Na Pali Coast

TOP 10 míst havajského ostrova Kauai

Kohout všude, kam se člověk podívá, barevné domy na dřevěných nohách a nekončící havajská džungle. Tak to je Kauai nebo také Zahradní ostrov, můj absolutní favorit ze všech ostrovů Havaje. Kromě těch sebevědomých kohoutů jsme tady našli taky bílé pláže s nejhezčími západy slunce, pestré rybičky, které vypadaly, jako když utekly z natáčení Hledá se Nemo, luxusní treky přes pobřeží a kaňony, burácející vodopády a roztomilá městečka s tou nejlepší kávou a stylovými restauracemi. Kauai je samozřejmě také domovem proslulého pobřeží Na Pali, které se objevilo hned v několika filmech.

Na Kauai jakoby se zastavil čas. Dává smysl, že se tady najde pár komunit hippie, které se snaží skrýt před moderním uspěchaným světem. Chtěli jsme to aspoň na jeden týden zkusit taky. V následujícím článku naleznete nejkrásnějších 10 míst, které doporučuji na Kauai navštívit.

Nejhezčí místa ostrova Kauai – mapa:

Více o Havaji

#10 Kīlauea Point

Kīlauea Point je výběžek na severovýchodě ostrova Kauai. Na samotném konci se tyčí bílý maják, který už odvrátil pár lodních, ale i leteckých katastrof. Území okolo majáku a hlavně na útesech pod ním je přírodní rezervace (otvírací doba: 10:00 – 16:00, vstup: 5 USD), kde sídlí několik druhů ptačích kolonií. Hned vedle rezervace stojí za návštěvu i krásná pláž Kauapea.

#9 Wailua River

Filmová lokace z Jurského světa, kdy Grey a Zach na poslední chvílí skočí do vody, aby se zachránili před Indominus Rexem:) Ale i pro ty, kdo tolik nebaští dinosaury, můžou být vodopády Wailua krásné místo. Akorát škoda, že na koupání není vhodný přístup.

#8 Polihale State Park

Polihale State Park se nachází na úplném konci silnice 50, která vede podél jižní části ostrova Kauai. Z této dlouhé písčité pláže jsou prý jedny z nejkrásnějších západů slunce na celé Havaji (orientace pláže na západ tomu dost napomáhá). Součástí parku je i kemp, kde se může za poplatek nocovat.

POZOR: 8 km dlouhá cesta k pláži je nezpevněná a ve špatném stavu, zvlášť během dešťů. Je lepší mít SUV, nejlépe 4×4. Hodně autopůjčoven má vjezd na tuto cestu zakázaný.

#7 – Maha’ulepu Heritage Trail

Maha’ulepu Heritage Trail je pěší stezka, která se táhne necelých 6 km podél jižního pobřeží. Stezka začíná na Shipwrecks beach, přes pobřeží s krásnými výhledy vede do jeskyně Makauwahi a končí na Haʻula Beach. Stezka je jednosměrná, ale na spoustu úseků je možné dojet autem. Od prosince do května je tady možné dokonce zpozorovat velryby, celoročně se pak vodami prohání havajští tuleni a želvy.

TIP: Protože trasu protíná spousta malých stezek, je nejlepší se jednoduše držet pořád podél moře. Stezky má celkem dobře zmapovaná aplikace maps.me.

#6 Poipu Beach

Pláž Poipu je typické místo na piknik, odpolední relax a večerní západ slunce. Hodí se vzít si i brýle a šnorchl, protože moře u ní je plné korálů s barevnými rybičkami. Přírodní zátoka z pláže udělala skvělé místo na plavání a tato pláž patří k nejoblíbenějším na celé Havaji. Občas se na pláž líně vyvalí tuleň, v zájmu turistů i v zájmu těchto ohrožených zvířat je ale lepší si držet odstup.

#5 Hanalei

Hanelei je zelené údolí v severní části ostrova Kauai. Ve stejnojmenné zátoce se nachází písečná Hanaleai Beach, která ale není úplně nejhezčí na koupání. Spíš je to dobré místo na piknik. Z mola na pláži je dobrý výhled na celou zátoku. Městečko Hanalei má dobré vibes, a mají tady skvělé burgery (i vegetariánské). Dají se tu taky objednat organizované výlety, například lodí kolem Na Pali Coast nebo let helikoptérou nad celým ostrovem.

#4 Haena Beach Park

Na Haena Beach Park mám velmi dobré vzpomínky. Jednak je zde hodně dobrý kemp, který je hned za rohem od známého treku přes Na Pali Coast, a navíc je přímo u nádherné pláže Haena Beach, která je téměř bez lidí. Krátkou procházkou se jde dostat na známou Tunnels Beach, kde se to ve vodě hemží želvami.

#3 Kōkeʻe State Park

Silnice do Kōkeʻe State Parku vede z jižní části ostrova, protože severozápad a jihozápad Kauai nejsou kvůli pohoří Na Pali propojené. Cestou se jede přes Waimea Canyon, takže člověku pořád padá brada z těch nádherných výhledů. Na konci silnice jsou dvě luxusní vyhlídky: Kalalau Lookout a Pu’u O Kila Lookout. Dále je pak možné pokračovat některou z tras parkem.

#2 Waimea Caynon State Park

Waimea Canyon je taky známý jako pacifický Grand Canyon. Kaňon se začal formovat ve vulkanické oblasti před 10 mil. let. Řeka Waimea si našla cestičku chatrným podložím a pomohla zformovat dnešní podobu kaňonu. Waimea Canyon je dlouhý 22 km, široký 1,6 km a hluboký více než 1 km. Kaňon je lemován silnicí Kokee Rd a několika vyhlídkami, ze kterých se dá spustit dolů jednou z mnoha stezek, které tudy křižují.

#1 Na Pali Coast

Pobřeží Na Pali je tvořeno unikátním neprostupným pohořím, které chrání Kalalau Valley. Při pohledu na něj se všem pravděpodobně vybaví film Jurský park nebo jiný z mnoha filmů, které se na Havaji natáčely. Na Pali coast se dá poznávat z lodě, kdy některé dovolují vystoupit na pláži Honopu, z helikoptéry, kdy je možné vidět celý ostrov včetně kaňonu Waimea, nebo pěšky. Kolem pobřeží vede známá Kalalau Trail, náročná a místy nebezpečná, přesto jedna z nejhezčích stezek na světě.

TIP: Permit na Kalalau Trail je nutné začít řešit půl roku (na vedlejší sezónu) až rok předem (na hlavní sezónu). Permity je možné přes oficiální stránky bookovat zde.

Více o Havaji

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *