Roys Peak Track

21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Nový Zéland a jeho krásné hory, jezera, pláže, louky a lesy jsou prošpikované stezkami. Na výběr jsou krátké i dlouhé trasy, jednoduché i náročné stezky. Některé treky jsou známé a populární, na jiných za celou dobu potkáte sotva pár ovcí. Nevyrazit na Novém Zélandu do přírody aspoň na jeden hike by se dalo pokládat skoro za hřích.

Řekla bych, že turistiku na Zélandu jsem vzala opravdu zodpovědně a prochodila jsem tady pohorky – doslova a do písmene. V tomto článku najdete sbírku mých oblíbených jednodenních treků (do 30 km), seznam by ale rozhodně mohl být o hodně delší.

Můžete si taky naplánovat nějaký vícedenní trek. Komě toho si nezapomeňte přečíst praktické informace o Novém Zélandu nebo jak zorganizovat 3-týdenní roadtrip.

Seznam TOP jednodenních výletů Nového Zélandu

Nejhezčí jednodenní treky na Novém Zélandu – mapa

Pozn.: Aktuální podmínky na trecích je vždy dobré předem zkontrolovat na novozélandských stránkách Departement of Conservation (DOC). Navíc se může stát, že co já považuju za jednodenní trek, si jiní rádi rozdělí do dvou dnů. Proto moje informace a dojmy berte jako orientační pro plánování vlastních tras a itinerářů.

Tongariro Alpine Crossing

Délka: 19,4 km (jednosměrná)
Začátek a konec: Mangatepopo Road End/ Ketahi Road End
Lokalita: Tongariro National Park
Obtížnost: střední až obtížná (cesta je dobře značená, jedná se o aktivní vulkanickou oblast, stezka místy prudce stoupá nebo klesá, jde se po nezpevněném kluzkém terénu, vysoce proměnlivé počasí)
Alternativní trek: Tama Lakes (17 km, zpáteční)

Mapa

Tongariro byl označen za národní park už v roce 1984 a stal se tak teprve čtvrtým národním parkem v 19. století. Dnes je na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Zároveň zůstává posvátnou půdou pro místní původní obyvatele. Proto je zakázáno se dotýkat jakýchkoliv vodních zdrojů v oblasti vrcholu.

Z parkoviště Mangatepopo stezka vytrvale stoupá až k Red Crater, nejvyššímu bodu treku. Cestou se míjí Mangatepopo Hut a Soda Springs. Na 8. km se otvírá výhled na azurově zbarvená Emerald Lakes. Po pravé straně se nachází posvátný vrchol Mt Ngauruhoe. Najdete tady taky jednosměrnou odbočka na vrchol Mt Tongariro (1967 m.n.m.). Dál vede stezka kolem Blue Lake. Z tohoto bodu trek už jen pozvolně klesá kolem Ketahi Shelter až k parkovišti Ketahi.

Mount Taranaki Summit Trek

Délka: 12,6 km (zpáteční)
Začátek a konec: North Egmont
Lokalita: Mount Egmont National Park
Obtížnost: obtížná až expertní (cesta je dobře značená, stezka místy prudce stoupá nebo klesá, jde se po nezpevněném kluzkém terénu, vysoce proměnlivé počasí, místy celoročně ledové plochy)
Alternativní trek: Pouaki Circuit (28 km, okruh), Pouaki Crossing (19 km, jednosměrná)

Mapa

Jak už název napověděl, Mount Taranaki Summit Trek vede na vrchol sopky Taranaki (2518 m.n.m.). Po 4 km se nachází jediný záchytný bod trasy – Tahurangi Lodge. Stezka se mění na nezpevněnou cestu tvořenou uvolněnými kameny, kterou ale později střídá dřevěný chodník. Poslední 2,3 km prudce stoupají údolím Hongi Valley na skalnatý sráz Lizard. Následuje krátký sestup kráterem a pak poslední stoupání na samotný vrchol. Jedná se o náročný celodenní trek.

Pouakai Circuit

Délka: 28 km (okruh)
Začátek a konec: North Egmont
Lokalita: Mount Egmont National Park
Obtížnost: střední (cesta je dobře značená, proměnlivé počasí)

Mapa

Pouakai Circuit je okruh, který vede pod sopkou Mt Taranaki a jeho pasáže jsou součástí vícedenního treku Around the mountain trek. Na trase je taky známé zrcadlové jezírko refletive tarn, kde se za dobrého počasí odráží vrchol Taranaki. Jedná se o náročný celodenní výlet, který si někteří rozdělují do dvou dnů.

Od visitor centra se prudce stoupá po Razorback Trek až do bodu, kde se napojuje Holly Hut Trek, který vede po úbočí ke stejnojmenné chatě. Tady se cesta rozdvojuje a dál se klesá po Ahukawakawa Trek. Dlouhý úsek vede po dřevěném chodníku přes vřesoviště a mokřady.

Na dalším rozcestníku směřuje levá odbočka Pouaki Trek na vrchol Pouaki (1400 m.n.m.). Odtud se vrací stejnou cestou a klesá se k Pouaki Hut. Cesta se stáčí, vede údolím a po chvíli opět začíná stoupat na Henri Peak (1224 m.n.m.). Poslední část stezky, která vede k silnici, se následuje Kaiauai Trek. Zpět k parkovišti je možné jít po silnici nebo přes Ram Trek.

TIP: Okruh je taky možné zkrátit na 23 km, když se začne na parkovišti Kaiauai. Místo Razorback trek se traverzuje nahoru po Kokowai trek, který se dál napojuje na Holly Hut trek. Okruhem se vrací zpět na parkoviště Kaiauai.

Cape Kidnappers

Délka: 19 km (zpáteční) – zhruba 5 hodin chůze
Začátek a konec: Clifton
Lokalita: Hawke’s Bay
Obtížnost: jednoduchá (cesta vede skoro celou dobu po pláži, poslední úsek stoupá nad sráz)

Mapa

Cape Kidnappers trek neboli Te Kauwae-a-Māui Walking trek se nachází na východním pobřeží kousek od města Hastings. Stezka vede asi 8 km po pláži pod útesy, proto je její schůdnost ovlivněná přílivem. Je doporučené začít nejdříve 3 hodiny po přílivu a na zpáteční cestu se vydat nejpozději 1,5 hodiny po odlivu.

Posledních zhruba 1,5 km stezky stoupá úbočím na útes a jde se přes louku nahoru k majáku. Tady se nachází kolonie terejů (angl. gannets), která je díky své populaci 6 500 párů největší a nejlépe dostupnou pevninskou kolonií tohoto druhu na světě. Zároveň je odtud skvělý výhled na bílé útesy v moři.

Robert Ridge Trek

Délka: 11 km (Robert Ridge trek) + 11 km (Speargrass trek) = 22 km (okruh)
Začátek a konec: Mt Robert car park
Lokalita: Nelson Lakes National Park
Obtížnost: střední (cesta vede po hřebeni, dobré značení)

Mapa

Od parkoviště stoupá cik-cak stezka Pinchgut trek nad úroveň lesa. Kousek za Relax Shelter, kde se napojuje Paddys trek, (který vede kolem chaty Bushline Hut okruhem zpět na parkoviště), se začínají otevírat výhledy na jezero Rotoiti a okolní hory.

Následující úsek vede skoro celou dobu po hřebeni Robert Ridge, kudy se jde po stejnojmenné stezce. Prochází se kolem několika údolí, ve kterých se nachází vysokohorská jezírka. Na rozcestí se Speargrass trek se cesta začíná svažovat k chatě Lake Angelus Hut. Doporučuji si tady udělat odbočku (pokud máte čas), protože u jezera chutná svačina nejlíp.

Cestou zpět se musí znova vystoupat na rozcestí. Speargrass Creek Route klesá rozlehlým údolím až na úroveň lesa, kudy stezka vede po zbytek cesty. Jak už název napovídá, cestou se musí několikrát brodit potok, a protože často to nejde suchou nohou, postupuje se celkem pomalu. Dalším záchytným bodem je Speargrass Hut, u které se napojuje Sabine Speargrass trek a pokračuje lesem jako Speargrass trek zpět až k parkovišti.

Alternativní trek: Lakehead trek + Lakeside trek (24,5 km, okruh) – za špatného počasí je možné udělat tento okruh kolem jezera Rotoiti (nicméně musí být nízká hladina vody kvůli brodění Travers River), nebo St Arnaud Range trek (10 km, zpáteční) – stoupá na hřeben St Arnaud z druhé strany jezera Rotoiti, odkud je krásný výhled na hory a jezero.

Mt Fyffe Trek

Délka: 18 km (zpáteční)
Začátek a konec: Mt Fyffe car park
Lokalita: Seaward Kaikōura Range
Obtížnost: střední (dobré značení, občas prudké stoupání nebo klesání)

Mapa

Mt Fyffe trek lze s přehledem absolvovat jako několikadenní tůru horami. Nicméně já bych doporučila držet se čistě Mt Fyffe trek, který vede na stejnojmennou horu. Ostatní stezky, které tvoří okruh s tímto trekem, vedou údolím a každou chvíli se musí brodit ledová řeka.

Z Mt Fyffe car park stezka postupně stoupá přes Sandy Saddle až k Mt Fyffe Hut, která se nachází na 5,8 km. Cestou je několik vyhlídek, nicméně nejhezčí výhledy na pohoří Seaward Kaikoura a poloostrov Kaikoura jsou z vrcholu Mt Fyffe (1602 m.n.m.). Do tohoto bodu to je asi 9 km a zpáteční cesta zabere kolem 8 hodin.

Komu zbývá čas energie navíc, může pokračovat do Gabbles End (na 12. km) nebo až do Kowhai Saddle. Za tímto bodem se už klesá do údolí a k řece, nejhezčí výhledy zůstávají za zády a je potřeba tuto trasu rozdělit do dvou dnů.

Avalanche Peak

Délka: 7,8 km (okruh: 3,1 km – Avalanche Peak trek, 3,7 km – Scott’s trek)
Začátek a konec: DOC Visitor Centre car park/ Devil’s Punchbowl car park (vzdálené 1 km)
Lokalita: Arthur’s Pass National Park
Obtížnost: střední (dobré značení, prudké stoupání/ klesání, proměnlivé počasí)

Z parkoviště u visitor centra vstupuje Avalanche Peak trek do lesa a po prudkém stoupání se časem dostává na louku. Stezka pokračuje podél srázu a postupně se otvírají výhledy do údolí a na okolní hory. Poslední úsek je jednosměrný a vede po skalnatém hřebeni. Na vrcholu Avalanche Peak (1833 m.n.m.) jsou ty nejhezčí panoramatické výhledy na protilehlé hřebeny a ledovec.

Cestou dolů je možné jít druhou stezkou Scott’s trek. Je o něco delší, protože sestupuje pozvolněji, a právě proto ji hodně lidí volí při cestě dolů, aby pošetřili kolena. Nicméně si umím představit, že cestou nahoru po ní si člověk déle užije postupně se objevující výhled na Avalanche Peak a hory za ním. Než se vstoupí do lesa je možné na druhé straně údolí vidět Devil’s Punchbowl Falls.

Při příchodu na parkoviště pod Scott’s trek doporučuju udělat krátký výlet k Devil’s Punchbowl Falls (2 km, zpáteční). Stezka stoupá na vyhlídku k tomuto 131 metrů vysokému vodopádu. Zpátky na výchozí parkoviště je to necelý 1 km po bočním chodníku přes městečko Arthur’s Pass.

Alternativní trek: Bealey Spur trek (12 km, zpáteční) – po přejetí mostu přes Waimakariri River začíná tento trek, který vede po úbočí až na Bealey Spur Hut, odkud jsou krásné výhledy na celé údolí.

Peak Hill

Délka: 5,6 km (Peak Hill, zpáteční)/ 8,8 km (okruh)
Začátek a konec: Algidus Road car park
Lokalita: Lake Coleridge
Obtížnost: střední (dobré značení, prudké stoupání/ klesání, proměnlivé počasí)

Mapa

Peak Hill trek je krátká, ale celkem strmá stezka na vrchol kopce Peak Hill (1240 m.n.m.). Stezka nejdřív cik-cak stoupá po louce, ale brzy začíná vést po hřebeni, odkud jsou lepší a lepší výhledy na jezero Colridge, několik různých pohoří a na údolí, kterým protéká řeka Rakaia. Jezero Colridge má podobné azurové zbarvení jak jezera Pukaki a Tekapo. Cesta na vrchol měří 2,8 km a odtud je možné se vrátit stejnou trasou, nebo spodem dokončit okruh, který ve výsledku měří 8,8 km.

Cesta k začátku treku je sama o sobě krásný zážitek. Většina cesty je nezpevněná, je tady nulový provoz a téměř žádní turisti.

Mt Herbert

Délka: 11,4 km (zpáteční)
Začátek a konec: Kaituna Valley Road End
Lokalita: Banks Peninsula
Obtížnost: snadná (dobré značení, mírně zvlněný terén)

Mapa

Mt Herbert (919 m.n.m.) leží na 35 km dlouhé trase Te Ara Pātaka. K jeho vrcholu vede několik stezek, takže tůra může mít několik hodin až pár dní. Všechny stezky stoupají po úbočí a vedou po hřebenech kopců porostlých loukami, kde se pasou ovce. Po obou stranách je vidět moře, zátoky a za dobrého počasí je možné mít 360 stupňový výhled na celý Banksův poloostrov.

Z těch kratších je oblíbená například 5-ti hodinová trasa, která začíná na jižní části Monument trek a pak se napojuje právě na Te Ara Pātaka trek. Ten vede přes Little Mt Herbet až na nejvyšší bod trasy. Další oblíbenou trasou je například Mt Herbert Walkway, začínající na severní části poloostrova.

Alex Knob Trek

Délka: 17,2 km (zpáteční)
Začátek a konec: Glacier Acces Road
Lokalita: Franz Josef Glacier
Obtížnost: střední (dobré značení, prudké stoupání a klesání, proměnlivé počasí)

Mapa

Osobně jsem tento trek kvůli sesuvu půdy nešla, ale na tomto seznamu prostě být musí, stejně jako jsem ho původně měla já na svém bucket listu. Zde je alespoň krátký popis: od silnice se nejdřív následuje Lake Wombat trek, který vede nížinným lesem ke stejnojmennému jezeru. Od jezera se pozvolna stoupá sub-alpinskou klečí, která se s rostoucím výškovým rozdílem mění na louku alpského typu. Rata Lookout poskytuje první výhled na ledovec. Následuje Christmas Lookout, Louisa Peak a samotný vrchol Alex Knob (1303 m.n.m.).

Hooker Valley trek

Délka: 10 km (zpáteční)
Začátek a konec: White Horse Hill car park
Lokalita: Mt Cook National Park
Obtížnost: snadná (dobré značení, rovinatá stezka, zpevněná cesta)

Mapa

Tento trek je jedním z nejoblíbenějších v celé zemi a málokde najdete větší zástup turistů. Hooker Valley trek je velmi nenáročný, krátký a lehce dostupný. Zároveň je zasazený v jednom z nejhezčích národních parků Nového Zélandu. Jak se říká, Hooker Valley trek nabízí za málo peněz opravdu hodně muziky.

Stezka začíná u White Horse Hill car park, vede kolem Mueller Lake a dál údolím Hooker, kde se postupně překračují tři vysuté mosty přes Hooker River. Stezka pokračuje morénovým valem až k ledovcovému jezeru Hooker Lake. Cesta celou dobu směřuje k Mt Cook (3724 m.n.m.), nejvyšší hoře Nového Zélandu a ikoně tohoto stejnojmenného národního parku.

Mueller Hut

Délka: 9,2 km (zpáteční)/ 10,4 km (zpáteční)
Začátek a konec: White Horse Hill car park/ Mount Cook National Park Visitor Centre
Lokalita: Mt Cook National Park
Obtížnost: střední (dobré značení, prudké stoupání/ klesání, proměnlivé počasí, nezpevněná stezka v druhé půlce)

Mapa

Mueller Hut Route je stejně populární jako sousední Hooker Valley Trek, ale je to o poznání větší výzva. Na 4,5 km se překonává zhruba 1 000 metrů výškového převýšení. Výšlap je možné začít od Visitor Centra, odkud vede Kea Point Trek, nebo blíž od White Horse Hill car park, kde se začíná rovnou na Sealy Tarns Trek. Po stezce Sealy Tarns se stoupá po zpevněném chodníku a nekonečných schodech řídnoucím lesem a klečí na první záchytný bod – vyhlídku Sealy Tarns.

Z vyhlídky se cesta mění na nezpevněnou stezku, která prudce cik-cak stoupá po uvolněných kamenech. Následuje další vyhlídka na Mueller Glacier, jezera Mueller a Hooker a horu Mt Cook. V tomto bodě už máte to nejhorší za sebou.

Cesta pokračuje po úbočí hory a mírně stoupá kamenitým polem, kde už je na dohled červená chata. Nahoře je možné se opalovat na verandě nebo vylézt na některý z okolních balvanů a kochat se výhledem na Mt Cook v jeho plné kráse. Za dobrého počasí je možné udělat od Mueller Hut odbočku na Mt Ollivier. Cesta zpět vede stejnou trasou – dolů pro změnu víc trpí klouby než svaly.

TIP: Pokud jste si chtěli užít vysokohorské probuzení a přespat na Mueller Hut (45 NZD/noc), ale chata už je předem vybookovaná, doporučuji zkusit Ball Hut. Tato chatička se nachází u Tasman Lake v druhém údolí Mt Cook National Park a vede k ní jednoduchý a krátký Ball Shelter Trek (9 km, zpáteční). Kromě hezkých výhledů na Tasman Glacier jsou tady i další výhody – chata se nemusí předem bookovat, ceny jsou oproti Mueller Hut za hubičku (5 NZD/noc/postel; 2,5 NZD/noc/stan) a dost možná tu budete úplně sami. (To malé červené vlevo dole na fotce je zmiňovaná chatička.)

Brewster Hut

Délka: 5 km (zpáteční)
Začátek a konec: Fantail Falls car park
Lokalita: Haast Pass
Obtížnost: střední (dobré značení, prudké stoupání nebo klesání, mokřady)

Mapa

Nenechte se zmást krátkostí této trasy, protože na cestě narazíte na spoustu jiných výzev, než je počet kilometrů. Stezka začíná u Fantail Falls, kam je určitě dobré udělat krátkou odbočku na začátku nebo na konci. Brewster Hut Route začíná v plné parádě broděním té nejledovější řeky, do jaké jsem kdy vstoupila. Po přebrodění celkem plytké, ale zato široké řeky budete potřebovat pár minut, než vás přestane v nohách řezat a vrátí se do nich cit. Stezka dál strmě stoupá lesem, na cestě je bláto a plno kluzkých kořenů, a nejednou se budete rozhlížet, za co se chytit a přidržet.

S řídnoucím lesem přestává být i stezka tak strmá, nicméně se dál stoupá po louce alpského typu a otvírá se pohled na Mt Brewster po levé straně a Mt Armstrong, který se tyčí přímo nad červenou chatou Brewster. Tady si dejte pauzu a kochejte se zaslouženými výhledy na protilehlé hory.

Pokud to počasí a síly dovolí, mnozí pokračují na vrchol Mt Armstrong. Cesta je hůř značená a časem se musí lézt přes skály a kameny, ale výhledy z vrcholu jsou ještě o kus lepší než z chaty.

Isthmus Peak Trek

Délka: 16 km (zpáteční)
Začátek a konec: Stewart Creek car park
Lokalita: Wanaka
Obtížnost: střední (dobré značení, prudké stoupání nebo klesání)
Alternativní trek: Roys Peak Trek (16 km, zpáteční)

Mapa

Z parkoviště stezka brzy začíná stoupat, po chvíli vychází z malého lesa a vede cik-cak strmě po prašné cestě až na vrchol. 8 km prudkého stoupání je velmi dobrý kondiční trénink. Cesta sama o sobě až zas tak zajímavá není, protože se de facto stoupá celou dobu po úbočí jedné hory. Navíc před slunkem nebo případným deštěm se prostě není kam schovat. Výhledy se ale zlepšují v každé zatáčce a nahoře čeká opravdová odměna.

Tento trek je o poznání méně frekventovaný než sousední Roys Peak, přitom výhledy jsou hodně podobné. Jako bonus navíc uvidíte obě jezera, Lake Wanaka i Hawea. Z vrcholu Isthmus Peak (1390 m.n.m.) je možné dál pokračovat po hřebeni po Glen Dene Ridge Trek, který vede až k silnici Mangawera Valley Rd.

Roys Peak Trek

Délka: 16 km (zpáteční)
Začátek a konec: Wanaka Mt Aspiring Rd (Roys Peak car park)
Lokalita: Wanaka
Obtížnost: střední (dobré značení, prudké stoupání/ klesání)
Alternativní trek: Isthmus Peak Trek (16 km, zpáteční), Skyline trek (23 km, jednosměrný)

Mapa

Roys Peak Trek je jeden z nejznámějších jednodenních treků na Novém Zélandu. Roys Peak (1578 m.n.m.) se nachází přímo nad městem Wanaka a nabízí neskutečné výhledy na jezero Wanaka. Za dobrého počasí je vidět až na Mt Aspiring Nation Park.

Podmínky trasy jsou stejné jak u předchozího Istmus Peak treku – strmé cik-cak stoupání 8 km po úbočí jedné hory, dolů naopak zápřah pro kolena, žádný stín a davy lidí k tomu. Pro ikonickou fotku z vyhlídky zhruba v polovině treku míří řada instagramerů. Člověk jim to rozhodně s takovými výhledy nemůže mít za zlé. Doporučuji ale vynechat řadu a pokračovat nahoru, odkud jsou ještě x-krát lepší výhledy a v žádné frontě na fotku čekat nemusíte.

Pokud nejste fanoušci zpáteční treků, doporučuji zvážit Skyline Trek (23 km, jednosměrná). Trek začíná (nebo končí) 10 km za Wanakou v Cardrona Valley. Je tady malé parkoviště odkud vede stezka pod názvem Spotts Creek Trek přes pastviny, několikrát se brodí řeka a stoupá po úbočí do hor, kde už čekají první výhledy. Následuje moc pěkná hřebenovka, která vede přes Mt Alpha (1630 m.n.m.) a malé skalní městečko.

Po 15 km se přichází na vrchol Roys Peak, odkud už se klesá dolů k druhému parkovišti klasicky přes Roys Peak Trek. Logisticky je možné dopravu vyřešit buď dvěma autama nebo stopováním (lepší ráno dopravit auto pod Roys peak, než stopovat večer).

Rob Roy Glacier Trek

Délka: 10 km (zpáteční)
Začátek a konec: Raspberry Flat car park
Lokalita: Mt Aspiring National Park
Obtížnost: jednoduchá (dobré značení, rovinatá stezka)

Mapa

K Rob Roy Glacier vede vcelku krátký a jednoduchý trek, ale k výletu je potřeba započítat i dopravu z Wanaky do národního parku Mt Aspiring, kde se ledovec nachází. Cestou se musí autem brodit 9 potoků, které se za deštivého dne můžou změnit na hluboké řeky. Během sucha jsou naopak některé brody úplně vyschlé, takže výchozí parkoviště Raspberry Flat car park je dostupné i pro menší auta.

Roby Roy Glacier Trek vede z parkoviště na louku a po chvíli se přechází ledovcová řeka Matukituki po vysutém mostu. Následně se vchází do lesa, kudy se jde podél potoka zbytek cesty. V lese jsou dvě vyhlídky na vodopády v dálce. Ke konci treku se vchází na alpskou louku, která se nachází pod ledovcem Rob Roy.

Gertrude Saddle

Délka: 7 km (zpáteční)
Začátek a konec: Gerturde Valley carpark
Lokalita: Fiordland National Park
Obtížnost: střední až náročná (dobré značení, prudké stoupání/ klesání, stezka vede po skále)

Mapa

Před tunelem Homer se nachází po pravé straně parkoviště, odkud vede přes louku první část treku do Getrude Saddle. Kratší, ale zato stěžejní část stezky začíná prudkým stoupáním do svahu. Kamení se drolí pod nohama a občas je potřeba se přidržet. Největší sranda ale přichází v momentě, kdy stezka vstupuje na skálu. V tomto úseku je dobré využít natažené lana a držet se suchých úseků, kudy netečou čůrky vody z vrchu. Cesta po skále pokračuje nahoru do sedla, odkud je vidět až na Milford Sound.

POZOR: Cesta zdaleka není jen pro zkušené horaly, nicméně v mokrém terénu můžou být skály extrémně kluzké. Proto není doporučené se na tento trek vydávat během deště nebo bezprostředně po něm.

Lake Marian

Délka: 6,2 km (zpáteční)
Začátek a konec: Lake Marian carpark
Lokalita: Fiordland National Park
Obtížnost: jednoduchá (občas trochu matoucí značení, mírné stoupání/ klesání)

Mapa

První úsek začíná překročením vysutého mostu za parkovištěm a vede po dřevěném chodníku kolem řeky Marian, která vytváří sérii menších vodopádů. Později cesta začíná trochu víc stoupat, zpevněný chodník končí a můžou se objevit blátivé úseky. Až na malou část, která vede zhruba v polovině cesty po louce, se jde celou dobu lesem. Občas se cesta rozdvojuje a vede neznámo kam, takže je dobré být trochu ve střehu.

Lake Marian je alpské jezero s křišťálově čistou vodou, které se nachází v pohoří Darran Mountains. Kolem jezera není úplně moc prostoru, na druhou stranu tady neproudí davy turistů, takže nic nebrání užít si výhled ze břehu v klidu a míru.

Ben Lomond Trek

Délka: 11 km (zpáteční) + 7,4 Tiki Trail/ Skyline Acces Rd (zpáteční) = 18,4 km (zpáteční)
Začátek a konec: Skyline Gondola base station (Brecon Street)
Lokalita: Queenstown
Obtížnost: střední (dobré značení, prudké stoupání/ klesání)

Mapa

Cesta začíná u gondoly, kterou buď můžete vyjet nahoru, nebo se dát na strmé cik-cak stoupání lesem pod gondolou po Tiki Trail. Souběžně s pěší stezkou tady vede downhill pro bikery, takže v zájmu přežití je dobré si nesplést stezku. Těsně pod vrcholem gondoly se stezka napojuje na cestu Skyline Rd, která je ale pro auta bez povolení nepřístupná. Nahoře na gondole je vyhlídka, restaurace a autodrom.

Od gondoly už začíná Ben Lomond Trek, který stoupá údolím podél lesa. V Ben Lomond Saddle se cesta rozdvojuje a jen tak pro zajímavost, pokud byste pokračovali za kopec dolů a drželi se po levé straně, dojdete údolím v horách až k Moke Lake. Levá odbočka na rozcestí v sedle vede na vrchol, kam se musí zbytek cesty šplhat místy skoro po čtyřech. Z vrcholu ve výšce 1748 m.n.m. je 360 stupňový výhled na město Queenstown, které se rozkládá mezi horami a jezerem Wakatipu.

Alternativní trek: Queenstown Hill (9 km, zpáteční) – z vrcholu jsou hezké výhledy na město a jezero, takže je to dobrá alternativa, pokud je nedostatek času nebo energie.

Moke Lake

Délka: 6 km (okruh)
Začátek a konec: Moke Lake campsite (15 NZD/noc)
Lokalita: Queenstown
Obtížnost: snadná (dobré značení, rovinatá stezka)

Mapa

Kolem jezera Moke vede okruh Moke Lake Loop Trek. Stezka obchází jen mírně zvlněným terénem blankytně modré jezero, které je malebně zasazené v horách. Okruh je hodně krátký, ale za hezkého počasí tady jde strávit klidně celý den, protože jezero je kryté před poryvy větru okolními kopci. Přímo u jezera se nachází hezký kemp. A jako bonus, v jezeře se dá koupat.

Moke Lake se nachází coby kamenem dohodil od města Queenstown, proto mě mile překvapilo, jak málo lidí si tady udělalo cestu. Vlastně jsem na okruhu potkala za celou dobu jen jednu krávu, která mi nedobrovolně dělala víc jak čtvrt hodiny průvodce.

Mount Burns

Délka: cca 8 km (zpáteční)
Začátek a konec: Borland Saddle (Borland Road)
Lokalita: Fiordland National Park
Obtížnost: střední (většinu cesty žádné značení, mírné stoupání/klesání, cesta vede přes mokřady)

Mapa

Stezka začíná na parkovišti pod jménem Borland Saddle Alpine Wakway. Stoupá nahoru lesem s lišejníkovým porostem a postupně se dostává na louku. První kilometr trasy je značený, dál už ale pokračuje jen neoficiální stezka.

Po louce se stoupá do sedla pod vrchol a cestou je nesčetně temně modrých jezírek. Cesta vede přes vřesoviště a velmi lehce se může stát, že vám noha zahučí do vody, o které jste ani netušili, že se pod drnem nachází. Z vrcholu Mt Burns (1645 m.n.m.) je 360 stupňový výhled do okolí na jezera a hory. Stopy civilizace nejdou vidět ani v dálce a na hoře jsem potkala jen hrstku lidí.

Pokud jste už na Zélandu byli a máte nějaký oblíbený trek, ať už na severním nebo na jižním ostrově, podělte se o něj prosím v komentářích!

***

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *