Fuipisia waterfall

ITINERÁŘ: 2 týdny v tropickém ráji Samoa

Samoa je malý polynéský stát pečlivě střežený ze všech stran modrými vodami Pacifiku. Nebýt rok na Zélandu, budu tuto zemi hledat na mapě s malým problémem. Nicméně na Samoi je slovo problém považované skoro za neslušné, stejně jako slova spěch a stres. Samojci jsou neskutečné přátelští, usměvaví a pohodoví lidé.

Na dvou ostrovech Upolu a Savaii žije zhruba jen 177 tis. obyvatel. Savaii je o něco větší, ale obývá ho sotva šestina obyvatel. Menší Upolu je lidnatější, více turistické, nachází se tady hlavní město a letiště. Proto jsem začla můj samojský roadtrip právě tady.

S půjčeným autem a posádkou, kterou jsem potkala na hostelu, jsem projela Upolu křížem krážem a pak se trajektem přesunula na Savaii. Na druhém ostrově jsme znova půjčili auto a za další týden objeli naokolo celý ostrov. Podrobný itinerář, do kterého už jsem zapracovala zkušenosti z mé cesty, najdete v tomto článku.

Plán cesty

Dva týdny na souostroví Samoa – mapa:

Ostrov Upolu

Celý článek: 15 míst, které navštívit na ostrově Upolu

1.-2.den: Apia a okolí (Upolu)

Po přistání na mezinárodním letišti Faleolo, které je od hlavního města Apia vzdálené 31 km, je potřeba se přepravit do města budˇ komfortně taxíkem (80 WST/auto), ekonomicky shuttle busem (25 WST/osoba) nebo zážitkově autobusem (zhruba 8 WST/osoba).

Co navštívit v Apii:

 • Immaculate Conception Cathedral – katedrála katolické církve v centru města (vstup: zdarma)
 • Cultural village v informačním centru – workshop a show pro seznámení turistů se samojskou kulturou naprosto jedinečným stylem (vstup: zdarma, na konci dobrovolný příspěvek; otevírací doba: úterý/ středa/ čtvrtek 10:30-12:00 – pozor: čas může se měnit)
 • Fugalei Fresh Produce Market (food market) – trh se zeleninou, ovocem, místními specialitami a suvenýry (otvírací doba: non-stop )
 • Savalalo Flea Market (handicraft market) – trh se suvenýry, oblečením a rychlým občerstvením (otvírací doba: 6:00 – 18:00)
 • Palolo Deep Marine Reserve – šnorchlovací spot se spoustou korálů a rybiček (vstup: 5 WST + půjčení výbavy za příplatek, otevírací doba: 8:00 – 18:00)

Jednodenní výlet z Apie:

 • R. L. Stevenson museum – muzeum slavného skotského spisovatele se sice nachází v Apii, ale je potřeba se k němu dostat autem nebo taxi (vstup: 20 WST, otvírací doba: 9:00 – 16:00). Po vydatném výšlapu lesem nad muzeum se dostanete ke Stevensonovu hrobu a vyhlídce na hlavní město (vstup: zdarma).
 • Papase’ea Sliding Rocks – přírodní skluzavky na malých vodopádech (vstup 20 WST, otvírací doba: 9:00 – 17:30). POZOR: skluzavky jsou v provozu jen po vydatnějším dešti, jinak by to mohlo celkem drhnout.
 • Baha’i House of Worship – Baha’i je velmi tolerantní forma víry, která ve svém unikátním svatostánku vítá všechny typy náboženství (vstup: zdarma). Určitě se jedná o unikátní místo, které stojí za to navštívit.
 • Lanoto’o Lake – stezka (2,2 km, jednosměrná) vede džunglí k zatopenému kráteru (POZOR: je dobré mít auto 4×4, jinak je bezpečnější zaparkovat podél cesty a k začátku treku dojít pěšky. Celá stezka je blátivá, takže doporučuji boty do nepohody.)
 • Papapapaitai Falls – vyhlídka na obrovský vodopád, nachází se hned u silnice (vstup: zdarma)

Ubytování: Olivias Accommodation (nízkorozpočtový guesthouse, kousek od centra, dobrá atmosféra, možnost poznat ostatní cestovatele, doporučuji předem rezervovat přes booking)

Restaurace: Paddles (střední cenová kategorie, italská/místní/mezinárodní kuchyně, i pro vegetariány)

3. den: Cesta na jihovýchod ostrova (Upolu)

Třetí den jsme konečně vyrazili po pobřeží směrem na východ. První zastávka byla v přímořském bazénku Piula. Po odbočce na vodopád Fuipisia jsme se vrátili kousek zpět a pokračovali na východ po Richardson Rd. Zbytek odpoledne jsme strávili na krásné pláži Lalomanu.

 • Piula Cave Pool – propojený systém menších jeskyní, ve kterých se dá plavat i šnorchlovat (vstup: 10 WST)
 • Fuipisia waterfall – podle mě nejhezčí vodopád na Samoi, vede k němu krátká stezka, je možné vyjít až nad vodopád, odkud je skvělý výhled na zarostlé údolí (vstup: 20 WST)
 • Lalomanu Beach – krásná pláž s dobrými vibes, koupání tady sice není kvůli proudům tak dobré, ale na vyčištění hlavy a relax ve fale přímo na pláži je úplně nejlepší

Ubytování: Fale u Denise na Lalomanu beach (TIP: Není tady žádné označení, prostě se ptejte po Denisovi, který má pár fale přímo na pláži vedle Taufea Fale. Dal nám férovou cenu, a po dlouhé době jsem měla opravdu dobrý pocit z člověka, který pracuje v turismu. Na snídani a na večeři jsem chodili k Denisovi domů, kde nám vařila jeho žena, a po večeři jsme popíjeli místním stylem s jeho kamarády. Když mu přijel bratranec ze Zélandu, připravil luxusní večeři na pláži. Oproti Taufea Fale to byl velmi autentický zážitek – Denis je člověk se zlatým srdcem!)

4.den: Namua Island a Lalomanu beach (Upolu)

Někdo se rozhodne strávit na vcelku izolovaném ostrově Namua noc dvě, my jsme se ale rozhodli pro jednodenní výlet. Auto je možné zaparkovat (asi za 10 WST) hned vedle minipřístavu, který se nachází přímo naproti ostrovu. Cesta lodí zabere nějakých 20 minut (zpáteční cena je 40 WST, v ceně je i ovoce místo oběda na pláži), během kterých jsme se kochali až neuvěřitelně azurovou vodou.

Když jsme ve vodě uviděli asi metrovou želvu, zavládlo na kocábce velké nadšení. Tímto se omlouvám želvě, že jsme na ni upozornili nepříteli, protože jeden z místních ji celkem drastickým způsobem vytáhl na palubu. Když jsme se ho snažili přesvědčit, že to kvůli nám opravdu není nutné, ale on nás vůbec neposlouchal, dostali jsme velký strach, že si z ní jede udělat polévku. Naštěstí ji chtěl ,,jenom“ ukázat dvěma turistům, kteří už na ostrově byli, a pak ji konečně pustil. Plav, želvo, plav!

Na ostrově Namua je možné se zabavit několika způsoby:

 • sedět v krásně teplé azurové vodě a klábosit s dalšími cestovateli
 • šnorchlovat
 • jít se projít na vyhlídku – zajímavá procházka lesem, hodně do kopce, výhledy jsou částečně skryté džunglí, ale stojí za to

5.den: To-Sua Ocean Trench a jih ostrova (Upolu)

Poté, co se rozloučíte s Denisem a se smutkem opustíte pláž Lalomanu, se můžete vydat po pobřeží směrem na západ k místu, kvůli kterému jste pravděpodobně na Samou přijeli.

 • To-Sua Ocean Trench – bluehole (nebo česky zatopená jeskyně s propadlým stropem) s azurově modrou vodou obrostlá tropickou zelení je nejznámějším místem Samoi (vstup: 20 WST; otvírací doba: 8:30 – 17:00)
 • Sopo’aga Falls – vyhlídka na krásný vodopád a malá botanická zahrada (vstup: 10 WST)
 • Vailua Beach – hezká písečná pláž (vstup/parkování: 20 WST, pokud nejste ubytovaní)

Ubytování: Vailua Beach Fale (Nakonec jsem se rozhodla toto ubytování doporučit, přestože paní majitelka na mě neudělala vůbec dobrý dojem. Měla vcelku agresivní prodejní taktiktu, až jsme si připadali zas jen jak chodící peněženky. Nicméně to může být subjektivní, a pláž a ubytování byly tak hezké, že stojí za to jí dát druhou šanci.)

6. den: O Le Pupu-Pue National Park (Upolu)

Z pláže Vailua je možné si udělat jednodenní výlet do národního parku O Le Pupu-Pue.

 • Togitogiga Waterfall – kaskádovitý vodopád, ve kterém se dá koupat (vstup: 10 WST)
 • Ma Tree – krátká procházka lesem vede ke gigantickému tropickému stromu
 • Coastal Lava Cliff Walk – stezka (1,8 km, jednosměrná) po pobřeží, která vede ke skalním archům a lávovému poli

7. den: Západní pobřeží ostrova (Upolu)

Pokud váš spánek nebude klidný, dokud neuvidíte všechny kouty ostrova, doporučuji vydat se ráno z pláže Vailua směrem na západ. Cestou po pobřeží je i hezká Black Sand Beach.

Asi po 40 km jízdy od Vailua se nachází Giant Clam Sanctuary, což je zátoka tvořená korálovým útesem. V této zátoce je k vidění spousta barevných rybiček, při troše štěstí želvy, ale hlavně ohrožené mušle Zévy obrovské, které dorůstají velikosti kolem jednoho metru a hrají všemi barvami.

Cestu do Apie je možné si zkrátit vnitrozemím, my jsme ale pokračovali podél západního pobřeží. Je tady nezpevněná cesta, dokonce se musí brodit (vcelku plytká) řeka a zdolat strmý kopec. My jsme tuto trasu zvládli s malým autíčkem bez 4×4, ale samozřejmě záleží na počasí. Odměnou jsou krásné výhledy podél celého pobřeží a návštěva zapadlých autentických vesniček. Poslední den na Upolu se teda odehrává skoro celý v autě, ale při malé rozloze ostrova ta překonaná vzdálenost (100 km) není zas tak velká, a večer už je člověk opět bezpečně v Olivias Accommodation v Apii.

Ostrov Savaii

Celý článek: 10 míst, které navštívit na ostrově Savai’i

8.den: Trajektem na druhý ostrov (Savai’i)

Ráno jsme se dostali na autobusové nádraží v Apii (vedle Flea market) taxíkem a odtud autobusem do přístavu Mulifanua Wharf Ferry Terminal. Trajekty jezdí zhruba 5x za den, většina z nich vyjíždí v dopoledních hodinách a bývají celkem narvané. Pokud uvidíte, že se místní začínají řadit do fronty, na nic nečekejte a běžte se k nim přidat (zhruba hodinu před odjezdem). Kvůli naší neprůbojnosti ovlivněné dovolenkovým režimem jsme se dostali až na třetí trajekt. A jestli někdy Samojci částečně opustí svůj pohodový přístup k životu, je to právě v oblasti přístavu.

TIP: Auto jsme se rozhodli vrátit v Apii a půjčit znovu až na Savai’i kvůli dvěma důvodům: cena za přepravu automobilů je mnohonásobně vyšší než cena za přepravu osobu, a jen každý druhý trajekt je uzpůsobený na přepravu aut.

Cesta na trajektu trvá zhruba 1 hodinu a 15 minut. Cena za osobu je 12 WST, lístky se kupují u okýnka v den odjezdu. Po příjezdu vedou první kroky do autopůjčovny (zaměstnanci většinou čekají s transitem) nebo úprkem na autobus, který se plní rychlostí světla.

My zamířili na pláž Lano severně od Salelology, největšího města ostrova Savai’i, kde jsme se vylodili. Ve zbylém čase jsme se koupali v nádherně teplé a čisté vodě a šnorchlovali.

Ubytování: Joelan Beach Fale na Lano Beach (Toto hezké ubytování přímo na pláži vede sympatická rodinka. Velmi ochotně nás večer zavezli do obchodu, když nám došla zásoba piva, a jídlo od paní domácí bylo výborné. Jediné malé mínus, které se pojí s ,,romantickým“ ubytováním přímo na pláži, je burácející moře, které se hlavně za přílivu rozhodlo, že se nikdo pořádně nevyspí.)

9. den: Saleaula Lava Fields (Savai’i)

Obrázek kostela, který přestál mohutnou erupci sopky Matavanu v roce 1905, obletěl snad celý svět. Uprostřed lávového pole je možné za symbolický poplatek (5 WST) navštívit zbytky tohoto kostela (LMS Church) a nebo třeba panin hrob (Virgin’s Grave), kterému se podle místních žhavá láva záhadou vyhnula. Návštěva lávového pole zabere sotva hodinu. Ve zbytku času jsme se rozhodli zakotvit na pláži vedle nového ubytování.

Ubytování: Tailua nebo Regina Beach Fale (V pobřežní vesničce Manase stojí v řadě hned několik ubytování. Slyšela jsme dobré recenze z Tailua a můžu doporučit i Regina Beach Fale.)

10. den: Vnitrozemí ostrova (Savai’i)

Rozhodli jsme se využít toho, že v autopůjčovně neměli jiné volné auto, nežli džíp, a zkusit štěstí na dost pravděpodobně (radši jsme nezjišťovali) zakázané cestě ve vnitrozemí. Tato cesta vede ke kráteru sopky Matavanu, která tady před stoletím způsobila celkem velkou pohromu.

S vypleštěnýma očima se nám po té šílené cestě podařilo dojet až skoro k začátku trasy. Kdyby jsme netrnuli hrůzou o auto, asi bych si víc užila nádherný samojský venkov, kde místní nechávají pod kopcema zarostlýma bujnou zelení pást dobytek.

Od místa, kudy už prostě nešlo projet autem, jsem pokračovali po cestě vzhůru k hoře. Po zhruba 3 km se od cesty odpojuje malá pěšinka, která nás už rychle dovedla na první, a pak i druhou vyhlídku na kráter. Pověstného ,,crater man“ jsem nepotkali a žádný poplatek za vstup neplatili.

Samotný kráter pro mě nebyl zas tak nádherným místem. Spíš jsem si uvědomila, jak obrovskou sílu může příroda mít, když vyhodí do vzduchu takový kus země. Dneska už je kráter z velké části zarostlý a proto po chvilce není na co koukat. Naopak cestou dolů se otvírají krásné výhledy na celé severní pobřeží.

Na jiné, ale vlastně stejně hrozné cestě, se nachází i Dwarf’s Cave. Než se k ní turista dostane, musí projet vesnicí, která půdu i s jeskyní vlastní. Vesničané nedají jinak, než že si musíme najmout průvodce (20 WST/auto). Obrovská jeskyně je lávového původu a průvodce nám dost nedokonalou angličtinou vysvětlil, že tam kdysi žili malí lidé alias trpaslíci alias název jeskyně. Doporučuji baterku s sebou a za vytrvalého tropického deště raději vynechat.

Po tomto dopoledním kodrcání jsme se po zbytek dne už vděčné drželi hlavní silnice. Cestou jsme navštívili ještě jedny lávové tunely Pe’ape’a Cave (vstup: 7 WST).

Po odbočení na Falealupo Rd je na ráně čistě turistická atrakce Canopy Walkway. Jde o visutý most mezi dvěma 30 metrů vzdálenými stromy (vstup: 20 WST, otevírací doba: 8:00 – 17:00). V ceně vstupenky je i vstup k Moso’s Footprint, což je díra v zemi evokující gigantické chodidlo, a House of Rock, jinými slovy jeskyně připomínající spadlou kamennou chatrč. Osobně bych si dokázala představit tyto tři atrakce vynechat a věnovat víc času krásné Falealupo Beach.

Ubytování: Falealupo Beach Fale (ubytování na skvělé pláži, dobré jídlo)

11.-12. den: Falealupo Beach (Savai’i)

Na pláži Falealupo je něco magického, co člověka láká zůstat dny i týdny. Během dvou dnů jsem si ale musela stihnout užít skvělého ubytování přímo u oceánu, měkký bílý písek, vyhřátou modrou vodu a korály plné tropických rybiček.

Zvládli jsme taky krátkou vyjížďku na západní výběžek, který ještě do roku 2011 protínala datová hranice.

13.den: Jih ostrova (Savai’i)

Předposlední den byl ve znamení přesunu ze severozápadu na jihovýchod, přičemž po cestě je toho k vidění hodně:

 • Alofaaga Blowholes – pobřeží ve stylu ementálu, nejlepší podívaná se odehrává během přílivu (vstup: 10 WST)
 • Mu Pagoa waterfalls – vodopád vlévající se přímo do moře (vstup: 10 WST)
 • Afu Aau waterfall – vodopád v roztomilém údolí, kde se dá i koupat (vstup: 10 WST)
 • Tafua Rainforest Reserve – kráter sopky na jihovýchodním výběžku, ke kterému vede krátká procházka
 • Salelologa Market – tržiště s ovocem, zeleninou, místními produkty a suvenýry

Ubytování: Joelane Beach Fale na Lano Beach (Po vrácení auta jsme se na poslední noc svezli autobusem zpět do našich oblíbených fale.)

14.den: Zpět do reality

Poslední den jsme se dostali autobusem na trajekt. V přístavu na Upolu jsme nasedli na další autobus, který nás odvezl na blízké mezinárodní letiště. Pokud je let v dopoledních hodinách, možná je lepší zvážit přesun o den dřív odpoledním trajektem. Pak už nezbývá, než jen nostalgicky koukat na vzdalující se azurové moře s jasně viditelnými korály, vesničky s drobnými barevnými domky a pahorky porostlé samojskou džunglí.

Více o Samoi:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *