Ostrov Vis pláž Barjoska
Turistika

Jak se dostat na filmovou pláž Barjoska (ostrov Vis)

Pláž Barjoska se nachází na západní straně chorvatského ostrovu Vis. Pláž, stejně jako celý ostrov, se proslavila ve filmu Mama Mia 2: Here we go again, kde figuruje jako molo, na kterém se setkávají hlavní postavy. Molo tady můžete vidět dodnes stejně jako vyrytou zkratku MM2 na sloupu.

Hlavní důvod, proč na pláž Barjoska vyrazit, je její přírodní krása a nekonečný klid kolem. Ta krása částečně spočívá v průzračné azurové vodě, částečně leží na bílých oblázcích ve stínu jehličnanů a částečně tkví v odlehlosti pláže.

Pokud vás zajímá, jak se dostat na tuto relativně skrytou pláž, čtěte dál a vše podstatné o výletu na pláž se dozvíte níž. Následně můžete pokračovat na přehled dalších skvělých míst ostrova Vis, případně se pustit na další pobřežní stezku a luxusní pláže ostrova Pag.

Možnosti dopravy na pláž Barjoska

Pláž Barjoska se nachází jen kousek na sever od Komiži, přístup na ni není zas snadný. Jaké jsou nejlepší možnosti?

 1. vlastní nebo půjčená loď (stačí i malý člun, který půjčíte na den v Komiži)
 2. lodní výlet (párty lodě krouží kolem ostrova Vis a k pláži Barjoska připlouvají s burácející We can dance od ABBA)
 3. vlastní auto (nejlépe SUV 4×4 – od silnice nad Komižou se odpojuje polní cesta, je místy hodně strmá a ne v úplně nejlepším stavu)
 4. výlet džípem (4 os. + řidič, možné domluvit v Komiži nebo Visu)
 5. pěšky

Pěšky na pláž Barjoska a Perna

Protože jsme se chtěli po naježděných kilometrech v autě trochu projít a taky se nám nechtělo vázat na další lidi z lodní nebo jeep tour, rozhodli jsme se jít na Barjosku pěšky. Necelých pět kilometrů je přece coby kamenem dohodil, tak co by se mohlo zvrtnout?

Náš plán se mírně zapotácel už ráno, když jsme ještě sondovali ceny potenciálních výletů lodí/jeepem. Nikdo z místních se podle mě na pláž pěšky nikdy nevydal. Při zmínce, že na mapě je naznačená trasa kolem pobřeží všichni jen nevěřícně kroutili hlavou. Dokonce nám slečna v infocentru bez zaváhání řekla ,,not possible“ a podle mě o nás měla při odchodu opravdový strach. Nakonec jsme se ale nenechali zviklat a pro jednou dali přednost vlastní intuici před radou místních.

Když se předběhnu, nakonec jsme opravdu na pláž pěšky došli (skoro bez problémů). Pěšina je značená a v luxusním stavu – svižnou chůzí se dá za hodinu dostat na pláž.

Přehled trasy

 • vzdálenost: 4,5 km (celkem 9 km)
 • převýšení: 500 m
 • typ: zpáteční
 • značení: červeno-bílá (snadná navigace)
 • doporučená navigace: mapy.cz
 • začátek/ konec: Komiža (diving centre)
 • náročnost: lehká

Z Komiži jsme vyrazili na sever po pobřeží a cesta se rychle začala vlnit do táhlého kopce. Stromy občas poskytovaly příjemný stín, ale většina cesty se odehrává na slunci. Na konci prvního a zároveň nejhoršího úseku (z pohledu převýšení) se nám otevřel krásný výhled na město Komiža a jeho zátoku.

Město jsme nechali za zády a následovali cestu, která se stočila víc do vnitrozemí. Úzká pěšinka šla chvíli z mírného kopce a hned zas mírně nahoru, ale rychle ubíhala. V poslední třetině se potkává s širokou cestou pro auta a klesá dolů na úroveň moře. Když budete mít štěstí, bude na vás čekat krásná pláž Barjoska naprosto bez lidí.

Na co si dát pozor

Jak už jsem naznačila výš, cestou nás potkaly mírné komplikace. Když zabrousím na osobní rovinu, tak se přiznám, že jsem arachnofobik. A pokud jste na tom stejně, nepouštějte se po cestě žádnou zkratkou.

Zhruba 1 km před pláží se pěšina napojuje na širší prašnou cestu. A před touto malou křižovatkou se nachází odbočka přes les směrem k moři. Nicméně pěšina se zužuje a zužuje a přibývá klubíček sítí, kde sídlí macatí pavouci. Ani na křik jsem se nezmohla, jak rychle jsem utíkala zpátky na širší cestu. Od té chvíle už jsem viděla, že tito pavouci jsou všude – v keřích po stranách cesty i natažení nad našimi hlavami přes cestu mezi stromy.

Nicméně pavouci měli asi stejně velký strach jako já, nebo jim to pravděpodobně bylo spíš úplně jedno. Takže se nenechte odradit a držte se vyznačené pěšiny – jen žádné zkratky.

Dále je dost možné, že se kolem kamenů vyhřívají hadi. Ale osobně jsme žádné neviděli a reálně si myslím, že nepředstavují žádné nebezpečí.

Do třetice přidávám jedno opravdu reálné nebezpečí, a to je úpal. Stezka vede většinu času mimo stín a je dobré s tím počítat. Po cestě ani na samotné pláži není jediná restaurace nebo obchod, takže není možné ani dokoupit vodu nebo občerstvení.

Co si vzít s sebou na výlet na Barjosku

 • sportovní oblečení (místo žabek doporučuju tenisky)
 • plavky a ručník
 • klobouk
 • opalovací krém
 • sprej proti hmyzu
 • hodně vody
 • občerstvení
 • knížku

Sousední pláž Perna

Protože pláž Perna se nachází v sousední zátoce pláže Barjoska, stojí za to výlet na obě pláže spojit. Pokud pojedete autem, budete ho muset nechat u Barjosky a zbytek dokončit pobřežní stezkou (necelý 1 km, zpáteční).

Pláž Perna se mi líbila ještě o něco víc, než Barjoska. Bylo tady sice pár zakotvených lodí, ale pořád bych skoro použila výraz liduprázdno. Opět se můžete těšit na bílé oblázky a azurovou vodu, se stínem je to malinko horší.

Další články o Chorvatsku:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz