dalším úseku se příhodně nachází hned několik příjemných, nečekaně levných a dobrých restaurací u cesty. Myslím, že ta naše se jmenovala Jungle restaurant. Pozvaly jsme na oběd i našeho řidiče, protože se celé dopoledne dobře osvědčoval a ta útrata asi 60 Kč nás nepoloží.
Ta Prohm Temple
Pravděpodobně druhý nejvíc fotografovaný chrám po Angkor Watu je Ta Prohm Temple, a to konkrétně kořeny stromu pohlcující chátrající chrám. Ta Prohm byl postavený koncem 12. století a pod původním jménem Rajavihara sloužil jako buddhistický klášter a škola. Jeho dnešní dokonalé splynutí s džunglí se líbí turistům i Hollywoodu – natáčel se tady například známý film Tomb Rider.
Síla přírody, která se podepsala na rozkladu organického stavebního materiálu tohoto chrámu, je opravdu impozantní a Ta Prohm je pravděpodobně můj nejoblíbenější chrám v celém Angkoru. Ta Prohm je totiž od jiných staveb naschvál nechán na pospas a kromě bezpečnostních opatření tady neprobíhají žádné rekonstrukce. Stromy přebírající vládu nad dílem člověka je tak možné vidět na každém rohu.
Banteay Kdei
Tento buddhistický chrám byl vytvořený jako většina staveb v Angkoru ve 12. století. V menším, ale stejně epickém Banteay Kdei jsme se procházely naprosto samy. Bylo pozdní odpoledne a ostatním turistům buď v tuto dobu už došly síly pobíhat na ostrém kambodžském slunci po ruinách nebo je tady průvodci prostě nevzali. Každopádně tato osamocenost dodala chrámu mystickou atmosféru a my mohly v klidu objevovat všechna zákoutí. Naproti chrámu se nachází taky vodní nádrž Srah Srang, která je oblíbeným místem pro pozorování západu slunce.
Zejména při pohledu na tento chrám mi blesklo hlavou, že za pár let už možná nebude na co koukat. Banteay Kdei se totiž rozpadá přímo před očima. Přestože je nadvláda přírody krásná a impozantní, osud tohoto chrámu se dostává do ohrožení a občas mi přišlo, že i naše bezpečnost. A zatímco v chrámu Ta Phrom je tato nedbalá elegance pracně udržovaná, v případě Banteay Kdei jde o čistou improvizaci. Vypadá to ale, že Banteay Kdei se snad brzy dočká velmi potřebné rekonstrukce a další generace nebudou o jeho přítomnost ochuzeny.
Pre Rup (západ slunce)
Pre Rup je hinduistický chrám zasvěcený bohu Šiva. Jeho výstavba byla dokončena už v druhé polovině 10. století a při pohledu na architektonický styl jsme si všimly hodně odlišností od předchozích navštívených chrámů. Pre Rup je vyhledávané místo na pozorování západu slunce, a to jak díky vysoké prostorné platformě orientované na západ, tak díky dlouhé otevírací době (zavírá v 19:00).
My jsme se sem dostaly mnohem dřív, takže jsme měly čas chrám prozkoumat od podlahy ke stropu. Zbylý čas jsme využily k dohnání znalostí v kapesním průvodci a chillingu na platformě, která se s blížícím soumrakem začala nebezpečně rychle plnit. Dole nabízeli stánkaři vychlazené pivo, ale vzhledem k naší lokaci v náboženském svatostánku, jsme si ho výjimečně odepřely. Samotný západ slunce byl magický a hřejivé paprsky, které naposledy ten den ozářily kambodžskou džungli, krásně uzavřely naše celodenní dobrodružství.
TIP: Alternativním místem k pozorování západu slunce je chrám Phnom Bakheng, který se nachází kousek od Angkor Watu.