
TOP 15 míst ostrova Big Island
Ostrov Havaj je často známější pod názvem Big Island a rozlohou je největší ze všech osmi hlavních Havajských ostrovů. Tento ostrov na mě působil doslova jako tropický Island – aktivní sopky, černé pláže, po dešti se kopečky barví do svěží zelené, dokonce i městečka tu mají podobný charakter.
Nás tady měl v roce 2016 zastihnout super tajfun, který mířil na sever od Mexika. Naštěstí se ostrovu na poslední chvíli vyhnul, a my zažili slabší tropickou bouři – déšť, blesky, silný vítr, sesuvy půdy. Díky tomu mají fotky trošku dramatický vzhled:) Big Island je velmi zajímavý kout této planety se spoustou unikátních míst – následujících 16 je podle mě TOP.
Nejhezčí místa ostrova Havaj (Big Island) – mapa:
#16 South Point
Už při cestě na South Point může člověk cítit v kostech, že se blíží na samý okraj Země. Částečně mají kosti pravdu – jedná se o nejjižnější bod ve Spojených státech. Toto místo je významné i z historického hlediska. South Point byl dost pravděpodobně místo, které Polynésané uviděli jako první, když v roce 750 připluli na Havajské ostrovy.
Kdo tolik neocení historii, může si místo toho užít trochu adrenalinu a skočit z dvanáct metrů vysokého útesu. Doporučuji pak rychlým tempem zpátky na břeh, než se o Vás postará proud Halaea. Nejbližší pevnina, na kterou můžeme přes masy modrého oceánu zírat do dálky, je až Antarktida. Tak případnému plavci-dobrodruhovi hodně štěstí.
#15 Kailua-Kona
Kona bývalo ospalé městečko, které se díky svému suchému a teplému klimatu proměnilo v jednu z nejživějších částí Big Islandu. Díky velkému množství dobrých restaurací, kaváren, ubytování a taky nedalekému letišti je to vhodný startovací bod. V Koně je možné navštívit farmářské trhy, šnorchlovat na pláži Kamakahonu, nakoupit suvenýry na Ali’i drive nebo navštívit Brewpub od Kona Brewing Company.
#14 Severozápadní pobřeží
Směrem na sever od Kony se celkem pravidelně střídají pláže s bílým a černým pískem. Zdejší vody jsou ideální na plavání, šnorchlování a pozorování želv.
TIP: Na silnici 270 se nachází Hamakua Macadamia Nut Co Inc, kde je možné se podívat přímo do fabriky, jakým způsobem se zpracovávají makadamové ořechy. Samozřejmě nás potěšilo, že jsme mohli ochutnávat různé příchutě zdarma v průběhu celé prohlídky. Na konci jsme si ale stejně koupili několik balení oříšků jako suvenýry, protože jsou fakt pekelně dobré.
13 – Chain of Craters Road
Chain of Craters Road, která původně vedla po pobřeží až do Kalapany, byla od roku 1969 několikrát pohřbena pod žhavou lávou. Silnice končí kousek za Hōlei Sea Arch, kde se láva v roce 2003 zastavila.
Hōlei Sea Arch je součástí Hawaii Volcanoes National Park. Od návštěvnického centra je vzdálený 35 km. Hōlei Sea Arch je 27 metrů vysoký skalní oblouk v moři. Dost možná ho jednou čeká stejný osud, jako ten maltský. Každopádně divoký oceán už se v těchto končinách postará o vytvoření nového archu z nějaké jiné chatrné části lávového útesu.
#12 Pu’uhonua O Hōnaunau Národní Historický Park
Dříve se Havaji řídil zákonem kapu. Pokud jedinec toto právo porušil, mohl se vyhnout trestu smrti jedině tím, že se odklidil do jednoho z Pu’uhonua, čili něco jako trestaneckého tábora. V parku jsou dnes k vidění dobové nástroje, umělecké předměty a typické polynéské přístřešky. Otvírací doba je 7:00 – 20:00 a vstupné 5$/ auto.
#11 Ahalanui Warm Springs
Tento park je vybudován kolem horkého pramene Ahalanui. Pramen se mísí s mořskou vodou a dohromady vytváří ideální teplotu na koupání v uměle vybudovaném bazénu. V parku jsou sprchy, piknikové stoly, toalety. A samozřejmě je to oblíbené víkendové místo pro místní.
#10 Hilo
Hilo je správní město Big Islandu a se zhruba 44 tis. obyvateli je taky nejlidnatější. Sympatické město je zasazené mezi parky všeho druhu, z východní strany ho ovívá mořský vzduch a navíc má velmi silnou kavárenskou kulturu. Přímo ve městě je možné navštívit Rainbow Falls, farmářský trh (středa a sobota), největší havajský nezávislý pivovar Mehana Brewing Company nebo třeba Pacific Tsunami Museum (8$/os.).
#9 Waipio Valley
Waipio’o Valley je zelené údolí na severovýchodě Big Islandu. Svůj název dostalo podle řeky, která protéká údolím. Waipi’o znamená v havajštině ,,zatočená voda“, takže název trochu v indiánském stylu. Údolí bývalo v minulosti hustě osídlené a především to bývalo sídlo havajských králů. Dnes se tady ale převážně pěstuje taro a většinu půdy vlastní pár místních. Dole se nachází černá pláž, kterou ocení hlavně surfaři. Údolím vede The Muliwai Trail a vícedenní trek Waimanu Trail. Nám stačila jen vyhlídka u parkoviště, ze které je vcelku dobře vidět velká část údolí.
POZOR: Do údolí vede snad nejstrmější silnice v celých Spojených státech a bez auta 4×4 je vjezd zakázán.
#8 Pololu Valley
Údolí Pololu patří společně s údolím Waipio mezi sedm údolí, které byly postupně zformovány vodními a povětrnostními podmínkami ve východním úbočí sopky Kohala. Z parkoviště vede krátká stezka k vyhlídce na Pololu Valley. Odtud se dá pokračovat krátkou (1 km, jednosměrná), ale strmou stezkou Pololū Trail (známou taky jako Āwini trail) do údolí a k černé pláži.
#7 Akaka Falls State Park
Vodopád Akaka má úctyhodných 135 metrů. Vede k němu zhruba 600 metrů dlouhá okružní stezka. Park působí spíše jako botanická zahrada a je v něm spoustu krásných tropických rostlin. Otvírací doba je 8:30 – 18:00 a vstup 5 USD/auto.
#6 Papakōlea Green Sand Beach
Pláž Papakōlea neboli Green Sand beach se nachází uprostřed erodovaného kráteru Puʻu Mahana, který je součástí sopky Mauna Loa. Pláž získala svou unikátní barvu díky krystalkům olivínu, který je součástí lávy. Na světě existují pouze čtyři zelené pláže. Proto se vyplatí vynaložit úsilí a jít se na pláž podívat. Green Sand beach je dostupná jen autem 4×4 nebo 4 km dlouhou stezkou (jednosměrná). Těm, kterým se nechce pěšky ani nemají džíp, nabízejí místní podnikavci zpáteční jízdu za 25 USD.
#5 Punaluʻu Black Sand Beach
Na Havaji jim asi přišlo, že mít jen pláže s bílým pískem je prostě nuda. Kromě těch bílých a jedné zelené pláže je tady nespočet pláží s černým pískem. Tou nejznámější je určitě Punaluʻu Black Sand Beach. Pláž je na krásném místě a má zázemí pro piknik, které místní o víkendech hodně využívají, venkovní sprchy a toalety, za poplatek se tu může kempovat. Hlavně je tady ale velká šance potkat ohrožený druh želv – karety pravé.
#4 Hawaii Volcanoes National Park
Hawaii Volcanoes National Park byl přidán na seznam národních parků USA už v roce 1916. Pod park spadají dva vulkány, které jsou v současnosti až příliš aktivní: Mauna Loa a Kīlauea, domov bohyně Pele. O vysoké aktivitě svědčí i nejnovější erupce z roku 2018, která s sebou přinesla oblaka prachu a zemětřesení, poškodila silnice a způsobila částečné uzavření parku.
V parku (vstup: 30 USD/auto/7 dní) je možné navštívit Jaggar muzeum, observatoř, vydat se na cestu kráterem (Kialuea Iki Trail) nebo vstoupit do podzemí a objevovat lávové tunely (Thurston Lava Tube).
#3 Two Steps
Two steps je mořská zátoka, která je oblíbeným místem na šnorchlování. Ty ,,dva schody“ jsou nejlepší místo pro vstup do moře. Ve vodě je spousta barevných korálů, které jsou domovem různých druhů ryb. Je možné tady vidět i delfíny dlouholebé, žraloka lagunového, chobotnice nebo mořské koníky.
TIP: Největší šance vidět delfíny je brzo ráno.
#2 Mauna Kea
Mauna Kea je neaktivní štítová sopka, která se nachází v srdci ostrova Big Island. Dosahuje výšky 4 205 m.n.m., ale pokud bychom připočetli i část pod mořskou hladinu, celková výška by byla 10 205 metrů, a jednalo by se tak o nejvyšší horu světa. Centrem ostrova vede známá Saddle Road, na kterou se napojuje Mauna Kea access road. Ta je od visitor centra určená jen pro auta s náhonem 4×4.
Na vrcholu jsou meteorologické stanice z 11 zemí světa, protože jsou tady optimální podmínky pro pozorování oblohy. Bez světelného smogu a vysoko nad mraky lze pořídit krásné fotky západu slunce i mléčné dráhy.
POZOR: Kvůli extrémním výškovým rozdílům je doporučené se nepotápět 24 hodin před a po výstupu na Mauna Kea. Platí tady stejné zásady, jak při výstupu na čtyřtisícovou horu kdekoliv jinde, což se týká především lidí s různými zdravotními komplikacemi a těhotných žen.
#1 Kupapau Point
POZOR: Jedná se o aktivní a dynamickou oblast. V současnosti tady lávu pozorovat nejde (rok 2020), ale je dost možné, že časem se objeví nový proud.
Kupapau Point je fascinující místo, kde je možné pozorovat žhavou lávu, jak vtéká do oceánu. Od roku 1983 proběhlo několik erupcí kráteru Pu‘u ‘Ō‘ō, který je součásti sopky Kīlauea, a pomocí tunelů si láva našla cestičku až k oceánu. Lávu je možné pozorovat z helikoptéry, na lodi, v rámci organizované túry nebo pěšky/ na kole na vlastní pěst.
My jsme zvolili poslední variantu, kdy jsme auto zaparkovali na vyhrazeném parkovišti ve městě Kalapana a vydali se na 8 km (jednosměrnou) dlouhou cestu lávovým polem. Je dobré vyjít aspoň dvě hodiny před západem slunce a pak postupně pozorovat, jak se s padající tmou zlepšuje viditelnost a láva rudne.
TIP: Vybavení – pevná obuv, baterka, voda. Doporučuji neodbočovat z povolené cesty – jednak jsou tady soukromé pozemky, ale hlavně čím blíž jste lávovému proudu, tím existuje vyšší riziko proboření se nohou do rozžhavené lávy. Navíc tady jsou rangeři, kteří můžou rozdávat pokuty.
Chtěli byste nahlédnout do lávového kráteru a pozorovat bublající magma dole v jezírku? Slyšeli jste o pacifickém souostroví Vanuatu? Na ostrově Tanna se nachází jeden z nejsnadněji přístupných aktivních sopečných kráterů na světě.
Další články o Havaji

