Národní park Khao Sok

Národní park Khao Sok: Noc na jezeře v Thajsku

Khao Sok je národní park v provincii Surat Thani a je tvořen tropickým deštným lesem, obrovským jezerem a vápencovým pohořím. I přes svou centrální polohu a relativně snadnou dostupnost je tento krásný park pořád na okraji hledáčku většiny návštěvníků Thajska! Krásu tohoto místa násobí i relativní neobjevenost – v roce 2018 jsem tady nepotkala jediný zájezdový autobus, vždy se jednalo výhradně o jednotlivce s batůžkama. Khao Sok ve mně zanechal obrovský dojem a osobně ho považuji za nejkrásnější místo v celém Thajsku.

V parku je možné podniknout spoustu outdoorových aktivit (převážně hlavně s průvodcem). Oblíbený je vícedenní treking tropickým deštným lesem, kdy je možné pozorovat exotická zvířata nebo se zúčastnit honby za rostlinou raflézií. V parku se nachází mnoho jeskyní, vodopádů a mokřady, které je možné objevovat je z lodi.

My se rozhodli prozkoumat jezero Cheow Lan, které je obklopené vápencovými skalisky typickmi pro Vietnam, Filipíny, jih Číny nebo právě Thajsko. Zde jsme strávili jednu noc v plovoucích chatičkách. Jezdili jsme na kayaku, plavali jsme v jezeře, šli jsme se projít tropickým deštným lesem na nejkrásnější vyhlídku v parku a vyzkoušeli jsme si noční safari. Pokud vás láká podobný zážitek a chcete se dozvědět víc, tak rozhodně čtěte dál!

Obsah

Proč navštívit Khao Sok

Khao Sok je národní park, který se nachází v blízkosti nejznámějších míst jižního Thajska jako například Krabi a Phuket. Národní park byl založen v roce 1980 a byl uchráněn před těžebním průmyslem i díky aktivistům z řad studentů, kteří se v 50.-70. letech dostali v Thajsku ke slovu.

Jezero nebo přehrada?

V 80. letech ale došlo k dokončení přehrady na výrobu elektrické energie a tím vzniklo jezero Cheow Lan (technicky tedy přehrada). Tato oblast totiž patří k nejdeštivějším místům v Thajsku a dobře zadržuje vodu, která dnes pomáhá vyrábět elektřinu. Došlo k uzavření průtoku řeky Klong Saeng a oblast se postupně plnila vodou po tři roky. Proto je dodnes vidět na hladině jezera rostoucí stromy, které by si za jiných okolností vybraly pravděpodobně jiný domov. Cheow Lan Lake zabírá čtvrtinu rozlohy parku a je bezpochyby největší atrakcí Khao Soku.

Tygři, medvědi, sloni i největší květy světa

Zbytek plochy parku vyplňuje neprostupný prales a tropický deštný les s biodiverzitou na úrovni Bornea nebo Amazonie. Ten je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat a rostlin. Vyskytují se zde levharti, malajsijský medvěd, tygři, sloni, gauři, tapír, z primátů pak giboni, makakové a hulmani. Nachází se zde taky dnes často skloňovaný pásovec, netopýři nebo třeba létající veverky. Nemluvě o širokém zástupu ptactva, hmyzu a plazů v čele s kobrou královskou. Cítím ale povinnost dodat, že pravděpodobnost potkat smrtícího hada nebo tygra je dost mizivá.

Stejně tak vysoká je i diverzita flóry. V Khao Sok se vyskytuje například raflézie (rostlina s největším květem na světě), několika druhů masožravých rostlin, park je plný palem kokosových, banánovníků a bambusů.

Doprava do parku Khao Sok

Khao Sok byl moje další destinace po městě Chinag Mai, které se nachází úplně na severu. Proto jsem volila let do města Surat Thani, který byl mnohem rychlejší a přitom ve stejné cenové relaci, jak noční autobus nebo cesta vlakem. Po raním letu jsem si přímo na letišti sehnala autobus, který měl namířeno do Phuketu. Výjimečně se tentokrát v autobuse nacházela směs místních i turistů, protože město Surat Thani není úplně obvyklý turistický cíl. Autobus zastavil 2 km od centra vesnice Khlong Sok. Odtud je potřeba se dostat pěšky nebo se svézt tuk-tukem, které tady většinou nedočkavě vyhlížejí turisty s těžkými batohy.

Vesnice v bezprostřední blízkosti jezera se jmenuje Khlong Sok. Nachází se tady spoustu hostelů a guesthousů, restaurací, cestovních agentur a eco-center. Pokud si zajistíte výlet s některou z agentur, vyráží se odtud autem na zhruba hodinovou cestu k jezeru. Naloďuje se v okolí přehrady a většina míst je dostupných jen motorovým člunem (nebo pěšky).

Ze Surat Thani (3-4 hodiny)
Autobus: 240 THB
Taxi: 1 700 BHT

Z Phuketu (4-5 hodin)
Autobus: 300 THB
Taxi: 2 800 BHT

Taxi je velmi jednoduchá a rychlá varianta, která nevyžaduje plánování ani bookování předem, ale oproti autobusu si samozřejmě velmi připlatíte. Některé ubytování taky zjednodušují práci tím, že zařizují transfer, cena je ale samozřejmě o kus vyšší. Ve městech Phuket, Ao Phang Na a Krabi se taky nachází spousta cestovních agentur, které zprostředkovávají jedno- nebo vícedenní zájezdy přímo z hotelu.

Kde se ubytovat v parku Khao Sok

První noc určitě doporučuji ubytování ve vesnici Khlong Sok, odkud vyráží většina cestovatelů na jungle treking a lodí na jezero. Hned po příjezdu doporučuji navštívit agenturu a domluvit si výlet. Ve zbytku dne je tady možné prozkoumat několik vyhlídek a eco-center, jít kajakovat na řeku Sok nebo prostě chillovat ve vašem treehousu. V Khao Soku dnes roste nabídka ubytování jak houby po dešti (jak ve vesnici, tak na jezeře) a s výběrem hezkého ubytování by neměl být problém. Opět ale musím podotknout, že Khao Sok je pořád výrazně méně turistický, než zbytek celého Thajska. Další možností je ubytovat se hned přímo na jezeře. Existuje celá řada ubytování, která nabízí plovoucí bungalovy s okouzlujícími výhledy. Součástí je většinou restaurace, v ubytování se půjčují kajaky a zařizují lodní výlety.

Druhou noc v parku Khao Sok už jsem trávila na jezeře Cheow Lan. Agentura, se kterou jsem se rozhodla jet, poskytuje ubytování v plovoucích domcích na západní straně jezera daleko od přehrady. Toto místo se jmenovalo Krai Son Lake House. Domky jsou jednoduché, ale útulné. Mezi řadou domků se na vodě pohupuje společenská místnost, která taky slouží jako restaurace a bar. WC a koupelna byli společné a mírně punkové. Největší zážitek bylo jít na záchod v noci s čelovkou, za zvuků zcela probuzené džungle a po houpajících se laťkách, kdy sem tam nějaká chyběla.

Jak si zajistit výlet na jezero a jaká je cena

Doporučuji nebookovat výlet dopředu, ale hned po příjezdu obejít pár agentur. Nejlepší jsou recenze přímo od ostatních cestovatelů, které potkáte na cestě nebo v destinaci. Dneska už výlety na jezero a do džungle organizuje snad každé ubytování, ale udělat si předem malé srovnání je vždycky lepší. (Celodenní treking s průvodcem z hotelu se většinou pohybuje od 1 200 THB, půldenní pak 600 THB.)

Já jsem si výlet zařídila podle doporučení z mého ubytování u Art’s Riverview Lodge, která se nachází v centru vesnice. Musím říct, že jsem byla se vším spokojená a poslala bych své doporučení do světa. Ve skupině nás bylo sotva 15 i s průvodkyní, která byla dost od rány, ale byla s ní sranda a věděla, o čem mluví.

Cena výletu na Khao Sok (rok 2018):

1-denní výlet
Cena: 1 500 THB
Trvání: 8:30 – 17:30
Zahrnuje: dopravu k lodi, lodní výlet, kayaking, treking, průvodce

2-denní výlet
Cena: 2 500 THB
Trvání: 8:30 – 15:30 následujícího dne
Zahrnuje: dopravu k lodi, lodní výlet, kayaking, treking, průvodce, 1x oběd/snídani/večeři, ubytování

V ceně není zahrnutý poplatek 300 THB za vstup do národního parku.

Co vzít s sebou na jezero

Doporučuji si vzít malý batoh s naprostým minimem věcí. Přeci jen budete v tropech na 1,5 denním výletě se zajištěným jídlem a ubytováním. Zbytek zavazadel je vždy možné si nechat v původním ubytování nebo u cestovní agentury, se kterou jedete. A co jsem měla v batohu já?

 • voda (vždy mám s sebou 0,5l eco-láhev i přesto, že balené vody jsou v ceně výletu, a doufám, že láhev půjde někde doplnit)
 • pohodlné boty (tenisky, sandály/žabky)
 • oblečení do přírody (ráno, večer a na lodi může být trochu chladno, přes den naopak vedro, v lese se vždycky najde nějaké bláto)
 • plavky, ručník
 • oblečení na spaní (pyžamko)
 • opalovací krém
 • sluneční brýle, klobouk
 • repelent proti hmyzu
 • powerbanka (v chatkách nejsou zásuvky – nebo aspoň ne v těch, kde jsme bydleli my)
 • baterka (nejlépe čelovka, až se v noci budete plížit ke kadibudce)
 • nepromokavý obal (může se hodit na cennosti při kayakování)
 • základní hygiena, léky
 • knížka/ čtečka
 • hotovost (u ubytování je malý bar, kde je možné si dokoupit občerstvení a karty samozřejmě nepřijímají)

Jak probíhá plavba lodí

Většina lodí čeká na své pasažéry na východní straně jezera u přehrady, konkrétně v Ratchaprapha Marina. Motorové čluny o kapacitě zhruba 15 osob se rozprchnou po jezeře za burácejícího rachotu motoru a mírně zvlněné hladiny. Většina organizovaných túr vyráží během dopoledne, aby během zhruba 1,5-hodinové jízdy stihla dopravit cestovatele do ubytování v čase oběda.

Cestou jsme udělali pár menších odboček do skrytých ramen jezera. Zhruba v polovině cesty se míjí nejvíce fotografované místo Cheow Lanu – Guilin Scenic Area alias Three Rocks (níže první na fotce). Krajina jezera, kterým jsme proplouvali, byla opravdu jedna z nejhezčích, co jsem kdy viděla:)

TIP: Chcete sedět na prvních sedadlech a blýskat profesionální fotografie? Připravte se na pořádnou dávku vody v obličeji. Na zpáteční cestě jsem mohla ždímat tričko.

Co navštívit v národním parku Khao Sok

Po příjezdu k plovoucím bungalovům se jde každý nejdřív ubytovat. Následuje oběd, který často bývá formou rautu na společném stole. Po jídle je možné lelkovat u vody, nebo si půjčit kajak a vyplout objevovat vzdálená zákoutí. Později je možné se přidat k některému z výletů. Všechny tyto aktivity jsou dobrovolné a zahrnuté v ceně:

 • plavání, opalování – nejlepší aktivita, kterou je možné provádět na molu, když slunce žhne a kolem se zrcadlí voda s optimální teplotou
 • kayaking – v ceně jsou k dispozici kajaky, které se kolíbají na vodě před každou chatkou
 • výlet na vyhlídku – krátká plavba po obvodu jezera ke strmému výšlapu džunglí na nejkrásnější vyhlídku (Kri Sorn Viewpoint) v celém parku
 • noční a ranní safari – krátká plavba kolem břehu jezera obrostlého tropických deštným lesem se odehrává před západem slunce a při jeho východu. Viděli jsme několik opic a různé druhy ptáků, ti šťastnější můžou zahlédnout divoké prase, tapíra nebo místní jeleny, jak se napájejí u břehu vody.

Mapa

Lákají vás podobná dobrodružství?

Podívejte se na místa se stejně akční atmosférou, jakou měl Khao Sok!

Kompletní průvodce: Legendární Vang Vieng

Treking v Myanmaru: Z Kalaw k jezeru Inle

Ha Giang Loop: Na motorce severním Vietnamem

2 komentáře

 • Luisa Pánková

  Ahoj! Mám takovej podivnej dotaz – každopádně za měsíc se chystám do Thajska a chci navšívit Khao Sok. Mám ale docela nepříjemnou arachnofobii a přemýšlím, jestli to v národním parku pokoušet. Proto se ptám – viděla jsi tam hodně velkých pavouků? Pokud jsou někde v přírodě dál ode mne, tak to zvládnu, ale nějakou tarantuli vedle postele bych nedala. Takže se ptám primárně na ubytování, jestli to tam byl problém, nebo ne.
  Předem moc díky za odpověď!

  • Jana

   Ahojky, strach z pavouků úplně chápu, sama mám velkou fobii (i když poslední dobou se s tím snažím bojovat a vidět je víc jako neškodné kámoše sdílející svět s námi:) Ale zpět k dotazu… Pavouky jsem viděla v Thajsku jen v džungli, ale např. v Laosu jsem našla gigantického u postele, to bylo hodně špatné. Nebudu ti lhát, stát se to v těchto destinacích může. Byla by ale škoda kvůli tomu vynechat Khao Sok (a vlastně asi jakoukoliv exotiku), který je fakt krásný. Takže doporučuji následující: 1. nespi v bungalovech (dřevěné boudy bez izolace, kam vleze kde co), ale spíš hledej ,,luxusnější“ ubytko s normálními zdmi a klimatizací (tzn. kde se příliš neotvírají okna a dovnitř se nedostaně tropické klima, potrvava pro pavouky a samotní pavouci), 2. pavouky nehledej (možná hloupá rada, ale co oči nevidí to srdce nebolí), 3. když už nějakého najdeš, normálně zajdi na recepci, ať ti ho laskavě vymetou. Snad si užiješ Thajsko na maximum a třeba prolomíš ledy:)

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *