Top 11 míst v Barmě
Myanmar, do roku 1989 známý jako Barma, je země plná protikladů. Na jedné straně kdysi druhá nejbohatší země v regionu, na druhé straně dnes jeden z nejchudších států Asie. Na jednu stranu domov neskutečně přátelských a ochotných lidí, na druhé straně země dodnes zmítaná nepokoji mezi rebely, armádou a etnickými menšinami. Na jedné straně země s krásnou přírodou a historickým dědictvím, na druhou stranu jedna z nejméně navštěvovaných zemí v jihovýchodní Asii.
Myanmar se dnes pomalu otvírá světu a cestovatelé hledající jedny z posledních autentických zážitků tady můžou být na vrcholu blaha. V zemi se pomalu rozvijí infrastruktura, nové politické uspořádání a cestovní ruch. Situace v Myanmaru je ale natolik dynamická, že člověk musí neustále sledovat aktuální vývoj.
Myanmar je posetý chrámy a pagodami, pobřeží je plné krásných pláží a vnitrozemí plné autentických vesnic, takže následující seznam TOP 11 míst je jen špička ledovce.
Pokud byste rádi pokračovali ve čtení o Barmě, můžete se podívat na podrobný itinerář mé cesty, praktické informace k plánování cesty do Barmy, vše ohledně návštěvy planiny chrámů v Baganu nebo na informace ohledně treku z Kalaw k jezeru Inle. Nejkrásnější místa Barmy najdete níže v tomto článku.
POZOR: V Myanmaru aktuálně probíhá převrat a dle MZV není možné do země cestovat.
Nejhezčí místa v Barmě – mapa
11 – Kyaiktiyo Pagoda
Kyaiktiyo Pagoda je jedním z nejdůležitějších poutních míst v Myanmaru. Na vrcholu hory, kam se jede na speciálním trucku plném lidí, se nachází i známý Golden Rock. K jeho vratké pozici se váže legenda – kámen popírající zákony gravitace je prý přidržován Buddhovým vlasem. K blízkosti kamene se dostanou jen muži, ženy se kamene dotknout nesmí. Výhledy z vrcholu hory jsou naštěstí pro každého.
10 – Yangon
Yangon, dříve známý jako Rangoon, je se svými 7 mil. obyvateli největším městem Myanmaru. Od 19. století byl hlavním městem, než byl v roce 2006 tento post přiřazen uměle vybudovanému městu Neipyijtu v centru země. Kvůli dlouhé britské nadvládě vyrostlo ve městě spoustu budov v koloniálním stylu. V Yangonu jsou největšími turistickými lákadly hlavně buddhistické pagody Schwedagon a Sule.
9 – Ngwe Saung Beach
Hoteliéři v oblasti Ngwe Saung pilně pracují na tom, aby se z Ngwe Saung Beach stalo nové Thajsko. Naštěstí zatím jsou tady spíše liduprázdné lány bílého písku lemující azurové moře. Noční život a turistické zázemí je zatím v plenkách, o to více tady ale člověk najde klidu. Přístupnost je omezena na tři autobusy denně z Yangonu, ale stavba letiště je v plném proudu.
8 – Mount Popa
Mount Popa je vyhaslá sopka dosahující nadmořské výšky 1 518 metrů. Na vrcholu se nachází buddhistický klášter Taung Kalat. Kromě mnichů jsou stálými obyvatelkami Mt Popa stovky opic, které si naštěstí hledí jen svého opičího byznysu. Nejlepší doba na návštěvu je těsně před západem slunce, kdy se celý klášter vylidní a okolí se zalije zlatými barvami.
Mohlo by vás zajímat: Itinerář – 3 týdny v Barmě
7 – Hsipaw
Hsipaw je hlavním městem Šanského státu a leží severovýchodně od města Mandalaj. Hsipaw se stává základnou pro těch pár turistů, kteří se rozhodnou jít jedno- nebo vícedenní trek do okolí. Chůze kopcovitou oblastí střídavě lesem a zemědělskými oblastmi a návštěva zdejších vesnic je opravdu autentický zážitek.
Město leží na pomezí linie vlivu armádu a vlivu rebelů, a občas se ocitne uprostřed tohoto sporu. Je dobré sledovat aktuální dění a doporučení ministerstva zahraničních věcí. Na druhou stranu při dodržování stanovených pravidel není potřeba podléhat panice.
6 – Mandalaj
Mandalaj je druhé největší město Myanmaru a správním městem státu Mandalaj. V 19. století bylo krátce hlavním městem Barmského království. Turisty do města láká především Mandalajský palác, kopec Mandalaj s výhledem do okolí a buddhistické chrámy. Okolí města je plné historicky důležitých nalezišť.
5 – Kakku
V chrámovém komplexu Kakku je možné najít neuvěřitelných 2 478 pagod. Vzdálené 2 hodiny cesty od Inle Lake zůstávají pagody turisticky víceméně neobjevené. Místo má mystickou atmosféru, a když vítr rozezní tisíce zvonků na špičkách pagod, běhá člověku mráz po zádech. Většina pagod pochází ze 17. a 18. století, ale například největší stúpa v centru byla postavená už ve 12. století.
Mohlo by vás zajímat: Barma – co je dobré vědět před cestou
4 – Hpa-an
Hpa-an je hlavní a největší město Karenského státu na jihu země u hranic s Thajkem. Tato krasová oblast až nápadně připomíná krasové oblasti v Thajsku, Laosu nebo ve Vietnamu. Přestože je stejně tak krásná, je ze zmíněných rozhodně nejméně navštěvovaná. Největší atrakcí Hpa-an jsou jeskyně plné náboženských předmětů, buddhistické chrámy, rýžová pole a krátké stezky vedoucí na sklaní vyhlídky.
3 – Inle Lake
Inle Lake je sladkovodní jezero a se svou rozlohou 116 km2 se jedná o druhé největší jezero Myanmaru. Inle Lake je jedna z nejnavštěvovanějších oblastí v zemi. Město Nyaungshwe s desítkami hotelů a restaurací se stává základnou pro každoročně narůstající počet turistů. Je možné tady navštívit vesnici na jezeře, kde se dochovalo mnoho tradičních řemesel a umění. Loďky vozí turisty mezi jednotlivými dílnami malými vodními kanály a zpátky přes jezero do města.
Z města Kalaw podnikají 2-3 denní tůry k jezeru četné skupiny turistů. Cesta vede převážné zemědělskou krajinou a autentickými vesničkami.
Více informací: Z Kalaw k jezeru Inle
2 – Ngapali Beach
Ngapali Beach patří podle některých zdrojů mezi nejhezčí pláže v jihovýchodní Asii. Tato zatím turisty skoro neobjevená perla se nachází v Bengálském zálivu. Bílý písek z jedné strany obklopují zelené palmy a z druhé strany ho lemuje modré moře. Navzdory malému množství cestovatelů, které jsme potkali, je tady celkem velké množství dobrých restaurací a příjemných guesthousů.
Klid a pohoda během dne na pláži se přenáší i do trochu chladnějších večerů, takže žádný rušný noční život tady zatím nečekejte. Nejlepší způsob, jak objevit pobřeží i s několika menšími plážemi, je půjčit si kolo s košíkem, a za odlivu si to namířit přes zpevněný písek jedno kam.
1 – Bagan
Bagan, známý taky pod jménem Pugam, byl hlavním městem Pugamské říše. Právě v této době mezi 9. a 13. stoletím bylo postaveno přes 10 tis. buddhististkých chrámů. V místě známém jako Planina chrámů dnes můžeme vidět sotva pětinu z nich. Ve 14.-18. stoletím bylo město opuštěné kvůli údajnému výskytu natů – duchů, ve které dodnes mnoho místních věří.
Oblast chrámů v Baganu je zapsaná na seznamu UNSECO. Osud chrámů je kvůli přírodním živlům i lidské aktivitě stejně nejasný jako například osud chrámového komplexu Angkor. Nově je zakázáno na chrámy šplhat, takže nejlepší výhledy se nabízejí z malých kopců na planině.
Nejlepší způsob, jak prozkoumat alespoň zlomek chrámů, je na kole či elektrokole, nebo stylově v jednom z ikonických horkovzdušných balónů. Ty se objevují za každého východu slunce nad chrámy a vytváří ostatním nezapomenutelný zážitek i fotografie.
Více informací: Jak navštívit planinu chrámu Bagan
2 komentáře
Yann
Pro mě je Shwedagon Paya jasně na prvním místě a to nejen v Myanmě, ale celkově, co jsem viděl ve Světě. Myanmu jsem navštívil jen jednou, na přelomu roku 20/21 a na Shwedagon jsem se byl podívat dvakrát; po příletu a před odletem. Pokaždý na východ Slunce. Doufám že se situace v budoucnu zlepší a já se tam někdy ještě podívám, konkrétně na tohle místo i do Myanmy vůbec. Jinak pěknej blog, chystám se do Costa Rica, tak zde čerpám informace a inspiraci. ✌️
Jana
Ahoj Yann! Souhlasím, Shwedagon Paya je unikátní místo a jestli se mi tam někdy podaří vrátit, určitě vyzkouším při východu slunce. Taky moc doufám, že se země brzy znovu dočká demokracie, klidu a míru. Díky za komentář a ať se líbí Kostarika!