Inle Lake
Turistika

Treking v Barmě: Z Kalaw k jezeru Inle

Inle Lake je jedno z nejvíce populárních míst v Myanmaru, přesto je počet turistů pořád na udržitelné úrovni. Jedná se o druhé největší sladkovodní jezero v Myanmaru, které je dnes na seznamu UNESCO. Jezero a jeho okolí je známé svou krajinou jak z obrázku. V okolí jezera žije etnikum Inthů, kteří dodnes provozují spoustu typických řemesel a jsou závislí na jezeře, kde předvádí unikátní způsob rybolovu.

My jsme zvolili variantu jeden den v Kalaw (po cestě nočním autobusem z Yangonu jsme byli úplně převálcovaní) a dvoudenní trek. Celý trek je hlavně o poznávání místní kultury, kdy se většinu času prochází zemědělskou oblastí a vesničkami. Proto velmi záleží i na kvalitě průvodce, od kterého se můžete dozvědět celou řadu zajímavostí o životě v tomto regionu.

Pokud byste rádi pokračovali ve čtení o Barmě, můžete se podívat na podrobný itinerář mé cesty, na článek o nejkrásnějších místech Barmy, vše ohledně návštěvy planiny chrámů v Baganu nebo praktické informace k plánování cesty do Barmy.

POZOR: V Myanmaru aktuálně probíhá převrat a dle MZV není možné do země cestovat.

Obsah


Kalaw

Kalaw je malé město na jihovýchodě Shanského státu a výchozí bod vícedenních treků směrem k jezeru Inle. V Kalaw jsme navštívili místní tržiště plné čerstvé zeleniny a ovoce, ale i spousty místních specialit, které jsme neměli odvahu vyzkoušet. V centru města se taky nachází menší pagoda, kousek od ní jsou rozmístěny agentury organizující treky k jezeru. Večer jsme se šli podívat na západ slunce na vyhlídku Thein Taung. Den rychle uběhl, protože jsme dospávali noční jízdu autobusem a navíc jsme se zařizovali na následující trek.

POZOR: Město leží v nadmořské výšce asi 1300 metrů, a v lednu tady byla (hlavně v noci) opravdu zima. Proto doporučuji mít připravenou mikinu i bundu.

Kde se v Kalaw ubytovat?

Mya Sabai Motel – velmi hezký, levný a čistý hotel kousek od centra, v ceně byla dobrá snídaně. Stačí rezervovat až na místě nebo přes booking. (My jsme se bez plánu asi v 5:00 ráno vytrmáceli z nočního autobusu. Když jsme procházeli noční tmou kolem tohoto zdánlivě spícího hotelu, tatínek majitele si nás odchytl u brány, pozval nás na prohlídku pokoje a následně nás ubytoval.) Ceny začínají od 446 Kč za dvoulůžkový pokoj.

Kde se v Kalaw najíst?

Red House Bar & Restaurant – výborná italská restaurace ve vyšší střední cenové kategorii. Po několika měsících v Asii jsme rádi uvítali evropské jídlo. Navíc výběr restaurací v tomto městě není tak široký. Hned naproti je liquer store s dobrým lokálním červeným vínem.

Jakou agenturu zvolit?

Osobně jsme vyzkoušeli agenturu Jungle King Trekking Service, jejíž recenze jsme si 5 minut předtím zhodnotili na Tripadvisoru. Ve výsledku jsme byli velmi spokojení s poměrem cena/ výkon. Ve skupině nás bylo 8 a za celou dobu jsme nepotkali jiné turisty – až na noc, kde s námi byly další 3 skupiny v klášteře. Jídlo bylo výborné a naše průvodkyně byly hrozně milé, ochotné, s dobrou angličtinou a znalostmi.

Informace o treku

Kolik dní si vyhradit na trek a jakým směrem jít?

Většina lidí vyráží na 2-3 denní trek k Inle Lake z města Kalaw, kam se dá dostat nočním autobusem z Yangonu. Nám osobně stačily dva dny a jedna noc, ale slyšeli jsme dobré recenze i od lidí z třídenního treku.

Jako směr se pak doporučuje Kalaw – Inle. V Kalaw je taky nejvíce cestovních kancelářích, které celé trekování zařídí. Navíc se z výše položeného Kalaw skoro celou dobu až k jezeru klesá a cesta je tak mnohem jednodušší.

Jaká je cena treku s průvodcem?

V ceně 2-denního treku za 23 USD (35 000 MMK) je doprava na začátek treku, jídlo – vše vegetariánské (1x snídaně, 2x oběd, 1x večeře), ubytování (v homestay nebo v klášteře), doprava lodí po jezeře Inle a doprava zavazadel z Kalaw do hotelu u jezera Inle dle vašeho výběru. Zastávky na jezeře jsou za opravdu symbolický poplatek navíc (tuším 1 USD) a rozhodně se vyplatí o půl den celý výlet prodloužit. V ceně není zahrnutý vstup do národního parku, který se platí správci druhý den ráno při vstupu.

Co si vzít s sebou na trek?

  • voda (alespoň 1l na začátek, pak se dá dokoupit)
  • pohodlné boty a oblečení do přírody (ráno a večer bývá zima, přes den naopak vedro, v klášteře je potřeba mít zahalené kolena a ramena)
  • opalovací krém
  • repelent proti hmyzu
  • powerbanka
  • baterka
  • nepromokavá vrstva (bunda/ pláštěnka, i když u jezera je celkem sucho)
  • oblečení na spaní (pyžamko)
  • věci na základní hygienu (v klášteře, kde jsme byli přes noc, nebyly umyvadla ani sprchy, bylo tu jen vědro! Tím pádem stačil mini ručník a na řadu přišly vlhčené ubrousky a desinfekční gely.)
  • hotovost (po cestě jsou obchody s občerstvením a na jezeru Inle je spousta obchodů se suvenýry, nikde ovšem není bankomat a karty samozřejmě nepřijímají)

TIP: Doporučuji vzít malý batůžek s naprostým minimem věcí! Ostatní zavazadla budou dopravena do cílové destinace přímo do hotelu.

Mapa

První den treku

Ráno jsme se sešli kolem 10:00 a do hodiny se nám podařilo vyrazit. Jeli jsme na korbě auta asi půl hodiny až na začátek treku. Hned po pár minutách chůze jsme dorazili do vesnice, kde zrovna probíhala svatba. Celá naše skupina byla pozvána a dostali jsme královské občerstvení. Mohli jsme se zúčastnit i malého rituálu, na konci kterého jsme nevěstě a ženichovi přispěli do začátku jejich života symbolickou částku.

Po této zastávce jsme procházeli mezi zemědělskými poli dál na východ. Pěstuje se tady hlavně chilli, které se zrovna v lednu sušilo snad u každého baráku. Dále se tady ve větším množství pěstuje česnek, kukuřice, obilí, rýže, brambory a batáty.

POZOR: Byli jsme překvapení, proč jsou u vstupu do některých vesnic závory a sem tam u nich hlídá skupina mužů. Průvodkyně nám vysvětlily, že v minulosti bylo několik dětí z vesnic uneseno (bohužel pravděpodobně na nucené práce). Proto můžou být místní v těchto vesnicích přecitlivělí na focení jejich dětí.

Na oběd jsme se zastavili v rodinném domku v jedné z vesnic po cestě. Každý dostal misku rýže a pak už jsme si mohli z talířů na stole nabírat, na co jsme měli chuť. Všechno jídlo bylo vegetariánské.

Po obědě jsme pokračovali údolím obklopeným skálami. Cestou jsme museli zdolat pár vratkých mostů a později odpoledne jsme udělali zastávku u řeky. Průběžně jsme taky zastavovali v obchodech dokoupit vodu, pivo a nebo například místní brambůrky (ano, na túru velmi zdravé:).

Noc v klášteře

Kolem 17:00 jsme dorazili do kláštera jménem Lower Htee Thein, před jehož vstupem jsme museli zahalit svá zpocená a zaprášená těla. Spali jsme na matracích přímo v hlavní budově kláštera, další 3 skupiny turistů od nás byly oddělené plachtami. Před večeří jsme se mohli podívat na probíhající modlitbu mladých mnichů. Stihli jsme vyjít na kopec na západ slunce. Kolem 19:00 byla večeře, opět vegetariánská a výborná.

TIP: V obchodě vedle kláštera je možné si koupit pivo a nějaké balené potraviny (v klášteře se pít nesmí, ale na vyhlídce nad klášterem, kam jsme šli na západ slunce, je to dovolené).

Druhý den treku

Po snídani (palačinky, ovoce, čaj/ kafe) jsme kolem 9:00 vyrazili vesnicí dál na východ. V kopci za vesnicí je vstup do národního parku Inle Lake, kde jsme museli zaplatit poplatek (15 000 MMK). Odtud jsme se víceméně drželi prašné silnice, která se v jednom úseku proměnila na sytě rudou. Klesala kontinuálně dolů k jezeru, kam jsme dorazili v době oběda.

Inle Lake

Celý utahaní a ospalí jsme se po obědě nasoukali do lodičky, která nás vezla úzkým vodním kanálem až do plovoucí vesnice na jižní straně jezera. Tady jsme navštívili místní dílnu na výrobu šperků, výrobnu speciálního hedvábí z lotosu, chrám na jezeře, obchod s dřevěnými výrobky, výrobnu deštíků/ slunečníků a výrobnu cigaret. Na jednu stranu turistický tahák, na druhou stranu spousta těchto dílen vyrábí autentickými způsoby za pomocí původního nářadí a nástrojů. Navíc je to dobré místo pro nákup suvenýrů.

Na další zastávku už by nás stejně asi nikdo nedonutil vystoupit, jak jsme byli utahaní. Vděčně jsme se nechali vézt hodinovou jízdou přes jezero na naší malé lodičce. Chvíli jsme se pobaveně dívali, jak náš loďmistr krmí racky, kteří nad námi fotogenicky plachtili. Pak nám došlo, že na nás ti mizerové kadí.

Západ slunce rozehrál celé jezero i okolní kopečky zlatými barvami. Po hodině už jsme byli z burácejícího motoru celí hluší, navíc se začalo stmívat a ochlazovat. Proto jsme celí vděční vyskákali v cílové zastávce ve městě Nyaung Shwe z lodi, rozloučili se s ostatními, dali spropitné rozzářeným průvodkyním a rozprchli se do ubytování. My jsme se ubytovali v Lady Princess Motel 2. Byl hezký, čistý, s dobrou snídaní v ceně, majitelé nám poradili atrakce v okolí a zařídili půjčení skútru. Někomu by ale tento hotel mohl připadat trochu vzdálenější od centra, což ale nám osobně nevadilo. Kousek odtud se navíc nachází super hostel BaobaBed s výbornou střešní restaurací.

Další články o Barmě

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz