Kanada

Lake Louise: Plain of Six Glaciers & Big Beehive

Lake Louise je jedním z nejznámějších kanadských jezer, které se nachází v národním parku Banff kousek od Lake Louise Village. Jezero se proslavilo svou sytě tyrkysovou barvou a okolní malebnou krajinou. V zimě populární lyžařské středisko, v létě častý cíl turistů, kteří vyráží od ikonického hotelu Fairmont Chateau kolem jezera do hor. Pokud si k Lake Louise najdete cestu, projděte si nejkrásnější treky, které je možné spojit v jeden velký okruh.

Detaily trasy

  • Název: Plain of Six Glaciers Trail + Big Beehive Trail + Lake Agnes Trail
  • Začátek a konec: Lake Louise car park
  • Délka: 19,4 km
  • Převýšení: 977m
  • Náročnost: jednoduchá/střední
  • Typ: okruh
  • Občerstvení po cestě: Six Glaciers Tea House, Lake Agnes Tea House

Parkování

Přímo u hotelu Fairmont Château Lake Louise a jezera Lake Louise se nachází tři velikánské parkoviště. Nenechte se zmást jejich kapacitou a přijeďte brzy ráno. V září (na okraji sezóny) se parkoviště zaplní do 9:00, o víkendech, prázdninách a před východem slunce ještě mnohem dřív.

K Lake Louise taky jezdí shuttle bus, který je potřeba rezervovat předem. Autobusy odjíždí z Lake Louise Park and Ride každých 15 minut (od 6:00 do 18:30, poslední jízda zpět 19:45). Jedna jízda stojí 10 USD.

Trasa krok za krokem

Kolem jezera Louise

Z parkoviště se vydejte přímo k jezeru Louise a napojte se na stezku Plain of Six Glaciers vedoucí po jeho obvodu. Začátek trasy je velmi jednoduchý, protože vede po širokém chodníku bez jakéhokoliv převýšení. Celou dobu se tady nabízí výhled na modré jezero, které je po ránu až podezřele klidné a za hezkého dne se v něm zrcadlí okolní skály a ledovec Victoria. Stezka pomalu vstupuje do jehličnatého lesa a lidí ubývá, protože ne každý pokračuje do hor.

Pod Šest ledovců

Po dvou kilometrech se dostanete na konec jezera, kde začíná oficiální trail s mírným, ale vytrvalým stoupáním. Stezka zde vede údolím porostlém klečí a během dopoledne je většinou schovaná ve stínu.

Za dalších 3,5 km na stezce leží chata Plain of Six Glaciers tea house. Doporučuju ji prozatím ignorovat a pokračovat do krásné, ale pravděpodobně nejvíc nepříjemné (co se terénu týče) části celého treku. Jednosměrná stezka totiž stoupá až přímo pod ledovce, jde se převážně po suti a drolících se kamenech. Když jsem tady byla já, tak navíc neskutečně fučelo, až jsem si myslela, že mě odfoukne do jednoho z morénových valů.

Odměna je nicméně jistá – na konci stezky budete stát přímo pod ledovci s výhledem na vrcholky Mt Victoria, Mt Lefroy nebo The Mitre. Jedná se o nádhernou monumentální podívanou z vyhlídky Six glaciers viewpoint. Otevře se vám detailní pohled na Victoria a Lefroy Glacier, které z velké části zásobují Lake Louise. Mimochodem v tomto bodě se budete nacházet přímo na hranicích dvou kanadských států – Alberty a Britské Kolumbie.

Záleží na počasí a zbývajících silách, ale zhruba v tuto dobu se u mě dostavily první myšlenky na svačinu. Samozřejmě pokud nejste vybavení, dá se nějaké občerstvení koupit u chaty Plain of Six Glaciers, kterou jsme prve minuli. Chata se navíc nachází na začátku lesa, čili v zákrytu před případně nepříznivým počasím, a zároveň samozřejmě s výhledy na okolní hory. Cesta dolů k chatě je taky nádherná, protože možná teď poprvé zjistíte, že jste měli celou dobu za zády výhled na jezero Louise.

Na vyhlídku Big Beehive

Od chaty se nechte nést příjemnou stezkou, která vede chvíli lesem, chvíli po úbočí odkrytého svahu. Výhledy na Lake Louise, údolí s přibývajícími slunečními paprsky a hory pod ledovcem se jen tak neomrzí. Ale jdeme dál, a to rovnou na jednu z nejhezčích vyhlídek v celé Kanadě! Nejdřív je ale potřeba zdolat nejšílenější stoupání celého treku.

Po opuštění chaty se za 1,5 km držte na rozcestníku vlevo. Tady měníme ledovcovou stezku za lesní Highline Trail. Zatím vše dobré, stezka se mírně vlní nahoru jehličnatým lesem až k dalšímu rozcestníku. Nyní přichází na řadu Big Beehive Trail (odbočka vpravo vede zpět k jezeru). Cesta se cik-cak klikatí nahoru lesem, kde se občas mezi stromy objeví skulinka s nějakým krásným výhledem, který nám připomíná, proč se vlastně v těchto horách lopotíme. Během 1,2 km se zdolává převýšení 240 metrů, ale celou dobu se jde ve stínu, a ve výsledku je to vlastně jen příjemné kardio.

Na vrcholu kopce si rozhodně nenechte ujít odbočku doprava na vyhlídku The Big Beehive, která se nachází v nadmořské výšce 2 270 metrů. Odtud se otevírá ten nejkrásnější pohled na jezero Lake Lousie s tou nejvíce mléčně azurovou barvou a vlastně na celé údolí obklopené Canadian Rockies.

K jezeru Agnes

Po dostatečně dlouhém kochání se z vyhlídky Big Beehive následuje už jen lehčí část treku. Pravda, že strmé klesání v první části by naše kolena za snadné asi neoznačily. Nicméně se jedná o krásný úsek, který vás zavede k blankytnému jezeru Agnes.

Stezka pokračuje po obvodu jezera a nabízí tak dostatek času obdivovat jeho barvu a okolní přírodu. Ze začátku se jde pod nebezpečně vyhlížejícím suťovým polem, na jehož konci se nachází odbočka vlevo, která vede na vrchol tyčící se nad stezkou – Devil’s Thumb (2458 m.n.m.).

Druhá odbočka pokračuje po rovince kolem obvodu jezera až k malé hrázi. Zde se nachází druhá chata na trase – Lake Agnes Tea House. Chata je krytá v závětří a krásné výhledy se nabízí na všechny strany, takže opět místo na svačinu jak dělané.

Návrat k Lake Louise

Pokud cítíte, že slovo ,,návrat“ je předčasné a klidně byste zvládli ještě pár pohledů na azurovou hladinu jezera Louise z vrchu, pak doporučuji udělat odbočku k Little Beehive. Podle názvu se jedná o menšího příbuzného předešlé vyhlídky. Nabízí pohledy na stejné zátiší, z jiného úhlu a stejně epické. Od Agnes tea house je to na vyhlídku přsně 1 km (převýšení 100 m). Nazpět není potřeba se vracet až k chatě, je možné si cestu zkrátit přes Mount St Piran Route.

Pokud vás ale nohy sotva nesou a vyhlížíte výchozí parkoviště, je nejjednodušší se spustit od Lake Agnes Tea House rovnou dolů přes Lake Agnes Trail. Stezku zezačátku tvoří dřevěné schodiště, na jehož straně spadá malý vodopád. Stezka po chvíli míjí Mirror Lake – malé, ale krásné jezírko s průzračnou vodou v sytě modré. Zbytek cesty už se jen klesá jehličnatým lesem až k Lake Louise a výchozímu parkovišti.

Mapa

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *