Milford Sound Hwy

ITINERÁŘ: Měsíc na Jižním ostrově Nového Zélandu

Většina lidí má Nový Zéland jako vysněnou destinaci. Kiwáci jsou přátelští, maorská kultura je pro nás exotická a zajímavá a příroda je opravdu pohádková. Ať už jedete na turistické nebo working holidays visa, Nový Zéland je tak rozmanitý, že se musí zavděčit každému.

Na Novém Zélandu jsem strávila 11 měsíců. V životě jednoho člověka je to dlouhá kapitola, s odstupem ten čas ale utekl jako voda.

Při plánování vlastního roadtripu po Novém Zélandu se můžete inspirovat 4-týdenním itinerářem, který jsem původně sestavila pro mé rodiče. Níže se dozvíte, co se dá stihnout za měsíc na jižním ostrově, kam se podívat a co konkrétně naplánovat na každý den.

Kromě toho si nezapomeňte přečíst praktické informace o Novém Zélandu, projděte si nejkrásnější jednodenní výlety i vícedenní treky Severního i Jižního ostrova a zjistěte všechny praktické informace o návštěvě Hobitína,

Plán cesty

Christchurch (1 den – přílet)

Den 1

Většina letů má přestup v Aucklandu, ale pokračovat letem do Christchurch ušetří spoustu času na přejezd přes celý Severní ostrov a dopravu trajektem mezi ostrovy.

První den je dobré využít na rozkoukání, zvládnutí časového posunu, který je od Česka většinou neuvěřitelných 12 hodin a k půjčení auta.

Arthur’s Pass (2 dny)

  • autem: 150 km (Christchurch – Arthur’s Pass)

Den 2

Druhý den už začíná pravým a nefalšovaným roadtripem do krásné novozélandské divočiny. Cesty se budou dál od města vylidňovat a krajina se bude zcela měnit po pár desítkách kilometrech. Připraveni?

Castle Hill – oblast se stovkami vápencových balvanů, mezi kterými vede spousta stezek a na většinu z balvanů se dá vylézt. Nachází se kousek od parkoviště v oblasti Kura Tāwhiti Conservation Area.

Cave Stream Scenic Reserve – v této rezervaci se nachází vodní jeskyně, kterou je možné projít z jednoho konce na druhý. Jeskyně měří 600 metrů a projít ji trvá zhruba 30 minut. Je doporučené jít proti proudu, nechodit během vydatného deště, mít pevné boty (ne žabky), rychleschnoucí/ termo oblečení/ neoprén, baterku a parťáka. V jeskyni je v některých úsecích voda až po pás, ve většině případů voda sahá do výšky kolen. Je potřeba zdolávat malé vodopády, protiproud a na konci po skále obejít 3 metrový vodopád. Jeskyni zvládnou projít i nezkušení jeskyňáři, nicméně je dobré být fyzicky fit a rozhodně to není nic pro klaustrofobiky.

Kemp: O’Malley’s Track (zdarma pro SC)/ Klondyke Corner Campsite (8$)

Den 3

Avalanche Peak – na tento vrchol se dá dostat okruhem dlouhým 6,8 km, který se skládá z Avalanche Peak Track a Scott’s Track. Je to prudký výstup i sestup, ale z vrchu jsou dobré výhledy na ledovce, hory a údolí.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Devil’s Punchbowl Falls – u parkoviště na Scott’s Track začíná i stezka k tomuto 134 metrů vysokému vodopádu. K vyhlídce se stoupá 1 km a stejnou cestou se vrací i zpět.

Otira Viadukt – vyhlídka na tento most se nachází kousek za vesnicí Arthur’s Pass a je přístupná autem. Viadukt byl otevřen v roce 1999 a výrazně usnadnil spojení mezi východním a západním pobřežím jižního ostrova.

Kemp: O’Malley’s Track (zdarma pro SC)/ Klondyke Corner Campsite (8$)

Mt Somers (1 den)

  • autem: 207 km (Arthur’s Pass – Mt Somers)

Den 4

Rakaia Gorge – kousek za odbočkou z Lake Coleridge se přejíždí neskutečně azurová řeka Rakaia. Je možné se projít kolem řeky, zaplatit si jetty, nebo jít aspoň kousek po stezce Rakai Gorge Walkway (10,4 km, zpáteční).

Lake Coleridge – město a jezero Coleridge se nachází ve vnitrozemí v regionu Canterbury. Jezero leží v údolí vyhloubeném ledovci a má azurově modrou barvu díky tomu, že je dodnes napájeno vodou ze stahujících se ledovců. Nad jezero vede stezka Peak Hill Route (5,6 km, zpáteční), ze které jsou dobré výhledy na údolí, okolní hory a samotné jezero.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Edoras – neboli Mount Sunday sehrálo důležitou roli jako filmová lokace v LOTR. Hlavní město Rohanů je zasazené v srdci Jižních Alp. Na vrchol kopce obklopeném vysokými horami vede krátká ovčí stezka.

Lake Heron – jezero Heron leží 16 km od odbočky na Edoras a vede k němu prašná cesta. Čím dál pojedete, tím více si budete připadat, jako byste se stali součástí světa Pána prstenů. Žadní turisti, žádní lidi, jen hory a na obzoru přibližující se temně modré jezero.

Kemp: Hinds River (zdarma pro SC)

Mt Cook National Park (2 dny)

  • autem: 257 km (Mt Somers – Mt Cook Village)

Den 5

Lake Tekapo – ledovcové jezero napájené řekou Godley je známé svojí sytě azurovou barvou. Většina lidí zastavuje na břehu jezera, aby si vyfotili známý Church of the Good Shepherd (Kostel dobrého pastýře), sochu kolie, která je poctou všem pastýřským psům, nebo navštívili astronomickou observatoř na vedlejším kopci Mt John. Nachází se tady i město Lake Tekapo, ale jelikož bylo vystavěné celé pro účely turismu, postrádá jakoukoliv atmosféru.

Lake Pukaki – toto ledovcové jezero je větší soused jezera Tekapo, má identicky azurovou barvu a je napájeno řekou Tasman. Za pěkného pěkného počasí jde na druhém břehu vidět Mt Cook, nejvyšší hora NZ. Jezero je pomyslnou vstupní branou do národního parku Mt Cook (známého taky jako Aoraki National Park).

Tasman Glacier Lake – jezero se nachází v národním parku Mt Cook v údolí Tasman Valley. Jezero se začalo zvětšovat v roce 1970 a urychluje ústup ledovce Tasman, který je v současnosti nejdelším ledovcem NZ. K jezeru vede kolem jezírek Blue Lakes krátká stezka z parkoviště (2,6 km, zpáteční) a je možné si zaplatit projížďku po jezeře v nafukovacích člunech. Podél jezera vede taky stezka Ball Shelter Track, která končí u chaty Ball Hut s výhledem na Tasman Glacier.

Kemp: White Horse Hill Campground (15 NZD/os.)

Den 6

Hooker Valley Track (10 km, zpáteční) – tento trek patří k nejoblíbenějším na celém Zélandu. Trek začíná u White Horse Hill Campground, vede podél Hooker River, kterou několikrát předělují vysuté mosty. Celou dobu umožňuje se kochat ledovcem Mueller a především ikonou národního parku a nejvyšší horou Nového Zélandu Mt Cook. Stezka je velmi nenáročná, celou dobu se jde téměř po rovině, cesta je dobře značená, jsou tady zpevněné chodníky a projít ho klidným tempem trvá 3 hodiny.

Mueller Hut Route (10,4 km, zpáteční) – další z oblíbených treků v národním parku umožňuje výhled na Mt Cook z trochu vyšší perspektivy. Stezka taky začíná u White Horse Hill Campground (pod jménem Sealy Tarns Track), brzy začíná stoupat nad údolí. Kvůli velkému převýšení, nezpevněnému terénu a proměnlivému počasí na vrcholu se považuje za náročnou trasu.
Mueller Hut byla poprvé postavena v roce 1914, od té doby několikrát zmizela pod lavinou a následně byla vždy postavená znovu, naposledy v roce 2003. Tato červená chata získala své jméno díky blízkosti ledovce Mueller, který byl pojmenován po německo-australském průzkumníkovi Ferdinand von Mueller. Na chatě je možné přespat (45 NZD/os.), ale celý výlet lze s přehledem zvládnout za 5 hodin.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Kemp: Lake Pukaki Reserve (zdarma pro SC)

Te Anau (4 dny)

  • autem: 422 km (Mt Cook Village – Te Anau)

Den 7

Lindis Pass – dálnice State Hwy 8 vede mezi městy Omarama a Cromwell přes horský průsmyk Lindis Pass, kde stojí za to zastavit a udělat si fotku. V tomto bodě je taky nutné počítat s pomalejší dopravou, protože cesta se kroutí nahoru a dolů a možnosti předjíždět pomalé náklaďáky, campervany a kochaly jsou omezené.

Cromwell – malé město Cromwell leží u přehrady Dunstan v centrálním Otagu. Původně bylo založené jako zlatokopecké město, dnes je známé pro své rozsáhlé sady a vinice. Ikonické několikametrové ovoce u hlavní cesty donutí nejedno auto zastavit u některého ze stánků u cesty a koupit si čerstvé ovoce a zeleninu.
Ve městě se taky nachází malá historická čtvrť Old Cromwell Town. Jsou tady dochované domy z 19. století, z nichž je dnes pár malých muzeí, obchůdků a kaváren. Do Te Anau je to ale pořád ještě 180 km.

Kawarau Gorge – za Cromwellem se silnice stáčí do kaňonu, kterým protéká azurová řeka Kawarau. Po cestě je možné zastavit u placených dolů Goldfields Mining Centre nebo u vyhlídky na peřeje Roaring Meg. Z historického Kawarau Gorge Suspension Bridge se skáče bungy jumping. Cesta se od tohoto bodu postupně rozšiřuje a přibývají vinice a louky.

Kemp: Whitestone River (zdarma pro SC)/ Getaway Te Anau (od 17 NZD/os.)

Den 8-9

Kepler Track (60 km) – tento trek patří mezi Great Walks a podle mě je to jedna z nejlepších hřebenovek na NZ. Začátek a konec je mezi městy Te Anau a Manapouri, doporučila bych ale jít proti směru hodinových ručiček. Pokud jste fit, trek se dá zdolat za dva dny s přespáním přesně v půlce. Na cestě je možné setkat se s papoušky Kea.
Kemp na Kepler tracku: Iris Burn campsite (40 NZD/os.)

Celý článek: Kepler trek

Kemp: Getaway Te Anau (od 17 NZD/os.)

Den 10

Te Anau – celkem sympatické městečko na břehu stejnojmenného jezera je plné restaurací, kaváren a obchodů.

Glowworm Cave organizované výlety vozí turisty přes jezero Te Anau k jeskyni, která je známá svými luminiscenčními červy. Prohlídka jeskyně začíná po dřevěném můstku, protože jeskyní protéká voda. Později se nasedá na loďky, kterou průvodce ovládá pomocí lana a vjíždí se do naprosté tmy. Na stropě jeskyně svítí tisíce azurových světýlek, v dálce hučí jeskynní vodopády a celá atmosféra je naprosto magická. Na závěr (nebo na úvod) se v chatě vedle jeskyně promítá prezentace, která přibližuje život těchto pozoruhodných živočichů. Cena: 100 NZD/os.

Milford Sound Hwy – jedna z nejznámějších a nejvíce ikonických silnic na NZ vede jako State Hwy 94 do národního parku Fiordland a končí u fjordu Milford Sound. Můžete část cesty zdolat ještě ten samý den a ušetřit pár dolarů za kemp, nebo si tuto projížďku plnou výhledů a výletů nechat na ráno.

Kemp: Deer Flat Campsite (15 NZD/os.)/ Upper Eglinton Campsite (15 NZD/os.)

Milford Sound (2 dny)

  • autem: 119 km (Te Anau – Milford Sound)

Den 11

Milford Sound Cruise – na konci údolí zasahuje do pevniny fjord známý pod jménem Milford Sound. Tento fjord od rána do večera křižují výletní lodě a pro mnohé je tato plavba vrcholem celé dovolené na Zélandu. Plavbu je možné bookovat předem u několika společností, které mají vesměs podobné nabídky. Já měla plavbu s Mitre Peak Cruises, plavba na konec fjordu a zpět trvala 2 hodiny a stála kolem 70 NZD (v ceně bylo kafe a čaj). Kromě plavby na lodi je taky možné se vydat fjordem na kajaku nebo se v něm potápět. Často se tady turistům ukážou i delfíni:)

The Chasm Falls Walk (400 m, zpáteční) – tato krátká stezka vede přes dva mosty přes řeku Cleddau k sérii menších vodopádů.

Gertrude Saddle (7 km, zpáteční) – trek vede údolím a následně stoupá po skále do sedla, odkud je výhled na Milford Sound. Cesta se doporučuje pro fyzicky zdatnější horaly a jen za dobrého počasí (během/po dešti můžou být skály velmi kluzké).

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Lake Gunn – u hlavní cesty je vyhlídka, na kterou se jde z parkoviště krátkou stezkou. Druhá cesta k Lake Gunn vede po Nature Walk (1,4 km, okruh) od kempu Upper Eglinton lesem.

Kemp: Upper Eglinton Campsite (15 NZD/os.)

Den 12

Lake Marian (6 km, zpáteční) – stezka vede lesem k alpskému jezeru. Stezka je bahnitá, mírně stoupá a občas je špatně značená, ale je tady málo turistů.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Humboldt Falls – cesta k vodopádům je celkem zajížďka – z odbočky Marion Corner je to 16 km po nezpevněné cestě. K vyhlídce na 275 metrů vysoký vodopád vede krátká stezka lesem (2,4 km, zpáteční). O kus dál začíná Hollyford Track, který vede podél azurové řeky.

Key Summit (6,8 km, zpáteční/okruh) – Key Summit začíná u The Divide Shelter a je součástí treku Routeburn. Po celkem prudkém výšlapu lesem se odbočuje z hlavní trasy na malý okruh, krajina se mění na alpskou louku s vřesovišti a jezírky a nahoře se otvírají výhledy na vrcholy hor v okolí.

Kemp: Upper Eglinton Campsite (15 NZD/os.)

Glenorchy (2 dny)

  • autem: 334 km (Milford Sound – Glenorchy)

Den 13

Glenorchy – cesta z Queenstown do Glenorchy patří mezi nejvíce scénické silnice NZ. Cesta vede celou dobu kolem jezera Wakatipu. Na konci silnice se nachází ospalé městečko Glenorchy s pár kavárnami, obchůdky a kempem. Na břehu jezera u Glenorchy Wharf se nachází fotogenická červená chata. Glenorchy je výchozím bodem spousty krásných treků v Jižních Alpách. K jejich začátku vedou údolím za městem většinou nezpevněné cesty.

Kemp: Isengard Lookout (zdarma pro SC)

Den 14

Routeburn Track (Routeburn Shelter – Harris Saddle, 26 km, zpáteční) – Routeburn patří k nejznámějším trekům NZ a řadí se k tzv. Great Walks. Přestože celá trasa měří jen 33 km, organizace tohoto výletu je logisticky náročná. Mezi začátkem/koncem v Milford Sound a Glenorchy sice jezdí autobusy, pokud ale někoho tlačí čas, je podle mě lepší jít jednodenní zpětnou trasu ze strany Glenorchy. Ta zahrnuje výstup lesem kolem Routeburn Falls Hut nahoru kolem jezera Harris až do stejnojmenného sedla. Okolí Harris Saddle je nejvyšším a podle mě zároveň nejzajímavějším bodem celého treku. Ze strany od Milfourd Sound Hwy si pak můžete vyšlápnout alespoň na půldenní výlet na Key Summit.

Celý článek: Routeburn trek

Kemp: Isengard Lookout (zdarma pro SC)

Queenstown (2 dny)

  • autem: 46 km (Glenorchy – Queenstown)

Den 15

Moke Lake (6 km, okruh) – 24 km od Queenstown leží v horách blankytně modré jezero. Kolem něj vede stezka s velmi nízkým počtem turistů a vysokým počtem pasoucího se dobytka.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Bob’s Cove Walk (3 km, zpáteční) – tato krátká stezka vede na vyhlídku na výběžek u jezera Wakatipu. Zátoka je za hezkého dne taky ideální místo na plavání.

Kemp: Moke Lake Campsite (15 NZD/os.)/ 12 Mile Delta Campsite (15 NZD/os.)/ 25 Mile Stream (zdarma pro SC)

Den 16

City Centre – Queenstown je považováno za pomyslné hlavní město Jižních Alp, středisko adrenalinových sportů, ale taky za malinkatou snobárnu přeplněnou turisty. Město si idylicky leží u jezera Wakatipu a zdejší pláže a parky jsou oblíbeným místem pro konání festivalů a jiných akcí. V centru města je tuna dobrých, ale předražených restaurací, kaváren, barů, obchodů s oblečením i se suvenýry. Queenstown je známé i svým vcelku akčním nočním životem, ale taky tím, že centrem města v hlavní špičce autem prostě nechcete jet. Někomu tento šrumec vyhovuje, někdo jej bere jako výchozí bod pro výpady do hor, ale jedno odpoledne za návštěvu podle mě rozhodně stojí.

Ben Lomond (11/18,4 km, zpáteční) – pod gondolou začíná Tiki Trail, která vede na vrch gondoly (kterou je možné se nechat vyvézt namísto chůze), kde se dál napojuje Ben Lomond Track. Tento trek stoupá na vrchol, ze kterého je skvělý výhled dolů na Queenstown, Wakatipu a Jižní Alpy.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Alternativou může být Queenstown Hill (9 km, zpáteční), který začíná kousek nad městem, ale je z něj o poznání menší výhled na okolní hory.

Kemp: Crown Range Road Summit carpark (zdarma pro SC)

Wanaka (3 dny)

  • autem: 67 km (Queenstown – Wanaka)

Den 17

Cardrona – město leží na spojnici mezi městy Queenstown a Wanaka v údolí Cardrona a horami k ní vede silnice plná výhledů. Cardrona byla založená v 19. století během zlaté horečky a dnes se v ní nachází jeden z nejstarších hotelů na NZ (založený 1963). Oblast je taky známá pro své lyžařské středisko.

Wanaka Tree – tento strom je dost možná nejfotografovanějším stromem na Zélandu a je tváří města Wanaka. Strom se osaměle klátí u břehu stejnojmenného jezera. V roce 2020 byl strom poškozen vandalem, který uřízl jeho spodní větve.

City Centre – Wanaka je roztomilé město s pohodovou atmosférou zasazené do té nejmalebnější krajiny. Centrum města je plné obchodů s oblečením a suvenýry, kaváren, barů a restaurací. Poslední dobou ale Wanaka schytává větší dávku turismu, než na jakou má kapacitu, navíc tady astronomicky rostou ceny.

Kemp: Wanaka Lake Shore Parking (zdarma pro SC)/ Wanaka Lakeview Holiday Park (od 21 NZD/os.)

Den 18

Roys Peak Track (16 km, zpáteční) – jeden z nejpopulárnější treků na Zélandu stoupá přímo nad Wanakou na vrchol Roys Peak (1578 m.n.m.). Nahoru vedou nekonečné serpentýny, ale výhled z vrcholu na jezero Wanaka a Mt Aspiring National Park rozhodně stojí za to.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Kemp: Wanaka Lake Shore Parking (zdarma pro SC)/ Wanaka Lakeview Holiday Park (od 21 NZD/os.)

Den 19

Rob Roy Glacier Track (10 km, zpáteční) – tento trek se nachází v národním parku Mt Aspiring a celou dobu mírně stoupá lesem na louku ke stejnojmennému ledovci. Velká část cesty do parku ale vede po nezpevněné silnice a musí se 9x brodit řeka (za dobrého počasí sjízdná i pro menší auta).

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Kemp: Raspberry Flat Carpark (zdarma pro SC)

Haast Pass (1 den)

  • autem: 213 km (Wanaka – Bruce Bay)

Den 20

Lake Hawea – je sousedem jezera Wanaka a při cestě na West Coast ho nelze minout. Na jeho břehu se nachází o poznání klidnější městečko s pár kavárnami a kempem. Výhled na jezero z ptačí perspektivy je možné získat například výstupem na Isthmus Peak (16 km, zpáteční). Tento trek se hodně podobá Roys Peak Tracku, takže pokud někoho tlačí čas, stačí podle mě vybrat jeden z těchto dvou.

Brewster Hut (5 km, zpáteční) – tento krátký, ale poněkud náročný trek (brodění řeky, strmý výstup/sestup) se nachází v průsmyku Haast. Stezka začíná u Fantail Falls a po výstupu k červené chatě Brewster je možné pokračovat až na Mt Armstrong. Už od chaty jsou nádherné výhledy a chodí sem málo lidí, takže určitě doporučuju.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Ship Creek – v této oblasti se nachází dvě krátké stezky: Kahikatea Swamp Forest Walk (les a mokřady) a Dune Lake Walk (les a písečné duny). Nebo tady stačí jen pozorovat západ slunce na pláži.

Bruce Bay – krásná zátoka s pláží přímo u Hwy 6. V určitém období je tady možné vidět tučňáky, v pobřežních vodách delfíny a velryby.

Kemp: Paringa Salmon Farm Café (free camp)/ Bruce Bay (zdarma pro SC)

West Coast (3 dny)

  • autem: 311 km (Bruce Bay – Punakaiki)

Den 21

Fox Glacier – sympatické městečko s jednou hlavní třídou, na které se nachází pár restaurací, kaváren a obchodů. Fox Glacier je strategicky zasazené mezi pobřežím a stejnojmenným ledovcem.

Chalet Lookout – krátký trek vede kolem Flute Falls a lesem k vyhlídce na ledovec Fox Glacier.

Fox Glacier Track (3,5 km, částečně okruh) – od parkoviště z konce silnice Fox Glacier Access Rd vede údolím tato krátká rovinatá stezka, na jejímž konci je vyhlídka na ledovec.

Lake Matheson (4,3 km okruh) – jezero je známé pro svůj zrcadlový efekt, kdy se během bezvětří odráží na modré hladině nejvyšší novozélandské pohoří . Na první vyhlídku je to asi kilometr z parkoviště, pro lepší výhled a fotky je ale potřeba jít ještě o kus dál.

Kemp: Gillespies Beach Campsite (8 NZD/os.)/ FG Lodge and Campervan park (25 NZD/os.)

Den 22

Franz Josef Glacier – druhé město pod stejnojmenným ledovcem je vzdálené od Fox Glacier 23 km. V době (rok 2019), kdy jsem v této oblasti cestovala, se tady zřítil most do řeky a na týden znemožnil spojení napříč západním pobřežím. Kvůli vydatným dešťům tady navíc bylo spousta sesuvů půdy a přístupová cesta k ledovci byla uzavřená.

Alex Knob (17,2 km, zpáteční) – tento trek vede ze začátku lesem k jezeru Wombat a odtud stoupá na několik vyhlídek, ze kterých je vidět Franz Josef Glacier.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Tatare Tunnels – tunel se nachází v lese nad městem Franz Josef Glacier a stoupá k němu dobře upravená stezka. Samotný tunel je dlouhý 330 metrů, je potřeba čelovka, odvaha a boty do vody (je možné jít i bosky, ale předem varuji, že voda je šíleně studená). V nejtemnější části je možné vidět na stropě glowworms.

Kemp: Orange Sheep Campervan Park (22 NZD/os.)/ Otto-McDonalds Campsite (15 NZD/os.)/ Okarito Campground (15 NZD/os.)

Den 23

Okarito – město Okarito se nachází na konci krátké (10 km) odbočky z hlavní cesty. Město bylo založeno během zlaté horečky, dnes je to ale klidné, idylicky položené město mezi oceánem a horami.
Vede odtud série kratších stezek. Osobně doporučuji vyrazit přes dřevěný chodník napříč vřesovištěm. Odtud stezka stoupá na kopec, kde je krásný (skoro) 360 stupňový výhled na oceán, pobřeží a hory s dominantním vrcholem Mt Cook. Zpáteční trasa Okarito Trig Walk měří 4,2 km.

Mananui Bush Walk – tato velmi krátká stezka pozvolna klesá prastarým lesem k oceánu. Na pláži jsem se zasekla skoro hodinu hledáním greenstonů, které jsem si později nechala zkontrolovat v Hokitice. Ani jeden ze zelených kamenů samozřejmě nebyl jadeit, ale byla to fajn zábava.

Hokitika – malé pobřežní město s hezkým centrem, ve kterém je několik restaurací, kaváren a obchodů. Na pláži je známý dřevěný nápis a vrak lodi. Za dobrého počasí jde z Hokitiky vidět až na vrcholky hor v národním parku Mt Cook.

Hokitika Gorge – jedna z nejvyhledávanějších fotek Hokitiky, azurová řeka protékající kaňonem, se ve skutečnosti nachází 33 km zajížďky do vnitrozemí. Na oblíbenou vyhlídku za vysutým mostem vede zpáteční 1,3 km dlouhá stezka.

Punakaiki – neboli palačinkové skály se nachází téměř u hlavní cesty kousek za městem Greymouth. Jedná se o erodovanou vápencovou oblast, kterou omývá divoký oceán. Skálami vede krátký okruh, na kterém bývají zástupy turistů.

Kemp: McMillan Rd (zdarma pro SC)/ Potikohua Freedom Campsite (zdarma pro SC)

Nelson Lakes National Park (2 dny)

  • autem: 200 km (Punakaiki – St Arnaud)

Den 24

Lake Rotoroa – K jezeru a vesnici Rotoroa vede od mostu Gowanbridge jednosměrná odbočka (11,5 km z hlvní silnice). U jezera je kemp, vyhlídka, piknikové stoly a začíná tady několik stezek – od velmi krátkých až po několikadenní treky, které křižují celým národním parkem Nelson Lakes.

Lake Rotoiti – jezero se nachází u města St Arnaud a je oblíbeným výchozím bodem pro trekování v národním parku Nelson Lakes.

Kemp: Teetotal Campsite (8 NZD/os.)/ Kerr Bay Campsite (od 13 NZD/os.)

Den 25

Angelus Hut (22 km, okruh) – někteří si tento track rozdělují do dvou dní, pro fit lidi je ale možné celý okruh s přehledem zvládnout za den. Stezka stoupá z parkoviště na Robert Ridge track, což je nádherná hřebenovka, která vede až k chatě Angelus. Přes chatu Angelus vede dál do hor řada navazujících treků. Od chaty je potřeba se vrátit zpět na rozcestí a pokračovat do údolí a lesem zpět k parkovišti přes Speargrass Track.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Kemp: Hope Saddle Lookout (zdarma pro SC)/ Norris Gully (zdarma pro SC)

Goledn Bay a sever ostrova (3 dny)

  • autem: 210 km (St Arnaud – Wharariki Beach); 211 km (Wharariki Beach – Nelson); 114 km (Nelson – Blenheim)

Den 26

Wharariki Beach – pláž proslavená jako tapeta Windows se nachází ve špičce Golden Bay. Vede k ní nezpevněná cesta podél moře a mezi typickými zélandskými kopečky. Doporučuju začít okruhem Green Hills Loop Track a před jeho rozdvojením odbočit na pláž. Za odlivu je možné projít celou pláž, v opačném případě je potřeba hledat cestu přes skály. Cesta z pláže k parkovišti vede přes písečné duny a Wharariki Beach Track.

Te Waikoropupu Springs – jedná se o největší sladkovodní pramen Nového Zélandu a jezero s jednou z nejčistších vod. Pro původní obyvatele je tato voda posvátná, a proto je zakázaný jakýkoliv kontakt s ní.

Rawhiti Cave (3 km, zpáteční) – tak trochu zapomenutá jeskyně kousek od města Takaka se pyšní krásnými vápencovými formacemi.

Kemp: Waitapu Bridge (free campsite)/ Decks Reserve Car Park (free campsite)

Den 27

Abel Tasman National Park – tento trek patří ke Great Walkům a vede 60 km po pobřeží. Osobně si myslím, že nejhezčí část je od Marahau zhruba do poloviny treku. Navíc je dobré zvážit kombinace chůze a jízdy na kayaku nebo na lodi. Z moře je komplexnější výhled na pobřeží, než ze samotného treku, který často vede lesem. Navíc je cesta po moři rychlejší a za jeden den se tak dá vidět větší úsek.

Celý článek: Abel Tasman Coastal Walk

Kemp: Decks Reserve Car Park (free campsite)

Den 28

Nelson – nejstarší město jižního ostrova je známé svou bohatou uměleckou scénou. Je tady spousta galerií, dílen, workshopů, obchodů. Pokud jste milovníci burákového másla, doporučuji organizovanou prohlídku (zdarma) v Pic’s Factory.

Blenheim – hlavní město regionu Marlborough je důležitou zemědělskou oblastí. Pokud neřídíte, zastavte se tady na ochutnávku vína u jednoho z mnoha sadů.

Kaikoura – pobřežní město leží mezi oceánem a pohořím Seaward Kaikoura Range. Vcelku malé sympatické městečko nabízí rušné centrum s několika restauracemi a obchůdky, pobřežní stezky, kde je možné potkat lachtany a další divoká zvířata a stezky do hor (oblíbený trek vede např. na Mt Fyffe).

Kemp: Kaikoura Peninsula (zdarma pro SC)

Kaikoura (1 den)

  • autem: 242 km (Blenheim – Kaikoura)

Den 29

Kaikoura Dolphin Swim – Kaikoura je známá svým bohatým mořským životem, a kromě pozorování lachtanů na pláži, kosatek a velryb z lodě, je možné si zadovádět s delfínama přímo v jejich přirozeném prostředí. Jediná společnost, která tento zážitek zprostředkovává, je Encounter Center (je lepší si rezervovat místo předem online). Na moře se vyráží velmi brzo ráno, celý zážitek trvá asi 4 hodiny a cena je kolem 180 NZD.

Kaikoura Peninsula Walkway – stezka začíná na konci malého poloostrova. 4 km dlouhý okruh vede po útesech a pobřeží. Cestou je možné potkat spoustu lachtanů, kteří si dávají siestu na pláži.

Kemp: Kaikoura Peninsula (zdarma pro SC)

Christchurch (1 den – odlet)

  • autem: 309 km (Kaikoura – Christchurch)

Den 30

Většina lidí nejede přes půl země, aby mohla navštívit novozélandské města. Nově postavený Christchurch, který byl hodně poničený při zemětřesení v roce 2011, má ale velmi hezké centrum. Za zmínku stojí například nákupní ulice New Regent Street, Cardboard Cathedral s nedalekým památníkem obětem zemětřesení nebo Victoria Clock Tower.

V oblasti Awaroa/ Godley Head se nachází několik hezkých pláží a pár pobřežních stezek, které vedou zařezané v loukách nad skalami, zátokou a kolem starých vojenských objektů.

Více: 21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Kemp: New Brighton Beach (zdrama pro SC)

Mapa

Více o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *